ریشه شیرین بیان که یکی از قدیمی ترین داروهای گیاهی جهان به حساب می آید، از ریشه گیاه شیرین بیان ( Glycyrrhiza glabra ) می آید ( ۱ ).

شیرین بیان که بومی آسیای غربی و اروپای جنوبی است، از دیرباز برای درمان بیماری های مختلف و طعم دهنده آب نبات ها، نوشیدنی ها و داروها استفاده می شده است ( ۱ ، ۲ ).

با وجود این سابقه، تنها برخی از کاربردهای آن توسط تحقیقات علمی پشتیبانی می شود. علاوه بر این، شیرین بیان ممکن است چندین خطر برای سلامتی داشته باشد.

این مقاله موارد استفاده، اشکال، فواید، عوارض جانبی و دوز توصیه شده ریشه شیرین بیان را بررسی می کند.

Licorice Root: Benefits, Uses, Precautions, and Dosagehttps://www.healthline.com › licori...

ریشه شیرین بیان چگونه استفاده می شود؟

استفاده دارویی از شیرین بیان به مصر باستان برمی گردد، جایی که ریشه آن را به نوشیدنی شیرین برای فراعنه تبدیل می کردند ( ۱ ، ۲ ).

همچنین در داروهای سنتی چینی، خاورمیانه و یونانی برای تسکین ناراحتی معده، کاهش التهاب و درمان مشکلات تنفسی فوقانی استفاده شده است ( ۲ ، ۳ ).

مصارف معاصر

امروزه بسیاری از مردم از ریشه شیرین بیان برای درمان بیماری هایی مانند سوزش سر دل، رفلاکس اسید معده، گرگرفتگی، سرفه و عفونت های باکتریایی و ویروسی استفاده می کنند. این به طور منظم به عنوان یک کپسول یا مکمل مایع در دسترس است ( ۲ ).

علاوه بر این، گفته می‌شود که چای شیرین بیان گلودرد را تسکین می‌دهد، در حالی که ادعا می‌شود ژل‌های موضعی بیماری‌های پوستی مانند آکنه یا اگزما را درمان می‌کنند ( ۴ ).

علاوه بر این، شیرین بیان برای طعم دادن به برخی غذاها و نوشیدنی ها استفاده می شود ( ۵ ).

با کمال تعجب، بسیاری از آب نبات های شیرین بیان نه با ریشه شیرین بیان بلکه با روغن انیسون – یک اسانس از گیاه انیسون ( Pimpinella anisum ) که طعمی مشابه دارد، طعم دار می شوند.

ترکیبات گیاهی

در حالی که حاوی صدها ترکیب گیاهی است، ترکیب فعال اصلی ریشه شیرین بیان گلیسیریزین است ( ۱ ، ۳ ).

گلیسیریزین مسئول طعم شیرین ریشه و همچنین خواص آنتی اکسیدانی، ضد التهابی و ضد میکروبی آن است ( ۱ ، ۳ ، ۶ ).

با این حال، گلیسیریزین با بسیاری از اثرات نامطلوب ریشه شیرین بیان نیز مرتبط است. در نتیجه، برخی از محصولات از شیرین بیان دگلیسیریزه (DGL) استفاده می کنند که گلیسیریزین را حذف کرده است ( ۱ ).

خلاصه

ریشه شیرین بیان هم به عنوان طعم دهنده و هم به عنوان درمان دارویی استفاده می شود. این در اشکال مختلفی از جمله چای، کپسول، مایعات و حتی ژل های موضعی وجود دارد.

مزایای بالقوه 

تحقیقات کنونی نویدبخش چندین مورد از کاربردهای دارویی ریشه شیرین بیان است.

ممکن است به شرایط پوستی کمک کند

ریشه شیرین بیان حاوی بیش از ۳۰۰ ترکیب است که برخی از آنها اثرات ضد التهابی، ضد باکتریایی و ضد ویروسی قوی دارند ( ۳ ، ۷ ، ۸ ).

به طور خاص، مطالعات حیوانی و لوله آزمایش، گلیسیریزین را با مزایای ضد التهابی و ضد میکروبی مرتبط می کند ( ۱ ، ۳ ، ۵ ).

در نتیجه، عصاره ریشه شیرین بیان برای درمان انواع بیماری های پوستی از جمله آکنه و اگزما استفاده می شود.

در یک مطالعه ۲ هفته ای روی ۶۰ بزرگسال، استفاده از ژل موضعی حاوی عصاره ریشه شیرین بیان به طور قابل توجهی اگزما را بهبود بخشید ( ۴ ).

اگرچه از ژل های موضعی شیرین بیان برای درمان آکنه نیز استفاده شده است، تحقیقات در مورد اثربخشی آن ترکیبی و کاملاً محدود است ( ۹ ).

ممکن است رفلاکس اسید و سوء هاضمه را کاهش دهد

عصاره ریشه شیرین بیان اغلب برای تسکین علائم سوء هاضمه مانند رفلاکس اسید معده، ناراحتی معده و سوزش سر دل استفاده می شود.

در یک مطالعه ۳۰ روزه بر روی ۵۰ بزرگسال مبتلا به سوء هاضمه، مصرف یک کپسول شیرین بیان ۷۵ میلی گرمی دو بار در روز منجر به بهبود قابل توجه علائم در مقایسه با دارونما شد ( ۱۰ ).

عصاره ریشه شیرین بیان همچنین ممکن است علائم بیماری ریفلاکس معده (GERD) از جمله رفلاکس اسید و سوزش سر دل را کاهش دهد.

در یک مطالعه ۸ هفته ای بر روی ۵۸ بزرگسال مبتلا به GERD، دوز پایین اسید گلیسیرتینیک در ترکیب با درمان استاندارد منجر به بهبود قابل توجهی در علائم شد ( ۱۱ ).

مطالعه دیگری بر روی ۵۸ بزرگسال مبتلا به ریفلاکس نشان داد که استفاده روزانه از ریشه شیرین بیان در کاهش علائم در یک دوره ۲ ساله موثرتر از آنتی اسیدهای معمولی است ( ۱۲ ).

در حالی که این نتایج امیدوارکننده هستند، مطالعات انسانی بزرگتر ضروری است.

ممکن است به درمان زخم معده کمک کند

زخم های گوارشی زخم های دردناکی هستند که در معده، قسمت تحتانی مری یا روده کوچک ایجاد می شوند. آنها معمولاً در اثر التهاب ناشی از باکتری هلیکوباکتر پیلوری ایجاد می شوند ( ۱۳ ).

عصاره ریشه شیرین بیان و گلیسیریزین آن ممکن است به درمان زخم معده کمک کند.

یک مطالعه روی موش ها نشان داد که دوزهای ۹۱ میلی گرم در هر پوند (۲۰۰ میلی گرم در کیلوگرم) از وزن بدن عصاره شیرین بیان بهتر از امپرازول، یک داروی رایج زخم معده، از این زخم ها محافظت می کند ( ۱۴ ).

در حالی که تحقیقات بیشتری در انسان مورد نیاز است، یک مطالعه ۲ هفته ای روی ۱۲۰ بزرگسال نشان داد که مصرف عصاره شیرین بیان علاوه بر یک درمان استاندارد به طور قابل توجهی حضور هلیکوباکتر پیلوری را کاهش می دهد ( ۱۵ ).

ممکن است خواص ضد سرطانی داشته باشد

عصاره ریشه شیرین بیان به دلیل محتوای ترکیبات گیاهی متعدد با اثرات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی برای اثرات محافظتی آن در برابر انواع خاصی از سرطان مورد مطالعه قرار گرفته است ( ۱۶ ).

به طور خاص، عصاره شیرین بیان و ترکیبات آن با کند کردن یا جلوگیری از رشد سلولی در سرطان های پوست، سینه، کولورکتال و پروستات مرتبط است ( ۱۶ ، ۱۷ ، ۱۸ ، ۱۹ ).

از آنجایی که تحقیقات به لوله های آزمایش و حیوانات محدود می شود، اثرات آن بر سرطان های انسانی ناشناخته است.

با این حال، عصاره ریشه شیرین بیان ممکن است به درمان موکوزیت دهان کمک کند – زخم های دهان بسیار دردناکی که افراد مبتلا به سرطان گاهی اوقات آنها را به عنوان یک عارضه جانبی شیمی درمانی و پرتودرمانی تجربه می کنند ( ۲۰ ، ۲۱ ).

یک مطالعه ۲ هفته ای روی ۶۰ بزرگسال مبتلا به سرطان سر و گردن نشان داد که یک فیلم موضعی شیرین بیان به اندازه درمان استاندارد برای موکوزیت دهان موثر است ( ۲۰ ).

ممکن است شرایط تنفسی فوقانی را کاهش دهد

به دلیل اثرات ضد التهابی و ضد میکروبی، عصاره ریشه شیرین بیان و چای ممکن است به شرایط تنفسی فوقانی کمک کنند.

به طور خاص، مطالعات حیوانی به این نتیجه رسیدند که عصاره گلیسیریزین از ریشه شیرین بیان به تسکین آسم کمک می کند، به ویژه زمانی که به درمان های مدرن آسم اضافه شود ( ۲۲ ، ۲۳ ، ۲۴ ).

در حالی که تحقیقات محدود انسانی نتایج مشابهی را نشان می دهد، مطالعات دقیق تر و طولانی مدت مورد نیاز است ( ۲۵ ).

علاوه بر این، مطالعات محدود لوله آزمایش و انسانی نشان می دهد که چای و عصاره ریشه شیرین بیان ممکن است از گلودرد استرپتوکوکی محافظت کرده و از گلودرد پس از جراحی جلوگیری کند ( ۲۶ ، ۲۷ ).

با این حال، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

ممکن است در برابر حفره ها محافظت کند

ریشه شیرین بیان ممکن است به محافظت در برابر باکتری هایی که می توانند منجر به پوسیدگی شوند کمک کند.

یک مطالعه ۳ هفته ای به ۶۶ کودک پیش دبستانی آبنبات چوبی بدون قند حاوی ۱۵ میلی گرم ریشه شیرین بیان دو بار در روز در طول هفته مدرسه داده شد. مصرف آب نبات چوبی به طور قابل توجهی تعداد باکتری های استرپتوکوک موتانس را که عامل اصلی ایجاد حفره هستند کاهش داد ( ۲۸ ).

مطالعات لوله آزمایش همچنین نشان می دهد که عصاره ریشه شیرین بیان در محافظت در برابر باکتری هایی که معمولاً با حفره ها و پوسیدگی دندان مرتبط هستند، مؤثر است ( ۲۹ ، ۳۰ ).

با این حال، تحقیقات بیشتری در مورد دوز و شکل بهینه ریشه شیرین بیان مورد نیاز است.

سایر مزایای بالقوه

عصاره ریشه شیرین بیان با چندین مزیت بالقوه دیگر گره خورده است. ممکن است:

 • کمک به دیابت در یک مطالعه ۶۰ روزه روی موش ها، مصرف روزانه عصاره ریشه شیرین بیان باعث بهبود قابل توجهی در سطح قند خون و سلامت کلیه ها شد. این اثر در انسان تایید نشده است ( ۳۱ ).
 • کاهش علائم یائسگی. عصاره ریشه شیرین بیان به عنوان درمانی برای گرگرفتگی در دوران یائسگی پیشنهاد شده است. با این حال، شواهد در مورد اثربخشی آن برای این منظور محدود است ( ۳۲ ، ۳۳ ).
 • کاهش وزن را تقویت کنید. برخی از مطالعات نشان می دهد که عصاره ریشه شیرین بیان شاخص توده بدن (BMI) را کاهش می دهد و از کاهش وزن حمایت می کند. با این حال، مطالعات دیگر هیچ تاثیری بر وزن پیدا نکرده اند ( ۳۴ ، ۳۵ ).
 • کمک به درمان هپاتیت C. یک مطالعه در لوله آزمایش اشاره کرد که افزودن گلیسیریزین به درمان استاندارد هپاتیت C به طور قابل توجهی گسترش ویروس را کاهش داد. اگرچه این نتایج امیدوارکننده است، اما در انسان تایید نشده است ( ۳۶ ، ۳۷ ).

خلاصه

ریشه شیرین بیان ممکن است اثرات آنتی اکسیدانی، ضد التهابی و ضد میکروبی قوی داشته باشد. تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که در نتیجه، ممکن است عفونت‌های تنفسی فوقانی را کاهش دهد، زخم‌ها را درمان کند و به هضم غذا کمک کند.

عوارض جانبی احتمالی و اقدامات احتیاطی

سازمان غذا و دارو (FDA) ریشه شیرین بیان را به طور کلی برای استفاده در غذاها بی خطر می داند ( ۲ ).

با این حال، FDA در حال حاضر مکمل ها را از نظر خلوص، اثربخشی یا دقت برچسب گذاری مواد تشکیل دهنده ارزیابی یا تأیید نمی کند.

علاوه بر این، استفاده کوتاه مدت از مکمل ها و چای های ریشه شیرین بیان به طور گسترده ای بی خطر در نظر گرفته می شود. با این حال، دوزهای زیاد ممکن است اثرات نامطلوبی داشته باشد و افراد با شرایط سلامت خاص ممکن است بخواهند از آن اجتناب کنند.

مصرف بیش از حد ریشه شیرین بیان

هم استفاده مزمن و هم دوزهای زیاد محصولات ریشه شیرین بیان ممکن است منجر به تجمع گلیسیریزین در بدن شما شود.

نشان داده شده است که سطوح بالا گلیسیریزین باعث افزایش غیرطبیعی هورمون استرس کورتیزول می شود که ممکن است باعث عدم تعادل در سطح مایعات و الکترولیت شما شود ( ۳۸ ).

در نتیجه، دوزهای مزمن و زیاد فرآورده های ریشه شیرین بیان ممکن است باعث ایجاد چندین علامت خطرناک شود، از جمله ( ۲ ، ۳۸ ، ۳۹ ):

 • سطوح پایین پتاسیم
 • فشار خون بالا
 • ضعف عضلانی
 • ریتم غیر طبیعی قلب

در حالی که نادر است، مسمومیت با شیرین بیان می تواند رخ دهد. ممکن است منجر به نارسایی کلیه، نارسایی احتقانی قلب یا تجمع مایع اضافی در ریه ها (ادم ریوی) شود ( ۲ ).

بنابراین، افراد مبتلا به فشار خون بالا، نارسایی احتقانی قلب، بیماری کلیوی یا سطوح پایین پتاسیم توصیه می‌شود از محصولات شیرین بیان حاوی گلیسیریزین خودداری کنند.

بارداری و شیردهی

مصرف زیاد شیرین بیان – و به ویژه گلیسیریزین – در دوران بارداری ممکن است بر رشد مغز کودک شما تأثیر منفی بگذارد.

در یک مطالعه، کودکان متولد شده از مادرانی که در دوران بارداری مقادیر زیادی فرآورده های شیرین بیان حاوی گلیسیریزین مصرف می کردند، بیشتر در معرض آسیب های مغزی بودند ( ۴۰ ).

بنابراین، زنان باردار باید از مکمل های شیرین بیان اجتناب کنند و مصرف شیرین بیان را در غذاها و نوشیدنی ها محدود کنند.

به دلیل عدم تحقیق، کودکان و زنان شیرده نیز باید از محصولات شیرین بیان اجتناب کنند.

تداخلات دارویی

نشان داده شده است که ریشه شیرین بیان با چندین دارو تداخل دارد، از جمله ( ۲ ):

 • داروهای فشار خون
 • رقیق کننده های خون
 • داروهای کاهش دهنده کلسترول، از جمله استاتین ها
 • دیورتیک ها
 • داروهای ضد بارداری مبتنی بر استروژن
 • داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs)

افرادی که هر یک از این داروها را مصرف می کنند باید از محصولات ریشه شیرین بیان اجتناب کنند مگر اینکه پزشک آنها دستور دیگری بدهد.

خلاصه

مصرف مزمن و دوزهای زیاد ریشه شیرین بیان می تواند باعث عدم تعادل شدید مایعات و الکترولیت ها شود. کودکان، زنان باردار و شیرده و مبتلایان به بیماری کلیوی، بیماری قلبی یا فشار خون بالا باید از محصولات شیرین بیان اجتناب کنند.

دوز و اشکال ریشه شیرین بیان

به عنوان مکمل، عصاره ریشه شیرین بیان به اشکال مختلفی از جمله کپسول، پودر، تنتور، ژل موضعی و چای وجود دارد. خود ریشه را نیز می توان به صورت تازه یا خشک خریداری کرد.

در حال حاضر هیچ توصیه دوز استانداردی وجود ندارد. با این حال، سازمان بهداشت جهانی (WHO) و کمیته علمی غذای اروپا (SCF) هر دو توصیه می کنند مصرف گلیسیریزین را به حداکثر ۱۰۰ میلی گرم در روز محدود کنید ( ۴۱ ).

قابل ذکر است، کسانی که مقادیر زیادی از محصولات شیرین بیان می خورند ممکن است بیش از این مقدار دریافت کنند.

علاوه بر این، از آنجایی که محصولات همیشه میزان گلیسیریزین را نشان نمی دهند، تشخیص مقدار مطمئن آن می تواند دشوار باشد. در نتیجه، مهم است که در مورد دوز ایمن و موثر با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید.

گزینه دیگر این است که به دنبال پودر یا کپسول شیرین بیان دگلیسیریزینه (DGL) باشید.

این مکمل ها فاقد گلیسیریزین هستند که مسئول بیشتر عوارض جانبی شیرین بیان است. با این حال، از آنجایی که این ترکیب فواید متعددی نیز دارد، مشخص نیست که آیا محصولات DGL همان اثرات مثبت سلامتی را دارند یا خیر.

خلاصه

می توانید ریشه شیرین بیان را به عنوان چای، تنتور، پودر یا مکمل مصرف کنید. همچنین می توان آن را به صورت موضعی به عنوان ژل استفاده کرد. در حالی که هیچ دوز استانداردی برای ریشه شیرین بیان وجود ندارد، باید مصرف کل گلیسیریزین خود را به بیش از ۱۰۰ میلی گرم در روز محدود کنید.

خلاصه

ریشه شیرین بیان هزاران سال است که برای کمک به درمان انواع بیماری ها از جمله بیماری های تنفسی و ناراحتی های گوارشی استفاده می شود.

ترکیبات گیاهی آن دارای اثرات آنتی اکسیدانی، ضد التهابی و ضد میکروبی قوی است. اگرچه ممکن است رفلاکس اسید، اگزما، زخم معده و سایر مسائل بهداشتی را تسکین دهد، مطالعات انسانی جامع تری مورد نیاز است.

با این حال، شیرین بیان اگر بیش از حد مصرف شود یا به طور مکرر خورده شود، اثرات نامطلوبی دارد. قبل از استفاده از مکمل ها یا چای های ریشه شیرین بیان با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود مشورت کنید.