فلبولیت لگن چیست؟

فلبولیت های لگنی توده ها، رسوبات یا برجستگی هایی هستند که در دیواره ورید ایجاد می شوند و از کلسیم یا آهک تشکیل شده اند.

نام آن از لاتین “Phlebo” به معنای رگ و “lith” به معنای سنگ گرفته شده است.

آنها در ناحیه لگن شایع هستند و ساکن و بی ضرر هستند. با این حال، آنها ممکن است وجود شرایط یا بیماری خطرناک تر را نشان دهند.

اکثر بزرگسالان دارند فلبولیت های لگنی و چون بدون علامت هستند عواقبی را متحمل نمی شوند. وجود آن معمولاً تنها در صورتی مشخص می شود که فرد برای شناسایی سایر مشکلات سلامتی معاینه اشعه ایکس انجام دهد.

فلبولیت لگن چیست؟

ناحیه لگن بخشی از بدن است که در پایه ستون فقرات قرار دارد و توسط باسن احاطه شده است. این ناحیه شامل مثانه، اندام تناسلی، پروستات و سایر اندام های زیر شکم می شود.

بیشتر بخوانید
کم خونی مگالوبلاستیک: علائم، علل، درمان و

در یک تصویر اشعه ایکس، فلبولیت های لگنی آنها به صورت لکه های گرد سفید یا رنگ روشن ظاهر می شوند. سنگ‌های مثانه یا کلیه را می‌توان در نگاه اول اشتباه گرفت، اما با مراکز شفاف و شکل بیضی یا دایره‌ای آنها قابل تشخیص است.

علت

پزشکان متخصص پیشنهاد می‌کنند که فلبولیت‌های لگنی از لخته‌های داخل وریدهای لگنی ایجاد می‌شوند که به دلیل افزایش فشار ناشی از سرفه یا در طول فرآیند اجابت مزاج آسیب دیده‌اند.

فقدان جریان خون ناشی از بیماری کبدی همچنین می تواند منجر به تشکیل فلبولیت در سیاهرگ های معده، روده ها و سایر اندام های واقع در حفره شکم شود.

محققان از سندرم مادرزادی کلیپل-ترنوری دریافته اند که رگهای واریسی یا استرس بیش از حد مربوط به تشکیل فلبولیت بوده و اغلب ناشی از ترومبوزیا لخته های قدیمی در خون و عروق لنفاوی.

بیشتر بخوانید
کم خونی فقر آهن و سرطان

تحقیقات دیگر مربوط به تشکیل فلبولیت لگن با حضور به اصطلاح بیماری دیورتیکولی کولون و فلبولیت های لگنی است.

این دو آسیب شناسی با هم مرتبط هستند و محققان پیشنهاد می کنند که هر دو پس از مصرف طولانی رژیم غذایی کم فیبر ایجاد می شوند.

این رژیم‌های غذایی کم فیبر در کشورهای غربی رایج‌تر می‌شوند، جایی که کودکان، جوانان و بزرگسالان مقادیر زیادی قند، کربوهیدرات، چربی و پروتئین مصرف می‌کنند، اما مقدار کمتری سبزیجات و غذاهای فیبردار مصرف می‌کنند.

رژیم های غذایی کم فیبر باعث ایجاد مدفوع با حجم کم می شود که حرکت آن در روده بزرگ آسان نیست.

این منجر به استرس و کار بیش از حد عضلات می شود که منجر به افزایش فشار بر روی حلقه های روده بزرگ می شود و منجر به ایجاد فلبولیت می شود.

بیشتر بخوانید
بازوفیلی یا افزایش بازوفیل خون

به نظر می رسد ارتباط فلبولیت ها با رژیم غذایی با این واقعیت نشان داده می شود که این مشکل در کشورهای غربی بسیار شایع است، اما به ندرت در کشورهایی رخ می دهد که غذاهای تازه، میوه ها و سبزیجات اکثریت مصرف روزانه غذا را تشکیل می دهند.

پیش آگهی زمانی که فلبولیت تشخیص داده می شود

فلبولیت ها در ناحیه لگن می توانند به شکل بیضی، دایره یا لوله باشند و اندازه آنها از برجستگی های مینیاتوری تا قطر ۱.۲۵ سانتی متر متغیر است.

در بیماران جوان، وجود فلبولیت ها می تواند یک علامت هشدار دهنده در مورد احتمال وجود یک تومور خوش خیم یا همانژیوم کولورکتال.

توده ها همچنین ممکن است نشان دهند که بیمار دارای مثانه بزرگ، اتساع مقعدی، سرطان معده یا سایر تومورها است.فلبولیت ها معمولاً در داخل بدن حرکت یا حرکت نمی کنند.

بیشتر بخوانید
واسکولیت حساسیت (آلرژیک) التهاب رگ های خونی

به همین دلیل، هر گونه جابجایی در محل آن، صرف نظر از اینکه چقدر خفیف باشد، که با مقایسه صفحات مختلف اشعه ایکس گرفته شده از بیمار تأیید شود، می تواند پزشک را از وجود توموری آگاه کند که بزرگ یا کاهش یافته است و باعث ایجاد فلبولیت می شود. برای تغییر موقعیت

هشدار: این مقاله را نباید معادل یک مشاوره پزشکی حرفه ای در نظر گرفت. در صورت داشتن هر گونه سوال در مورد این یا هر موضوع دیگری که مربوط به سلامتی خود است، با پزشک معتمد خود مشورت کنید.

Source link

۳/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه