رایحه دارچین تند، شیرین است و برای بسیاری مملو از خاطرات خوش غذاهای خوشمزه و روزهای دنج است. روغن دارچین به دلیل عطر و بوی شاداب آن بسیار ارزشمند است. همچنین با چندین فواید سلامتی و زیبایی مرتبط است.

دارچین در اشکال مختلف برای تأثیر آن بر کنترل عفونت، مدیریت قند خون و سایر شرایط مورد مطالعه قرار گرفته است. مطالعات نشان می دهد که روغن دارچین دارای:

  • آنتی باکتریال
  • ضد قارچ
  • ضد دیابت
  • و خواص آنتی اکسیدانی

در حالی که تحقیقات نشان می دهد مزایای سلامتی وجود دارد، FDA خلوص یا کیفیت اسانس ها را کنترل یا تنظیم نمی کند. مهم است که قبل از شروع استفاده از روغن های ضروری با یک متخصص مراقبت های بهداشتی صحبت کنید و حتما در مورد آن تحقیق کنید کیفیت از محصولات یک برند همیشه یک پچ تست قبل از امتحان یک اسانس جدید

انواع روغن دارچین

روغن دارچین از پوست یا برگ چندین نوع درخت از جمله درختان به دست می آید دارچین واقعی درخت و دارچین کاسیا درخت

بیشتر روغن دارچین موجود در بازار از این روغن مشتق می شود دارچین کاسیا درخت و به آن دارچین کاسیا می گویند. دارچینی که از دارچین واقعی دارچین سیلان نامیده می شود. این تنوع گران تر است.

فواید روغن دارچین، کاربردها، عوارض جانبی و تعامل shealthline.comhttps://www.healthline.com › سلامتی

هر دو نوع از ترکیبات و مواد شیمیایی گیاهی مانند سینامالدئید و اوژنول تشکیل شده اند. این عناصر هستند که دارچین را برای سلامتی مفید می کنند.

کاربردها و فواید روغن دارچین

تقویت کننده خلق و خو

خواص روغن دارچین آن را به گزینه ای محبوب برای درمان های آروماتراپی خانگی تبدیل می کند.

بیشتر بخوانید
آیا روکش مومی روی سیب برای خوردن بی خطر است؟

در آروماتراپی، اسانس‌ها در هوا پخش یا پاشیده می‌شوند تا بتوان آنها را تنفس کرد یا در پوست جذب کرد. رایحه درمانی با فواید بسیاری از جمله کاهش افسردگی و اضطراب و خواب بهتر مرتبط است.

استفاده از روغن دارچین در رایحه درمانی به طور گسترده مورد مطالعه قرار نگرفته است، اما بسیاری از مردم از عطر دارچین لذت می برند و آن را آرامش بخش می دانند.

خواص آنتی باکتریال

تحقیقات نشان می دهد که روغن دارچین:

  • با ارگانیسم های باکتریایی که به سختی درمان می شوند مبارزه می کند. آ مطالعهکه از کشت های باکتریایی و آزمایش های آزمایشگاهی استفاده کرد، دریافت که ترکیبات موجود در روغن دارچین دارای اثر ضد میکروبی علیه سودوموناس آئروژینوزا، یک باکتری بالقوه تهدید کننده حیات و مقاوم به دارو که گیاهان، افراد و سایر حیوانات را تحت تأثیر قرار می دهد.
  • از سلامت دهان و دندان حمایت می کند. خواص ضد باکتریایی و ضد قارچی دارچین برای مقابله با آن موثر است استرپتوکوک موتانس و در Candida ssp بیوفیلم دو عاملی که باعث عفونت دهان و حفره در دندان می شوند.
  • ضد عفونی کنید. خواص ضد باکتریایی روغن پوست دارچین آن را به یک جایگزین افزودنی ایمن، موثر و غیرشیمیایی تبدیل می کند که می تواند برای حفظ محصولات و افزایش ماندگاری آنها استفاده شود. یک مطالعه دریافتند که روغن دارچین می تواند به طور موثری به عنوان یک نگهدارنده در لوازم آرایشی، لوازم آرایشی و ضدعفونی کننده های بیمارستانی استفاده شود.

پر شدن و رشد مو

هیچ مدرک علمی مبنی بر ارتباط دارچین با رشد مو در انسان وجود ندارد. وجود داشته است مطالعات روی موش ها که باعث ضخیم شدن و رشد مو شد.

بیشتر بخوانید
همی پارزی: علائم، علل و بهبودی

گزارش های حکایتی و شیوه های سنتی نشان می دهد که ماسک ساخته شده از دارچین، روغن زیتون و عسل ممکن است در تقویت رشد و ضخیم شدن مو موثر باشد.

طعم دهنده های غذا و لوازم آرایشی

روغن دارچین به عنوان یک اسانس و به عنوان یک روغن درجه غذایی در دسترس است. همچنین می‌توان آن را به‌عنوان ماده‌ای در آدامس‌های بدون قند، آب نبات‌های سفت، چای و در محصولات پخته‌شده تجاری یافت.

روغن دارچین به عنوان یک ماده در لوازم آرایشی مانند خمیر دندان، دهان شویه، صابون و لوسیون بدن استفاده می شود. همچنین برای معطر کردن اسپری های اتاق، شمع ها و اقلام فصلی مانند مخروط کاج و گلدسته استفاده می شود.

نحوه استفاده از روغن دارچین

با توجه به  نظر سنجی توسط موسسه Tisserand انجام شده است، بسیاری از تولید کنندگان اسانس دارچین توصیه می کنند از مصرف موضعی به طور کامل اجتناب کنید.

یک توصیه کلی این است که اگر قرار است روغن دارچین با پوست تماس پیدا کند، غلظت روغن دارچین را پایین نگه دارید. برای مثال، یک دستورالعمل با غلظت ۰.۰۱ درصد یا کمتر معادل است ۱ قطره روغن دارچین برای ۳۰ تا ۴۰ میلی لیتر (میلی لیتر) مایع حامل.

میلی لیتر اونس معادل قاشق غذاخوری معادل
۳۰-۴۰ میلی لیتر ۱-۱.۵ اونس ۲ قاشق غذاخوری

به خوشبو کننده های هوا اضافه کنید

برای خوشبو کردن خانه خود، سعی کنید یک قطره روغن دارچین را به کیسه های پارچه ای یا گل های خشک اضافه کنید. یا می توانید چند قطره را به یک دیفیوزر با آب اضافه کنید. برخی از خوشبو کننده های هوای تجاری دارای رایحه دارچین هستند.

بیشتر بخوانید
آیا گلوتن می تواند باعث اضطراب شود؟

به روغن های بدن و مرطوب کننده ها اضافه کنید

روغن دارچین را می توان با روغن حامل مخلوط کرد و برای ماساژ استفاده کرد. یک قطره روغن دارچین را با دو تا سه فنجان روغن حامل مانند روغن بادام مخلوط کنید و برای ماساژ یا مرطوب کردن پوست استفاده کنید.

از چوب دارچین استفاده کنید

چوب دارچین کامل حاوی روغن دارچین است و می توان از آن در رایحه درمانی استفاده کرد. به سادگی یک یا دو چوب را در یک قابلمه بزرگ آب گرم بیندازید و بگذارید مخلوط بجوشد و اجازه دهید بخار به اتاق عطر بدهد.

همچنین می توانید از چوب دارچین هنگام دم کردن قهوه و چای یا به عنوان همزن برای نوشیدنی های گرم استفاده کنید.

عوارض و خطرات روغن دارچین

دارچین و جگر

دارچین به دست آمده از دارچین کاسیا درخت حاوی کومارین است، یک ماده شیمیایی که ممکن است باعث آسیب کبد و کلیه شود و در صورت استفاده بیش از حد می تواند شرایط کبد را بدتر کند.

هنگام استفاده از روغن دارچین، حتما دستورالعمل های بسته بندی را دنبال کنید و اگر بیماری کبدی دارید، قبل از استفاده با پزشک خود مشورت کنید.

روغن دارچین و داروی دیابت

اگر دیابت دارید، قبل از استفاده از اسانس دارچین با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید. رایحه درمانی ممکن است با سایر داروهایی که برای کنترل قند خون استفاده می کنید تداخل ایجاد کند.

روغن دارچین بسیار قوی است و استفاده بیش از حد از آن آسان است. عوارض جانبی و عوارض جانبی شامل بثورات پوستی یا سوزش است.

بیشتر بخوانید
سروما: علل، درمان و بهبودی

رقیق کردن روغن دارچین با روغن حامل، قبل از استفاده بسیار مهم است. سعی کنید از یک قطره اسانس دارچین به دو یا چند فنجان روغن حامل مانند روغن زیتون، بادام، جوجوبا یا کنجد استفاده کنید.

هرگز روغن دارچین را مستقیماً روی پوست نمالید یا ماساژ ندهید مگر اینکه با روغن حامل رقیق شده باشد.

روغن دارچین با آب مخلوط نمی شود. روغن رقیق نشده را مستقیماً در آب حمام نریزید، زیرا می تواند پوست را بسوزاند یا تحریک کند.

همچنین نباید روغن دارچین با قدرت کامل مصرف کنید یا آن را در کپسول هایی که برای استفاده خوراکی در نظر گرفته شده است بریزید. روغن دارچین می تواند غشاهای مخاطی و پوشش مری را بسوزاند. از مالیدن روغن دارچین با قدرت کامل بر روی لثه ها یا وارد کردن آن به چشم خودداری کنید.

برخی از افراد به دارچین حساسیت دارند. اگر به دارچین حساسیت دارید، حتما از روغن دارچین یا محصولات حاوی روغن دارچین خودداری کنید.

خلاصه

روغن دارچین فواید مختلفی برای سلامتی و زیبایی دارد. می توان از آن به عنوان یک عامل ضد باکتری و ضد قارچ استفاده کرد. همچنین می توان از آن در آروماتراپی به عنوان آرام بخش استفاده کرد. روغن دارچین بسیار قوی است و باید کم مصرف شود.