بررسی اجمالی

دمانس اصطلاحی است که طیف وسیعی از علائم مرتبط با کاهش حافظه یا سایر مهارت های شناختی را توصیف می کند. این کاهش به قدری شدید است که شما را کمتر قادر به انجام فعالیت های روزمره می کند.

بیماری آلزایمر (AD) شایع ترین شکل زوال عقل است. سایر انواع رایج عبارتند از:

 • زوال عقل بدن لوی (LBD)
 • زوال عقل بیماری پارکینسون
 • زوال عقل عروقی

هیچ درمان شناخته شده ای برای هر نوع زوال عقل وجود ندارد و داروها نمی توانند از این بیماری جلوگیری کنند یا آسیب مغزی ناشی از آن را معکوس کنند. با این حال، داروهای مختلف می توانند برخی از علائم را تسکین دهند.

در ادامه بخوانید تا بدانید این داروها چه کاری ممکن است برای کاهش علائم زوال عقل برای شما یا عزیزتان انجام دهند.

فهرستی از داروهای رایج دمانس

انواع داروهای زوال عقل

چندین داروی تجویزی توسط سازمان غذا و دارو (FDA) برای درمان علائم زوال عقل ناشی از AD تایید شده اند. این داروها می توانند به طور کوتاه مدت علائم زوال عقل شناختی را تسکین دهند. برخی نیز می توانند به کند کردن پیشرفت زوال عقل مرتبط با AD کمک کنند.

در حالی که این داروها برای درمان علائم AD تایید شده اند، اما برای درمان علائم سایر انواع زوال عقل تایید نشده اند. با این حال، محققان در حال بررسی کاربردهای خارج از برچسب این داروها برای افراد مبتلا به زوال عقل غیر AD هستند.

استفاده از مواد مخدر بدون برچسب

استفاده از داروی خارج از برچسب به این معنی است که دارویی که توسط FDA برای یک هدف تایید شده است، برای هدف دیگری استفاده می شود که تایید نشده است. با این حال، پزشک همچنان می تواند از دارو برای این منظور استفاده کند. FDA آزمایش و تأیید داروها را تنظیم می کند، اما نه اینکه چگونه پزشکان از داروها برای درمان بیماران خود استفاده می کنند. بنابراین، پزشک شما می تواند دارویی را هر طور که فکر می کند برای مراقبت شما بهترین است، تجویز کند.

با توجه به انجمن آلزایمر، برخی از داروهای AD ممکن است برای افراد مبتلا به زوال عقل بیماری پارکینسون و زوال عقل عروقی مفید باشد.

بیشتر بخوانید
پارستزی چیست؟

برخی از رایج ترین داروهایی که برای درمان علائم AD استفاده می شوند، مهارکننده های کولین استراز و ممانتین هستند.

مهارکننده های کولین استراز

مهارکننده های کولین استراز با افزایش استیل کولین، یک ماده شیمیایی در مغز شما که به حافظه و قضاوت کمک می کند، کار می کنند. افزایش میزان استیل کولین در مغز ممکن است علائم مرتبط با زوال عقل را به تاخیر بیندازد. همچنین ممکن است از بدتر شدن آنها جلوگیری کند.

عوارض جانبی شایع تر مهارکننده های کولین استراز عبارتند از:

 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • اسهال
 • سرگیجه
بیشتر بخوانید
باساگلار Basaglar: جایگزین ها، عوارض جانبی، هزینه، دوز، موارد مصرف و ...

برخی از مهارکننده های کولین استراز که معمولاً تجویز می شوند عبارتند از:

دونپزیل (آریسپت)

دونپزیل (آریسپت) برای به تاخیر انداختن یا کند کردن علائم AD خفیف، متوسط ​​و شدید تایید شده است. ممکن است بدون برچسب برای کمک به کاهش علائم رفتاری در برخی از افراد مبتلا به مشکلات فکری پس از سکته مغزی، LBD و زوال عقل عروقی استفاده شود.

به صورت تبلت موجود است.

گالانتامین (Razadyne)

گالانتامین (Razadyne) برای پیشگیری یا کند کردن علائم بیماری AD خفیف تا متوسط ​​تأیید شده است. ممکن است بدون برچسب برای کمک به ارائه مزایای مشابه برای افراد مبتلا به LBD یا زوال عقل عروقی استفاده شود.

این به صورت قرص، کپسول با رهش طولانی و محلول خوراکی موجود است.

ریواستیگمین (Exelon)

ریواستیگمین (Exelon) برای پیشگیری یا کند کردن علائم زوال عقل خفیف تا متوسط ​​AD یا خفیف تا متوسط ​​دمانس پارکینسون تأیید شده است.

این به صورت کپسول و به عنوان یک چسب پوستی با رهش طولانی در دسترس است.

ممانتین

ممانتین (نامندا) عمدتا برای به تاخیر انداختن افزایش علائم شناختی و رفتاری ناشی از AD متوسط ​​تا شدید استفاده می شود. این اثر ممکن است به افراد مبتلا به AD اجازه دهد تا برای مدت طولانی تری عملکرد طبیعی تری داشته باشند.

ممانتین ممکن است بدون برچسب استفاده شود تا همان مزیت را برای افراد مبتلا به زوال عقل عروقی فراهم کند.

بیشتر بخوانید
سندرم گرستمن (علائم و درمان)

ممانتین یک مهارکننده کولین استراز نیست، اما بر روی مواد شیمیایی در مغز نیز اثر می گذارد.

در واقع، ممانتین اغلب در ترکیب با یک مهار کننده کولین استراز تجویز می شود. نمونه ای از این ترکیب نامزاریک است. این دارو ممانتین طولانی رهش را با دونپزیل ترکیب می کند.

ممانتین به صورت قرص، کپسول طولانی رهش و محلول خوراکی موجود است.

عوارض جانبی رایج تر آن عبارتند از:

 • سردرد
 • فشار خون بالا
 • اسهال
 • یبوست
 • سرگیجه
 • گیجی
 • سرفه کردن
 • افزایش حساسیت به آنفولانزا

اثربخشی

اثربخشی دارو متفاوت است. با این حال، برای همه این داروهای زوال عقل، اثربخشی آنها به مرور زمان کاهش می یابد.

با پزشک خود صحبت کنید

در حالی که هیچ درمانی برای زوال عقل وجود ندارد، چندین داروی تجویزی می توانند به کند کردن پیشرفت علائم و اثرات شناختی آن کمک کنند.

اگر شما یا یکی از نزدیکانتان به زوال عقل مبتلا هستید، در مورد تمام گزینه های درمانی با پزشک خود صحبت کنید. از پرسیدن سوال دریغ نکنید. نمونه هایی از سوالاتی که می توانید بپرسید عبارتند از:

 • چه نوع زوال عقلی است؟
 • کدام داروها را تجویز خواهید کرد؟
 • چه نتایجی باید از این دارو انتظار داشته باشم؟
 • چه درمان های دیگری در دسترس است؟
 • چه مدت باید انتظار داشته باشم که این دارو کمک کند؟
بیشتر بخوانید
سنکوپ چیست

پرسش و پاسخ: زوال عقل بدن لوی (LBD)

س:

زوال عقل لوی بادی چیست و چه داروهایی برای درمان آن استفاده می شود؟

بیمار ناشناس

آ:

زوال عقل لویی یک بیماری پیشرونده است که باعث رسوب پروتئینی به نام اجسام لویی در سلول های عصبی مغز می شود. این رسوبات پروتئینی بر رفتار، حافظه، حرکت و شخصیت تأثیر می گذارد. علائم این بیماری اغلب شامل توهم و هذیان، گیجی، تغییرات توجه و علائم پارکینسون مانند حالت خمیده، مشکلات تعادلی و سفت شدن عضلات است.

معمولاً زوال عقل لوی به اشتباه به عنوان بیماری آلزایمر تشخیص داده می شود. علائم این بیماری شبیه به آلزایمر و پارکینسون است، اما درمان چالش برانگیز است زیرا داروهای کمی را می توان به طور ایمن استفاده کرد و هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد.

داروها برای درمان علائم فردی استفاده می‌شوند و شامل مهارکننده‌های کولین استراز و داروهای بیماری پارکینسون، مانند کاربیدوپا-لوودوپا برای درمان مشکلات حرکتی هستند. یک برنامه درمانی باید توسط یک پزشک با تجربه در درمان زوال عقل بادی Lewy نظارت شود.