فشار خون طبیعی چیست؟

مطلوب، ایده آل، عالی، سالم – آیا همه ما دوست نداریم فشار خون خود را اینگونه توصیف کنیم؟ فشار خون طبیعی و سالم یکی از مهم ترین عوامل موفقیت برای سلامتی طولانی مدت است و می تواند از بسیاری از مشکلات رایج سلامتی پیشگیری کند یا کاهش دهد.

این راهنما مقادیر بهینه فشار خون را توضیح می دهد، چه عواملی می توانند بر فشار خون تأثیر بگذارند و چگونه می توانید فشار خون خود را در محدوده طبیعی و سالم نگه دارید.


۱. فشار خون چیست؟

برای درک اینکه فشار خون طبیعی یا سالم چیست، ممکن است درک معنای فشار خون مفید باشد.

وقتی قلب ما منقبض می شود – یعنی پمپ می کند یا می تپد – خون را از حفره های قلب بیرون می راند. این انقباض بر شریان های بدن که خون را به بافت های بدن می رساند، فشار وارد می کند. این فشار، فشار خون سیستولیک نامیده می شود که بالاترین عددی است که در فشار خون خود می خوانید.

وقتی قلب آرام می شود، حفره های قلب پر از خون می شود. در این حالت استراحت فشار متفاوتی در رگ ها ایجاد می شود. این فشار دیاستولیک نامیده می شود که با عدد پایینی در فشار خون شما مطابقت دارد.

فشار خون طبیعی در فشار سیستولیک زیر ۱۲۰ و در فشار دیاستولیک زیر ۸۰ است که بر حسب میلی متر جیوه اندازه گیری می شود که به اختصار mmHg نامیده می شود. این به صورت ۱۲۰/۸۰ نوشته می شود و “۱۲۰ روی ۸۰” تلفظ می شود. ما به محدوده هایی که فشار خون مطلوب و سالم را نشان می دهد باز خواهیم گشت.


۲. چرا فشار خون طبیعی مهم است؟

درست مانند آبی که از طریق شیلنگ آب می گذرد، خونی که از طریق رگ های خونی ما جریان می یابد، برای گردش در بدن و رساندن خون غنی از اکسیژن و مواد مغذی به هر سلول، از انگشتان پا تا سر، به فشار مناسب نیاز دارد.

اگر فشار خون بیش از حد افزایش یابد، فشار خون بالا نامیده می شود. همانطور که فشار بیش از حد در شیلنگ آب می تواند دیواره های شلنگ را خراب کند و باعث فشار بیش از حد آب بر روی گل های ظریف شود، جریان خون در عروق ما با فشار بیش از حد می تواند دیواره های رگ های خونی را ضعیف کرده و به آنها آسیب برساند یا به ساختارها و بافت های حساس اندام آسیب برساند. که جریان خون را با افزایش فشار دریافت می کنند.

آسیب به رگ های خونی ما در اثر فشار خون بالا می تواند ما را مستعد شرایطی مانند سکته مغزی، بیماری قلبی، آسیب کلیوی، آسیب چشم و حتی زوال عقل کند. هرچه فشار خون طولانی تر باشد، آسیب بیشتری ایجاد می کند.

فشار خون بیش از حد پایین، همچنین به عنوان افت فشار خون شناخته می شود، معمولا یک نگرانی بسیار کوچکتر است. سپس خون به اندازه کافی گردش نمی کند، که می تواند منجر به سرگیجه و غش شود، به خصوص از حالت نشسته یا دراز کشیدن تا ایستاده. کسلی و خستگی نیز از علائم شایع هستند.

بنابراین، مهم است که فشار خون ما در محدوده طبیعی و سالم باشد. سطح مناسب فشار اجازه می دهد تا خون در رگ های بدن جریان یابد و اکسیژن و مواد مغذی بدون مانع به تمام سلول ها بدون آسیب رساندن به بافت ها برسد.


۳. فشار خون چگونه اندازه گیری می شود؟

برای به دست آوردن تا حد امکان مقادیر واقعی، مهم است که اندازه گیری به درستی انجام شود. شما باید بنشینید، ساکت باشید و هر دو پا را روی زمین بگذارید. بازویی که فشار خون در آن اندازه گیری می شود باید در سطح قلب باشد.

هنگامی که فشار به صورت دستی اندازه گیری می شود، از یک کاف با اندازه مناسب استفاده می شود و تا زمانی که جریان خون قطع شود باد می شود. سپس فشار به آرامی آزاد می شود تا اولین صدای جریان خون مشخص شود. بالاترین فشار (سیستولیک) در آنجا خوانده می شود. فشار به آرامی آزاد می شود تا زمانی که دیگر صدایی از جریان خون وجود نداشته باشد. سپس فشار پایین (دیاستولیک) خوانده می شود.

امروزه ماشین های قابل حملی وجود دارند که این اندازه گیری ها را به صورت خودکار انجام می دهند. بسیاری از پزشکان از این دستگاه ها استفاده می کنند. شما همچنین می توانید آنها را در داروخانه ها و باشگاه ها پیدا کنید و همچنین می توانید آنها را برای استفاده خانگی خریداری کنید.

برای بدست آوردن مقادیر صحیح

گاهی اوقات اندازه گیری فشار خون کافی است. با این حال، برای به دست آوردن مقادیر قابل اطمینان تر، ممکن است نیاز باشد فشار خون چندین بار در یک دوره ۱۰-۳۰ دقیقه اندازه گیری شود. هنگام اندازه گیری در خانه، توصیه می شود که سه بار متوالی اندازه گیری کنید و میانگین را از سه اندازه گیری بگیرید.

اگر در مورد صحت اندازه گیری شک دارید، ممکن است شما را با یک دستگاه فشارسنج سرپایی که باید به مدت ۲۴ ساعت استفاده کنید به خانه فرستاده می شوند. اندازه گیری منظم در طول روز انجام می شود و همچنین فشار را هنگام خواب، ورزش یا سایر فعالیت های بدنی اندازه گیری می کند. این اندازه گیری ۲۴ ساعته می تواند تأیید کند که آیا فشار خون شما طبیعی است یا خیر و می تواند از خطر درمان برای خون بالا جلوگیری کند. فشار بی مورد

ممکن است ایده خوبی باشد که به طور منظم فشار خون خود را اندازه گیری کنید تا متوجه شوید که آیا فشار شما ثابت است یا اینکه به مرور زمان بدتر یا بهتر می شود. بسیاری از مردم نمی دانند که آیا فشار خونشان طبیعی است یا فشار خونشان در حال تغییر است. ردیابی فشار خون در طول زمان می تواند به سادگی یادداشت برداری با کاغذ و خودکار یا در برگه اکسل باشد. نکته کلیدی این است که همه مقادیر را در یک مکان جمع آوری کنید تا مقایسه آن آسان باشد.


۴. نمودار فشار خون – مقادیر به چه معنا هستند؟

در اینجا یک نمودار بصری است که محدوده های مختلف فشار خون را نشان می دهد. قسمت سبز رنگ محدوده فشار خون طبیعی را نشان می دهد.

فشار_خون_SE_

بیشتر بخوانید
چگونه تری گلیسیرید بالا بر سلامت شما تأثیر می گذارد

همانطور که در بخش سبز رنگ مشاهده می کنید، فشار سیستولیک طبیعی بین ۹۰ تا ۱۲۰ و فشار دیاستولیک بین ۶۰ تا ۸۰ است. بنابراین این محدوده وسیعی برای فشار خون طبیعی طبقه بندی می شود.

اگر فشار خون طبیعی دارید، مقادیر شما در قسمت سبز رنگ قرار دارد. یک روز ممکن است ۱۱۰/۷۰ و روز دیگر ۱۱۸/۶۵ داشته باشید. با ترسیم نتایج اندازه گیری های مختلف از روزهای مختلف روی نمودار، می توانید ببینید که آیا همه آنها در محدوده طبیعی قرار دارند یا خیر.

به یاد داشته باشید که فشار خون به طور طبیعی در طول روز متفاوت است. در هر اندازه گیری دقیقاً یکسان نخواهد بود. آنچه مهم است میانگین فشار خون در طول روز است.

با گذشت زمان، می توانید الگوهایی را در اطراف موقعیت هایی که می توانند باعث افزایش یا کاهش فشار خون شما شوند، مانند کیفیت خواب، استرس و فعالیت های مختلف کشف کنید. حتی انتخاب های غذایی، مانند مصرف نمک، که ۲۵ درصد از افراد دارای فشار خون طبیعی به آن حساس هستند، می تواند بر اندازه گیری ها تأثیر بگذارد.

توجه: اگر فشار خون شما همیشه بالاتر از ۱۸۰/۱۲۰ باشد، بحران فشار خون محسوب می شود. فوراً با پزشک خود تماس بگیرید یا به اورژانس بروید.

اگر فشار خون شما در یکی از دسته های درجه ۱ یا ۲ قرار دارد، لطفاً راهنمای زیر را ببینید و برای کمک بیشتر با پزشک خود تماس بگیرید.

بیشتر بخوانید
آبجو چگونه بر کنترل کلسترول شما تأثیر می گذارد؟
فشار خون

دوره سریع فشار خون

راهنما آیا فشار خون بالا دارید؟ نگران فشار خون خود هستید؟ سپس شما به جای مناسب آمده اید.


۵. چگونه فشار خون طبیعی با افزایش سن تغییر می کند

با افزایش سن، رگ های خونی ما به طور طبیعی سفت می شوند. از سن ۶۵ سالگی، این می تواند باعث افزایش فشار سیستولیک شود، در حالی که فشار دیاستولیک معمولاً به طور قابل توجهی افزایش نمی یابد. به همین دلیل، فشار خون طبیعی در افراد مسن تا ۱۴۰ در فشار سیستولیک است، در حالی که دیاستولیک بین ۶۰ تا ۸۰ باقی می ماند – بدون نیاز به درمان. این بدان معنی است که فشار خون طبیعی – درمان نشده – در افراد مسن می تواند به طور قابل توجهی بالاتر از یک فرد جوان باشد.

در واقع، در برخی از کشورها، دستورالعمل‌ها بیان می‌کنند که فشار خون در افراد بالای ۶۵ سال تا زمانی که فشار سیستولیک بالای ۱۵۰ یا حتی ۱۶۰ نباشد، نباید با دارو درمان شود تا خطرات و مزایای داروهای ضد فشار خون متعادل شود.

پس زمینه این است که کاهش شدید فشار خون با دارو در افراد مسن می تواند با عوارض جانبی منفی مانند حملات سرگیجه، فشار خون پایین و خطر زمین خوردن در هنگام ایستادن سریع همراه باشد. با این حال، کاهش به کمتر از ۱۴۰ برای افرادی که خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را افزایش می دهند می تواند به جلوگیری از حمله قلبی یا سکته در آینده کمک کند. این بدان معنی است که مزایا و معایب درمان در مقابل عدم درمان فشار خون بالا در سالمندان باید به دقت مورد توجه قرار گیرد و اینکه چه چیزی یک فشار خون “طبیعی” یا مطلوب در سالمندان است به صورت جداگانه تعیین می شود.

باز هم، بهترین توصیه این است که فشار خون خود را به طور منظم اندازه گیری کنید تا تغییرات را پیگیری کنید. سپس در صورت لزوم با پزشک خود مشورت کنید تا مشخص شود کدام فشار خون برای شما بر اساس سن و وضعیت سلامتی شما مناسب است.


۶. نتایج نادرست فشار خون

گاهی اوقات وقتی فشار خون توسط متخصصان مراقبت های بهداشتی اندازه گیری می شود، نتیجه ممکن است گمراه کننده باشد و فشار خون طبیعی شما را منعکس نکند. هنگامی که نتایج نادرست ممکن است رخ دهد، دو حالت مختلف وجود دارد:

 • فشار خون کت سفید: این واکنش بیش از یک قرن است که شناخته شده است و حدود ۱۵٪ از جمعیت را تحت تاثیر قرار می دهد. در خارج از مطب پزشک یا مرکز بهداشت، فشار خون فرد در محدوده طبیعی است، اما زمانی که متخصص مراقبت های بهداشتی فشار خون را اندازه گیری می کند، به سرعت به محدوده فشار خون بالا می رود. اعتقاد بر این است که این یک واکنش استرس یا اضطراب است، اما افرادی که این واکنش را تجربه می کنند، کنترل کمی بر آن دارند یا حتی اگر آگاهانه سعی در آرامش داشته باشند، کنترل کمی بر آن دارند.
  اگر فشار خون شما هنگام اندازه‌گیری فشار خون در داروخانه، باشگاه یا با مانیتور خانگی طبیعی است، مهم است که هنگام اندازه‌گیری فشار خون در بیمارستان به کارکنان مراقبت‌های بهداشتی اطلاع دهید که آیا فشار خون شما افزایش می‌یابد. اندازه‌گیری منظم در خانه یا استفاده از فشارسنج ۲۴ ساعته سرپایی می‌تواند تأیید کند که فشار خون شما واقعاً طبیعی است. این می تواند از تشخیص اشتباه جلوگیری کرده و از درمان غیر ضروری دارویی جلوگیری کند.با این حال، تحقیقات نشان داده است که افراد مبتلا به پرفشاری خون کت سفید در نهایت فشار خون خود را افزایش می دهند، که به این معنی است که ممکن است در آینده خطر مشکلات قند خون و بیماری های قلبی عروقی را افزایش دهند. باز هم از ارزش های خود آگاه باشید و تغییرات را یادداشت کنید.
 • پرفشاری خون ماسک شده این وضعیت دقیقا برعکس پرفشاری خون کت سفید است. از نظر پزشک، فشار خون کاملا طبیعی به نظر می رسد، اما در شرایط دیگر، به خصوص در شب، فشار خون تا محدوده فشار خون بالا می رود.برخلاف پرفشاری خون سفید، آگاهی از فشار خون پوشانده شده نسبتاً جدید است – تا حد زیادی از طریق استفاده از فشارسنج‌های ۲۴ ساعته سرپایی و استفاده گسترده‌تر از دستگاه‌های فشار خون خانگی کشف شده است.تخمین زده می شود که فشار خون پوشیده در حدود ۹ درصد از جمعیت اروپا را تحت تأثیر قرار دهد. بروز در افرادی که هر یک از مشکلات بهداشتی زیر را دارند بیشتر است: مصرف زیاد الکل یا تنباکو، سطح استرس روانی بالا، چاقی، شرایط بد ورزش، سندرم متابولیک، دیابت نوع ۲ و آپنه خواب.

  اگر فشار خون شما در مطب یا مرکز بهداشت طبیعی است، اما هر عامل خطری برای فشار خون ماسک دار دارید، یک دستگاه فشار خون ۲۴ ساعته سرپایی ممکن است ایده خوبی برای تأیید یا رد تشخیص باشد.


۷. چه چیز دیگری می تواند فشار خون را افزایش دهد؟

تعدادی از داروهای رایج، مکمل های غذایی و سایر مواد می توانند به افزایش فشار خون طبیعی کمک کنند. قطع مصرف این مواد معمولا می تواند فشار خون را به سطح طبیعی بازگرداند. برخی از این مواد عبارتند از:

 • داروهای ضد بارداری خوراکی و هورمون درمانی، به ویژه با دوزهای بالاتر استروژن.
 • ضد احتقان های خوراکی که در برخی از داروهای سرماخوردگی و آلرژی یافت می شوند.
 • NSAID ها برای تسکین درد و التهاب.
 • مکمل های گیاهی، از جمله مخمر سنت جان، جینسینگ، جینکو و کوهوش آبی.
 • گلیسیریزین، ماده ای در ریشه شیرین بیان – موجود در دمنوش های گیاهی حاوی شیرین بیان، آب نبات ها، قرص ها و داروهای گیاهی – یک داروی بسیار قوی برای افزایش فشار خون است. استفاده از آن باعث تعدادی مطالعات موردی و حتی هشدار از سوی USDA شده است.
 • وابستگی به الکل، به خصوص اگر به مقدار زیاد یا به صورت روزانه مصرف شود.
 • کوکائین، مت آمفتامین و سایر محرک های مرکزی.
 • استعمال تنباکو بخصوص تنباکوی جویدنی.

اگر هر یک از این مواد را به طور منظم مصرف می کنید و به طور ناگهانی افزایش فشار خون را تجربه می کنید، استفاده از مکمل ها و سایر محصولاتی که مصرف می کنید را متوقف کنید. می تواند به بازگشت فشار خون به محدوده طبیعی کمک کند.

برخی از موادی که در اینجا ذکر نشده اند نیز می توانند در افزایش فشار خون نقش داشته باشند. آنها همچنین می توانند با داروهای دیگر برای افزایش فشار خون تداخل داشته باشند. اگر فشار خون شما بدون هیچ توضیحی افزایش می یابد، ممکن است ایده خوبی باشد که همه داروها، مکمل ها و هر محصول دیگری را با پزشک خود مرور کنید تا بفهمید چه چیزی ممکن است در این افزایش نقش داشته باشد.


۸. فشار خون خود را در حد مطلوب نگه دارید

تعدادی از عادات سبک زندگی در حفظ فشار خون سالم و بهینه بسیار قدرتمند هستند. اگر در حال حاضر فشار خون طبیعی دارید، توجه به این عادات می تواند در حفظ فشار خون سالم و طبیعی برای سال های آینده ارزشمند باشد.

اگر فشار خون شما به آرامی اما مطمئناً در حال افزایش است، یا اگر قبلاً برای فشار خون بالا تحت درمان قرار گرفته اید، تنظیم یا تمرکز بیشتر بر روی این عادات سبک زندگی می تواند این افزایش را متوقف کند یا مقادیر را به محدوده طبیعی بازگرداند، که ممکن است به معنای مصرف دارو باشد. جلوگیری می شود یا ممکن است قطع دارو امکان پذیر باشد.

 • حفظ وزن طبیعی یا کاهش وزن – شروع یک رژیم غذایی کم کربوهیدرات می تواند راهی عالی برای کاهش وزن و طبیعی نگه داشتن فشار خون باشد.
 • قند اضافه شده را به ویژه در غذاهای فرآوری شده و نوشیدنی های شیرین کاهش دهید یا حذف کنید. برخی از متخصصان بر این باورند که قند به ویژه فروکتوز بیش از نمک بر فشار خون تأثیر می گذارد.
 • آموزش منظم.
 • مصرف الکل را کم تا متوسط ​​نگه دارید.
 • سیگار را متوقف کنید (یا هرگز شروع نکنید) و انفیه بکشید.
 • برنامه های مدیتیشن و تمدد اعصاب را به زندگی روزمره خود اضافه کنید.
 • بررسی کنید که آیا ممکن است به نمک حساس باشید یا خیر. حدود ۲۵ درصد از افرادی که فشار خون طبیعی دارند، سطح فشار خون آنها تحت تأثیر مصرف نمک است.

۹. خلاصه

نگه داشتن فشار خون در محدوده طبیعی زیر ۱۲۰/۸۰ یکی از بهترین کارهایی است که می توانید برای سلامت طولانی مدت خود انجام دهید.

خوشبختانه، سطح فشار خون به تغییرات سبک زندگی سالم بسیار پاسخگو است. یک رژیم کم کربوهیدرات یا رژیم کتوژنیک روشی موثر برای عادی سازی فشار خون به طور طبیعی است. راهنماهای ما را در زیر برای راه های آسان برای شروع بررسی کنید.


پیوند منبع

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه