فواید واجراسانا برای سلامتی و نحوه انجام آن

Vajrasana نقطه اوج دو کلمه سانسکریت – ‘vajra’ و ‘asana’ است. Vajra به معنای صاعقه است و به سلاح لرد ایندرا در اساطیر هندو اشاره دارد. این نماد قدرت و فنا ناپذیری است.

آسانا در یوگا به معنای وضعیت بدن است. Vajrasana یکی از آسان ترین آساناها است و برای مبتدیان عالی است. به بدن نیرو می دهد و ذهن را آرام می کند.

Vajrasana چیست؟

واجراسانا که به آن حالت رعد و برق یا الماس نیز می گویند، یکی از ساده ترین آساناهای یوگا است. اعتقاد بر این است که بدن را مانند الماس قوی می کند.

این مسلما بهترین آسانا برای درمان هر گونه بیماری مربوط به معده است. این تنها آسانا در یوگا است که می توانید بلافاصله بعد از غذا انجام دهید.

افراد در هر سنی می توانند این آسانا را به راحتی انجام دهند. بنابراین فواید زیادی برای سلامتی دارد و اندام های گوارشی شما را تقویت می کند و سلامت کلی را بهبود می بخشد. علاوه بر این، ستون فقرات شما را نیز دراز می کند که وضعیت شما را بهبود می بخشد.

نام های مختلف وجرسانا

 • ژست آدمانتین
 • حالت لگنی
 • ژست صاعقه
 • ژست الماس
 • ژست زانو زده

مراحل انجام ژست Vajrasana

مراحل اجرای Vajrasana

Vajrasana ساده است، اما انجام صحیح آن بسیار مهم است. این مراحل را دنبال کنید تا ژست الماس را به خوبی انجام دهید.

۱- روی یک زمین صاف یا تشک یوگا بنشینید.

۲- زانوها و مچ پاها را به سمت عقب جمع کنید و پاها را در راستای پاهای خود قرار دهید. کف پاها باید رو به بالا باشد و انگشتان شست پا را لمس کند.

۳- باسن باید روی پاشنه ها و ران ها روی ساق پا قرار بگیرند.

۴- ستون فقرات، گردن و سر خود را صاف نگه دارید.

۵- سر خود را صاف نگه دارید و به جلو نگاه کنید. چانه خود را موازی با زمین نگه دارید.

۶ – کف دست راست را روی زانوی راست و کف دست چپ را روی زانوی چپ با آرنج در یک خط مستقیم نگه دارید.

۷- چشمان خود را ببندید و نفس عمیق بکشید. برای چهار شمارش عمیق نفس بکشید و تا هشت به آهستگی بازدم کنید.

۸- برای بیرون آمدن از وجراسانا، باسن و ران های پایین ساق پا را به آرامی بالا بیاورید تا زمانی که به حالت زانو برگردید. سپس به آرامی بلند شوید.

مدت زمان ژست Vajrasana

مدت زمان Vajrasana

اگر مبتدی هستید، با تمرین Vajrasana به مدت ۳-۴ دقیقه شروع کنید. با پیشرفت، می توانید مدت زمان را به ۵-۷ دقیقه افزایش دهید. بسته به قدرت و راحتی خود، می توانید مدت زمان آسانا را به ۱۵-۲۰ دقیقه یا حتی بیشتر افزایش دهید.

بیشتر بخوانید
چگونه با پیاده روی سریع یک ورزش عالی داشته باشیم

می توانید ژست الماس را بعد از ناهار یا شام تمرین کنید. همچنین می توانید این حالت را با معده خالی تمرین کنید.

۸ فواید ژست واجراسانا برای سلامتی

10 فواید واجراسانا برای سلامتی

Vajrasana دارای مزایای سلامتی مثبت متعددی است. تمرین منظم این آسانا می تواند سلامت جسمی و روانی شما را تا حد زیادی بهبود بخشد.

تنفس آهسته و ریتمیک را همراه با آسانا انجام دهید تا از مزایای بیشتری از این ژست عالی یوگا بهره مند شوید.

۱.Vajrasana گردش خون را بهبود می بخشد

Vajrasana برای گردش خون عالی است. به طور خاص جریان خون را در ناحیه لگن بهبود می بخشد.

تنفس به طور همزمان گردش خون را در کل بدن تنظیم می کند.

۲.Vajrasana وضعیت بدن را بهبود می بخشد

Vajrasana نیاز دارد که پشت شما محکم و صاف باشد. این به بهبود وضعیت بدن شما کمک می کند و منجر به جذب بهتر مزایای ارائه شده توسط این آسانا می شود.

۳.Vajrasana هضم را بهبود می بخشد

واجراسانا اندام های گوارشی از جمله معده، روده و پانکراس را تحریک می کند. جریان خون را در پاها و ران‌ها مسدود می‌کند و آن را در ناحیه معده افزایش می‌دهد، بنابراین حرکات روده ما را بهبود می‌بخشد و یبوست را برطرف می‌کند.

پژوهش نشان می دهد که واجراسانا به از بین بردن نفخ (گاز) و اسیدیته نیز کمک می کند. از این رو، جذب بهتر مواد مغذی توسط بدن شما را تضمین می کند. انجام وجرسانا بعد از غذا خوب است زیرا به هضم غذا کمک می کند.

۴.Vajrasana باعث تسکین کمردرد می شود

Vajrasana به تقویت عضلات کمر کمک می کند و بنابراین باعث تسکین درد و ناراحتی های گاه به گاه می شود.

همچنین به تسکین درد ناشی از سیاتیک کمک می کند. مطابق با مطالعات، تمرین منظم واجراسانا می تواند به تقویت کمر کمک کند.

۵.Vajrasana عضلات کف لگن را تقویت می کند

همانطور که در مطالعاتواجراسانا گردش خون را در لگن افزایش می دهد و عضلات کف لگن ما را تقویت می کند. همچنین برای خانم هایی که از بی اختیاری استرسی ادرار رنج می برند بسیار مفید است.

۶.Vajrasana به آرام کردن ذهن کمک می کند

تمرین منظم واجراسانا باعث کاهش استرس و بهبود تمرکز می شود.

بیشتر بخوانید
ورزش با معده خالی در صبح - ایده خوبی است؟

بر اساس تحقیقات، واجراسانا به مقابله با افسردگی و اضطراب کمک می کند. این آسانا اثر زمینگیر و آرام بخش بر ذهن دارد. تمرین Vajrasana می تواند باعث آرامش و احساس آرامش شود. در نتیجه، حتی کیفیت خواب و زندگی کلی شما را بهبود می بخشد.

۷.Vajrasana به کاهش وزن کمک می کند

تمرین منظم Vajrasana می تواند به مدیریت وزن کمک کند. به بهبود متابولیسم و ​​هضم غذا کمک می کند، که می تواند به حفظ وزن سالم کمک کند.

۸.Vajrasana اندام های جنسی را تقویت می کند

Vajrasana گردش خون را بهبود می بخشد و اندام های تولید مثل را تغذیه می کند. بنابراین، تقویت اندام های جنسی در مردان و زنان. علاوه بر بهبود عملکرد جنسی، تأثیر مثبتی بر سلامت باروری دارد.

مطالعات علمی نشان می دهد که واجراسانا همچنین با بهبود جریان خون در لگن به کاهش دردهای قاعدگی کمک می کند.

خلاصه

Vajrasana یک حرکت مفید یوگا است که مزایای سلامتی متعددی را ارائه می دهد. گردش خون را به ویژه در ناحیه لگن افزایش می دهد و باعث هضم بهتر می شود. با بهبود وضعیت بدن، به جذب فواید آن کمک می کند. واجراسانا ماهیچه های کمر و لگن را تقویت می کند و باعث تسکین درد و تقویت اندام های جنسی می شود. همچنین ذهن را آرام می کند، استرس را کاهش می دهد، خواب را بهبود می بخشد، به کاهش وزن کمک می کند و دردهای قاعدگی را کاهش می دهد. تمرین منظم Vajrasana بهزیستی کلی و سلامت باروری را افزایش می دهد و آن را به یک مکمل ارزشمند برای روتین فرد تبدیل می کند.

اقدامات احتیاطی برای انجام ژست Vajrasana

 • اگر به دلیل هر گونه بیماری زمینه ای از زانو درد رنج می برید یا اخیراً تحت عمل جراحی زانو قرار گرفته اید، واجراسانا را انجام ندهید.
 • زنان باردار می‌توانند وجرسانا را انجام دهند، اما فاصله بیشتری بین زانوهای خود داشته باشند تا از وارد کردن فشار به شکم خودداری کنند.
 • افراد مبتلا به فتق و مشکلات مربوط به روده فقط با راهنمایی یک مربی متخصص یوگا واجراسانا را انجام دهند.
 • افرادی که مشکلات مربوط به پشت مانند دیسک لغزش دارند باید از انجام این آسانا خودداری کنند.
 • افرادی که دچار سفتی یا هر مشکل دیگری در پا، مچ پا و زانو هستند باید از انجام وجرسانا خودداری کنند.
 • افرادی که از آرتروز شدید رنج می برند نباید وجرسانا انجام دهند
بیشتر بخوانید
سوریا نامسکار اک یا سلام بر خورشید- مراحل، مزایا، وضعیت ها، و بیشتر

نسخه شدیدتر Vajrasana

یک نسخه شدیدتر از Vajrasana اولیه به نام “Supta Vajrasana” یا وضعیت رعد و برق دراز کشیده وجود دارد. برای اجرای این نسخه مراحل زیر را دنبال کنید.

 • ابتدا در Vajrasana بنشینید و سپس به آرامی، بدون تکان دادن، به عقب دراز بکشید.
 • یک ساعد و آرنج را روی زمین و سپس دیگری را قرار دهید
 • بگذارید پشت قوس باقی بماند و سرتان به زمین برسد
 • اگر نمی توانید کاری کنید که سرتان به طور کامل زمین را لمس کند، به آرامی فقط تاج سر خود را روی زمین قرار دهید.
 • به یاد داشته باشید که ابتدا این نوع را فقط با راهنمایی یک مربی معتبر یوگا تمرین کنید.
 • این نسخه پیشرفته از این حالت به تنفس کمک می کند، گردش خون در مغز را افزایش می دهد و غدد فوق کلیوی را فعال می کند.

پیشنهاد

یوگا یک تمرین باستانی است، اعتقاد بر این است که این هنر یوگا ریشه در هند دارد.

یوگا ابزاری قدرتمند برای افزایش قدرت بدنی، ظرفیت ذهنی، بهبود استقامت و ظرفیت ریه است. یوگا برای مردان و زنان بسیار مفید است. این به بهبود شرایط هورمونی در زنان کمک می کند. با مطالعات مختلف ثابت شده است که یوگا به دردهای قاعدگی و حتی PCOS کمک می کند.

با تمرین منظم یوگا، می توانید انعطاف پذیری و قدرت عضلانی خود را افزایش دهید.

نتیجه

Vajrasana یکی از آسان ترین و در عین حال مفیدترین آساناهای یوگا است. این یکی از موثرترین حالت های مراقبه برای دستیابی به سطوح تمرکز بالاتر است.

یوگی ها در طول مدیتیشن و “Dhyaan” ساعت ها در این حالت می نشینند. ژست بخشی از بسیاری از مناسک نماز است. این به تنهایی نشان دهنده آرامش و آرامشی است که برای ذهن ایجاد می کند.

بهترین چیز در مورد Vajrasana این است که برخلاف سایر حرکات یوگا، می توانید بلافاصله بعد از غذا این کار را انجام دهید. زمانی که آن را با معده پر انجام دهید بسیار کارآمد است زیرا به هضم غذا کمک می کند.

Vajrasana یک حالت پایه برای بسیاری از آساناهای دیگر مانند Gomukhasana، Ustrasana و Shirshasana است.

این آسانا برای انواع افراد مناسب است. با این حال، اگر مشکلات مربوط به زانو یا آسیب دیدگی پا دارید، اقدامات احتیاطی را انجام دهید. قبل از انجام واجراسانا با مربی یوگا خود مشورت کنید.

بیشتر بخوانید
حقیقت در مورد پیاده روی: 9 افسانه و واقعیت

این آسانا عالی برای شروع تمرین یوگا است. فقط چند دقیقه نشستن در Vajrasana می تواند مزایای سلامتی شگفت انگیزی به شما بدهد. پس تشک یوگا خود را بردارید، در Vajrasana بنشینید و تمام مزایای سلامتی فوق العاده این آسانا یوگا را تجربه کنید.

Vajrasana – سوالات متداول

Q. Vajrasana چیست؟

A. Vajrasana همچنین به نام Thunderbolt یا Diamond Pose یکی از ساده ترین آساناهای یوگا است. این بهترین آسانا برای درمان مشکلات مربوط به معده است. Vajrasana تنها آسانا در یوگا است که می توانید بلافاصله بعد از غذا انجام دهید. افراد در هر سنی می توانند این آسانا را به راحتی انجام دهند. فواید زیادی برای سلامتی دارد و کل بدن را تقویت می کند.

س. نام های مختلف وجرسانا چیست؟

الف. ژست آدمانتین، ژست لگن، ژست صاعقه، ژست الماس و ژست زانویی نام های مختلف وجرسانا هستند.

س. چه مدت می توان وجرسانا را اجرا کرد؟

A. اگر مبتدی هستید، با تمرین Vajrasana به مدت ۳-۴ دقیقه شروع کنید. با پیشرفت، می توانید مدت زمان را به ۵-۷ دقیقه افزایش دهید. می توانید بعد از ناهار یا شام واژراسانا تمرین کنید. همچنین می توانید این حالت را با معده خالی تمرین کنید. بسته به قدرت و راحتی خود، می توانید مدت زمان آسانا را به ۱۵-۲۰ دقیقه یا حتی بیشتر افزایش دهید.

س. آیا انجام وجرسانا هضم غذا را بهبود می بخشد؟

الف) انجام واجراسانا از جهات مختلف به دستگاه گوارش ما کمک می کند. جریان خون را در پاها و ران‌ها مسدود می‌کند و آن را در ناحیه معده افزایش می‌دهد، بنابراین حرکات روده ما را بهبود می‌بخشد و یبوست را برطرف می‌کند. وجرسانا همچنین به ما کمک می کند تا از شر نفخ (گاز) و اسیدیته خلاص شویم. جذب بهتر مواد مغذی توسط بدن ما را تضمین می کند. انجام وجرسانا بعد از غذا خوب است زیرا به سوء هاضمه کمک می کند.

لینک های مرجع

 1. وجراسنا و جنبه فیزیوآناتومیکی آن: http://www.iamj.in/posts/images/upload/1329_1334.pdf
 1. ارزیابی بالینی روشهای یوگی انتخاب شده در افراد مبتلا به کمردرد: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3215373/
 1. بررسی و اهمیت وجرسانا در زندگی روزمره: https://www.ijraset.com/fileserve.php?FID=33063
 1. مدیریت دیسمنوره از طریق یوگا: مروری روایی: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10098011/

Source link

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.
دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه