فلبیت یا ترومبوفلبیت یا التهاب ورید چیست؟

فلبیت (fle-BYE-tis) به معنای التهاب ورید است. ترومبوفلبیت به دلیل یک یا چند لخته خون در ورید است که باعث التهاب می شود. ترومبوفلبیت معمولاً در وریدهای پا رخ می دهد، اما ممکن است در بازو یا سایر قسمت های بدن رخ دهد. ترومبوز در ورید باعث درد و تحریک می شود و ممکن است جریان خون را در وریدها مسدود کند. فلبیت می تواند هم در وریدهای سطحی (سطحی) و هم در وریدهای عمقی رخ دهد.

 • فلبیت سطحی وریدهای سطح پوست را تحت تأثیر قرار می دهد. این وضعیت به ندرت جدی است و با مراقبت مناسب، معمولاً به سرعت برطرف می شود. گاهی اوقات افراد مبتلا به فلبیت سطحی نیز دچار ترومبوفلبیت سیاهرگی عمقی می شوند، بنابراین ارزیابی پزشکی ضروری است.
 • ترومبوفلبیت ورید عمقی رگ‌های خونی بزرگ‌تر، معمولاً در عمق پاها را تحت تأثیر قرار می‌دهد. لخته‌های خونی بزرگ می‌توانند ایجاد شوند که ممکن است شکسته شوند و به ریه‌ها بروند. این یک وضعیت جدی به نام آمبولی ریه است.

علل فلبیت

فلبیت سطحی می تواند یک عارضه ناشی از یک روش پزشکی یا جراحی باشد.

آسیب به ورید خطر تشکیل لخته خون را افزایش می دهد. گاهی اوقات لخته بدون آسیب ایجاد می شود. برخی از عوامل خطر برای ترومبوفلبیت عبارتند از:

 • عدم تحرک طولانی مدت – ماندن در رختخواب یا نشستن برای ساعت ها، مانند ماشین یا هواپیما، ایجاد جریان راکد یا کند خون از پاها در یک وضعیت وابسته (این تجمع خون در پاها منجر به تشکیل ترومبوز می شود).
 • سبک زندگی بی تحرک – ورزش نکردن
 • چاقی
 • سیگار کشیدن
 • برخی شرایط پزشکی، مانند سرطان یا اختلالات خونی، که پتانسیل لخته شدن خون را افزایش می دهند
 • آسیب به بازوها یا پاهای شما
 • هورمون درمانی جایگزین یا قرص های ضد بارداری
 • بارداری
 • رگهای واریسی
بیشتر بخوانید
آنژین - علائم و علل

علائم فلبیت

فلبیت سطحی

معمولاً یک ناحیه قرمز حساس در امتداد وریدهای سطحی روی پوست شروع آهسته دارد. ممکن است یک ناحیه قرمز بلند و نازک دیده شود زیرا التهاب به دنبال یک ورید سطحی می آید. این ناحیه ممکن است سخت، گرم و حساس باشد. پوست اطراف ورید ممکن است خارش داشته باشد و متورم شود. این ناحیه ممکن است شروع به ضربان یا سوزش کند.

علائم ممکن است زمانی که ساق پا پایین می‌آید بدتر شود، به‌ویژه هنگامی که برای اولین بار صبح از رختخواب خارج می‌شوید. تب با درجه پایین ممکن است رخ دهد. گاهی اوقات ممکن است فلبیت در جایی رخ دهد که یک خط داخل وریدی محیطی شروع شده است. ناحیه اطراف ممکن است در امتداد ورید دردناک و حساس باشد.

اگر عفونت وجود داشته باشد، علائم ممکن است شامل قرمزی، تب، درد، تورم یا شکستگی پوست باشد.

فلبیت ورید عمقی

این ممکن است شبیه فلبیت سطحی باشد، اما برخی از افراد ممکن است هیچ علامتی نداشته باشند.

ممکن است فرد در تمام اندام درد و تورم داشته باشد. به عنوان مثال، ساق پا ممکن است بدون هیچ دلیل مشخصی متورم شود. اگر این بیماری مزمن شود و زودتر درمان نشده باشد، برخی از افراد نیز از یک عفونت باکتریایی روی هم و تغییر رنگ پوست یا زخم دچار تب می‌شوند.

بیشتر بخوانید
رگهای عنکبوتی و واریس: آنچه باید بدانیم

چه زمانی باید به دنبال مراقبت های پزشکی بود

اگر علائم و نشانه های تورم، درد و وریدهای سطحی ملتهب در بازوها یا پاها را دارید، با پزشک خود تماس بگیرید. اگر در عرض یک یا دو هفته بهتر نشدید یا بدتر شد، دوباره ارزیابی شوید تا مطمئن شوید که وضعیت جدی‌تری ندارید.

ترومبوفلبیت ورید عمقی نیاز به مراقبت پزشکی فوری دارد. اگر هر یک از این علائم و نشانه ها را دارید، برای ارزیابی به بخش اورژانس بیمارستان بروید:

 • تب بالا با هر علامتی در بازو یا پا
 • توده در یک پا
 • درد و تورم شدید در بازو یا پا
 • تنگی نفس جدید و غیرقابل توضیح، که می تواند اولین هشداری باشد که یک لخته خون قبلاً به ریه شما رسیده است. اگر مشکل تنفسی دارید با ۹۱۱ تماس بگیرید.

امتحانات و تست ها

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما را معاینه می کند و در مورد علائم شما سؤالاتی می پرسد.

دی دایمر یک آزمایش خون است که ماده ای را اندازه گیری می کند که با حل شدن لخته خون آزاد می شود. اگر این آزمایش خون منفی باشد و هیچ عامل خطری نداشته باشید، احتمال لخته شدن خون در شما بعید است.

سونوگرافی می تواند لخته یا انسداد جریان خون را تشخیص دهد، به خصوص در وریدهای بزرگتر و نزدیکتر (بالای ساق پا). یک ابزار کوچک دستی (پروب) روی پوست شما فشار داده می شود تا به شناسایی لخته های خون و محل انسداد کمک کند. این یک آزمایش بدون درد و غیر تهاجمی است.

بیشتر بخوانید
تغذیه و رژیم غذایی در چربی و کلسترول خون بالا

گاهی اوقات برای شناسایی لخته های خون در وریدهای کوچکتر و دیستال تر، ونوگرافی لازم است. این یک روش تهاجمی است که نیاز به تزریق رنگ اشعه ایکس یا ماده حاجب به داخل ورید پا دارد، سپس از جریان رنگ در پا عکسبرداری می شود.

خودمراقبتی در خانه درمان فلبیت

یک داروی ضد التهابی مانند آسپرین یا ایبوپروفن می تواند به کاهش درد و التهاب فلبیت سطحی کمک کند. اما ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.

اگر راه رفتن خود را افزایش دهید، جریان خون را افزایش می دهید. این به جلوگیری از ایجاد لخته های خون کمک می کند.

جوراب‌های فشاری ساق پا (بالا بالای زانو یا ران) جریان خون شما را بهبود می‌بخشد و ممکن است به تسکین درد و تورم شما کمک کند.

از استراحت در بستر برای دوره های طولانی خودداری کنید. می تواند علائم شما را بدتر کند.

اگر ترومبوفلبیت ورید عمقی دارید، ممکن است لازم باشد چند روز برای تشخیص و درمان در بیمارستان بمانید تا مطمئن شوید که هیچ عارضه ای رخ نمی دهد.

درمان پزشکی

اگر ارزیابی شما فلبیت سطحی را نشان داد و در غیر این صورت سالم هستید، احتمالاً می توانید به خانه بروید. برای کنترل علائم خود باید از جوراب های فشرده و احتمالاً داروهای ضد التهابی استفاده کنید. مدیریت اضافی شامل بالا بردن دست/پا و استفاده از کمپرس گرم است. فقط چند مورد نیاز به آنتی بیوتیک دارند.

بیشتر بخوانید
درمان همزمان سازی مجدد قلبی (CRT) چیست؟

اگر سابقه ترومبوفلبیت ورید عمقی دارید، یا اگر فلبیت ممکن است به وریدهای عمقی سرایت کند، باید از رقیق کننده خون (ضد انعقاد) استفاده کنید. مدت درمان ضد انعقاد معمولاً بین ۳-۶ ماه یا ۳-۱۲ ماه است اگر این اولین باری است که DVT دارید.

اگر علائم عفونت دارید، باید آنتی بیوتیک مصرف کنید.

اگر فلبیت سطحی پیشرفت کرده و وریدهای عمقی را درگیر کرده باشد، یک بیماری جدی است که حتی ممکن است برای درمان و ارزیابی بیشتر نیاز به بستری در بیمارستان داشته باشد.

چشم انداز مراحل بعدی

فلبیت در وریدهای سطحی به ندرت جدی است و معمولاً به کنترل درد، افزایش ارتفاع و کمپرس گرم به مدت ۱-۲ هفته پاسخ می دهد.

مترادف ها و کلمات کلیدی

فلبیت، لخته خون در بازو، لخته خون در پا، ترومبوفلبیت ورید عمقی، ترومبوفلبیت، ترومبوفلبیت ورید سطحی، فلبیت سطحی، ترومبوز، التهاب ورید، ترومبوفلبیت سیاهرگ عمقی

Source link

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.
دیدگاهتان را بنویسید

3 دیدگاه دربارهٔ «فلبیت یا ترومبوفلبیت یا التهاب ورید چیست؟;

 1. واقعا یکی از موثرترین چیزهایی خوندم و بدردم خورد یعنی خیلی کامل بود.ممنونم.ودراخر خدایا همه بیمترها رو شفابده الهی آمین.

  پاسخ