فرمون ها چیست و آیا انسان آنها را دارد؟

فرمون یک ماده شیمیایی است که حیوان تولید می کند و رفتار حیوان دیگری از همان گونه را تغییر می دهد.

برخی فرمون ها را به عنوان عوامل تغییر دهنده رفتار توصیف می کنند. بسیاری از مردم نمی‌دانند که فرمون‌ها به غیر از رفتار جنسی، رفتارهای دیگری را در جانوران همان گونه ایجاد می‌کنند.

هورمون ها معمولاً به صورت درونی کار می کنند و فقط بر روی فردی که آنها را ترشح می کند تأثیر مستقیم دارند.

فرمون ها بر خلاف سایر هورمون ها، اکتوهورمون ها هستند. آنها در خارج از بدن ترشح می شوند و بر رفتار فرد دیگری تأثیر می گذارند.

در این مقاله نگاهی کوتاه به فرمون ها و یافتن آنها در انسان می پردازیم.

فستس حقایقی در مورد فرمون ها

 • فرومون ها شبیه هورمون ها هستند اما در خارج از بدن کار می کنند.
 • آنها باعث ایجاد فعالیت در افراد دیگر مانند تحریک جنسی می شوند.
 • بیشتر حشرات از فرمون برای برقراری ارتباط استفاده می کنند.
 • برخی از مواد شیمیایی برای اعمال فرمون در انسان مورد بررسی قرار گرفته اند، اما شواهد ضعیفی وجود دارد.
 • بسیاری از محصولات فرمونی را می توان به صورت آنلاین خریداری کرد، اما تحقیقات نشان می دهد که این محصولات بی اثر هستند.
 • چهار نوع فرمون وجود دارد: آزاد کننده، پرایمر، سیگنال دهنده و مدولاتور.

عملکرد

جذابیت فرمونی
آیا فرمون ها در جذب انسان نقش دارند؟

حیوانات فرمون برای تحریک بسیاری از انواع رفتارها ترشح می کنند  از جمله:

 • به صدا درآوردن زنگ هشدار
 • سیگنال دادن به دنبال غذا
 • تحریک جنسی
 • به سایر حشرات ماده بگویید که تخم های خود را در جای دیگری بگذارند
 • ترسیم یک قلمرو
 • پیوند بین مادر و فرزند
 • هشدار دادن به حیوان دیگر برای عقب نشینی
بیشتر بخوانید
انزال زنانه چیست؟

اعتقاد بر این است که اولین فرمون، bombykol،در سال ۱۹۵۹ شناسایی شد . Bombykol توسط پروانه های ماده ترشح می شود و برای جذب نر طراحی شده است. سیگنال فرمون می تواند مسافت های زیادی را طی کند، حتی در غلظت های پایین.

کارشناسان می گویند که درک سیستم فرمونی حشرات بسیار ساده تر از پستانداران است که رفتار حشرات کلیشه ای ساده ای ندارند.

اعتقاد بر این است که پستانداران فرمون ها را از طریق اندامی در بینی به نام اندام vomeronasal (VNO) یا اندام جاکوبسون تشخیص می دهند. این به هیپوتالاموس در مغز متصل می شود.

VNO در انسان فقط از چاله هایی تشکیل شده است که احتمالاً هیچ کاری انجام نمی دهند. جالب است که VNO به وضوح در جنین وجود دارد اما قبل از تولد آتروفی می شود. اگر انسان ها به هورمون ها پاسخ دهند، به احتمال زیاد از سیستم بویایی طبیعی خود استفاده می کنند.

معمولاً از فرومون ها در کنترل حشرات استفاده می شود. می توان از آنها به عنوان طعمه برای جذب نرها به دام، جلوگیری از جفت گیری یا منحرف کردن آنها استفاده کرد.

در انسان

طبق هزاران وب سایتی که وعده تسخیر جنسی را در صورت خرید قرص های آنها می دهند، فرومون های انسانی وجود دارد. با این حال، اکثر مطالعات علمی مناسب و به خوبی کنترل شده نتوانسته‌اند شواهد قانع‌کننده‌ای را نشان دهند.

بیشتر بخوانید
علت خارش آلت تناسلی من چیست و چگونه آن را درمان کنم؟

گوستاو جاگر (۱۸۳۲-۱۹۱۷)، پزشک و بهداشت شناس آلمانی تصور می شود که اولین دانشمند برای ارائه ایده فرومون های انسانی، که او آنتروپین نامیده است.

جاگر گفت که این ترکیبات چربی دوست مرتبط با پوست و فولیکول‌ها هستند که نشانه‌های فردی بوی انسان را نشان می‌دهند. ترکیبات لیپوفیل آنهایی هستند که تمایل دارند با لیپیدها یا چربیها ترکیب شوند یا در آنها حل شوند.

محققان دانشگاه شیکاگو ادعا کردند که توانسته‌اند هماهنگی سیکل‌های قاعدگی زنان را با علائم بوی ناخودآگاه مرتبط کنند. محقق اصلی مارتا مک کلینتاک نام داشت و این پدیده “اثر مک کلینتاک” نام داشت.

وقتی گروهی از زنان را در معرض بوی عرق زنان دیگر قرار می‌دهند، بسته به اینکه عرق قبل، حین یا بعد از تخمک‌گذاری جمع‌آوری شده باشد، چرخه قاعدگی آنها تسریع یا کند می‌شود.

دانشمندان گفتند که فرمون جمع آوری شده قبل از تخمک گذاری چرخه تخمدان را کوتاه می کند، در حالی که فرمون جمع آوری شده در طول تخمک گذاری باعث طولانی شدن چرخه تخمدان می شود.

با این حال، تحلیل های اخیر مطالعه و روش مک کلینتاک اعتبار آن را زیر سوال برده است.

انواع

چهار نوع اصلی از فرمون ها وجود دارد:پروانه ها برای برقراری ارتباط از فرمون استفاده می کنند، اما در مورد مردم چطور؟

فرمون های آزاد کننده: اینها پاسخ فوری را به دنبال دارند و پاسخ سریع و قابل اعتماد است. آنها معمولاً با جاذبه جنسی مرتبط هستند.

بیشتر بخوانید
هر آنچه باید در مورد عفونت کلامیدیا بدانید

فرمون های پرایمر: این موارد برای دریافت پاسخ بیشتر طول می کشد. به عنوان مثال، آنها می توانند بر رشد یا فیزیولوژی تولید مثل، از جمله چرخه های قاعدگی در زنان، بلوغ، و موفقیت یا شکست بارداری تأثیر بگذارند. آنها می توانند سطح هورمون را در موجودات دیگر تغییر دهند. در برخی از پستانداران، دانشمندان دریافتند که ماده‌هایی که باردار شده‌اند و در معرض فرومون‌های آغازگر نر دیگر قرار گرفته‌اند، می‌توانند خود به خود جنین را سقط کنند.

فرمون های سیگنال دهنده: اینها اطلاعاتی را ارائه می دهند. آنها ممکن است به مادر کمک کنند تا نوزاد خود را از طریق بو تشخیص دهد. پدران معمولاً نمی توانند این کار را انجام دهند. فرمون های سیگنال دهنده بوهای ژنتیکی ما را منتشر می کنند.

فرمون های تعدیل کننده: آنها می توانند عملکردهای بدن را تغییر یا هماهنگ کنند. آنها معمولاً در عرق یافت می شوند. در آزمایش های حیوانی، دانشمندان دریافتند که وقتی روی لب بالایی ماده ها قرار می گیرند، تنش کمتر و آرام تر می شوند. هورمون های تعدیل کننده نیز ممکن است بر چرخه ماهانه زنان تأثیر بگذارند.

اخبار

یک مطالعه، منتشر شده در تنفس شناسی در ژانویه ۲۰۱۶، نشان داد که ماده ای به نام AND (مشتق پروژسترون ۴،۱۶-آندروستادین-۳-ون) باعث تورم در بافت نعوظ بینی زنان می شود.  AND ممکن است یک فرمون فعال باشد.

یکی دیگر از مدعیان نقش فرمون انسانی آندروستادینون است.  برخی شواهد وجود دارد که نشان می دهد آندروستادینون، یکی از اجزای عرق مردان، جذابیت را افزایش می‌دهد، بر خلق و خو و سطح کورتیزول تأثیر می‌گذارد و نواحی مغز مرتبط با شناخت اجتماعی را فعال می‌کند. یک مطالعه نشان داد که آندروستادینون باعث افزایش رفتار مشارکتی در مردان شد.

بیشتر بخوانید
کورگاسم یااورگاسم ناشی از ورزش چیست و چگونه افراد به آن می رسند؟

آندروستنون که فقط توسط مردان ترشح می شود، برای نقش بالقوه آن به عنوان یک فرمون نیز آزمایش شده است. بر اساس برخی مطالعات، آندروستنون میل جنسی زن را افزایش می دهدبه خصوص اگر نزدیک به زمان تخمک گذاری به او ارائه شود.

در مارس ۲۰۱۷، محققان یافته‌های آزمایشی را منتشر کردند که در آن شرکت‌کنندگان را در معرض یکی از سه رایحه قرار دادند. اینها یک کنترل و یک فرمون ممکن، یا AND یا استراتترانول (EST) بودند. آنها سپس از شرکت کنندگان خواستند تا کاری را انجام دهند که شامل ارزیابی ادراک جنسیتی، جذابیت یا بی وفایی افرادی بود که چهره آنها را در تصاویر می دیدند.

دانشمندان تفاوتی  در واکنش شرکت کنندگان، چه در معرض رایحه قرار گرفته باشند یا نه پیدا نکرده اند. آنها به این نتیجه رسیدند که AND و EST احتمالاً فرمون های انسانی نیستند.

به طور کلی، شواهد دال بر وجود فرومون در انسان ضعیف است، اما نمی توان آن را به طور کامل رد کرد. اگر فرومون های انسانی پیدا شوند، احتمالاً تأثیرات آنها بسیار ظریف است.

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه