فنیل کتونوری (PKU) چیست

فنیل کتونوری (PKU) یک اختلال ژنتیکی مادام العمر است که در آن آنزیمی که به درستی کار نمی کند، بدن را از متابولیسم (یا پردازش) یکی از بلوک های ساختمانی طبیعی پروتئین باز می دارد. بلوک ساختمان یک اسید آمینه ضروری، فنیل آلانین (Phe) است که در بیشتر غذاها از جمله گوشت، نان، تخم مرغ، لبنیات، آجیل و برخی میوه ها و سبزیجات یافت می شود. هنگامی که PKU درمان نمی شود، سطح Ph در خون افزایش می یابد و می تواند برای مغز سمی شود. سطوح بالای Phe در مغز باعث مشکلاتی از جمله از دست دادن IQ، از دست دادن حافظه، مشکل در تمرکز، اختلالات خلقی و ناتوانی‌های ذهنی شدید می‌شود. خوشبختانه، همه نوزادان تازه متولد شده برای PKU آزمایش می شوند، بنابراین PKU درمان نشده به ندرت دیده می شود. PKU حدود ۱۳۰۰۰ نفر در ایالات متحده و ۵۰۰۰۰ نفر در سراسر جهان را تحت تاثیر قرار می دهد.

علائم فنیل کتونوری چیست؟

همانطور که در بالا ذکر شد، از طریق غربالگری نوزادان برای PKU، نوزادان در عرض چند هفته پس از تولد تشخیص داده می شوند و با درمان فوری و مادام العمر می توان از علائم پیشگیری کرد. قبل از غربالگری نوزاد، PKU درمان نشده علائم زیر را ایجاد می کند: ناتوانی ذهنی، آسیب مغزی، صرع (تشنج)، بوی بد بدن، و کاهش رنگدانه پوست و/یا مو. در حالی که علائم آشکار PKU درمان نشده امروزه به ندرت دیده می شود، اثرات طولانی مدت افزایش Phe در مغز می تواند منجر به عصبی شناختی و عصب روانشناختی نگرانی در بیماران نگرانی های عصبی شناختی به این معنی است که بیماران ممکن است با مهارت های عملکرد اجرایی مشکل داشته باشند. نمونه هایی از مهارت های عملکرد اجرایی عبارتند از یادآوری حافظه، سرعت پردازش (توانایی انجام آسان کارهای ساده یا آموخته شده قبلی) و توانایی تمرکز. نگرانی های عصبی روانشناختی شامل افزایش خطر اضطراب و افسردگی در بیماران مبتلا به PKU است.

بیشتر بخوانید
آنچه در مورد آبله مرغان در نوزادان باید بدانید

چه چیزی باعث فنیل کتونوری می شود؟

PKU یک اختلال ژنتیکی است که در اثر تغییرات (جهش) در بدن ایجاد می شود PAH ژنی که حاوی دستورالعمل سلول‌های بدن ما برای ساخت آنزیمی به نام فنیل آلانین هیدروکسیلاز (PAH). PAH اسید آمینه Phe را که در بسیاری از چیزهایی که می خوریم و می نوشیم به اسید آمینه دیگری، تیروزین تبدیل می کند.. تیروزین (Tyr) برای عملکرد سالم مغز مهم است. در بیماران مبتلا به PKU، PAH به درستی عمل نمی کند.

PKU-causes1.jpg
©۲۰۲۲ Ann & بیمارستان کودکان رابرت اچ. لوری شیکاگو

بسیاری از غذاهایی که می خوریم حاوی پروتئین هستند. پروتئین ها از بلوک های ساختمانی به نام ساخته شده اند آمینو اسید و فنیل آلانین (Phe) یکی از آنهاست. در PKU، آنزیمی که به طور معمول Phe را به اسید آمینه تیروزین (Tyr) تبدیل می کند، به درستی کار نمی کند.

بیشتر بخوانید
هر آنچه باید در مورد مونونوکلئوز عفونی بدانید
PKU-causes2.jpg
©۲۰۲۲ Ann & بیمارستان کودکان رابرت اچ. لوری شیکاگو

وقتی Ph به Tyr تبدیل نمی شود، سطح آن در خون و مغز افزایش می یابد. سطوح بالای Phe برای مغز سمی است. این می تواند منجر به مواردی مانند از دست دادن حافظه، اضطراب، افسردگی و مشکلات تمرکز شود.

چگونه فنیل کتونوری تشخیص داده می شود؟

همه نوزادان تازه متولد شده حدود ۲۴ ساعت پس از تولد از چوب پاشنه برای آزمایش حداقل ۳۵ اختلال مختلف نمونه خون گرفته می شوند. اگر آزمایش غربالگری برای PKU مثبت باشد، آزمایش‌های خون و ادرار اضافی برای تأیید تشخیص انجام می‌شود.

فنیل کتونوری چگونه درمان می شود؟

فنیکتونوری با رژیم غذایی و فرمول مخصوص درمان می شود. نوزادان، کودکان و بزرگسالان مبتلا به PKU در رژیم غذایی قرار می گیرند که میزان پروتئین (و بنابراین Phe) را که می خورند و می نوشند محدود می کند. علاوه بر این، بیماران مبتلا به PKU نیز باید فرمول پزشکی خاصی بنوشند. حاوی اسیدهای آمینه ضروری و مواد مغذی مورد نیاز برای رشد و سالم ماندن است، منهای Phe.

بیشتر بخوانید
آپاندیسیت - علائم، درمان و علل

دو دارو برای درمان PKU (Kuvan®) sapropterin و pegvaliase (Palynziq™) موجود است. هدف این داروها این است که به بیماران مبتلا به PKU اجازه دهند تا با خیال راحت میزان پروتئین را در رژیم غذایی خود افزایش دهند. ساپروپترین، از طریق دهان مصرف می شود. ممکن است برای درمان کودکان و بزرگسالان مبتلا به PKU استفاده شود. با افزایش توانایی بدن برای تجزیه Phe، سطح Phe را در خون کاهش می دهد. با این حال، همه افراد مبتلا به PKU به این درمان پاسخ نمی دهند. بیمارانی که به ساپروپترین پاسخ می دهند ممکن است بتوانند پروتئین بیشتری را به عنوان بخشی از رژیم غذایی خود مصرف کنند.

در سال ۲۰۱۸، داروی جدیدی به نام pegvaliase برای درمان بزرگسالان مبتلا به PKU مورد تایید FDA قرار گرفت. این دارو با تزریق زیر جلدی روزانه (شات زیر پوستی) انجام می شود. پگوالیاز حاوی آنزیمی است که به عنوان جایگزینی برای آنزیم PAH عمل می کند که در بیماران مبتلا به PKU به درستی کار نمی کند. پاسخ به پگوالیاز متفاوت است و ممکن است چند ماه طول بکشد تا سطح Phe خون کاهش یابد. با گذشت زمان، بیماران تحت درمان با پگوالیاز نیز ممکن است بتوانند پروتئین بیشتری را به عنوان بخشی از رژیم غذایی خود مصرف کنند.

بیشتر بخوانید
عوارض آبله مرغان: چه کسانی در معرض خطر هستند؟

همه اشکال درمان PKU نیاز به آزمایش خون منظم برای بررسی سطح Phe خون دارند. این بسیار مهم است تا اطمینان حاصل شود که درمان سطح Phe را در محدوده مناسب برای هر بیمار نگه می دارد. همچنین اجازه می دهد تا در صورت نیاز تنظیمات درمانی انجام شود.

در Lurie Children، PKU توسط تیمی از ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی که شامل یک پزشک یا پرستار، پرستاران ثبت نام شده (RNs)، متخصصان تغذیه، یک مددکار اجتماعی و مشاور ژنتیک است، درمان می شود. این تیم سالانه بیش از ۲۵۰ بیمار مبتلا به PKU را می بیند. ما مراقبت های جامع را از اولین بازدید از کلینیک تا انتقال به مراقبت بزرگسالان ارائه می دهیم.

ما همچنین در تحقیقات بالینی در زمینه هایی شرکت می کنیم که شامل مطالعات تاریخ طبیعی، ثبت نام بیماران و گزینه های درمانی اضافی برای بیماران مبتلا به PKU است. لطفا برای اطلاعات بیشتر به صفحه تحقیقات ما مراجعه کنید.

اطلاعات تکمیلی & منابع

اتحاد ملی PKU

سازمان PKU ایلینوی

سازمان ملی اختلالات نادر (NORD)

Source link

۳.۸/۵ - (۳۲ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه