فواید روغن سیاه دانه

روغن سیاه دانه حاوی تیموکینون است که ممکن است از کاهش وزن، بهبود شرایط پوستی، زخم‌های سلامتی و کمک به درمان سرطان و دیابت و سایر فواید کمک کند.

فرد می تواند از روغن سیاه دانه به صورت موضعی یا خوراکی استفاده کند. عوارض جانبی شدید نادر است، اگرچه ممکن است رخ دهد. این شامل یک واکنش آلرژیک احتمالی است.

در این مقاله، به علم پشت فواید روغن سیاه دانه نگاه می کنیم و عوارض و خطرات احتمالی آن را بررسی می کنیم.

روغن سیاه دانه چیست؟

سیاه دانه ها به نام های زیره سیاه، زیره سیاه، سیاه دانه و دانه پیاز سیاه نیز شناخته می شوند.

Benefits of black seed oil

آنها از سیاهدانه می آیند، گیاهی کوچک با گل های بنفش کم رنگ، آبی یا سفید که در اروپای شرقی، آسیای غربی و خاورمیانه می روید.

هزاران سال است که مردم از دانه های سیاه ریز میوه های N. sativa به عنوان یک درمان طبیعی استفاده می کنند. دانه ها همچنین می توانند کاری، ترشی و نان را به روشی مشابه زیره یا پونه کوهی طعم دهند.

روغن سیاه دانه حاوی تیموکینون است که یک ترکیب آنتی اکسیدانی و ضد التهابی است که ممکن است خواص کاهش دهنده تومور نیز داشته باشد.

افراد می توانند روغن سیاه دانه را به صورت کپسول مصرف کنند یا آن را به صورت موضعی برای پوست استفاده کنند. همچنین می توان این روغن را به روغن های ماساژ، شامپوها، محصولات مراقبت از پوست خانگی و عطرها اضافه کرد.

روغن سیاه دانه با کیفیت بالا همچنین برای استفاده در آشپزی، پخت و پز و نوشیدنی مناسب است.

فواید روغن سیاه دانه

دانشمندان با طیف وسیعی از تخصص ها در مورد فواید احتمالی روغن سیاه دانه تحقیق کرده اند.

با این حال، ذکر این نکته مهم است که بسیاری از مطالعات تا به امروز از سلول ها یا حیوانات به عنوان مدل استفاده کرده اند و تحقیقات محدودی در مورد اثرات روغن سیاه دانه در انسان وجود دارد.

فواید برای کاهش وزن

بررسی ۱۱ مطالعه نشان داده است که مکمل سیاه دانه ممکن است به کاهش شاخص توده بدنی (BMI) و کاهش دور کمر افراد کمک کند. شرکت کنندگان در مطالعه هیچ عارضه جانبی شدیدی را از مصرف این مکمل گزارش نکردند.

یک مطالعه در سال ۲۰۲۱ بر روی موش‌هایی که از رژیم غذایی پرچرب تغذیه شده‌اند نشان می‌دهد که روغن سیاه دانه ممکن است بتواند به کاهش وزن بدن و مقاومت به انسولین کمک کند.

فواید زیبایی

روغن سیاه دانه ممکن است با کمک به رفع علائم بیماری های پوستی مانند اگزما، آکنه یا پسوریازیس مفید باشد.

روغن سیاه دانه همچنین ممکن است موها را آبرسانی کند، پوست را نرم کند و به عنوان یک مرطوب کننده عمل کند، اگرچه شواهد علمی برای تایید این فواید وجود ندارد.

فواید برای شرایط سلامتی

روغن سیاه دانه همچنین ممکن است برای برخی از شرایط سلامتی مفید باشد، از جمله موارد زیر:

التیام زخم

روغن سیاه دانه ممکن است بتواند روند بهبود زخم را تسریع کند.

علم دقیق نحوه عملکرد این روش مشخص نیست، اما محققان نظریه می دهند که ممکن است به خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی تیموکینون نیز مرتبط باشد.

علاوه بر این، کلاژن سازی را نیز افزایش می دهد. این، همراه با فواید آرایشی، می تواند به بهبود زخم کمک کند.

سرطان

تحقیقات نشان داده است که تیموکینون موجود در روغن سیاه دانه می تواند بر مرگ برنامه ریزی شده سلولی در انواع مختلفی از سلول های سرطانی تأثیر بگذارد. اینها شامل سرطان مغز، لوسمی و سلول های سرطان سینه است.

با این حال، بسیاری از تحقیقات در مورد اثرات روغن سیاه دانه بر سرطان از سلول ها به جای انسان زنده استفاده می کنند، بنابراین محققان هنوز نمی دانند که این روغن چقدر ممکن است برای درمان سرطان در افراد موثر باشد.

عملکرد کبد و کلیه

تحقیقات همچنین نشان داده است که خواص آنتی اکسیدانی روغن سیاه دانه می تواند اثر محافظتی بر روی کبد و کلیه ها داشته باشد.

مکانیسم های متعددی وجود دارد که با آن کار می کند. در یکی از فرآیندهای کلیدی، به نظر می رسد تیموکینون سطح استرس اکسیداتیو را کاهش می دهد ، که عدم تعادل رادیکال های آزاد و آنتی اکسیدان ها در بدن است.

استرس اکسیداتیو با انواع مشکلات کبدی مانند بیماری کبد الکلی، سیروز، آسیب کبدی ناشی از تیلنول، هپاتیت و غیره مرتبط است. همچنین با مشکلات کلیوی مانند بیماری مزمن کلیه و مسمومیت کلیه مرتبط است .

یک مطالعه در سال ۲۰۱۹ همچنین نشان می دهد که روغن سیاه دانه ممکن است در کاهش اندازه سنگ کلیه و از بین بردن سنگ کلیه از بدن مفید باشد.

مشکلات گوارشی

خواص ضد التهابی روغن سیاه دانه همچنین ممکن است به کاهش علائمی مانند سوء هاضمه، حالت تهوع، اتساع شکم، نفخ، استفراغ، اسهال یا یبوست کمک کند.

برخی از مطالعات بالینی نشان داده اند که این روغن حتی ممکن است اثر پیشگیرانه ای بر کولیت، پانکراتیت و سایر اختلالات گوارشی داشته باشد. با این حال، تحقیقات بیشتری برای تعیین فواید دقیق روغن سیاه دانه در این زمینه ضروری است.

فشار خون

یک متاآنالیز در سال ۲۰۱۶ نشان داده است که روغن سیاه دانه می تواند به کاهش فشار خون (فشار خون بالا) کمک کند.

در این تجزیه و تحلیل از ۱۰ کارآزمایی تصادفی کنترل شده، تجویز مکمل کاهش فشار خون سیستولیک و دیاستولیک را در بین شرکت کنندگان نشان داد.

از سوی دیگر، یک کارآزمایی بالینی با تمرکز بر افراد مسن مبتلا به فشار خون بالا نشان داد که کاهش فشار خون در میان شرکت‌کنندگانی که مکمل را دریافت کردند در مقایسه با گروه دارونما معنی‌دار نبود.

البته ذکر این نکته ضروری است که در برخی موارد ممکن است در اثر استفاده از روغن سیاه دانه، فشار خون پایین را تجربه کنید. قبل از استفاده از آن برای کاهش فشار خون خود با پزشک صحبت کنید.

دیابت

روغن سیاه دانه ممکن است خواص ضد دیابتی داشته باشد و سطح قند خون را بهبود بخشد. بررسی سال ۲۰۱۹ از مطالعات نشان می دهد که این روغن ممکن است به کاهش گلوکز خون، هموگلوبین و مقاومت به انسولین فرد کمک کند.

این تحقیق نشان می دهد که می توان از آن به عنوان درمانی برای دیابت نوع ۲ در کنار درمان های معمولی استفاده کرد.

ناباروری

یک کارآزمایی بالینی در سال ۲۰۱۴ در مردان مبتلا به اسپرم غیرطبیعی و ناباروری نشان داد که روغن سیاه دانه ممکن است حرکت اسپرم را بهبود بخشد و تعداد اسپرم و حجم منی را افزایش دهد.

یافته‌های یک مطالعه جدیدتر در سال ۲۰۱۸ روی موش‌های نر تأیید می‌کند که عنصر کلیدی تیموکینون می‌تواند به افزایش کیفیت، تحرک، زنده ماندن و تعداد سلول‌های اسپرم کمک کند.

عوارض و خطرات

اگرچه به نظر می رسد روغن سیاه دانه فواید خاصی برای سلامتی دارد، اما این مکمل جایگزین دارو نمی شود. افرادی که دارو مصرف می کنند باید قبل از استفاده از مکمل های گیاهی مانند روغن سیاه دانه با پزشک مشورت کنند.

پزشک می تواند در مورد تداخلات احتمالی با دارو توصیه کند و همچنین در مورد مزایای بالقوه و عوارض جانبی مکمل صحبت کند. قبل از قطع هر گونه داروی تجویز شده، مشورت با پزشک ضروری است.

مانند هر مکمل دیگری، افراد باردار یا شیرده باید قبل از استفاده با پزشک مشورت کنند تا ببینند آیا روغن سیاه دانه برای آنها مناسب است یا خیر.

عوارض جانبی جدی روغن سیاه دانه نادر است. مصرف آن به عنوان مکمل خوراکی ممکن است باعث موارد زیر شود :

  • حالت تهوع
  • نفخ
  • یک احساس سوزش
  • سوء هاضمه
  • قند خون پایین

با استفاده موضعی، روغن سیاه دانه می تواند باعث ایجاد بثورات آلرژیک شدید در برخی افراد شود. بنابراین، بسیار مهم است که ابتدا آن را روی یک قسمت کوچک از پوست آزمایش کنید تا مطمئن شوید که واکنشی ایجاد نمی کند. مردم همچنین باید مراقب باشند که روغن را از چشم ها، سوراخ های بینی و سایر قسمت های حساس بدن دور نگه دارند.

علاوه بر این، تیموکینون ممکن است آنزیم‌های خاصی را که متابولیسم دارو هستند مهار کند، به این معنی که فرد باید از مصرف روغن در حین مصرف دارویی که ممکن است در نتیجه تأثیرگذار باشد، اجتناب کند.

روغن سیاه دانه خالص را کجا پیدا کنیم

برای دریافت ایمن ترین و مفیدترین روغن سیاه دانه، همیشه روغن سیاه دانه ارگانیک با کیفیت بالا و ۱۰۰% خالص، درجه درمانی و دارای گواهی وزارت کشاورزی ایالات متحده (USDA) را انتخاب کنید.

سازمان غذا و دارو (FDA) روغن سیاه دانه را به‌عنوان ایمن شناخته می‌شود. با این حال، FDA همچنین مکمل ها را برای ایمنی یا اثربخشی آزمایش نمی کند. به همین دلیل، جستجوی محصول از یک ارائه دهنده معتبر مهم است.

یک شخص می تواند در پایگاه داده USDA برای شرکت های دارای گواهی که روغن سیاه دانه را تولید یا می فروشند جستجو کند. منابع دیگر برای یافتن محصولات با کیفیت بالا عبارتند از ConsumerLabs , US Pharmacopeia , و NSF International .

دوز

دوز مصرفی که یک فرد باید استفاده کند ممکن است به نوع التهاب، وضعیت یا مشکلی که می‌خواهد آن را کاهش دهد بستگی دارد. فرد باید با پزشک صحبت کند تا مطمئن شود که استفاده از روغن سیاه دانه برای او بی خطر است و دوز مناسب را تعیین کند.

با این حال، یک مطالعه در سال ۲۰۲۱ در مورد سطوح ایمن جزء تیموکینون نشان می دهد که بزرگسالان باید مصرف روزانه را به ۹۰۰ میلی گرم روغن یا ۴۸.۶ میلی گرم تیموکینون محدود کنند تا خطر عوارض جانبی کاهش یابد.

خلاصه

هزاران سال است که مردم از روغن سیاه دانه برای فواید درمانی آن استفاده می کنند.

بسیاری از مطالعات نشان داده اند که ممکن است فواید سلامتی و زیبایی برای بیماری های مختلف پزشکی و پوستی داشته باشد، اگرچه این مطالعات اغلب از مدل های حیوانی یا سلولی به جای انسان استفاده می کنند. تحقیقات بیشتر در مورد اثرات N. sativa در انسان برای تایید مزایای آن ضروری است.

بسیاری از فروشگاه های بهداشتی روغن سیاه دانه را به فروش می رسانند و این روغن به دو صورت مایع و کپسول به صورت آنلاین در دسترس است. با این حال، یک فرد باید همیشه قبل از مصرف روغن سیاه دانه با پزشک صحبت کند و روغن سیاه دانه ارگانیک ۱۰۰٪ خالص، درجه درمانی و دارای گواهی USDA را انتخاب کند.

FDA گیاهان و مکمل ها را از نظر کیفیت و خلوص کنترل نمی کند، بنابراین انتخابی بودن در هنگام خرید این محصولات حیاتی است.

منبع

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه