اما برای افراد مبتلا به فشار خون بالا، افزایش فشار خون در حین و بعد از ورزش ممکن است باعث نگرانی شود. در حالی که طبیعی است که فشار خون شما بعد از ورزش بیشتر شود، افزایش طولانی مدت می تواند دلیلی برای نگرانی باشد.

اگر فشار خون شما در حین ورزش به میزان قابل توجهی افزایش می یابد و تا چند ساعت پس از ورزش بالا می ماند، ممکن است فشار خون بالا (EIH) ناشی از ورزش داشته باشید. این امر خطر ابتلا به فشار خون و سایر مشکلات مربوط به قلب را افزایش می دهد.

برای اطلاعات بیشتر در مورد اینکه چگونه ورزش بر فشار خون شما تأثیر می گذارد و اگر فشار خون شما پس از ورزش بسیار بالا بماند، چه کاری باید انجام دهید، بخوانید.

High Blood Pressure After Exercise: How Long Is Too Long?

ورزش چگونه بر فشار خون تأثیر می گذارد؟

ورزش باعث افزایش خواسته های بدن شما به قلب و سیستم قلبی عروقی می شود.

ماهیچه های شما برای حرکت به اکسیژن نیاز دارند. برای همگام شدن با نیازهای ورزش، قلب شما باید خون اکسیژن دار را سخت تر و سریع تر پمپاژ کند و آن را با سرعت و قدرت بیشتری از طریق شریان ها و وریدها حرکت دهد. این باعث افزایش فشار خون شما می شود.

با گذشت زمان، همانطور که قلب شما مناسب تر می شود، در پمپاژ خون شما کارآمدتر می شود. فشار خون شما را کاهش می دهد، از جمله زمانی که در حالت استراحت هستید.

طبق انجمن قلب آمریکا، فشار خون سالم در حالت استراحت کمتر از ۱۲۰/۸۰ میلی متر جیوه است. عدد اول نشان‌دهنده فشار خون سیستولیک یا میزان فشاری است که بر شریان‌ها در هنگام تپش قلب شما وارد می‌شود. عدد دوم فشار خون دیاستولیک شما است، اندازه گیری فشار روی شریان ها زمانی که قلب شما پر از خون است.

فشار سیستولیک

فشار خون سیستولیک معمولی در حین ورزش زیر ۲۱۰ میلی متر جیوه برای مردان و ۱۹۰ میلی متر جیوه برای زنان است. حدود ۹۰٪ از مردم خوانش های زیر این اندازه دارند. اگر بالاتر از آن باشد، ممکن است EIH را تجربه کنید.

فشار دیاستولیک

ورزش معمولاً فقط بر فشار خون سیستولیک شما تأثیر می گذارد. به طور کلی، فشار خون دیاستولیک شما قبل، حین و بعد از ورزش ثابت می ماند. اگر ورزش بر فشار خون دیاستولیک شما تأثیر می گذارد، با یک تیم مراقبت های بهداشتی مشورت کنید.

در برخی موارد، فشار خون شما می تواند در طول حداکثر ورزش تا ۲۵۰/۱۱۰ میلی متر جیوه افزایش یابد. کارشناسان توصیه می کنند در صورت رسیدن به ۲۵۰/۱۱۵ میلی متر جیوه ورزش را متوقف کنید.

فشار خون ناشی از ورزش چیست؟

در افراد سالمی که تمرینات با شدت کم تا متوسط ​​انجام می دهند، فشار خون شما به تدریج در یک منحنی رو به بالا با افزایش شدت تمرین شما افزایش می یابد. سپس با کاهش شدت تمرین، به تدریج کاهش می یابد.

در EIH، منحنی به یک منحنی اغراق آمیز رو به بالا یا یک سنبله تبدیل می شود. EIH همچنین پاسخ فشار خون بالا به ورزش نامیده می شود .

بر اساس یک بررسی در سال ۲۰۱۶، هنگامی که فشار خون شما پس از ورزش دوباره ثابت می شود، اغلب کمتر از قبل است. این اثر می تواند تا چند ساعت ادامه داشته باشد. اما با EIH، فشار خون شما بعد از ورزش بالا باقی می ماند.

پزشکان EIH را چنین تعریف می کنند:

 • فشار خون سیستولیک بالای ۱۹۰ میلی متر جیوه برای زنان و ۲۱۰ میلی متر جیوه برای مردان در حین ورزش
 • فشار خون استراحت بالاتر از ۱۴۰/۹۰ میلی متر جیوه بعد از ورزش

چه مدت پس از ورزش فشار خون بالا باقی می ماند؟

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) توصیه می‌کند حداقل ۳۰ دقیقه بعد از ورزش منتظر بمانید تا قبل از آن به مطالعه بپردازید و ۵ دقیقه استراحت کنید.

اما ممکن است چند ساعت بعد از ورزش طول بکشد تا فشار خون شما به سطح معمول خود بازگردد.

اگر فشار خون شما همچنان بالا است اما بیش از ۲ ساعت پس از ورزش، اورژانس فشار خون بالا نیست، با یک تیم مراقبت های بهداشتی تماس بگیرید.

به طور کلی، هرچه آمادگی بدنی شما بالاتر باشد، فشار خون شما سریعتر به محدوده معمولی شما باز خواهد گشت. به خاطر داشته باشید که فشار خون معمولی از فردی به فرد دیگر بر اساس ژنتیک، سبک زندگی، جنس، سن و قومیت متفاوت است.

چک کردن فشار خون در خانه

اگر پزشک به شما تشخیص فشار خون داده است یا در معرض خطر ابتلا به آن هستید، ممکن است بخواهید فشار خون خود را کنترل کنید. چندین گزینه برای نمایشگرهای خانگی وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید.

در اینجا چند نکته برای بررسی فشار خون به تنهایی وجود دارد:

 • حداقل ۳۰ دقیقه بعد از خوردن غذا، سیگار کشیدن، ورزش یا نوشیدن الکل یا کافئین صبر کنید.
 • قبل از مطالعه ۳ تا ۵ دقیقه استراحت کنید.
 • بهترین زمان برای اندازه گیری فشار خون صبح قبل از مصرف دارو و عصر است.
 • فشار خون خود را دو بار در روز به مدت یک هفته، دو تا سه بار در صبح و عصر اندازه گیری کنید. هر مطالعه باید ۲ دقیقه از هم فاصله داشته باشد.

چه زمانی فشار خون بالا بعد از ورزش اورژانسی است؟

طبق گفته انجمن قلب آمریکا (AHA) ، یک اورژانس فشار خون زمانی اتفاق می‌افتد که فشار خون شما به سرعت و به شدت به ۱۸۰/۱۲۰ میلی‌متر جیوه یا بالاتر برسد و هر یک از علائم زیر را تجربه کنید:

 • درد قفسه سینه
 • تنگی نفس
 • مشکل در صحبت کردن
 • کمر درد
 • تغییر در بینایی
 • بی حسی یا ضعف در بخشی از بدن شما

اگر هر یک از موارد فوق را تجربه کردید، باید با ۹۱۱ یا خدمات اورژانس محلی تماس بگیرید.

اما اگر فشار خون شما ۱۸۰/۱۲۰ میلی‌متر جیوه یا بالاتر است و هیچ یک از این علائم را تجربه نمی‌کنید، AHA توصیه می‌کند ۵ دقیقه صبر کنید و دوباره فشار خون خود را چک کنید. اگر به خودی خود فروکش نکرد، با پزشک تماس بگیرید.

فشار خون بالا ناشی از ورزش به عنوان یک پرچم قرمز

یک مطالعه در سال ۲۰۱۶ EIH را با اختلال عملکرد بطن چپ مرتبط کرد . این محفظه قلب شماست که خون را به بقیه بدن شما پمپاژ می کند.

طبق یک مطالعه در سال ۲۰۲۰ ، افزایش فشار خون در حین ورزش و تاخیر در ریکاوری فشار خون پس از ورزش با خطرات مختلفی در میانسالان تا مسن تر همراه است. این خطرات شامل فشار خون بالا، بیماری قلبی عروقی و مرگ است.

نمونه مورد مطالعه تقریباً ۲۰۰۰ نفر را دنبال کردند، اما تقریباً همه آنها سفیدپوست و از اجداد اروپایی بودند. تحقیقات بیشتری مورد نیاز است که به انجمن‌های دیگر قومیت‌ها توجه کند.

به گفته یکی از نویسندگان این مطالعه ، دانستن اعداد فشار خون قبل، حین و بعد از ورزش و بحث در مورد آنها با یک تیم مراقبت های بهداشتی می تواند به شما در پیشگیری یا کاهش خطر ابتلا به بیماری کمک کند.

فشار خون ناشی از ورزش در جوانان و ورزشکاران

افراد مبتلا به فشار خون تنها کسانی نیستند که می توانند فشار خون بسیار بالا را در حین ورزش تجربه کنند. ورزشکاران و افرادی که تشخیص فشار خون بالا را دریافت نکرده اند نیز می توانند EIH داشته باشند.

در بزرگسالان جوان سالم و ورزشکاران، EIH می تواند نشانه ای از فشار خون بالا یا مشکلات قلبی در آینده باشد.

تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۱۹ نشان داد که ورزشکاران جوان بدون فشار خون که فشار خون آنها به طور قابل توجهی پس از ورزش افزایش می یابد، ۳.۶ برابر بیشتر در معرض خطر ابتلا به فشار خون در طی چندین سال هستند.

یک مطالعه در سال ۲۰۲۰ بر روی دوندگان ماراتن میانسال، EIH را با افزایش خطر تصلب شرایین، پیش‌ساز بیماری عروق کرونر، مرتبط دانست.

چه زمانی با پزشک تماس بگیرید

در اینجا چند دلیل برای مراجعه به پزشک در مورد فشار خون در حین یا بعد از ورزش آورده شده است:

 • فشار خون سیستولیک شما در هنگام ورزش از ۱۸۰ میلی متر جیوه یا فشار دیاستولیک بالاتر از ۱۲۰ میلی متر جیوه می رود و زمان زیادی طول می کشد تا پایین بیاید.
 • شما قبلا یک اورژانس فشار خون بالا را تجربه کرده اید.
 • فشار خون کنترل نشده ای دارید.
 • شما فشار خون بالا ندارید، اما EIH را تجربه می کنید.

اگر علائم حمله قلبی دارید، ورزش را متوقف کنید و فورا با ۹۱۱ یا خدمات اورژانس محلی تماس بگیرید.

چگونه می توانم فشار خون خود را بعد از ورزش کنترل کنم؟

ایجاد تغییرات در شیوه زندگی برای بهبود فشار خون بهترین راه برای مدیریت آن قبل، حین و بعد از ورزش است.

یک تیم مراقبت های بهداشتی ممکن است یک برنامه ورزشی، تغییر رژیم غذایی یا دارویی را برای کمک به مدیریت فشار خون خود پیشنهاد کند. برخی از داروها بر توانایی شما برای ورزش تأثیر می گذارند، بنابراین قبل از شروع یک برنامه با پزشک صحبت کنید.

برخی از نکات ورزشی عبارتند از:

 • به آرامی شروع کنید و در طول زمان شدت آن را افزایش دهید.
 • فشار خون خود را مرتباً چک کنید و با آنچه که برای شما عادی است آشنا شوید.
 • مقاوم باش.
 • به احساس خود در هنگام ورزش توجه کنید.
 • گرم کنید و خنک کنید.
 • تمریناتی را انتخاب کنید که از آنها لذت می برید و به آنها ادامه می دهید.
 • مقادیر و انواع مناسب ورزش را انتخاب کنید.

بررسی اخیر مطالعات نشان داد که افزایش سیستماتیک زمانی که در ورزش هوازی صرف می‌کنید به کاهش فشار خون سیستولیک معمولی شما کمک می‌کند. افزایش تدریجی شدت به فشار خون دیاستولیک شما کمک می کند.

تحقیقات دیگر نشان داده است که هر چه فشار خون شما در حالت استراحت بالاتر باشد، ورزش مداوم برای کاهش آن مفیدتر است.

ورزش به مدیریت فشار خون شما کمک می کند

صرف نظر از تعداد شما، ورزش یکی از بهترین راه‌ها برای مدیریت فشار خون است و اغلب اولین خط دفاعی است که متخصصان مراقبت‌های بهداشتی توصیه می‌کنند.

این به این دلیل است که قلب شما با ورزش قوی تر و کارآمدتر می شود و فشار خون شما را همیشه پایین می آورد.

همچنین ممکن است به شما در دستیابی یا حفظ وزن متوسط ​​و جلوگیری یا از بین بردن چاقی کمک کند. چاقی یک عامل خطر مهم برای فشار خون بالا و بسیاری از بیماری های قلبی و متابولیک دیگر مانند دیابت است.

توصیه های ورزشی فعلی

دستورالعمل های فعلی (۲۰۲۲) فعالیت بدنی ایالات متحده برای آمریکایی ها، ۱۵۰ تا ۳۰۰ دقیقه در هفته فعالیت هوازی متوسط ​​مانند پیاده روی سریع یا رقصیدن، به علاوه ورزش های مقاومتی (تقویت عضلانی) ۲ روز در هفته را توصیه می کند.

یک مرور ادبیات در سال ۲۰۱۵ یک گام فراتر رفته و فعالیت هوازی متوسط ​​را برای ۳۰ دقیقه بیشتر، اگر نه در تمام روزهای هفته، به همراه ۱۵۰ دقیقه تمرین مقاومتی در هفته توصیه می کند.

مروری بر مطالعات در سال ۲۰۱۶ نشان داد که در بین افراد غیرسفید پوست، تمرینات مقاومتی پویا به اندازه ورزش هوازی در کاهش فشار خون موثر است.

خلاصه

افراد مبتلا به فشار خون بالا می توانند از گنجاندن ورزش در برنامه درمانی خود سود زیادی ببرند. اما برخی از افراد با و بدون فشار خون بالا ممکن است EIH را تجربه کنند. این زمانی است که فشار خون سیستولیک شما در حین ورزش از صدک ۹۰ بالاتر می رود و زمان زیادی طول می کشد تا پس از ورزش دوباره پایین بیاید.

فشار خون خیلی بالا می تواند خطر آسیب قلبی، حمله قلبی و سکته را افزایش دهد. اگر این نوع فشار خون را همراه با علائم خاصی تجربه کردید، بلافاصله ورزش را متوقف کنید و با  خدمات اورژانس محلی تماس بگیرید.

برای کمک به مدیریت فشار خون در حین و بعد از ورزش، موارد زیر را امتحان کنید:

 • برنامه تمرینی خود را به آرامی و به طور مداوم افزایش دهید.
 • فشار خون خود را به طور منظم کنترل کنید.
 • فشار خون خود را با تغییرات سبک زندگی و در صورت نیاز دارو مدیریت کنید.