از کپسول ها گرفته تا پودرهای پروتئینی، محصولات حاوی قارچ های آداپتوژن در دنیای سلامت و تندرستی بسیار محبوب شده اند.

به این ترتیب، ممکن است تعجب کنید که آیا قارچ های آداپتوژن فواید سلامتی دارند و آیا باید آن ها یا محصولات مرتبط را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

این مقاله همه چیزهایی را که باید در مورد قارچ های آداپتوژن بدانید، از جمله انواع، فواید بالقوه و خطرات احتمالی توضیح می دهد.

قارچ های آداپتوژن چیست؟

قارچ های آداپتوژنیک قارچ هایی هستند که ممکن است به کاهش اثرات استرس بر بدن شما کمک کنند. برخی افراد از آنها به عنوان محصولات بهداشتی گیاهی استفاده می کنند.

قارچ های آداپتوژن چیست؟  مزایا، خطرات و ...healthline.comhttps://www.healthline.com › ada...

آنها مانند قارچ های توهم زا یا “جادویی” نیستند و بر روی ذهن یا ادراک عمل نمی کنند.

به طور کلی، آداپتوژن ماده ای است که برای کاهش اثرات منفی استرس بر بدن کار می کند.

آداپتوژن ها مقاومت بدن را در برابر استرس های فیزیکی، بیولوژیکی و شیمیایی افزایش می دهند، به بهبود عملکرد طبیعی در زمان استرس کمک می کنند و از آسیب های ناشی از استرس محافظت می کنند.۱، ۲، ۳).

پاسخ استرس بدن پیچیده است و شامل چندین سیستم بدن، از جمله هیپوتالاموس-هیپوفیز-آدرنال (محور HPA) است. این سیستم اصلی واکنش بدن به استرس است.

عملکرد اصلی محور HPA آزادسازی گلوکوکورتیکوئیدها از جمله کورتیزول است. گلوکوکورتیکوئیدها هورمون های استروئیدی هستند که پاسخ استرس را فعال می کنند.۴، ۵).

آداپتوژن ها عمدتاً با تأثیر بر محور HPA و سایر واسطه های کلیدی پاسخ استرس کار می کنند. با انجام این کار، آنها مقاومت در برابر استرس را افزایش می دهند و باعث بهبودی و هموستاز – یا ثبات – در بدن می شوند.۳).

محققان کشف کرده‌اند که برخی از گیاهان و قارچ‌ها، از جمله برخی قارچ‌ها، ویژگی‌های سازگاری دارند.

آداپتوژن ها ممکن است به بدن کمک کنند تا با استرس سازگار شود. مطالعات نشان داده اند که بسیاری از گیاهان و برخی از قارچ ها ممکن است دارای خواص سازگاری باشند.

انواع قارچ های آداپتوژن و فواید بالقوه

تحقیقات نشان می دهد که برخی از انواع قارچ ها اثرات مفیدی بر پاسخ استرس بدن دارند.

توجه به این نکته مهم است که اصطلاحات دارویی و سازگاری یکسان نیستند. بسیاری از قارچ ها دارای اثرات دارویی از جمله خواص ضد التهابی و تحریک کننده سیستم ایمنی هستند.۶).

با این حال، اصطلاح آداپتوژنیک به طور خاص به چگونگی تأثیر یک ماده بر پاسخ بدن به استرس اشاره دارد.

بیشتر بخوانید
لباس زیر تنگ: مزایا و معایب، و چیزهایی که باید در نظر بگیرید

قارچ های زیر ممکن است اثرات آداپتوژنی داشته باشند.

کوردیپس

کوردیپس نوعی قارچ است که مردم برای پتانسیل آن در کاهش اثرات استرس بر بدن مطالعه کرده اند. با این حال، تحقیقات در مورد انسان محدود است (۷، ۸، ۹).

برخی تحقیقات در مورد جوندگان نشان می دهد که کوردیپس سیننسیس ممکن است نشانگرهای مرتبط با استرس را کاهش دهد و مقاومت در برابر فعالیت های استرس زا مانند شنای اجباری را افزایش دهد.۸، ۱۰).

علاوه بر این، یک مطالعه در سال ۲۰۱۴ روی ۱۸ مرد، اثرات مصرف ترکیبی از این داروها را بررسی کرد کوردیپس سیننسیس و رودیولا کرنولاتاگیاهی با خاصیت تطبیق زایی در تمرینات ارتفاعی (۱۱).

دریافت که مصرف ۱۴۰۰ میلی گرم رودیولا کرنولاتا و۶۰۰ میلی گرم از کوردیپس در روز به مدت ۲ هفته منجر به بهبود در پاسخ به استرس و سطوح خستگی در مقایسه با دارونما شد (۱۱).

زیرا محققان شرکت کنندگان را دادند کوردیپس سیننسیس و رودیولا کرنولاتا با هم، آنها نمی توانند از تأثیرات هر یک از مواد به طور جداگانه مطمئن باشند.

مطالعه دیگری که به شرکت کنندگان نیز داده شد کوردیپس با نوع دیگری از قارچ به نام گانودرما لوسیدوم نشان داد که این ترکیب ممکن است به محافظت از ورزشکاران در برابر استرس فیزیکی ناشی از تمرین بیش از حد کمک کند.۱۲).

اگرچه این نتایج دلگرم کننده است، اما دانشمندان باید تحقیقات با کیفیت بیشتری را برای درک چگونگی انجام این کار انجام دهند کوردیپس ممکن است به بدن کمک کند تا با استرس سازگار شود.

یال شیر

هریسیم اریناسیوسقارچی که معمولاً به عنوان یال شیر شناخته می شود، قارچ دیگری است که تصور می شود اثرات سازگاری دارد.

مطالعات جوندگان نشان داده است که عصاره یال شیر ممکن است به معکوس کردن تغییرات مربوط به استرس در انتقال دهنده های عصبی، از جمله دوپامین و سروتونین کمک کند.

همچنین ممکن است سطوح نشانگرهای التهابی اینترلوکین ۶ (IL-6) و فاکتور نکروز تومور آلفا (TNF-α) را کاهش دهد که در پاسخ به استرس افزایش می‌یابد.۱۳).

علاوه بر این، نشان داده شده است که کاهش تنش ناشی از استرس فاکتور نوروتروفیک مشتق شده از مغز (BDNF) را در موش معکوس می کند.

BDNF یک پروتئین ضروری برای عملکرد مغز است. مطالعات نشان می دهد که کاهش سطح BDNF ممکن است استعداد ابتلا به استرس و افسردگی را افزایش دهد.۱۳، ۱۴).

با این حال، تحقیقات در مورد اثرات تطبیق زایی یال شیر هنوز در مراحل اولیه است و دانشمندان باید مطالعات بیشتری را روی انسان انجام دهند.۱۵).

بیشتر بخوانید
آیا خوردن یخ بد است؟

ریشی

گانودرما لوسیدوم، یا ریشی، شناخته شده است که دارای خواص سازگاری است.

Reishi به حمایت از عملکرد غدد فوق کلیوی کمک می کند. اینها کورتیزول ترشح می کنند که هورمونی است که به بدن در پاسخ به استرس کمک می کند.۳).

یک مطالعه کوچک در ورزشکاران مرد نشان داد که مصرف ترکیبی از ریشی و کوردیپس کمک به محافظت در برابر آسیب های ناشی از استرس که ورزشکاران به دلیل تمرین بیش از حد از دوچرخه سواری تجربه کردند (۱۲).

یک مطالعه بر روی جوندگان در سال ۲۰۲۰ نشان داد که درمان ریشی التهاب مغز ناشی از استرس را در موش‌هایی که در معرض سطوح پایین اکسیژن قرار داشتند کاهش می‌دهد و به محافظت در برابر آسیب عصبی و اختلال حافظه کمک می‌کند.۱۶).

محققان بر این باورند که توانایی ریشی برای محافظت در برابر عوامل استرس زای متعدد، از جمله سطوح کم اکسیژن و قرار گرفتن در معرض سرما، ممکن است به افراد کمک کند تا به محیط های با ارتفاع زیاد عادت کنند و از بیماری کوهستانی ناشی از سطوح پایین اکسیژن محافظت کنند.۱۷).

علاوه بر این، مطالعات روی موش‌ها نشان داده است که ریشی ممکن است به محافظت در برابر اضطراب ناشی از استرس و آسیب ناشی از ورزش به سلول‌های عضلانی کمک کند.۱۸، ۱۹).

مطالعات نشان داده است که کوردیپس، یال شیر و قارچ ریشی ممکن است خاصیت سازگاری داشته باشند. در حالی که نتایج مطالعات موجود امیدوارکننده است، دانشمندان باید تحقیقات بیشتری را برای درک کامل اثرات این قارچ ها انجام دهند.

آیا قارچ های آداپتوژن ایمن هستند؟

مطالعات تحقیقاتی نشان داده است که یال شیر، کوردیپسو قارچ‌های ریشی معمولاً زمانی که مردم آن‌ها را به صورت مکمل مصرف می‌کنند ایمنی و تحمل خوبی دارند.۲۰، ۲۱، ۲۲، ۲۳، ۲۴، ۲۵).

شما می توانید آنها را در اشکال مختلف از جمله کپسول، تنتور، چای و پودر پیدا کنید.

با این حال، برخی از مطالعات گزارش کرده اند که ممکن است عوارض جانبی داشته باشند. به علاوه، برخی از جمعیت ها نباید از برخی از این قارچ ها استفاده کنند.

به عنوان مثال، ریشی ممکن است عوارض جانبی مانند سرگیجه و سردرد ایجاد کند. افرادی که نباید از آن استفاده کنند شامل افرادی با اختلالات خونریزی دهنده، افرادی که از داروهای کاهش دهنده فشار خون استفاده می کنند، و کسانی که باردار یا شیرده هستند (۲۶).

بیشتر بخوانید
ناتو سویای تخمیر شده- تغذیه، فواید سلامتی و عوارض جانبی

علاوه بر این، دو مورد مستند از سمیت کبدی مربوط به مصرف پودر ریشی وجود دارد.۲۷).

ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی همچنین واکنش های آلرژیک به یال شیر را ثبت کرده اند.۲۸).

توجه به این نکته مهم است که اکثر محصولات آداپتوژن حاوی بیش از یک ماده هستند.

مکمل های آداپتوژنیک حاوی این قارچ ها ممکن است حاوی بسیاری از گیاهان دیگر با خواص آداپتوژن نیز باشند.

این شامل شیساندرا چیننسیس، Andrographis paniculata، گونتولسی (ریحان مقدس)، جینسینگ پاناکس، رودیولا رزاآ، ویتانیا سومنیفرا، و Eleutherococcus senticosus (۲۹، ۳۰، ۳۱، ۳۲، ۳۳).

یک فرد می تواند با خیال راحت از بیش از یک گیاه یا قارچ آداپتوژن به طور همزمان استفاده کند. با این حال، برخی از گیاهان آداپتوژن ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند و با داروهای رایج تداخل داشته باشند.

مثلا، Astragalus membranaceus می تواند با برخی داروها از جمله داروهای رقیق کننده و کاهش دهنده فشار خون تداخل داشته باشد. در همین حال، Andrographis paniculata ممکن است با داروهای ضد التهاب و داروهای شیمی درمانی تداخل داشته باشد (۳۴، ۳۵، ۳۶، ۳۷).

به علاوه، برخی از این گیاهان ممکن است عوارض جانبی، از جمله خستگی، سردرد، حالت تهوع و واکنش های آلرژیک شدید ایجاد کنند.۳۶، ۳۷).

اگر شما علاقه مند به آزمایش با آداپتوژن ها، از جمله قارچ های آداپتوژن هستید، مهم است که ابتدا با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود مشورت کنید تا مطمئن شوید مکمل ایمن و مناسب است.

برخی از آداپتوژن ها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند و با داروهایی که معمولاً تجویز می شوند تداخل داشته باشند. برخی برای جمعیت خاصی مناسب نیستند. همیشه قبل از مصرف قارچ ها یا گیاهان آداپتوژن با پزشک خود مشورت کنید.

آیا باید محصولات قارچ آداپتوژن را امتحان کنید؟

اگر می خواهید آداپتوژن ها را امتحان کنید، ابتدا با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید. اگرچه برخی از قارچ‌های آداپتوژن ممکن است برای افراد سالم بی‌خطر باشند، اما انتخاب مناسب یا ایمن برای همه نیستند.

علاوه بر این، مصرف فرمولاسیون های گیاهی حاوی بسیاری از مواد تشکیل دهنده که به دلیل خواص آداپتوژنیک آنها ارتقا یافته اند، همیشه خطراتی را در بر دارد.

اگر علاقه مند به استفاده از قارچ ها یا گیاهان دارویی برای خواص سازگاری آنها هستید، ایده خوبی است که با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی با تجربه کار کنید.

بیشتر بخوانید
خماری وید یا علف یا ماری جوانا: نحوه مدیریت

به علاوه، اگرچه شواهدی وجود دارد که از نقش قارچ های سازگار در مدیریت استرس حمایت می کند، تحقیقات در انسان در این زمان محدود است.

دانشمندان باید مطالعات دقیق تری را انجام دهند تا به طور کامل اثرات قارچ های تطبیق زا بر پاسخ به استرس را درک کنند.

اگرچه برخی مکمل ها ممکن است به کاهش علائم استرس و کاهش اثرات آن بر بدن کمک کنند، مطمئن شوید که از سایر تکنیک های کاهش استرس نیز استفاده کنید.

شناسایی علت استرس در زندگی، استراحت کافی، پیروی از یک رژیم غذایی غنی از مواد مغذی و استفاده از تکنیک‌های مدیریت استرس مانند درمان، ماساژ، ورزش و مدیتیشن، معمولاً بسیار مؤثرتر از استفاده از مکمل‌های آداپتوژن هستند.۳۸، ۳۹، ۴۰، ۴۱، ۴۲).

به علاوه، مکمل های آداپتوژنیک حاوی قارچ می توانند بسیار گران باشند. آنها همچنین اغلب حاوی ترکیبات اختصاصی هستند و دوز هر یک از مواد را نشان نمی دهند.

این بدان معناست که شما ممکن است مقادیر بسیار کمی از قارچ‌های آداپتوژن را مصرف کنید، بنابراین بعید است که تأثیرات قابل توجهی بر سطح استرس شما داشته باشند.

اگر استرس قابل توجهی را تجربه می کنید و می خواهید راه هایی برای کاهش استرس در زندگی خود بیاموزید، برای مشاوره با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید.

اگرچه قارچ‌های آداپتوژن ممکن است به برخی افراد کمک کند، اما برای همه انتخاب مناسبی نیستند. برای کمک به مدیریت استرس با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید.

خلاصه

برخی از قارچ ها، از جمله ریشی، کوردیپسو یال شیر، ممکن است دارای خواص تطبیقی ​​باشند و به کاهش اثرات منفی استرس در بدن کمک کنند.

با این حال، تحقیقات در این زمینه محدود است و دانشمندان باید مطالعات دقیق تری را انجام دهند تا به طور کامل درک کنند که چگونه این قارچ ها بر پاسخ استرس در انسان تأثیر می گذارند.

اگر علاقه مند به آزمایش آداپتوژن ها، از جمله قارچ های آداپتوژن هستید، ابتدا با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید تا مطمئن شوید که آنها ایمن و متناسب با نیازهای شما هستند.

Source link