فریز تخمک چیست؟ + پاسخ تمام ابهامات شما درباره‌ی فریز کردن تخمک اینجاست!

فریز تخمک، یکی از روش‌های بسیار جذاب برای بارداری موفق در آینده است که در پی انجام این روش، تخمک‌های بانوان فریز می‌شوند تا هنگام بارداری در سنین بالاتر، مورد استفاده قرار گیرند. قطعاَ می‌دانید که با افزایش سن بانوان، تخمک‌ها ضعیف‌تر شده و احتمال ناباروری افزایش می‌یابد. این در حالی است که با عمل فریز تخمک در جوانی، بانوان می‌توانند تخمک‌های بالغ و قدرت‌مند خود را برای آینده ذخیره نمایند. جالب است بدانید که این بانوان، هر زمان که در آینده تصمیم به بارداری بگیرند، می‌توانند از تخمک‌های فریزشده بهره بگیرند. بدین ترتیب احتمال سقط خود را کاهش داده و جنین قوی‌تری تشکیل می‌دهند. حال ممکن است بپرسید که آیا دختران مجرد نیز امکان فریز کردن تخمک‌های خود را دارند؟

فریز تخمک چیست؟

پیش از هر چیز، بایستی بدانید که امروزه فریز تخمک، هم برای بانوان متاهل و هم برای دختران مجرد امکان‌پذیر است. دختران در سنین بلوغ، در حدود ۲۰۰.۰۰۰ تخمک خواهند داشت. این در حالی است که در هفته بیستم بارداری، تعداد تخمک‌های بانوان باردار به بیش از شش میلیون تخمک (در دو تخمدان) می‌رسد. به‌خاطر داشته باشید که در پی افزایش سن، نه‌تنها تخمک‌ها به‌صورت طبیعی ضعیف‌تر می‌شوند. بلکه احتمال ایجاد مشکلات کروموزومی برای جنین نیز افزایش می‌یابد.

با پیشرفت تکنولوژی و ابداع شیوه فریز تخمک، بانوان می‌توانند در سنین جوانی تخمک‌هایشان را فریز کنند. سپس چنان‌چه در سنین بالاتر تصمیم به بارداری داشتند، می‌توانند از تخمک‌های ذخیره شده باکیفیت استفاده نمایند. به‌طور کلی تخمک‌های برداشت شده در سنین کمتر، سلامت بیشتری دارند. مسئله‌ای که کمک می‌کند تا با انجام لقاح و رشد جنینی در سال‌های بعد (با استفاده از تخمک‌های فریزشده)، شانس باروری بانوان افزایش یابد.

چرا فریز تخمک انجام دهیم؟

از مهم‌ترین دلایلی که بانوان به عمل فریز تخمک روی می‌آورند، می‌توان به پارامترهای زیر اشاره داشت:

 • بانوانی که به بیماری‌های شایعی همچون: کیست و سرطان تخمدان دچار هستند و باید تخمدان خود را بردارند.

 • افرادی که باید در معرض درمان‌های شیمیایی و ایکس‌ری سرطان قرار گیرند. طی انجام این درمان‌های سنگین، معمولاَ آسیب‌های جدی به تخمک‌ها و فولیکول‌ها وارد می‌شود!

 • دختران مجردی که با دوراندیشی، می‌خواهند تخمک‌های جوان و پرقدرت خود را در سن ۲۵ سالگی فریز کنند.

 • بانوان متاهلی که به دلایل شخصی، کاری و یا روابط ناپایدار با شریک زندگی، فعلاَ برنامه‌ای برای بارداری ندارند.

 • ورزشکاران خانومی که می‌خواهند مکمل‌های ورزشی متعددی را برای مسابقات حرفه‌ای، مصرف کنند. مصرف مداوم برخی از این مکمل‌ها، می‌تواند اثرات مخربی روی تخمک‌ها و شرایط بارداری افراد داشته باشد.

لازم به‌ذکر است که تخمک‌هایی که در فرآیند فریز تخمک منجمد می‌شوند، تا حدود ۱۰ سال قابلیت استفاده دارند.

مراحل مختلف فریز تخمک

به‌منظور انجام فریز تخمک زیر نظر یک پزشک متخصص حرفه‌ای، بایستی ۴ مرحله مختلف را طی نمایید:

 • اولین مرحله: در پی آغاز چرخه قاعدگی، بیمار باید به مصرف دارو بپردازد. چرخه قاعدگی دارای فازهای مختلف فولیکولی، تولید تخمک و… خواهد بود. بنابراین ضروری است که در طی چرخه، داروهای هورمونی خود را تزریق یا مصرف کنید. گاهاَ برای بررسی رشد فولیکول‌ها، آزمایش‌های سونوگرافی و خون نیز تجویز می‌شود.

 • دومین مرحله: پس از تحریک کافی فولیکول‌ها، تریگر انجام می‌شود. با این تزریق، تخمک‌ها آماده‌تر و آماده برای رهاسازی خواهند شد.

 • سومین مرحله: در این مرحله، عمل برداشتن تخمک توسط سوزن‌های مخصوص توخالی صورت می‌پذیرد. به‌یاد داشته باشید که این عمل، باید حدود ۳۵ ساعت پس از مرحله تریگر انجام شود. قابل ذکر است که طی این فرآیند، برشی کوچک روی شکم زده می‌شود. سپس تخمک‌ها به‌وسیله سوزن مخصوص برداشته خواهند شد که حدود ۲۵ دقیقه طول می‌کشد.
 • چهارمین مرحله (فریز تخمک): به‌محض عمل برداشتن، تخمک‌ها به‌وسیله پزشک متخصص تحلیل خواهد شد. آن‌دسته از تخمک‌هایی که زنده بوده و به بلوغ رسیده باشند، سریعاَ منجمد می‌شوند تا فرآیند فریز تخمک تکمیل شود.

چنان‌چه افراد به تخمک‌های فریزشده نیاز داشته باشند، این تخمک‌ها از حالت انجماد خارج می‌شوند.

شرایط بیمار در حین و بعد از عمل

غالباَ عمل برداشتن تخمک‌ها برای فریز تخمک، با بی‌حسی موضعی صورت می‌پذیرد. البته گاهاَ بسته به نظر پزشک متخصص، مراجعه‌کننده به بیهوشی عمومی (کامل) نیاز خواهد داشت. همچنین اگر عمل زیر نظر یک پزشک مجرب همانند دکتر بیتا زلالی انجام گیرد، احتمال خون‌ریزی بسیار کاهش می‌یابد. در نتیجه بیمار می‌تواند به محض برداشته شدن تخمک‌هایش، به خانه برگردد.

آیا با فریز تخمک، ذخایر تخمک تمام می‌شود؟

در پاسخ به این سوال برای انجام فریز تخمک، بایستی بگوییم: خیر. فولیکول‌های تخمک به‌طور طبیعی و به صورت ماهانه، مجدداَ قابلیت رشد دارند. بنابراین ترس از اتمام کامل تخمک (پس از برداشتن در سن جوانی)، یک ترس واقعی نخواهد بود. از سوی دیگر، پزشکان متخصص باتجربه و متبحر، همواره داروهای مناسبی را برای رشد مجدد ذخایر تخمک تجویز می‌کنند.

البته به‌یاد داشته باشید که پس از فریز کردن تخمک، مصرف دارو می‌تواند عوارض موقتی نیز برای بانوان به‌همراه داشته باشد. چنان‌که با مصرف دارو، ممکن است شاهد سندرم تحریک زیاد تخمدان‌ها باشیم. همچنین با تغییر ناگهانی هورمون‌ها، ممکن است خلق و خوی بیمار برای مدتی دگرگون شود.

بهترین دکتر زنان در تهران برای فریز کردن تخمک

انتخاب بهترین پزشک متخصص زنان و زایمان برای فریز تخمک در تهران، از چندین جهت حائز اهمیت خواهد بود. در حقیقت پزشک متخصص باید بتواند علاوه بر ارائه مشاوره‌های دقیق، داروهای مناسبی را نیز برای بیمار خود تجویز نماید. بدین ترتیب رشد تخمک در بدن مراجعه‌کننده، همچنان ادامه پیدا می‌کند. همچنین با انجام مناسب عمل توسط پزشک حاذق، بایستی از خون‌ریزی جلوگیری شود. در تمامی این زمینه‌ها، بی‌شک نام «دکتر بیتا زلالی» (www.drzolali.com)، یکی از نام‌های درخشان صفحه پزشکی ایران است. جالب است بدانید که فارغ از عمل فریز کردن تخمک، طیف گسترده‌ای از خدمات زیبایی-پزشکی، در مطب دکتر بیتا زلالی قابل ارائه خواهد بود:

 • خدمات درمانی: شامل مواردی نظیر درمان واژینیسموس، درمان حاملگی خارج از رحم، جراحی میوم‌های رحم، برطرف‌سازی قائدگی نامنظم، درمان افتادگی رحم و رفع معضل زخم دانه رحم.

 • امور زیبایی زنان: رفع ترک‌های پوستی، لابیاپلاستی با لیزر مونالیزا، وایتنینگ، تزریق چربی به واژن، تزریق ژل به واژن، خدمات لیزر RF و تاینینگ.

 • خدمات تشخیصی–درمانی: از مهم‌ترین خدمات تشخیصی-درمانی کلینیک دکتر بیتا زلالی می‌توان به: کولپوسکوپی، دی‌بی‌دی پلاسما، کرایوتراپی، تشخیص سرطان دهانه رحم، درمان زگیل تناسلی و زگیل پوستی با تجهیزات لیزر مونالیزا و پلاسمای پن و… اشاره داشت.

 • درمان نازایی و تست‌های ترکیبی: آیتم‌هایی نظیر: تزریق سلول‌های بنیادی، PRP تخمدان، دارو درمانی، IVF و… به‌عنوان خدمات درمان نازایی ارائه می‌گردد. همچنین لاپاراسکوپی، تست پاپ اسمیر، تعیین جنسیت و سونوگرافی نیز، در این کلینیک قابل انجام خواهد بود.

چنان‌چه نیاز به دریافت مشاوره و یا دریافت نوبت‌های حضوری و آنلاین داشتید، می‌توانید با کارشناسان کلینیک دکتر بیتا زلالی تماس حاصل نمایید.

نشانی کلینیک تهران: سعادت آباد، میدان کتاب به سمت سرو غربی، جنب بانک آینده، ساختمان نگین سرو. (سه شنبه، چهارشنبه و پنج شنبه)

شماره تماس: ۰۹۱۲۶۱۷۶۹۱۷.

مطب اندیمشک خوزستان: خیابان انقلاب، نبش میدان مبارز و ایوبی شرکتی، کلینیک پزشکی پاستور، طبقه اول. (شنبه، یکشنبه، دوشنبه)

شماره تماس: ۰۹۳۶۱۱۲۵۳۲۲؛ ۰۶۱۴۲۶۲۸۵۳۵

۵/۵ - (۱ امتیاز)
بیشتر بخوانید
مدیریت دیابت بارداری: چه باید بدانید
دیدگاهتان را بنویسید