قارچ ناخن

تشخیص

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ناخن های شما را معاینه می کند و شاید مقداری ناخن بریده یا بقایای زیر ناخن شما را بتراشد. این نمونه ها برای شناسایی علت علائم شما به آزمایشگاه فرستاده می شوند.

سایر بیماری ها، مانند پسوریازیس، می توانند عفونت قارچی ناخن را تقلید کنند. میکروارگانیسم هایی مانند مخمر و باکتری ها نیز می توانند ناخن ها را آلوده کنند. دانستن علت عفونت به تعیین بهترین درمان کمک می کند.

رفتار

درمان قارچ ناخن پا همیشه مورد نیاز نیست. و گاهی اوقات محصولات مراقبت از خود و بدون نسخه عفونت را از بین می برند. اگر وضعیت شما بهبود نیافت، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید. درمان بستگی به شدت بیماری شما و نوع قارچ ایجاد کننده آن دارد. ممکن است ماه ها طول بکشد تا نتایج را ببینید. و حتی اگر وضعیت ناخن شما بهبود یابد، عفونت های مکرر شایع هستند.

داروها

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است داروهای ضد قارچی را که از طریق دهان (خوراکی) مصرف می کنید یا روی ناخن استفاده می کنید، تجویز کند.

 • داروهای ضد قارچ خوراکی. این داروها اغلب اولین انتخاب هستند. یکی از گزینه ها ایتراکونازول (اسپورانوکس) است. این داروها به رشد ناخن جدید بدون عفونت کمک می کنند و به آرامی جایگزین قسمت عفونی می شوند.

  شما معمولاً این نوع دارو را روزانه به مدت ۶ تا ۱۲ هفته مصرف می کنید. اما تا زمانی که ناخن به طور کامل رشد نکند، نتیجه نهایی درمان را نخواهید دید. از بین بردن عفونت ممکن است چهار ماه یا بیشتر طول بکشد. به نظر می رسد میزان موفقیت درمان با این داروها در بزرگسالان بالای ۶۵ سال کمتر باشد.

  داروهای ضد قارچ خوراکی ممکن است عوارض جانبی مانند راش و آسیب کبدی ایجاد کنند. یا ممکن است با سایر داروهای تجویزی تداخل داشته باشند. ممکن است نیاز به آزمایش خون گاه به گاه برای بررسی نحوه عملکرد خود با این نوع داروها داشته باشید. ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی ممکن است داروهای ضد قارچ خوراکی را برای افراد مبتلا به بیماری کبدی یا نارسایی احتقانی قلب یا کسانی که داروهای خاصی مصرف می کنند توصیه نکنند.

 • لاک ناخن دارویی. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است یک لاک ناخن ضد قارچ به نام سیکلوپیروکس (Penlac) تجویز کند. روزی یک بار آن را روی ناخن های آلوده و پوست اطراف خود رنگ می کنید. پس از هفت روز، لایه های روی هم را با الکل پاک می کنید و شروع به استفاده تازه می کنید. ممکن است به مدت تقریبا یک سال نیاز به استفاده روزانه از این نوع لاک داشته باشید.
 • کرم ناخن دارویی. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است یک کرم ضد قارچ مانند افیناکونازول (جوبلیا) و توابورول (کریدین) را تجویز کند. این محصول را پس از خیساندن به ناخن های آلوده خود بمالید. اگر ابتدا ناخن ها را نازک کنید، این کرم ها ممکن است بهتر عمل کنند. این به دارو کمک می کند تا از طریق سطح سخت ناخن به قارچ زیرین برسد.

  برای نازک شدن ناخن ها، از لوسیون بدون نسخه حاوی اوره استفاده کنید. یا ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است سطح ناخن (دبرید) را با سوهان یا ابزار دیگری نازک کند.

  کرم های ضد قارچ ناخن ممکن است عوارض جانبی مانند بثورات ایجاد کنند.

عمل جراحی

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است برداشتن موقت ناخن را به شما پیشنهاد دهد تا داروی ضد قارچ را بتوان مستقیماً روی عفونت زیر ناخن استفاده کرد.

موثرترین اما کم استفاده ترین گزینه جراحی برای برداشتن دائمی ناخن و ریشه آن است.

شیوه زندگی و درمان های خانگی

اغلب، می توانید از عفونت قارچی ناخن در خانه مراقبت کنید:

 • کرم ها و پمادهای ضد قارچ بدون نسخه ناخن را امتحان کنید. محصولات مختلفی مانند تربینافین (Lamisil) موجود است. اگر متوجه علائم سفید روی سطح ناخن شدید، آنها را سوهان بکشید، ناخن های خود را در آب خیس کنید، خشک کنید و کرم یا لوسیون دارویی را بمالید. حتی اگر این علائم شما را از بین ببرد، عود عفونت معمول است.
 • ناخن ها را کوتاه و نازک کنید. این کار با کاهش فشار روی ناخن ها به کاهش درد کمک می کند. همچنین، اگر این کار را قبل از استفاده از یک ضد قارچ انجام دهید، دارو می تواند به لایه های عمیق تر ناخن برسد.

قبل از کوتاه کردن یا استفاده از سوهان ناخن برای نازک کردن ناخن های ضخیم، آنها را با کرم های حاوی اوره نرم کنید. اگر شرایطی دارید که باعث جریان خون ضعیف در پاهای شما می شود، برای مراقبت از پا به یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مراجعه کنید.

طب جایگزین

برخی تحقیقات نشان می دهد که مکمل غذایی بیوتین ممکن است به تقویت ناخن های ضعیف یا شکننده کمک کند. اگر سؤال یا نگرانی در مورد اینکه آیا این برای شما مناسب است یا خیر، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید.

همچنین برخی تحقیقات نشان می دهد که روغن درخت چای دارای اثرات ضد قارچی است. اغلب برای درمان قارچ ناخن استفاده می شود.

آماده شدن برای قرار ملاقات شما

احتمالاً با مراجعه به ارائه دهنده مراقبت های اولیه خود شروع کنید. در برخی موارد، هنگامی که برای تعیین وقت با شما تماس می گیرید، ممکن است فوراً به پزشک متخصص در بیماری های پوستی (متخصص پوست) یا متخصص بیماری های پا (متخصص پا) ارجاع داده شوید.

در اینجا چند مرحله وجود دارد که می توانید برای آماده شدن برای قرار ملاقات خود انجام دهید:

 • علائم خود را فهرست کنید، از جمله مواردی که ممکن است به نظر غیرمرتبط با قارچ ناخن باشد.
 • فهرست اطلاعات شخصی کلیدی، از جمله هرگونه استرس عمده یا تغییرات اخیر زندگی.
 • لیست تمام داروها، ویتامین ها و مکمل هایی که مصرف می کنید
 • سوالاتی را برای پرسیدن فهرست کنید ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما

در مورد قارچ ناخن، سوالات شما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • چه چیزی احتمالاً باعث علائم یا وضعیت من می شود؟
 • دلایل احتمالی دیگر برای علائم یا وضعیت من چیست؟
 • به چه آزمایشاتی نیاز دارم؟
 • بهترین اقدام چیست؟
 • جایگزین های رویکرد اولیه ای که پیشنهاد می کنید چیست؟
 • من شرایط سلامتی دیگری دارم. چگونه می توانم آنها را با هم مدیریت کنم؟
 • آیا یک جایگزین عمومی برای دارویی که تجویز می کنید موجود است؟
 • آیا بروشور یا مواد چاپی دیگری دارید که بتوانم به خانه ببرم؟ آیا سایتی در مورد قارچ ناخن توصیه می کنید؟
۵/۵ - (۱ امتیاز)
بیشتر بخوانید
خال های دردناک و تغییرات پوستی
دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه