فواید توکوترینول ها برای سلامتی: از سلامت پوست تا قلب

احتمالاً از خواص آنتی اکسیدانی ویتامین E آگاه هستید. اما آیا می دانستید که ویتامین E در واقع دو زیرمجموعه متفاوت دارد؟

توکوفرول ها و توکوترینول ها دو شکل از ویتامین E هستند و در حالی که هر دو فعالیت آنتی اکسیدانی دارند، اثرات توکوترینول ها بسیار متفاوت از توکوفرول ها است.

بنابراین این ترکیب ویتامین E چیست و آیا عوارض جانبی دارد که باید از آن آگاه باشید؟

توکوترینول ها چیست؟

توکوترینول ها بخشی از خانواده ویتامین E هستند.

ویتامین E، یک ویتامین محلول در چربی، دارای دو نوع آنالوگ شیمیایی است: توکوترینول ها و توکوفرول ها.

می پرسید آنالوگ چیست؟

آنالوگ ها دو ترکیب شیمیایی هستند که از نظر ساختار تقریباً یکسان هستند و یک جزء متفاوت است.

تفاوت بین توکوفرول ها و توکوترینول ها

بدون توجه به علم – تفاوت اصلی بین توکوفرول ها و توکوترینول ها این است که در حالی که توکوفرول ها اشباع شده اند (هیدروژن بیشتر)، توکوترینول ها غیراشباع هستند (هیدروژن کمتر).

این تفاوت می تواند به صورت پیوندهای دوگانه یا زنجیره های جانبی ظاهر شود، اما در اینجا به آن نمی پردازیم.

هر دوی این آنالوگ ها به چهار شکل مختلف وجود دارند: آلفا، بتا، گاما و دلتا[ * ].

هر نوع ویتامین E عملکرد منحصر به فرد خود را در بدن شما دارد. تفاوت های کوچک و ظریف در ساختار می تواند به تغییرات عمیق در فعالیت بدن شما تبدیل شود.

توکوفرول‌ها در منابع غذایی و مکمل‌های ما بسیار فراوان‌تر هستند، در حالی که توکوترینول‌ها ممکن است برخی از عملکردهای ضروری را که بدن شما از دست می‌دهد، داشته باشد.

فعالیت آنتی اکسیدانی

در حالی که ساختار و عملکرد این اشکال مختلف ویتامین E ممکن است متفاوت باشد، موضوع مشترک در بین همه آنها فعالیت آنتی اکسیدانی آنهاست.

آنتی اکسیدان ها طیف گسترده ای از عملکردها را در بدن شما انجام می دهند، اما مهمتر از همه این است که آنها با رفتار گونه های فعال اکسیژن (ROS) مبارزه می کنند. ROS (همچنین رادیکال‌های آزاد نامیده می‌شود) در صورت عدم کنترل می‌تواند باعث آسیب قابل توجهی شود.

بدن شما به عنوان بخشی طبیعی از زندگی، فرآیند اکسیداسیون (ناشی از ROS) را طی می کند. آنتی اکسیدان ها در اطراف هستند تا مطمئن شوند که این فرآیند از کنترل خارج نمی شود و منجر به استرس اکسیداتیو می شود[ * ].

هنگامی که سرعت اکسیداسیون از میزان فعالیت آنتی اکسیدانی در بدن شما پیشی می‌گیرد، مشکلاتی مانند بیماری‌های قلبی عروقی، دیابت، بیماری‌های عصبی و غیره ایجاد می‌شود[ * ][ * ][ * ].

هر ترکیب آنتی اکسیدانی در بدن شما نقش ویژه خود را ایفا می کند. برای ویتامین E، ادعای شهرت آن محافظت از یکپارچگی غشای سلولی شما (سد بیرونی سلول) است.

این نقش اساسی به حفظ قوی و سالم سلول های شما کمک می کند و با تخریب احتمالی آنها توسط ROS[ * ] مبارزه می کند.

تحقیق در مورد توکوترینول ها

تحقیقات زیادی در مورد توکوترینول‌ها انجام شده است و مزایای بالقوه این نوع ویتامین E برای سلامتی را آشکار می‌کند.

در زیر به برخی از خصوصیات آنچه قبلاً در مورد این ترکیب ویتامین E فاش شده است عمیق تر خواهیم پرداخت. سپس درباره چگونگی دریافت بیشتر توکوترینول از منابع طبیعی بحث خواهیم کرد.

فواید توکوترینول ها

#۱ محافظ عصبی

بیماری های عصبی با از دست دادن ساختار و عملکرد سلول های مغز شما مشخص می شوند. عوامل متعددی می‌توانند در ایجاد بیماری‌های نورودژنراتیو نقش داشته باشند، اما التهاب، سمیت و اکسیداسیون مهمترین آنها هستند.

توکوترینول ها نه تنها به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کنند و سلول های مغزی شما را از آسیب اکسیداتیو نجات می دهند، بلکه ممکن است بر تجمع سموم در مغز شما نیز تأثیر بگذارند.

یکی از نوروتوکسین‌های بالقوه به‌ویژه، گلوتامات، به‌عنوان مقصر آسیب‌رسانی به سلول‌های مغز در هر دو بیماری آلزایمر و پارکینسون نشان داده شده است.

در یک مطالعه آزمایشگاهی، ظرفیت آنتی اکسیدانی توکوترینول ها مورد آزمایش قرار گرفت. محققان اثر توکوترینول ها را بر روی سلول های عصبی (سلول های مغز) که توسط اسید آمینه گلوتامات آسیب دیده بودند، ارزیابی کردند.

این مطالعه نشان داد که ترکیب ویتامین E دارای فعالیت آنتی اکسیدانی قوی است و سلول های مغز را از آسیب اکسیداتیو بالقوه خلاص می کند[ * ].

مطالعات دیگر همچنین ظرفیت ضد سمیت توکوترینول ها را با توانایی محافظت از سلول های مغز نه تنها در برابر گلوتامات، بلکه از سایر سموم نیز کشف کرده اند.

این محافظت در برابر سموم هنوز به طور کامل شناخته نشده است، اما به عنوان مستقل از آنتی اکسیدان شناخته شده است. به عبارت دیگر، این تنها ظرفیت آنتی اکسیدانی توکوترینول نبود که تأثیر داشت، بلکه مکانیسم ناشناخته دیگری نیز بود[ * ].

از بین انواع مختلف توکوترینول ها، آلفا توکوترینول به نظر می رسد مفیدترین اثر را بر سلامت مغز دارد[ * ].

#۲ بیماری قلبی

بیماری قلبی با چندین عامل خطر مختلف و شرایط از قبل موجود در بدن شما مرتبط است. التهاب، استرس اکسیداتیو، فشار خون و پروفایل چربی خون، تنها تعدادی از عواملی هستند که در پیشرفت بیماری های قلبی عروقی نقش دارند.

وقتی صحبت از سلامت قلب به میان می آید، توکوترینول ها فواید گسترده ای دارند.

تحقیقات نشان می‌دهد که تجویز توکوترینول‌ها می‌تواند نشانگرهای التهاب مانند پروتئین واکنش‌گر C و AGEs (محصولات نهایی گلیکاسیون پیشرفته) را کاهش دهد. آنها همچنین می توانند بر سطح کلسترول تأثیر مثبت بگذارند – کاهش کلسترول تام و کاهش LDL (لیپوپروتئین با چگالی کم).

و اگر این کافی نبود – آنها می توانند پیشرفت پلاک های آترواسکلروتیک را کند و حتی سرکوب کنند[ * ]. این اثرات احتمالاً به دلیل ظرفیت آنتی اکسیدانی توکوترینول ها است.

با این حال، این ظرفیت آنتی اکسیدانی به تنهایی نیست که به سلامت قلب شما کمک می کند. در مکانیزمی که کمتر شناخته شده است، به نظر می رسد توکوترینول ها نیز یک اثر پیش شرطی بر قلب شما دارند.

از طریق این اثر پیش‌تنظیمی، آنها می‌توانند آسیبی را که وقتی بافت قلب شما از اکسیژن محروم می‌شود، کاهش دهند. ایسکمی (محدودیت خون رسانی به بافت ها)، می تواند باعث آسیب شدید به بافت قلبی عروقی شما شود[ * ].

#۳ سرطان

توکوترینول ها دارای فعالیت ضد سرطانی منحصر به فرد و قوی هستند.

سرطان بیماری است که در آن سلول‌های غیرطبیعی بدن شما به‌طور غیرقابل کنترلی تقسیم شده و رشد می‌کنند. این تقسیم سریع و سازمان‌یافته منجر به گسترش سلول‌ها به بافت‌های اطراف می‌شود که اغلب منجر به تومور می‌شود.

بنابراین، کلید کنترل و پیشگیری از سرطان، مهار رشد و گسترش این سلول‌ها است.

زمانی که محققان سعی کردند سلول های سرطانی را با فرم توکوفرول ویتامین E درمان کنند، به نتیجه نرسیدند. دلایلی برای این باور وجود داشت که ویتامین E برای مبارزه با سرطان مفید است، اما مطالعات این فرضیه را تایید نکردند.

وقتی آنها دنده را عوض کردند و تصمیم گرفتند اثر توکوترینول ها را بر سرطان آزمایش کنند، شواهد جالبی ظاهر شد.

تحقیقات آزمایشگاهی و حیوانی نشان می دهد که توکوترینول ها دارای طیف وسیعی از اثرات ضد سرطانی هستند که از مراحل اولیه چرخه سلولی شروع می شود.

در فرآیند تقسیم سلولی، یک مولکول DNA نیاز به تکثیر دارد. توکوترینول ها نه تنها تکثیر DNA را مهار می کنند، بلکه مرحله قبل از ایجاد DNA را نیز مهار می کنند.

علاوه بر این، توکوترینول ها همچنین توانایی القای چیزی به نام آپوپتوز (مرگ برنامه ریزی شده سلولی) را دارند. به عبارت دیگر، حتی اگر سلول سرطانی به بلوغ کامل برسد، توکوترینول همچنان می‌تواند آن را از بین ببرد[ * ].

علاوه بر اثر مستقیم توکوترینول ها بر رشد و تقسیم سلول های سرطانی، اثر مهاری بر رشد رگ های خونی جدید نیز دارد. بدون رگ های خونی برای تامین مواد مغذی به سلول ها، آنها نمی توانند رشد کنند و تولید مثل کنند و پیشرفت تومورها را متوقف کنند[ * ].

لازم به ذکر است که دلتا توکوترینول نسبت به آلفا یا گاما توکوترینول در درمان سلول های سرطانی تأثیر معنی داری داشت.

این شواهد ممکن است راه را برای مطالعات انسانی بیشتر در آینده هموار کند.

شماره ۴ سلامت استخوان

استخوان های شما مدام در حال شکستن و بازسازی خود هستند. مانند بسیاری از ساختارهای بدن شما، این یک فرآیند طبیعی است که در طول زندگی شما اتفاق می افتد. با این حال، زمانی که شکسته شدن استخوان‌های شما از بازسازی پیشی می‌گیرد، مشکلاتی به وجود می‌آیند.

شرایط متعددی می تواند منجر به از دست دادن سلامت استخوان شود، برای مثال؛ سیگار کشیدن، یائسگی، استرس بالا و درمان طولانی مدت کورتیکواستروئید.

پوکی استخوان بیماری است که در آن تراکم استخوان‌های شما کاهش می‌یابد و باعث ایجاد استخوان‌های شکننده‌تر و متخلخل‌تر می‌شود. این کاهش تراکم اغلب منجر به شکستگی استخوان می شود[ * ].

تغذیه یک جزء ضروری برای سلامت استخوان است. بدون مواد مغذی مناسب، استخوان‌های شما به سادگی نمی‌توانند رشد کنند و استحکام خود را حفظ کنند.

توکوترینول ها ممکن است یکی از اجزای کلیدی سلامت استخوان باشند، با این ظرفیت که نه تنها از شکستگی جلوگیری می کنند بلکه به بازسازی نیز کمک می کنند.

یکی از عواملی که می تواند منجر به از دست دادن استخوان شود، التهاب ناشی از اکسیداسیون در بدن شما است.

توکوترینول ها به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی در مطالعات حیوانی برای مهار مواد شیمیایی التهابی ناشی از اکسیداسیون در بدن شما یافت شده است. توکوترینول ها با مهار تجزیه ناشی از اکسیداسیون، به استخوان های شما اجازه رشد و حفظ استحکام می دهند[ * ].

توکوترینول ها نه تنها تجزیه را مهار می کنند، بلکه مسیرهای رشد استخوان را نیز تقویت می کنند. آنها این کار را با مهار آنزیم HMG-CoA ردوکتاز انجام می دهند که وظیفه آن کمک به تجزیه استخوان های شما است.

داروهای استاتین مشابه توکوترینول ها عمل می کنند و همین ترکیب را مهار می کنند زیرا توانایی کاهش تولید کلسترول را نیز دارد.

وقتی HMG-CoA مهار می‌شود، اجازه می‌دهد مسیر رشد همچنان فعال بماند و در نتیجه استخوان‌های قوی‌تر و سالم‌تر ایجاد شود[ * ].

شماره ۵ مو و پوست

غیرمعمول نیست که کرم پوست یا نرم کننده مو را بردارید و ببینید که با ویتامین E غنی شده است. به این دلیل است که ویتامین E یک آنتی اکسیدان فوق العاده است و فواید آن هم به صورت خوراکی و هم به صورت موضعی موثر است.

یکی از مکانیسم های پیشنهادی برای ریزش مو، افزایش استرس اکسیداتیو روی پوست سر است که با سطوح پایین آنتی اکسیدان همراه است.

در یک مطالعه، محققان گروهی از شرکت‌کنندگان با ریزش مو را به دو گروه تقسیم کردند. یکی مکمل توکوترینول دریافت می کند و دیگری دارونما.

محققان داوطلبان را از نظر رشد مو در چهار ماهگی و سپس دوباره در هشت ماهگی زیر نظر گرفتند. در حالی که وزن مو برای هیچ یک از گروه ها افزایش نیافت، گروه توکوترینول افزایش قابل توجهی در تعداد موها تا پایان کارآزمایی داشتند.

محققان به این نتیجه رسیدند که توکوترینول‌ها می‌توانند با استرس اکسیداتیو روی پوست سر مبارزه کنند و در نتیجه رشد مو را افزایش دهند[ * ].

توکوترینول ها همچنین ممکن است از پوست شما در برابر استرس اکسیداتیو ناشی از اشعه UV محافظت کنند. اشعه ماوراء بنفش در نور خورشید وجود دارد و می تواند منجر به یک واکنش اکسیداتیو روی پوست شما شود که احتمالاً منجر به سرطان پوست می شود.

در یک مدل موش، وقتی موش‌ها توکوترینول یا دارونما را به صورت موضعی دریافت کردند، گروه توکوترینول محافظت بیشتری در برابر اشعه ماوراء بنفش نشان دادند. [ * ]

#۶ دیابت

CDC (مرکز کنترل بیماری) در سال ۲۰۱۷ گزارش داد که در حال حاضر بیش از ۱۰۰ میلیون نفر در ایالات متحده به دیابت یا پیش دیابت مبتلا هستند. این عدد سرسام آور باعث می شود دیابت عنوان هفتمین عامل مرگ و میر در ایالات متحده را به خود اختصاص دهد[ * ].

دیابت با ناتوانی بدن شما در کنترل گلوکز (قند) به دلیل اختلال در عملکرد هورمون انسولین مشخص می شود. هنگامی که غذا می خورید، لوزالمعده شما انسولین ترشح می کند تا به انتقال گلوکز از جریان خون به سلول های شما کمک کند. هنگامی که گلوکز در سلول های شما قرار می گیرد، می توان از آن برای سوخت استفاده کرد یا به عنوان منبع انرژی برای بعد ذخیره کرد.

مشکلات مربوط به انسولین می تواند به دلیل عدم ترشح انسولین کافی در لوزالمعده باشد یا اینکه سلول های شما قادر به واکنش به پیام های انسولین نیستند.

اختلال عملکرد انسولین منجر به بالا ماندن گلوکز خون شما می شود. با گذشت زمان، گلوکز خون بالا می تواند طیف گسترده ای از مشکلات را در بدن شما ایجاد کند. برخی از شرایط مرتبط با دیابت عبارتند از: بیماری قلبی، سکته مغزی، مشکلات چشمی، آسیب عصبی، بیماری کلیوی و بیماری های دندانی[ * ].

در حالی که بیشتر تحقیقات در این مرحله فقط بر روی حیوانات انجام شده است، شواهد قانع کننده ای وجود دارد که نشان می دهد توکوترینول ها ممکن است مزایای قابل توجهی برای بیماران دیابتی داشته باشند.

یکی از پیامدهای گلوکز خون بالا وضعیتی به نام نفروپاتی دیابتی (DN) است که به عنوان بیماری کلیوی دیابتی نیز شناخته می شود. در یک مطالعه، محققان توکوترینول‌ها را به گروهی از موش‌های دیابتی مبتلا به DN برای ارزیابی تأثیر بر گلوکز خون و بیماری کلیوی تجویز کردند.

در مقایسه با گروه دارونما، موش‌هایی که توکوترینول دریافت کردند، گلوکز خون پایین‌تر و همچنین بهبود عملکرد کلیه را نشان دادند. محققان به این نتیجه رسیدند که هم فعالیت تنظیم کننده قند خون و هم فعالیت آنتی اکسیدانی توکوترینول است که منجر به این اثرات می شود[ * ].

اما چگونه توکوترینول به کاهش قند خون کمک می کند؟

تحقیقات نشان می دهد که ممکن است به روشی مشابه داروهای دیابت عمل کند. با افزایش حساسیت سلول‌های شما به انسولین، توکوترینول‌ها ممکن است گلوکز خون بیشتری را برای استفاده به عنوان سوخت یا ذخیره‌سازی انرژی به سلول‌ها وارد کنند.

یک مدل موش نشان داد که توانایی توکوترینول‌ها برای افزایش حساسیت به انسولین در سلول‌ها به موش‌ها این امکان را می‌دهد که گلوکز را به طور مؤثرتری در کل بدن خود استفاده کنند[ * ].

#۷ بیماری کبد (NAFLD)

بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD) وضعیتی است که کبد شما چربی اضافی را ذخیره می کند.

دو نوع NAFLD وجود دارد: کبد چرب ساده و NASH (استئاتوهپاتیت غیر الکلی). در حالی که کبد چرب ساده نسبتاً بی ضرر است، NASH با افزایش التهاب (هپاتیت) مشخص می شود و ممکن است به شرایط جدی تری مانند سیروز یا سرطان کبد پیشرفت کند[* ] .

چاقی، مقاومت به انسولین و استرس اکسیداتیو برخی از علل اصلی شناسایی شده با NAFLD هستند. همراه با این شرایط، ارتباط مثبتی با کمبود ویتامین E در بین مبتلایان به NAFLD وجود دارد.

در یک مطالعه، هدف محققان شناسایی این بود که آیا فرم توکوترینول ویتامین E برای افراد مبتلا به NAFLD مفید است یا خیر. آنها یک گروه ۸۹ نفری از داوطلبان مبتلا به NAFLD را به دو گروه تقسیم کردند و به یک گروه مکمل توکوترینول و به گروه دیگر دارونما دادند.

این مطالعه به مدت یک سال ادامه یافت و گروه توکوترینول دو بار در روز ۲۰۰ میلی گرم مکمل دریافت کرد.

در پایان سال، گروه توکوترینول ها به طور قابل توجهی بهبود بافت کبد را نسبت به گروه دارونما تجربه کردند. علاوه بر این، میزان بهبودی ناشی از NAFLD برای کسانی که توکوترینول مصرف می‌کردند نیز بالاتر بود.

اگرچه مکانیسم دقیق آن نامشخص است، فعالیت آنتی اکسیدانی توکوترینول احتمالاً با اثرات درمانی کبد آن ارتباط دارد[ * ].

چه غذاهایی سرشار از توکوترینول هستند؟

ویتامین E طبیعی را می توان در انواع غذاها یافت.

در حالی که اکثر ویتامین E به شکل توکوفرول یافت می شود، توکوترینول ها کمی سخت تر به دست می آیند. برخی از منابع غذایی توکوترینول ها عبارتند از:

 • روغن نخل
 • روغن سبوس برنج
 • جو دوسر
 • جوانه گندم
 • جو
 • روغن دانه گریپ فروت
 • فندق
 • روغن زیتون
 • توت خولان
 • روغن بذر کتان
 • روغن خشخاش
 • روغن آفتابگردان

با این حال، غلیظ‌ترین منابع، روغن‌های سبوس برنج و روغن نخل هستند[ * ].

آیا توکوترینول ها کتو هستند؟

بسته به منبع غذایی که توکوترینول های خود را از آن دریافت می کنید، ممکن است کتو باشند یا نباشند.

به عنوان مثال، اگر جو دوسر را به امید دریافت توکوترینول می خورید، ممکن است متوجه شوید که از کتوز خارج شده اید. همین امر در مورد منابعی مانند جو و جوانه گندم نیز صدق می کند.

با این حال، بیشتر منابع غذایی توکوترینول ها چربی بیشتری دارند (مانند روغن های مختلف ذکر شده در بالا).

علاوه بر این، به دلیل غلظت کم توکوترینول ها در بیشتر غذاها، دریافت این نوع ویتامین E به صورت مکمل احتمالا موثرتر خواهد بود. اما همیشه برچسب مکمل‌های خود را بخوانید، زیرا بیشتر مکمل‌های ویتامین E که در حال حاضر در قفسه‌ها موجود هستند، نسخه آلفا توکوفرول را ترجیح می‌دهند.

همچنین، FDA (سازمان غذا و دارو) مکمل‌ها را کنترل نمی‌کند، بنابراین مطمئن شوید که از برندی خریداری می‌کنید که به آن اعتماد دارید.

خلاصه

در حالی که بیشتر تحقیقات فعلی از مدل‌های حیوانی انجام می‌شود، دلیل خوبی وجود دارد که انتظار داشته باشیم آزمایش‌های بالینی بیشتری در آینده برای تأیید آنچه قبلاً در مورد توکوترینول‌ها شناخته شده است، وجود داشته باشد.

بر اساس شواهدی که داریم، مکمل توکوترینول ممکن است تأثیر قابل توجهی بر انواع بیماری های مزمن داشته باشد. از توقف رشد سلول های سرطان سینه تا مهار تولید کلسترول، این ترکیب ویتامین E دارای مزایای گسترده ای است.

اکثر مطالعات عوارض جانبی کمی را گزارش می کنند، اما همیشه قبل از شروع یک رژیم مکمل جدید با پزشک خود مشورت کنید.

پیوند منبع

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه