چریش یک گیاه طبیعی است که از درخت چریش به دست می‌آید که نام‌های دیگر آن عبارتند از azadirachta indica و یاس بنفش هندی

این عصاره از دانه های درخت به دست می آید و کاربردهای سنتی بسیار متفاوتی دارد. چریش به دلیل خواص آفت کش و حشره کش خود شناخته شده است، اما مردم از آن در محصولات مو و دندان نیز استفاده می کنند.

در این مقاله با فواید چریش و همچنین بی خطر بودن استفاده از آن آشنا شوید.

فواید

چریش یک عنصر محبوب در موی طبیعی و محصولات دندانی است.

روغن چریش یک دفع کننده آفات رایج است که در برابر کک های شنی و پشه موثر است. سایر اشکال چریش می توانند به کنترل موریانه ها و دفع شب پره ها کمک کنند.

برخی از تولیدکنندگان چریش را برای دفع کنه و کک به شامپوهای حیوانات اضافه می کنند. آنها همچنین ممکن است آن را به خوراک گاو یا غلات برای دفع آفات و انگل ها اضافه کنند.

فواید چریش چیست؟

چریش یک آنتی اکسیدان قوی است که رادیکال های آزاد را خنثی می کند که ممکن است بر ایجاد برخی شرایط تأثیر بگذارد. همچنین یک عامل ضد التهابی قوی است.

بیشتر بخوانید
آیا قهوه باعث خستگی می شود؟

چریش دارای اثرات ضد میکروبی است و ممکن است در برابر چندین نوع باکتری، ویروس و قارچ موثر باشد.

از آنجایی که چریش در برابر پشه ها موثر است، ممکن است خواص ضد مالاریا نیز داشته باشد. مالاریا انگلی است که برخی از پشه ها حامل آن هستند.

کاربرد

مردم بیشتر از چریش در محصولات مراقبت از مو و پوست استفاده می کنند. برخی از افراد از کپسول های عصاره چریش استفاده می کنند، اما در حال حاضر تحقیقات کافی برای بیان اینکه آیا آنها دارای مزایای پزشکی هستند یا خیر، وجود ندارد.

این روغن زرد یا قهوه ای است و بوی سیر یا گوگرد می دهد. اگر بلعیده شود طعم تلخی قوی دارد.

تحقیقات کمی در مورد تأثیر چریش بر سلامت مو در دسترس است، اما شواهد حکایتی نشان می دهد که ممکن است برای موارد زیر مفید باشد:

  • شوره سر: چریش یک ماده محبوب در چندین شامپو ضد شوره است. اگرچه هیچ تحقیقی برای حمایت از استفاده از آن انجام نشده است، چریش یک ضد التهاب و یک ضد میکروب است که ممکن است به کاهش علائم مرتبط با شوره سر کمک کند.
  • شپش: نتایج حاصل از یک مطالعه کوچک نشان داد که چریش یک عامل موثر ضد شپش و ضد نیش است. در این مطالعه تنها ۱۲ کودک مبتلا به شپش مورد آزمایش قرار گرفتند، اما همه آنها پس از درمان با شامپوی مبتنی بر چریش، کاملاً بدون شپش و نیش بودند. به مدت ۷ تا ۱۰ روز پس از درمان هیچ شپشی وجود نداشت و هیچ عارضه جانبی نداشت.
بیشتر بخوانید
11 بهترین غذا برای تقویت مغز و حافظه شما

محصولات دندانپزشکی از جمله دهانشویه ها، خمیردندان ها و پودرهای دندان نیز می توانند حاوی چریش باشند. چریش با تمیز کردن دندان ها و لثه ها و کاهش التهاب لثه می تواند درد ناشی از دندان درد را کاهش داده و سلامت دندان ها را بهبود بخشد.

نحوه استفاده

تولیدکنندگان گاهی اوقات چریش را به محصولات مو، مانند شامپوها و ژل های حالت دهنده اضافه می کنند. برخی افراد نیز با افزودن مستقیم روغن چریش به شامپوی معمولی خود، محصولات مراقبت از موی خود را درست می کنند.

بیشتر بخوانید
میوه نان: میوه جادویی بسیار مفید

همچنین ممکن است روغن چریش را مستقیماً روی موها بمالید تا به کنترل موخوره کمک کند.

برای سلامت دندان، افراد می توانند شاخه های چریش را بجوند تا به تمیز کردن دندان ها یا تسکین دندان درد کمک کنند.

خطرات

برخی از افراد ممکن است واکنش آلرژیک به چریش تجربه کنند.

اگرچه متخصصان عموماً چریش را برای استفاده بی خطر می دانند، اما ممکن است فردی به آن حساسیت یا آلرژی داشته باشد.

قبل از استفاده از چریش برای اولین بار، آزمایش پچ را در نظر بگیرید. برای انجام آزمایش پچ، چند قطره چریش را روی قسمتی از پوست روی ساعد داخلی بمالید.

۲۴ ساعت صبر کنید، سپس به سایت نگاه کنید تا ببینید آیا واکنشی رخ داده است یا خیر. هرگونه نشانه ای از تغییر رنگ، تورم، خارش یا ناراحتی نشان می دهد که فرد ممکن است به روغن حساس باشد و باید از مصرف مجدد آن خودداری کند.

به طور کلی، کودکان به آفت‌کش‌هایی مانند روغن چریش حساس‌تر هستند، اگرچه هیچ تحقیق مستقیمی در مورد اثرات چریش در کودکان وجود ندارد.

بیشتر بخوانید
عدس: تغذیه، فواید و نحوه طبخ آن

بهتر است قبل از استفاده از هر گونه داروی جایگزین برای کودک یا در دوران بارداری با پزشک صحبت کنید.

خلاصه

محصولات چریش از تمام قسمت های درخت یاس بنفش هندی می آیند. در گذشته، مردم از چریش به عنوان یک درمان طبیعی برای انواع بیماری ها استفاده می کردند.

در حال حاضر، بسیاری از مردم از چریش به عنوان یک آفت کش طبیعی استفاده می کنند. برخی از آن برای حمایت از سلامت مو و دندان خود استفاده می کنند.

استفاده از چریش معمولاً به عنوان یک محصول آرایشی بی خطر است، اما افراد باید ابتدا یک پچ آزمایشی انجام دهند و قبل از استفاده از محصولات چریش برای کودک با پزشک مشورت کنند.