فلج اطفال چیست؟ علائم، تشخیص، درمان و واکسن

فلج اطفال (همچنین به عنوان فلج اطفال شناخته می شود) یک عفونت ویروسی بسیار مسری است که می تواند باعث فلج و مرگ شود. استرالیا در حال حاضر عاری از فلج اطفال است، اما ایمن سازی همچنان برای جلوگیری از عود موارد فلج اطفال مهم است.

علائم فلج اطفال چیست؟

اکثر افرادی که به ویروس فلج اطفال مبتلا می شوند، بیمار نمی شوند و از ابتلای خود به این عفونت آگاه نیستند.

تعداد کمی از افراد آلوده به ویروس فلج اطفال علائمی شبیه آنفولانزا دارند که می تواند تا ۱۰ روز ادامه یابد، از جمله:

کمتر از ۱ نفر از هر ۱۰۰ نفری که مبتلا می شوند دچار ضعف شدید عضلانی می شوند که به عنوان فلج شل حاد، فلج اطفال حاد یا فلج نوزادی شناخته می شود. این می تواند بر عضلات بازوها، پاها، سر و گردن و دیافراگم، ماهیچه قفسه سینه که برای تنفس حیاتی است، تأثیر بگذارد. اگرچه اکثر افراد به طور کامل بهبود می یابند، برخی دیگر دچار فلج غیرقابل برگشت می شوند و برخی می میرند.

برخی از افراد به سندرم پس از فلج اطفال مبتلا می شوند، زمانی که ضعف عضلانی سال ها پس از عفونت اصلی باز می گردد.

بیشتر بخوانید
چگونه سکسکه نوزاد را متوقف کنیم، چه کارهایی را نباید انجام داد و نکات پیشگیری از آن

فلج اطفال چگونه گسترش می یابد؟

ویروس فلج اطفال بسیار مسری است. از طریق بزاق یا مدفوع آلوده (poo) منتقل می شود و می تواند از طریق غذا و آب آلوده پخش شود. در بخش‌هایی از جهان که بهداشت ضعیفی دارند، این امر می‌تواند از طریق فاضلاب تصفیه نشده رخ دهد.

این ویروس می تواند تا ۳۵ روز قبل از اینکه فرد آلوده علائمی را نشان دهد در مدفوع وجود داشته باشد و پس از ظاهر شدن علائم می تواند تا ۶ هفته دیگر در مدفوع او باقی بماند. از هر ۲۰ نفر مبتلا، ۱۹ نفر هیچ علامتی ندارند. این بدان معنی است که ویروس فلج اطفال می تواند هزاران نفر را قبل از اینکه متوجه شود آلوده کند.

چه کسانی در معرض خطر فلج اطفال هستند؟

فلج اطفال در بیشتر نقاط جهان ریشه کن شده است، اگرچه هنوز موارد کمی در افغانستان و پاکستان وجود دارد. افرادی که از ویروس فلج اطفال مصون نیستند، اگر به مناطق مبتلا به فلج اطفال سفر کنند، ممکن است مبتلا شوند. آنها همچنین ممکن است عفونت را با خود به کشورهای عاری از فلج اطفال از جمله استرالیا ببرند و به طور بالقوه می توانند دیگران را نیز آلوده کنند.

بیشتر بخوانید
کرانیوسینوستوز

کودکان زیر ۵ سال و بزرگسالان جوان بیشتر در معرض خطر هستند، اگرچه هر کسی ممکن است به فلج اطفال مبتلا شود.

اگر قصد دارید به منطقه ای سفر کنید که فلج اطفال رخ می دهد یا از افراد مبتلا به فلج اطفال مراقبت کنید، از پزشک خود در مورد اقدامات احتیاطی سوال کنید. حتی اگر واکسینه شده باشید، ممکن است برای اطمینان از مصونیت به دوز تقویت کننده نیاز داشته باشید.

فلج اطفال چگونه تشخیص داده می شود؟

اگر علائم فلج اطفال را دارید، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

اگر پزشک شما بر اساس علائم شما مشکوک به فلج اطفال باشد، از شما پرسیده می شود که آیا به کشوری سفر کرده اید که مردم آن هنوز فلج اطفال دارند یا با فردی که فلج اطفال دارد تماس گرفته اید.

پزشک تشخیص فلج اطفال را با نمونه برداری از گلو، مدفوع (مثل) یا مایع مغزی نخاعی (مایع احاطه کننده مغز و نخاع) تأیید می کند.

فلج اطفال چگونه درمان می شود؟

هدف از درمان کمک به بهبودی افراد مبتلا به فلج اطفال و جلوگیری از عوارض است. بسته به شدت بیماری، درمان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • داروهایی برای تسکین درد یا کاهش اسپاسم عضلانی
  • مراقبت های ویژه در بیمارستان، از جمله کمک به تنفس
  • فیزیوتراپی برای کمک به بهبودی از فلج
بیشتر بخوانید
دردهای رشد در کودکان

آیا فلج اطفال قابل پیشگیری است؟

فلج اطفال فقط با واکسیناسیون قابل پیشگیری است. برنامه ملی ایمن سازی استرالیا مجموعه ای از واکسن های فلج اطفال را به کودکان ارائه می دهد که به صورت تزریقی انجام می شود.

بزرگسالانی که به کشورهای مبتلا به فلج اطفال سفر می کنند، یا از بیماران مبتلا به فلج اطفال مراقبت می کنند، باید هر ۱۰ سال یک بار تقویت کننده انجام دهند.

اگر در دوران کودکی واکسن فلج اطفال واکسینه نشده اید، یا اگر مطمئن نیستید که واکسینه شده اید یا خیر، با پزشک خود در مورد اینکه آیا به واکسن جبرانی نیاز دارید یا خیر صحبت کنید.

واکسن فلج اطفال

واکسیناسیون بهترین محافظت شما در برابر فلج اطفال است. این جدول توضیح می دهد که چگونه واکسن تزریق می شود، چه کسی باید آن را دریافت کند، و اینکه آیا این واکسن در برنامه ملی ایمن سازی وجود دارد یا خیر. برخی از بیماری ها را می توان با واکسن های مختلف پیشگیری کرد، بنابراین با پزشک خود در مورد اینکه کدام یک برای شما مناسب است صحبت کنید.

چه سنی توصیه می شود؟ ۲ و ۴ و ۶ ماه و ۴ سال.

هر ۱۰ سال یکبار برای بزرگسالانی که در معرض خطر بالاتر فلج اطفال هستند یا هرگز علیه فلج اطفال واکسینه نشده اند.

چند دوز مورد نیاز است؟ ۴ دوز، به علاوه دوزهای جبرانی اگر در زمان های توصیه شده واکسینه نشده اید.
چگونه انجام می شود؟ تزریق
آیا رایگان است؟ برای کودکان ۲، ۴ و ۶ ماه و ۴ سال رایگان است.

برای افراد زیر ۲۰ سال، پناهندگان و سایر افرادی که به کمک های بشردوستانه هستند در هر سنی رایگان است.

برای بقیه، این واکسن هزینه دارد.

اطلاعات بیشتر در مورد وب سایت وزارت بهداشت و جدول برنامه ملی ایمن سازیو از پزشک خود بپرسید که آیا واجد شرایط دریافت واکسن های رایگان اضافی بر اساس موقعیت یا موقعیت مکانی خود هستید یا خیر.

عوارض جانبی رایج واکسن بسیار ایمن است. عوارض جانبی ممکن است شامل درد، قرمزی و سختی محل وارد شدن سوزن، تب، گریه و کاهش اشتها در کودکان باشد.

Source link

۵/۵ - (۱ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید