این به دو شکل وجود دارد – L-phenylalanine و D-phenylalanine. آنها تقریباً یکسان هستند اما ساختار مولکولی کمی متفاوت دارند (۱، ۲).

از آنجایی که بدن شما به تنهایی قادر به تولید L- فنیل آلانین کافی نیست، این یک اسید آمینه ضروری در نظر گرفته می شود، به این معنی که باید آن را از رژیم غذایی خود دریافت کنید. منابع خوب شامل غذاهای با پروتئین بالا مانند تخم مرغ، لبنیات، گوشت و محصولات سویا است.۳، ۴).

بدن شما از ال- فنیل آلانین برای ساخت پروتئین ها و سایر مولکول های مهم استفاده می کند. همچنین به عنوان یک درمان برای چندین بیماری، از جمله اختلالات پوستی و افسردگی (۲).

فنیل آلانین: فواید، عوارض جانبی و منابع غذایی

با این حال، می تواند برای افراد مبتلا به اختلال ژنتیکی فنیل کتونوری (PKU) خطرناک باشد، که توانایی بدن در متابولیسم فنیل آلانین را مختل می کند.۵).

این مقاله همه آنچه را که باید در مورد فنیل آلانین بدانید، از جمله فواید، عوارض جانبی و منابع غذایی توضیح می دهد.

برای بسیاری از عملکردهای بدن مهم است

بدن شما برای ساختن پروتئین ها به فنیل آلانین و سایر آمینو اسیدها نیاز دارد که در مغز، خون، ماهیچه ها، اندام های داخلی و تقریباً در همه جای بدن شما وجود دارد.

فنیل آلانین همچنین برای تولید مولکول های دیگر، از جمله:۲):

 • تیروزین. این اسید آمینه مستقیماً از فنیل آلانین تولید می شود. بدن شما از آن برای ساخت پروتئین های جدید یا تبدیل آن به مولکول های دیگر مانند اپی نفرین استفاده می کند.۶).
 • اپی نفرین و نوراپی نفرین. هنگامی که موقعیت های استرس زا را تجربه می کنید، این مولکول ها برای پاسخ مبارزه یا فرار بدن شما حیاتی هستند.۷).
 • دوپامین. این انتقال دهنده عصبی بخش مهمی از مرکز پاداش مغز شما است و در کنترل حرکت، حافظه و یادگیری نقش دارد.۸).

اختلال در عملکرد این مولکول ها می تواند اثرات منفی بر سلامتی مانند افسردگی داشته باشد.۹، ۱۰).

بیشتر بخوانید
وزن سبزی ها و میوه ها

در واقع، از آنجایی که بدن شما از فنیل آلانین برای ساخت این مولکول ها استفاده می کند، برای ارتباط آن با اختلالات افسردگی اساسی مورد مطالعه قرار گرفته است.۱۱، ۱۲).

خلاصه

بدن شما می تواند فنیل آلانین را به اسید آمینه تیروزین تبدیل کند که سپس برای تولید مولکول های مهم دیگر استفاده می شود. این مولکول ها در چندین جنبه از سلامتی، از جمله خلق و خو، عملکرد مغز و پاسخ های استرس نقش دارند.

فواید فنیل آلانین

چندین مطالعه بررسی کرده اند که چگونه فنیل آلانین ممکن است برای درمان برخی شرایط پزشکی مفید باشد.

برخی تحقیقات نشان می دهد که مصرف مکمل های فنیل آلانین در کنار درمان با اشعه ماوراء بنفش (UV) ممکن است رنگدانه های پوست را در افراد مبتلا به ویتیلیگو، یک بیماری پوستی که باعث از بین رفتن رنگدانه پوست می شود، بهبود بخشد.۱۳، ۱۴، ۱۵).

فنیل آلانین همچنین می تواند برای تولید دوپامین استفاده شود، مولکولی که نقش کلیدی در سلامت روان و افسردگی دارد.۲، ۱۰).

در یک مطالعه کوچک و قدیمی در سال ۱۹۷۷ که شامل ۱۲ نفر مبتلا به افسردگی بود، دو سوم از شرکت کنندگان پس از مصرف مخلوطی از فرم های D و L اسید آمینه، علائم بهبود یافته را تجربه کردند.۱۶).

مطالعات جدیدتر به طور مشابه نشان داده اند که سطوح پایین فنیل آلانین می تواند با اختلال افسردگی اساسی مرتبط باشد.۱۱، ۱۲).

از سوی دیگر، سایر تحقیقات قدیمی‌تر هیچ مزیت واضحی را نشان نمی‌دهند. در نهایت، از آنجایی که اخیراً تحقیقات محدودی در مورد اثرات فنیل آلانین بر افسردگی موجود است، مطالعات با کیفیت بیشتری مورد نیاز است.۱۷، ۱۸، ۱۹).

علاوه بر ویتیلیگو و افسردگی، فنیل آلانین برای اثرات بالقوه در موارد زیر مورد مطالعه قرار گرفته است:

 • درد. برخی از مطالعات قدیمی نشان داده اند که D- فنیل آلانین ممکن است درد را تسکین دهد، اما به طور کلی، تحقیقات نتایج متفاوتی را نشان داده است.۱، ۲۰، ۲۱، ۲۲).
 • ترک الکل. طبق یک مطالعه در سال ۲۰۱۱، استفاده از مکمل حاوی D- فنیل آلانین همراه با سایر اسیدهای آمینه می تواند به کاهش علائم ترک الکل کمک کند.۲۳).
 • بیماری پارکینسون. یک مطالعه قدیمی نشان می دهد که فنیل آلانین ممکن است از درمان بیماری پارکینسون حمایت کند، اما تحقیقات بیشتری لازم است. اگرچه قطعی نیست، اما تیروزین برای اثرات آن بر عملکرد مغز و پارکینسون نیز مورد مطالعه قرار گرفته است.۲۴، ۲۵، ۲۶).
 • بیش فعالی. در حال حاضر، تحقیقات نشان نمی دهد که این اسید آمینه برای درمان اختلال نقص توجه و بیش فعالی (ADHD) فوایدی داشته باشد.۲۷).

خلاصه

فنیل آلانین ممکن است اختلال پوستی ویتیلیگو را در صورت ترکیب با درمان UV بهبود بخشد. در حال حاضر، مطالعات استفاده از این اسید آمینه را برای درمان سایر بیماری ها تایید نمی کند.

خطرات و عوارض جانبی

فنیل آلانین در بسیاری از غذاهای حاوی پروتئین یافت می شود و به طور کلی توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) به عنوان ایمن شناخته می شود.۲۸).

بیشتر بخوانید
12 مزایای سلامتی منیزیم مبتنی بر شواهد

مقداری که به طور طبیعی در غذاها یافت می شود احتمالاً برای افراد سالم خطری ندارد. علاوه بر این، عوارض جانبی کمی یا بدون عوارض جانبی به طور کلی در دوزهای مکمل تا ۱۲ گرم در روز مشاهده می شود.۲، ۱۵، ۲۹).

با این وجود، بهتر است از فنیل آلانین فقط طبق دستور استفاده کنید و قبل از افزودن هر گونه مکملی به برنامه روزانه خود با پزشک خود مشورت کنید.

افرادی که داروهای اسکیزوفرنی مصرف می کنند باید از مصرف فنیل آلانین خودداری کنند، زیرا می تواند علائم دیسکینزی دیررس را بدتر کند، وضعیتی که با حرکات غیرارادی و تکراری مشخص می شود.۳۰، ۳۱).

کسانی که باردار یا شیرده هستند نیز باید از مصرف مکمل های فنیل آلانین خودداری کنند، زیرا تحقیقات محدودی در مورد ایمنی و اثرات طولانی مدت بالقوه آنها وجود دارد.

بیشتر بخوانید
5 راه برای افزایش طبیعی اکسید نیتریک

علاوه بر این، افراد مبتلا به فنیل کتونوری (PKU) باید میزان دریافت اسید آمینه را به دقت کنترل کنند. این اختلال توانایی بدن برای متابولیسم فنیل آلانین را مختل می کند که می تواند منجر به سطوح بالای آن در خون شود.۳۲).

غلظت خطرناک فنیل آلانین خون می تواند باعث آسیب شدید مغزی، تاخیر در رشد، ناتوانی ذهنی و مشکلاتی در انتقال سایر اسیدهای آمینه به مغز شود.۵، ۳۳، ۳۴).

PKU همچنین با چندین اختلال دیگر، از جمله صرع، رفلکس های بیش فعال، و مسائل عصبی مانند تیک یا لرزش همراه است. به دلیل جدی بودن این اختلال، نوزادان به طور کلی بلافاصله پس از تولد برای آن غربالگری می شوند.۳۵).

افراد مبتلا به PKU تحت یک رژیم غذایی کم پروتئین خاص قرار می گیرند تا مصرف فنیل آلانین را محدود کنند، که معمولاً برای تمام عمر حفظ می شود.۵).

خلاصه

برای بزرگسالان سالم، فنیل آلانین در مقادیری که به طور طبیعی در غذاها یافت می شود، ایمن در نظر گرفته می شود. با این حال، افراد مبتلا به فنیل کتونوری (PKU) نمی توانند آن را متابولیزه کنند و باید مصرف خود را برای جلوگیری از اثرات نامطلوب سلامتی به حداقل برسانند.

غذاهای سرشار از فنیل آلانین

بسیاری از غذاهای گیاهی و حیوانی با پروتئین بالا حاوی فنیل آلانین هستند، از جمله گوشت، ماهی، مرغ و حبوبات.

همچنین در آسپارتام، یک شیرین کننده مصنوعی که اغلب به نوشابه های رژیمی و بسیاری از غذاهای بدون قند اضافه می شود، یافت می شود.۳۶).

در اینجا برخی از منابع غذایی برتر فنیل آلانین آورده شده است.۴):

 • گوشت: گوشت گاو، گوشت خوک، بره، گوزن
 • طیور: مرغ، بوقلمون، اردک، غاز
 • غذای دریایی: ماهی قزل آلا، ماهی تن، ماهی خال مخالی، میگو، خرچنگ
 • تخم مرغ: تخم مرغ کامل، سفیده تخم مرغ
 • لبنیات: شیر، پنیر، ماست
 • آجیل و خشکبار: بادام، پسته، آجیل ماکادمیا، بادام هندی، گردو
 • دانه: دانه کدو تنبل، تخم کدو، دانه شاهدانه، تخمه آفتابگردان
 • کره های آجیل: کره بادام زمینی، کره بادام، کره بادام هندی
 • حبوبات: عدس، نخود، لوبیا سیاه، لوبیا چشم بلبلی
 • غلات کامل: کینوا، جو، چاودار، جو، گندم
 • محصولات سویا: سویا، توفو، تمپه، ادامام، مکمل های پروتئینی
 • محصولات رژیمی: نوشابه رژیمی و بستنی بدون قند، آدامس، آب نبات، و ماست های طعم دار ساخته شده با آسپارتام
بیشتر بخوانید
چربی های رژیمی: انواع، نقش ها، منابع و موارد دیگر

به طور کلی، شما نیازی به انتخاب مواد غذایی بر اساس محتوای فنیل آلانین آنها ندارید. در عوض، خوردن انواع غذاهای غنی از پروتئین در طول روز، تمام فنیل آلانین مورد نیاز شما را همراه با سایر اسیدهای آمینه ضروری و مواد مغذی تامین می کند.

خلاصه

بسیاری از غذاها از جمله محصولات سویا، تخم مرغ، غذاهای دریایی و گوشت حاوی فنیل آلانین هستند. خوردن انواع غذاهای غنی از پروتئین در طول روز، آمینو اسیدهای مورد نیاز بدن شما از جمله فنیل آلانین را تامین می کند.

خلاصه

فنیل آلانین یک اسید آمینه ضروری است که هم در غذاهای گیاهی و هم در غذاهای حیوانی یافت می شود.

ممکن است برای اختلال پوستی ویتیلیگو مفید باشد، اما تحقیقات در مورد اثرات آن بر افسردگی، درد و سایر شرایط محدود است.

در حالی که به طور کلی برای افراد سالم بی خطر در نظر گرفته می شود، مهم است که افراد مبتلا به فنیل کتونوری (PKU) مصرف خود را پایین نگه دارند تا از عوارض جانبی بالقوه خطرناک جلوگیری شود.

اگر پس از مصرف مکمل فنیل آلانین یا خوردن غذاهای با پروتئین بالا متوجه عوارض جانبی منفی شدید، با پزشک خود صحبت کنید.

آنها می توانند سطح اسید آمینه خون شما را آزمایش کنند و به تعیین بهترین روش درمانی برای شما کمک کنند.