گاهی اوقات ممکن است فشار خون به طور موقت افزایش یابد که ناشی از استرس یا عوامل دیگر – از جمله بارداری است. اما زمانی که فشار خون بالا به یک وضعیت مداوم تبدیل شود، مزمن در نظر گرفته می شود.

هیچ درمانی برای فشار خون مزمن وجود ندارد، اما داروها و تنظیم شیوه زندگی وجود دارد که می تواند به کنترل فشار خون شما کمک کند.

مهم نیست که چگونه فشار خون بالا شروع می شود، مهم است که با پزشک همکاری نزدیک داشته باشید و یک سبک زندگی سالم برای قلب اتخاذ کنید تا از ایجاد فشار خون مزمن از ایجاد عوارض شدید و بالقوه تهدید کننده زندگی جلوگیری کنید.

فشار خون مزمن چیست و چگونه آن را درمان می کنیم؟

فشار خون مزمن را تعریف کنید؟

فشار خون با دو عدد نشان داده می‌شود: فشار سیستولیک یا عدد بالای فشار خون، و فشار دیاستولیک یا عدد پایین. فشارها بر حسب میلی متر (میلی متر) جیوه (جیوه) اندازه گیری می شوند.

فشار سیستولیک به فشار خون در شریان های شما اشاره دارد که قلب شما منقبض می شود و خون را به بدن پمپ می کند. فشار دیاستولیک نیروی خونی است که در هنگام استراحت قلب به دیواره شریان وارد می شود.

فشار خون بالا فشار سیستولیک ۱۳۰ میلی متر جیوه یا بالاتر یا فشار دیاستولیک ۸۰ میلی متر جیوه یا بالاتر در نظر گرفته می شود. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) تخمین می زند که تقریبا نیمی از بزرگسالان در ایالات متحده فشار خون بالا دارند.

فشار خون مزمن را فشار خون اساسی یا فشار خون اولیه نیز می نامند. در حدود ۹۰% بر اساس گزارش فدراسیون جهانی قلب، موارد فشار خون بالا. معمولاً هیچ دلیل شناخته شده ای برای فشار خون اولیه یا مزمن وجود ندارد، اگرچه فهرست طولانی از عوامل خطر وجود دارد، از جمله:

 • بالا رفتن سن
 • دیابت
 • مصرف بیش از حد الکل
 • سابقه خانوادگی
 • مصرف بالای سدیم
 • چاقی
 • شیوه زندگی کم تحرک
 • استفاده از تنباکو
بیشتر بخوانید
درد قفسه سینه و هم سردرد به چه معناست؟

فشار خون ثانویه، که موارد بسیار کمتری نسبت به فشار خون مزمن دارد، فشار خون بالا ناشی از یک بیماری پزشکی دیگر، مانند بیماری کلیوی یا مشکلات تیروئید است. این فشار خون مزمن در نظر گرفته نمی شود زیرا درمان بیماری زمینه ای اغلب می تواند منجر به بازگشت فشار خون به حالت طبیعی شود.

فشار خون مزمن چه تاثیری بر بارداری دارد؟

ابتلای یک فرد باردار به فشار خون بسیار رایج است. CDC گزارش می دهد که فشار خون بالا در حدود رخ می دهد ۱ از هر ۱۲ تا ۱۷ بارداری. اما در بارداری، فشار خون مزمن کمی معنای و نگرانی متفاوتی پیدا می کند.

فشار خون مزمن با سایر مشکلات فشار خون بالا مرتبط با بارداری از جمله پره اکلامپسی و فشار خون بارداری متفاوت است. فشار خون مزمن به این معنی است که شما قبل از باردار شدن (یا قبل از رسیدن به هفته ۲۰ بارداری) فشار خون بالا داشتید و در طول بارداری و بعد از آن همچنان فشار خون بالا دارید.

پره اکلامپسی فشار خون بالایی است که برای اولین بار در دوران بارداری ایجاد می شود و به این معنی است که پروتئین در ادرار شما وجود دارد یا بعد از ۲۰ هفته سایر مشکلات مربوط به سلامتی وجود دارد. فشار خون بارداری نیز فشار خون بالایی است که ابتدا در دوران بارداری ایجاد می شود، اما با پروتئین در ادرار یا سایر مشکلات قلبی یا کلیوی همراه نیست.

بیشتر بخوانید
نارسایی قلبی و برون ده قلبی: درک پیش بارگذاری و بارگذاری اضافی

از آنجایی که فشار خون مزمن در بارداری یک اتفاق رایج است، برای مدت طولانی یک منطقه فعال تحقیقاتی بوده است.

به عنوان مثال، مطالعه ۲۰۱۷ نشان می دهد که فردی که فشار خون حاملگی یا پره اکلامپسی داشته است ممکن است بیشتر تمایل به ابتلا به فشار خون مزمن داشته باشد، اگرچه این خطر را می توان با حفظ وزن متوسط ​​و پیروی از رفتارهای سبک زندگی سالم برای قلب کاهش داد.

مطالعه ۲۰۲۲ نشان می دهد که درمان فشار خون مزمن در افراد باردار با فشار خون کمتر از ۱۴۰/۹۰ میلی متر جیوه منجر به نتایج بهتر بارداری می شود، حتی در میان افرادی که فشار خون مزمن خفیف دارند.

راه هایی برای کاهش فشار خون

در مورد گزینه های سبک زندگی برای کاهش فشار خون خود در هنگام تشخیص فشار خون اولیه یا مزمن بحث کنید.

کاهش فشار خون ممکن است با ترکیبی از داروها و تغییرات سبک زندگی که برای حمایت از عملکرد قلب سالم طراحی شده اند، انجام شود. از جمله رفتارهایی که باید کمک کند عبارتند از:

رژیم غذایی

اضافه وزن یا چاقی با فشار خون بالا در حین کاهش وزن همراه است و حفظ وزن متوسط ​​کلیدی برای کنترل فشار خون است.

علاوه بر این، رژیم غذایی سرشار از سدیم و چربی های ناسالم با فشار خون بالا مرتبط است.

برای این منظور، متخصصان سلامت، رویکردهای غذایی برای توقف پرفشاری خون (DASH) یا برنامه غذایی به سبک مدیترانه ای را برای حمایت از سلامت قلب و عروق توصیه می کنند. این رژیم‌ها بر میوه‌ها، سبزیجات، غلات کامل و پروتئین‌های بدون چربی تاکید دارند، در حالی که رژیم DASH به طور خاص بر کاهش مصرف سدیم تمرکز دارد.

مطالعه ۲۰۲۰ نشان می دهد که پیروی از رژیم غذایی DASH وسیله ای موثر برای کنترل فشار خون شما است.

بیشتر بخوانید
چگونه نبض پوپلیتئال خود را پیدا کنیم

ورزش

انجمن قلب آمریکا توصیه می کند ۱۵۰ دقیقه در هفته ورزش با شدت متوسط ​​برای سلامت قلب بهتر. در حالت ایده آل، شما می خواهید در بیشتر روزهای هفته حداقل ۳۰ تا ۴۰ دقیقه ورزش کنید.

پیاده روی سریع یا فعالیت های مشابه نه تنها به کنترل وزن کمک می کند، بلکه به سیستم قلبی عروقی شما تمرین خوبی می دهد که از سلامت عروق و کنترل فشار خون پشتیبانی می کند.

مراحل دیگر

سایر تنظیمات سبک زندگی می تواند تفاوت زیادی در کاهش فشار خون ایجاد کند. تغییرات زیر را برای کاهش فشار خون و سلامت کلی بهتر در نظر بگیرید:

 • حداقل ۷ تا ۸ ساعت در شب بخوابید و هرگونه اختلال خواب مانند آپنه انسدادی خواب را برطرف کنید.
 • مصرف الکل را به حداقل برسانید.
 • استرس را از طریق تلاش های آرامش بخش، مانند مدیتیشن و تکنیک های تنفس عمیق، مدیریت کنید.
 • سیگار کشیدن را ترک کن.

درمان فشار خون بالا مزمن

علاوه بر داشتن یک سبک زندگی سالم برای قلب، راه اصلی برای کنترل فشار خون مزمن استفاده از داروهای کاهش دهنده فشار خون است. برخی از رایج ترین داروهای ضد فشار خون عبارتند از:

 • دیورتیک ها: این داروها سطح مایعات را در بدن کاهش می دهند تا بار شریان ها را کاهش دهند، اما همچنین می توانند سطح پتاسیم را کاهش دهند و در نتیجه عوارض جانبی مرتبط با ماهیچه ها را به همراه داشته باشند. افراد مبتلا به دیابت ممکن است پس از مصرف دیورتیک ها، سطح گلوکز خون را افزایش دهند.
 • آنزیم های مبدل آنژیوتانسین مهارکننده های (ACE): این مهارکننده‌های ACE به آرام و باز نگه داشتن شریان‌ها برای بهبود جریان خون و کاهش فشار خون کمک می‌کنند. آنها به طور کلی برای اکثر افراد بی خطر هستند، اگرچه هر فردی که باردار است یا قصد باردار شدن را دارد باید با پزشک در مورد یک داروی جایگزین صحبت کند.
 • مسدود کننده های گیرنده آنژیوتانسین II: اینها که معمولاً به عنوان ARB شناخته می شوند، به آرامش و باز نگه داشتن رگ های خونی کمک می کنند، اگرچه این کار را از طریق مکانیسم متفاوتی انجام می دهند. ARB ها نیز نباید در دوران بارداری استفاده شوند.
 • مسدود کننده های کانال کلسیم: این داروها نیروی انقباض قلب را کاهش می‌دهند، بنابراین فشار خونی که در شریان‌ها جریان دارد را کاهش می‌دهند.
بیشتر بخوانید
10 غذایی که باید برای درمان واریس بخوریم؟【آپدیت1402】❤️

مطالعه ۲۰۱۹ مدیریت فشار خون همچنین نشان می دهد که داروهای کاهش دهنده فشار خون – همچنین به عنوان ضد فشار خون شناخته می شوند – درمان های ایمن و موثر برای اکثر افراد هستند و می توانند به ویژه در کاهش خطر عوارض قلبی عروقی مانند حمله قلبی و سکته مفید باشند.

خلاصه

فشار خون مزمن یک بیماری شایع، اما قابل درمان است که می تواند بزرگسالان در تمام سنین و گاهی اوقات کودکان را تحت تاثیر قرار دهد. کنترل فشار خون بالا مستلزم نظم و انضباط و توانایی اتخاذ سبک زندگی سالم برای قلب، از جمله رژیم غذایی سالم و ورزش منظم است. معمولاً به داروهای روزانه نیز نیاز دارد.

اگر رژیم دارویی خود و رژیم غذایی سالم و ورزش روزانه را دنبال کنید، ممکن است از برخی از عوارض شدیدتر فشار خون بالا جلوگیری کنید.