عاطفه صاف وضعیتی است که باعث می شود افراد احساسات خود را به همان روشی که افراد دیگر ابراز می کنند، ابراز نکنند.

به عنوان مثال، وقتی فردی بدون عاطفه مسطح خوشحال است، ممکن است لبخندی درخشان بزند یا به روشی دیگر نشان دهد که خوشحال است. فردی که عاطفه صاف دارد هیچ حالت چهره ای از خود نشان نمی دهد. همچنین ممکن است هیچ واکنش کلامی نداشته باشند.

عاطفه مسطح علامتی از شرایط دیگر است. این به خودی خود یک بیماری یا اختلال نیست.

افرادی که علائم عاطفه مسطح را نشان می دهند باید توسط روانشناس یا روانپزشک معاینه شوند. این پزشکان شرایط سلامت روان را تشخیص و درمان می کنند. بسیاری از علل زمینه‌ای برای عاطفه مسطح نتیجه یک اختلال یا بیماری روانی است.

فلت افکت چیست؟

علائم

افرادی که عاطفه صاف را تجربه می کنند علائمی از جمله:

 • عدم وجود یا بیان احساسی کم در صورت
 • عدم واکنش عاطفی یا کم بودن واکنش عاطفی به دو صورت کلامی و غیرکلامی
 • ظاهر بی تفاوتی
 • صدای یکنواخت صحبت کردن
 • اجتناب از تماس چشمی با دیگران
 • تغییر اندک یا بدون تغییر در حالات چهره
بیشتر بخوانید
هیپوکندری یا اختلال علائم جسمی: ​​علائم، علل، درمان

شرایط مرتبط

بیشتر شرایطی که باعث ایجاد عاطفه مسطح می شود به مغز مربوط می شود. این شرایط عبارتند از:

 • روان‌گسیختگی: این اختلال همه چیز را از نحوه انجام وظایف و رفتار افراد گرفته تا احساس و واکنش آنها تحت تاثیر قرار می دهد. برخی از افراد مبتلا به اسکیزوفرنی گزارش می دهند که هنوز طیف وسیعی از احساسات را تجربه می کنند، اما ممکن است آن احساسات را به صورت حالات چهره نشان ندهند.
 • اوتیسم: عاطفه صاف در افراد مبتلا به اختلال طیف اوتیسم رایج است. به نظر می رسد برخی از افراد مبتلا به اوتیسم واکنش عاطفی کمی به فعالیت ها نشان می دهند.
 • افسردگی: عدم تعادل شیمیایی افسردگی ممکن است در عملکرد صحیح مغز اختلال ایجاد کند. این می تواند منجر به علائمی از جمله عاطفه صاف شود.
 • ضربه مغزی: صدمات، مانند ضربه مغزی، می تواند علائم مختلفی ایجاد کند. اینها عبارتند از خلق افسرده، از دست دادن علاقه به چیزهایی که معمولاً باعث لذت می‌شوند، و عاطفه صاف.
 • اختلال استرس پس از سانحه: این اختلال در افرادی که رویداد مهمی را تجربه کرده اند که به عنوان آسیب زا تلقی می شود، شایع است. این وضعیت منجر به علائم مختلفی از جمله افسردگی، اضطراب، کناره گیری عاطفی و عاطفه صاف می شود.
بیشتر بخوانید
12 فعالیت انفرادی برای مقابله با تنهایی

دو علت رایج دیگر عاطفه مسطح نتیجه تغییر فعالیت مغز نیستند. این شامل:

 • عوارض جانبی داروها: برخی از داروها مانند داروهای ضد افسردگی و داروهای تشنج ممکن است تأثیر بگذارد.
 • فلج صورت یا اختلالات عضلانی: اختلالات عضلانی یا فلج صورت ممکن است برخی از افراد را از نشان دادن احساساتی که احساس می کنند جلوگیری کند.

علل

عاطفه صاف ممکن است نتیجه فعالیت غیرعادی مغز باشد. به طور خاص، ناحیه ای از مغز که مسئول برانگیختگی است به اندازه افرادی که کمبود احساسات را تجربه نمی کنند فعال به نظر نمی رسد.

نشان دادن علائم عاطفه مسطح به این معنی نیست که فرد احساسات را تجربه نمی کند. برخی از افراد مبتلا به عاطفه مسطح گزارش می‌دهند که احساساتی را احساس می‌کنند، اما آن را در صورت یا در اعمال خود نشان نمی‌دهند. این به این دلیل نیست که آنها احساساتی ندارند. مغز و بدن آنها برای تبدیل یک احساس به یک واکنش فیزیکی مشکل دارند.

بیشتر بخوانید
تفاوت روانشناس آقا و خانم

رفتار

درمان عارضه مسطح به دو دسته اصلی تقسیم می شود.

اولین نوع درمان با هدف رسیدگی به علت اصلی علائم است. برای بسیاری از شایع ترین علل عاطفه صاف، داروها، درمان یا ترکیبی از این دو ممکن است علائم را تا حد زیادی کاهش دهند. درمان این علل اولیه ممکن است نمایش احساسات را افزایش دهد.

نوع دوم درمان به افراد با عاطفه مسطح کمک می کند تا یاد بگیرند که واکنش های عاطفی را زمانی که به طور طبیعی رخ نمی دهند ایجاد کنند. یک روانشناس، درمانگر رفتاری یا کاردرمانگر می تواند به افراد کمک کند تا احساسات افراد دیگر را تشخیص دهند و پاسخ های مناسب را ایجاد کنند. آسیب شناسان گفتار زبان می توانند به افراد کمک کنند تا صدای خود را برای بیان احساسات بیشتر با استفاده از آهنگ های مختلف صدا آموزش دهند. این پاسخ ها ممکن است شامل واکنش های چهره و تکنیک های ارتباط کلامی باشد. یادگیری پاسخگویی به دیگران می تواند به ایجاد و حمایت از روابط اجتماعی کمک کند.

بیشتر بخوانید
30 تکنیک اساسی برای آرام کردن افکار ناراحت کننده

جلوگیری

عاطفه مسطح نشانه چندین بیماری است. پیشگیری یا درمان آن شرایط از عوارض جانبی احتمالی جلوگیری می کند.

اگر هر یک از این بیماری ها برای شما تشخیص داده شد، با یک پزشک، درمانگر یا متخصص مغز و اعصاب برای درمان علت زمینه ای کار کنید. پیشی گرفتن از علائم و درمان آنها قبل از بدتر شدن می تواند به جلوگیری از عارضه صاف کمک کند.

چشم انداز

عاطفه صاف نشانه ای از چندین بیماری روانی است. این شرایط قابل درمان است. درمان علت زمینه ای می تواند به پیشگیری یا بهبود علائمی مانند عاطفه صاف کمک کند.

خبر خوب برای برخی از افراد مبتلا به عاطفه صاف این است که درمان می تواند به بازگرداندن نمایش عاطفی طبیعی کمک کند. با این حال، برای برخی افراد، این وضعیت ممکن است دائمی باشد.
Source link