گزش کک ها نیش های خارش دار هستند که به صورت خوشه ای ظاهر می شوند. خاراندن گزش ها می تواند باعث عفونت شود که ممکن است منجر به راش یا تاول شود.

کک چیست؟

کک ها حشرات ریز هستند. آنها خیلی بزرگتر از نوک قلم نیستند و رنگ آنها از قهوه ای روشن تا تقریبا سیاه متغیر است.

آنها بال ندارند، بنابراین با پریدن از جایی به جای دیگر دور می شوند.

بدن نازک و صاف و پوسته سخت آنها به این معنی است که شما اغلب باید آنها را بین ناخن های دست یا دو سطح سخت فشار دهید تا آنها را بکشید. حتی در آن زمان، جایی که یکی وجود دارد، اغلب بسیاری از آنها پیروی می کنند.

کک ها به سرعت تکثیر می شوند، به خصوص اگر حیوانات خانگی در خانه داشته باشید. اما حتی اگر حیوان خانگی ندارید، حیاط خانه شما به طور بالقوه می‌تواند میزبان کک‌ها باشد و ممکن است در نهایت با گزش‌های مرموز مواجه شوید.

فلابیت: علائم و درمان shealthline.comhttps://www.healthline.com › سلامت

خلاص شدن از شر آنها بدون درمان آفت کش تقریبا غیرممکن است.

علائم فلابیت چیست؟

کک ها چندین علامت مشترک دارند. آنها بسیار خارش دارند و پوست اطراف هر لقمه ممکن است دردناک یا دردناک شود. ممکن است کهیر یا جوش در نزدیکی محل گزش ایجاد شود.

خاراندن زیاد می تواند به پوست آسیب بیشتری برساند و به طور بالقوه باعث عفونت باکتریایی در ناحیه گزش شود.

در صورت امکان از خراشیدن خودداری کنید. گزش های خود را از نظر علائم عفونت، از جمله تاول های سفید یا بثورات پوستی کنترل کنید.

فلابیت ها چه شکلی هستند؟

فلابیت ها بسیار متمایز هستند. آنها مانند برجستگی های کوچک و قرمز رنگ در خوشه های سه یا چهار یا یک خط مستقیم به نظر می رسند. برجستگی ها بر خلاف نیش پشه کوچک باقی می مانند.

ممکن است متوجه یک “هاله” قرمز رنگ در اطراف مرکز گزش شوید. رایج ترین مکان برای یافتن این گزش ها در اطراف پاها یا مچ پا است. کک نیز در اطراف کمر، زیر بغل، سینه ها، کشاله ران یا در چین های آرنج و زانو شایع است.

بیشتر بخوانید
آیا مانتراهای آرام‌بخش می‌توانند افسردگی را کاهش دهند؟

آیا کک می تواند مشکلات دیگری ایجاد کند؟

برای انسان، خطر ابتلا به بیماری دیگری از کک بسیار کم است. با این حال باکتری ها می توانند از طریق گزش وارد بدن شما شده و باعث عفونت شوند، به خصوص اگر آن را خراش دهید. نیش عفونی قرمز، گرم می شود و ممکن است چرک آزاد کند.

کک ها همچنین می توانند در افرادی که به آن حساس هستند واکنش آلرژیک ایجاد کنند. علائم می تواند از جوش های برآمده روی پوست تا دشواری در تنفس متغیر باشد.

کک ها همچنین می توانند در حیوانات خانگی عوارضی مانند واکنش های آلرژیک و حتی کم خونی ناشی از از دست دادن خون ایجاد کنند. به همین دلیل مهم است که حیوانات را در صورت داشتن کک نزد دامپزشک ببرید.

 تشخیص کک در خانه

اگر یک حیوان خزدار چهار پا در خانه خود دارید، احتمالاً دقیقاً می دانید که کجا کک دارید.

کک ها ترجیح می دهند روی سگ یا گربه شما زندگی کنند، اما می توانند روی حیوانات دیگر یا روی شما نیز زندگی کنند. اگر جمعیت افزایش یابد، کک ها می توانند منشعب شوند و در فرش، ملافه یا حیاط شما زندگی کنند.

آلودگی بد کک می تواند بسیار آشکار باشد. سعی کنید با جوراب سفید روی فرش خود راه بروید. بعد به جوراب هایت نگاه کن اگر حشرات سیاه ریز را می بینید، احتمالاً کک هستند.

کک ها کجا سگ ها را گاز می گیرند؟

کک ها در سگ ها بسیار شبیه به پوست انسان هستند. آنها برجستگی های قرمز کوچکی را تشکیل می دهند که گاهی اوقات یک دایره قرمز در اطراف آنها وجود دارد.

تشخیص این نیش ها در زیر خز ضخیم حیوان خانگی شما دشوارتر است. یکی از نشانه‌هایی که نشان می‌دهد سگ شما گاز گرفته است، خراشیدن زیاد است. همچنین ممکن است مناطقی از خز یا قرمزی را روی پوست حیوان مشاهده کنید.

شکار خز سگ خود با شانه کک این موجودات کوچک را آشکار می کند. به احتمال زیاد آنها را روی گردن، شکم، قسمت پایین کمر و پایه دم حیوان خانگی خود پیدا خواهید کرد.

بیشتر بخوانید
ارتورکسیا عصبی علائم و راه حل ها

اگر کک های واقعی را نمی بینید، ممکن است مدفوع آنها یا “کثیفی” را ببینید. آنها مانند لکه های ریز فلفل سیاه روی پوست سگ شما به نظر می رسند.

آیا کک می تواند افراد بدون حیوان خانگی را در خانه گاز بگیرد؟

بله، کک ها انسان های بدون حیوان خانگی را نیز گاز می گیرند. اگر حیوان خانگی ندارید، پک های شما ممکن است از حیاط خانه شما یا حیوان دیگری بیاید.

کک ها علف های بلند و مناطق سایه دار در نزدیکی عرشه ها، انباشته های چوب یا ساختمان های انبار را ترجیح می دهند.

همانطور که صاحبان حیوانات خانگی در صورت آلوده شدن باید خانه های خود را درمان کنند، خلاص شدن از شر هجوم کک در فضای باز ممکن است شما را ملزم به درمان حیاط خود کند.

اگر بعد از یک روز در حیاط خانه خود در حال مبارزه با نیش های ریز قرمز هستید، با یک متخصص کنترل آفات مشورت کنید.

نیش پشه در مقابل پشه ها

برجستگی های خارش دار بزرگتر نشانه این است که پشه شما را نیش زده است نه کک. ممکن است یک لقمه یا دسته ای از چندین لقمه را ببینید.

پشه‌های ماده وقتی از خون شما تغذیه می‌کنند، این برجستگی‌ها را پشت سر می‌گذارند. معمولا نیش پشه بی ضرر است، اما در افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند می تواند علائمی مانند تب یا سردرد ایجاد کند.

برای درمان نیش پشه، محل را با آب گرم و صابون بشویید. اگر خارش شما را آزار می دهد، کیسه یخ را روی محل گزش نگه دارید، یک آنتی هیستامین مصرف کنید یا روی یک داروی ضد خارش بدون نسخه بمالید.

پشه ها همچنین می توانند بیماری هایی مانند ویروس نیل غربی را منتقل کنند. استفاده از چند اقدام پیشگیرانه در اطراف خانه می تواند به شما کمک کند از خارش نیش پشه جلوگیری کنید و خطر ابتلا به عفونت های جدی تر را کاهش دهید.

بیشتر بخوانید
پاهای بنفش: علل، علائم و درمان

گزش ساس در مقابل کک خوار

ساس ها موجودات کوچک دیگری هستند که از خون انسان تغذیه می کنند. بر خلاف کک، ساس فقط در شب بیرون می آید. آنها در تشک ها و فرش ها پنهان می شوند و انسان ها را هنگام خواب گاز می گیرند.

برخلاف کک‌ها، که بیشتر در اطراف پاها و مچ پا یافت می‌شوند، ساس‌ها قسمت بالایی بدن را نیش می‌زنند. لکه های کوچک قرمز تیره را در نواحی مانند صورت، گردن، بازوها و دستان خود خواهید دید. مانند کک‌ها، این لکه‌ها اغلب در یک خوشه یا خط ظاهر می‌شوند.

گزش ساس باید طی یک یا دو هفته خود به خود ناپدید شود. اگر آنها شما را آزار می دهند، از کرم استروئیدی استفاده کنید.

فلابیت چگونه درمان می شود؟

کک ها بدون درمان از بین می روند. با این حال، برای جلوگیری از گاز گرفتن، باید از شر خود کک خلاص شوید.

برای تسکین علائم کک، کرم های ضد خارش و آنتی هیستامین های بدون نسخه را امتحان کنید.

از خاراندن ناحیه خودداری کنید. اگر علائم عفونت را در محل گزش مشاهده کردید، مانند پاکت سفید یا بثورات پوستی، با پزشک خود وقت ملاقات بگیرید.

چگونه کک در نوزادان را درمان می کنید؟

هر کک در خانه شما که شما یا سگتان را گاز می گیرد می تواند نوزاد شما را نیز گاز بگیرد. کک ها در کودکان خردسال خطرناک نیستند، اما ناراحت کننده هستند.

گزش ها مانند برجستگی های قرمز کوچک روی پوست نوزاد شما به نظر می رسند. ممکن است قرمز شوند، متورم شوند و تاول بزنند.

بهترین راه برای درمان گزش ها را بر اساس سن کودکتان از پزشک اطفال خود بخواهید. درمان ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • شستن محل گزش با آب و صابون ملایم
  • به کودک خود یک کرم یا مایع آنتی هیستامین بدهید تا خارش را متوقف کند
  • ناخن های کودک خود را کوتاه کنید تا از خاراندن نیش او جلوگیری کنید

اگر کودک شما:

  • تب می کند
  • دارای برجستگی هایی است که متورم می شوند، در لمس احساس گرما می کنند یا مایع نشت می کند
  • کهیر یا تنگی نفس ایجاد می کند – علائم یک واکنش آلرژیک
بیشتر بخوانید
کواشیورکور چیست؟

برای همیشه از شر کک خلاص شوید

پاکسازی خانه از شر کک ها یک فرآیند دو مرحله ای است:

  • حیوانات خانگی خود را درمان کنید
  • خانه خود را درمان کنید

حیوان خانگی خود را بررسی کنید تا ببینید آیا آنها منبع مشکل کک شما هستند یا خیر. خز آنها را به عقب ببرید تا به دنبال کک یا کک روی پوست بگردید. اگر آنها بیشتر خراشیده اند، این ممکن است نشانه کک باشد.

از شامپو و پودر ضد کک استفاده کنید تا از شر کک های سگتان خلاص شوید. سپس، استفاده از قلاده کک را برای جلوگیری از حرکت مجدد کک ها در نظر بگیرید.

برای مشاوره در مورد استفاده از داروهای موضعی یا خوراکی برای نوع حیوان خانگی خود با دامپزشک خود مشورت کنید. بسیاری از درمان ها بدون نسخه در دسترس هستند، در حالی که برخی دیگر باید توسط دامپزشک شما تجویز شوند.

در مورد خانه خود، باید فرش های خود را جاروبرقی بکشید، جایی که کک ها دوست دارند پنهان شوند. کیسه را بیرون بیندازید یا محتویات جاروبرقی را بیرون بریزید.

شستن همه ملافه ها (مال شما و حیوان خانگی شما) در آب داغ و خشک کردن آن در بالاترین درجه حرارت ممکن است به کشتن کک ها کمک کند.

در غیر این صورت، برای خلاصی کامل خانه از شر کک، ممکن است نیاز به استفاده از حشره کش ها در داخل خانه داشته باشید، که معمولاً شامل ترک خانه برای مدتی تا خشک شدن اسپری می شود.

یک شرکت کنترل آفات می تواند به شما در تعیین بهترین روش اقدام در مورد آفت کش ها کمک کند.
Source link