قارچ یال شیر چیست؟ راهنمای یک مبتدی

قارچ یال شیر از دیرباز در سیستم های پزشکی چینی و ژاپنی برای ارتقای سلامت و تندرستی کلی استفاده می شود. در اینجا چیزی است که ممکن است بخواهید بدانید.

قارچ ها لحظه ای دارند. بر اساس  گزارش تجزیه و تحلیل بازار توسط Grand View Research ، بازار جهانی قارچ در سال ۲۰۲۱ به ارزش ۵۰.۳ میلیارد دلار ارزش داشت و انتظار می رود تا سال ۲۰۳۰ تقریباً ۱۰ درصد در سال رشد کند.

یکی از قارچ‌هایی که در کانون توجه قرار می‌گیرد، یال شیری است که به درستی نامیده می‌شود (همچنین به عنوان قارچ جوجه تیغی نیز شناخته می‌شود). این یک قارچ بزرگ، سفید و پشمالو است که شبیه یال شیر کامل است، و در حالی که این قارچ زیباترین قارچ موجود نیست، مردم آن را با سوپ مخلوط می‌کنند، چای دم می‌کنند، آن را به صورت تنتور مصرف می‌کنند و به شکل کپسول می‌بلعند. ، همه به این امید که از مزایای سلامتی بالقوه فراوان آن بهره مند شوید.

تاریخچه یال شیر

مونیک ریچارد ، متخصص تغذیه و رژیم غذایی ثبت شده در جانسون سیتی، تنسی، می گوید : “یال شیر، که به طور رسمی با نام Hericium erinaceus نیز شناخته می شود ، یک قارچ خوراکی است که برای قرن ها در آسیای شرقی به عنوان غذا و دارو استفاده می شود.” آکادمی تغذیه و رژیم غذایی .

در یک مقاله تحقیقاتی منتشر شده در مارس ۲۰۱۷ در مجله پزشکی ترمیمی ، در سیستم های پزشکی چین و ژاپن، یال شیر به طور سنتی برای تقویت طحال، تغذیه روده و در حال حاضر برای درمان سرطان استفاده می شود.

بر اساس همین مقاله، یال شیر به دلیل اثراتی که بر سیستم عصبی مرکزی دارد، در طب سنتی چینی برای بی خوابی و ضعف عضلانی – علائم چی کم (نیروی انرژی زندگی) نیز استفاده می شود.

پرسش ها و پاسخ های متداول

یال شیر برای چیست؟

قارچ یال شیر حاوی بسیاری از ترکیبات گیاهی مفید است. تحقیقات نشان می دهد که این ترکیبات ممکن است رشد سلول های مغزی جدید را تحریک کند، افسردگی و اضطراب را بهبود بخشد و از سلامت روده، قلب و سیستم ایمنی حمایت کند.
یال شیر چه عوارضی دارد؟
یال شیر تازه به طور کلی به خوبی تحمل می شود. اما برخی از عوارض جانبی مرتبط با مکمل های یال شیر، از جمله ناراحتی شکمی، حالت تهوع و بثورات پوستی وجود دارد. همچنین ممکن است با داروهای انعقاد خون (مانند وارفارین) و درمان دیابت تداخل داشته باشد.
آیا می توانم هر روز یال شیر بگیرم؟
تحقیقات در مورد ایمنی و دوز بهینه مکمل های یال شیر وجود ندارد. تاکنون، تحقیقات نشان می‌دهد که مکمل‌های یال شیر معمولاً به خوبی تحمل می‌شوند و زمانی که به صورت خوراکی تا ۱ گرم در روز تا ۱۶ هفته مصرف شوند، بی‌خطر هستند.
آیا یال شیر می تواند شما را بیمار کند؟
اگر به قارچ حساسیت دارید یال شیر می تواند شما را بیمار کند. برخی تحقیقات نشان می دهد که مکمل های یال شیر ممکن است باعث ناراحتی شکمی، حالت تهوع و بثورات پوستی شوند.
روزانه چقدر یال شیر بخورم؟
دستورالعمل های جهانی برای دوز یال شیر تنظیم نشده است. مصرف خوراکی تا ۱ گرم هر روز تا ۱۶ هفته ممکن است بی خطر و قابل تحمل باشد. برای دستیابی به دوز ایده آل، بهتر است با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی یا متخصص تغذیه مشورت کنید.

یال شیر چگونه کار می کند

بسیاری از ترکیبات گیاهی مفید را می‌توان در بدن‌های باردهی یال شیر (قسمتی که ما آن را قارچ می‌شناسیم) و میسلیوم (ساختار ریشه‌مانند قارچ) پیدا کرد.

لیندسی دلک، RDN ، مستقر در هیوستون، متخصص در ارتباط بین غذا و ذهن می گوید: “یال شیر حاوی تعدادی ترکیبات است که ممکن است اثرات مفیدی بر بدن داشته باشد، از جمله آنتی اکسیدان ها، عوامل ضد التهابی، و عوامل رشد عصبی.” سلامتی.

مواد فعال در یال شیر شامل پلی ساکاریدها، اریناسین ها، هریسرین ها، استروئیدها، آلکالوئیدها و لاکتون ها می باشد. دلک می‌گوید: «این مواد به محافظت از بدن در برابر آسیب‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد و التهاب کمک می‌کنند و به رشد و بازسازی سلول‌های عصبی کمک می‌کنند.»

به ویژه، یال شیر با تحریک پروتئینی به نام فاکتور رشد عصبی (NGF) مرتبط است. ریچارد می گوید: فاکتور رشد عصبی برای سلامت مغز و هدایت نورون ضروری است. هدایت نورونی به توانایی اعصاب برای انتقال تکانه ها از طریق سیستم عصبی اشاره دارد.

یال شیر همچنین برای حمایت از سلامت قلب و سیستم ایمنی استفاده می شود. ریچارد می گوید: «پلی ساکاریدها ممکن است اجزای مفیدی در حمایت از سلامت قلب و عروق و ایمنی باشند، اما بسیاری از ترکیبات زیست فعال با هم به مزایای بالقوه کمک می کنند.

مزایای احتمالی یال شیر

این قارچ می تواند مزایای سلامتی بالقوه زیادی را برای رژیم غذایی شما به ارمغان بیاورد. در اینجا به چند مورد قابل توجه اشاره می شود.

ممکن است عملکرد مغز را بهبود بخشد

یکی از مزایای قابل توجه یال شیر تأثیر آن بر مغز است. تحقیقات گذشته نشان داد که قارچ یال شیر حاوی هریسنون و اریناسین است، دو ترکیبی که ممکن است رشد سلول های مغز را در آزمایشگاه تحریک کنند.

مزایای سلامت مغز ممکن است یال شیر را به درمانی امیدوارکننده برای زوال عقل تبدیل کند. در مطالعه‌ای که در ژوئن ۲۰۲۰ در Frontiers in Aging Neuroscience منتشر شد ، افراد مبتلا به بیماری آلزایمر خفیف که روزانه سه کپسول ۳۵۰ میلی‌گرمی یال شیر به مدت ۴۹ هفته مصرف کردند، شاهد پیشرفت‌های قابل توجهی در سلامت مغز بودند. در همین حال، کسانی که دارونما مصرف کردند، کاهش در چندین نشانگر عملکرد شناختی را تجربه کردند.

تحقیقات تکمیلی مورد نیاز است.

ممکن است به کاهش افسردگی و اضطراب کمک کند

دلک می گوید یال شیر التهاب را کاهش می دهد، که ممکن است به کاهش افسردگی کمک کند. نویسندگان مروری که در دسامبر ۲۰۱۹ در مجله بین‌المللی علوم مولکولی از مطالعات آزمایشگاهی و مقدماتی در مورد اثرات یال شیر بر مغز و خلق و خوی تعداد کمی از بیماران منتشر شد، نوشتند که احساس می‌کردند این روش درمانی مؤثر برای افسردگی و افسردگی است. تحقیقات بیشتر را تشویق کرد.

دلک خاطرنشان می کند که یال شیر نیز ممکن است به اضطراب کمک کند. او به یک مطالعه گذشته (شامل در بررسی بالا) اشاره می کند که در آن به زنان مبتلا به شکایات و بیماری های غیر اختصاصی روزانه چهار کلوچه حاوی ۰.۵ گرم (گرم) یال شیر پودر شده به مدت چهار هفته داده شد. در مقایسه با زنانی که کلوچه های دارونما دریافت کردند، گروه یال شیر تا پایان مطالعه به میزان قابل توجهی تحریک و اضطراب کمتری را گزارش کردند.

از آنجایی که این مطالعه تنها ۳۰ زن را شامل شد، مشخص نیست که این یافته‌ها چگونه می‌تواند برای جمعیت‌های بزرگ‌تر اعمال شود، یا یال شیر چگونه با درمان‌های رایج اضطراب مقایسه می‌شود، و تحقیقات با حجم نمونه بزرگ‌تر مورد نیاز است.

ممکن است از سلامت گوارش حمایت کند

تحقیقات انجام شده بر روی نمونه‌های لوله آزمایش و موش‌ها نشان می‌دهد که یال شیر ممکن است از تکثیر هلیکوباکتر پیلوری ، باکتری که می‌تواند اثرات منفی بر پوشش روده داشته باشد، جلوگیری کند. تحقیقات روی انسان ها لازم است تا دانشمندان به طور کامل تأثیر قارچ یال شیر را بر سیستم گوارش ما درک کنند.

در مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۹ در مجله بین‌المللی قارچ‌های دارویی منتشر شد ، موش‌های آلوده به هلیکوباکتر پیلوری که به آنها عصاره یال شیر داده شد، نسبت به موش‌هایی که یال شیر به آنها داده نشده بود، سطح باکتری در معده‌شان کمتر بود.

در همین حال، مطالعه ای که در ماه مه ۲۰۱۶ در مجله Ethnopharmacology منتشر شد ، گزارش داد که یال شیر از رشد هلیکوباکتر پیلوری در نمونه های لوله آزمایش جلوگیری می کند.

ایمنی یال شیر و عوارض جانبی

به طور کلی، یال شیر تازه خطرات کمی دارد. در همین حال، مکمل‌های یال شیر معمولاً به خوبی تحمل می‌شوند و زمانی که تا ۷۵۰ میلی‌گرم (میلی‌گرم) به‌صورت خوراکی روزانه تا ۱۶ هفته مصرف شوند، به‌عنوان ایمن شناخته می‌شوند (برخی تحقیقات ایمنی را در دوزهای بالاتر نشان داده‌اند)، «اما چون تحقیقات محدود است، جهانی است. ریچارد می گوید: توصیه های دوز مشخص نشده است [و قدرت آن در تهیه و منبع قارچ متفاوت است].

او می‌افزاید: «هر مکمل توصیه‌های دوز خاصی دارد، و محدوده محتوای یال شیر می‌تواند وسیع باشد، از ۳۰۰ میلی‌گرم به بالا». برای مرجع، ۳۰۰ میلی گرم ۰.۳ گرم است.

با این حال، مکمل های یال شیر خطراتی را به همراه دارند.

به عنوان مثال، چند نفری که در سال ۲۰۲۰ در مطالعه آلزایمر در Frontiers in Aging Neuroscience شرکت کردند، ناراحتی شکمی، حالت تهوع و بثورات پوستی را از مصرف کپسول های ۳۵۰ میلی گرمی سه بار در روز گزارش کردند. کپسول ها حاوی ۵ میلی گرم یال شیر در هر گرم بودند.

یال شیر همچنین ممکن است لخته شدن خون و سطح قند خون را کاهش دهد. ریچارد می گوید به همین دلیل، ممکن است با داروهای انعقاد خون و درمان دیابت تداخل داشته باشد.

اگرچه نادر است، اما همیشه این احتمال وجود دارد که اثرات نامطلوبی را که قبلاً از یال شیر تازه ذکر کردیم مشاهده کنید. حتماً با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید که آیا مصرف مکمل های یال شیر برای شما بی خطر است یا خوردن یال شیر تازه.

چه کسی ممکن است بخواهد یال شیر را امتحان کند (و اجتناب کند).

چه به صورت تازه و چه به صورت مکمل، یال شیر ممکن است برای سلامت قلب، مغز، سیستم ایمنی و دستگاه گوارش مفید باشد.

دلک می گوید، افرادی که باردار هستند یا شیر می دهند باید از یال شیر خودداری کنند، زیرا هنوز اطلاعات ایمنی کافی در دسترس نیست.

علاوه بر این، یال شیر ممکن است لخته شدن خون را کند کند. این ممکن است باعث خونریزی بیش از حد شود یا احتمال خونریزی شما را افزایش دهد، به خصوص اگر اختلال انعقادی دارید. ریچارد می گوید: «هرکسی که برای عمل جراحی آماده می شود یا مبتلا به اختلال خونریزی است، باید از یال شیر اجتناب کند.

و در حالی که برخی تحقیقات نشان می دهد که یال شیر ممکن است به جلوگیری از اکسیداسیون کلسترول در شریان ها کمک کند – بخشی از فرآیندی که باعث سخت شدن کلسترول و تبدیل شدن به پلاک در رگ ها می شود – میشل روتنشتاین، RDN، CDCES، متخصص تغذیه پیشگیرانه قلب و مراقبت و آموزش دیابت گواهی شده است. متخصص Entirely Nourished در شهر نیویورک استفاده از یال شیر را در صورت ابتلا به بیماری قلبی توصیه نمی کند.

او توضیح می دهد: “بسیاری از افراد مبتلا به بیماری قلبی یا عوامل خطر بیماری قلبی ممکن است چندین دارو مانند داروهای ضد دیابت یا ضد لخته شدن خون مصرف کنند که می تواند به طور منفی با یال شیر تداخل کند.”

روتنشتاین می‌افزاید: «ما می‌توانیم از اکسیداسیون کلسترول از طریق سایر استراتژی‌های تغذیه‌ای مبتنی بر علم ایمن و مؤثر جلوگیری کنیم».

در نهایت اگر به قارچ حساسیت دارید یال شیر را مصرف نکنید.

دسترسی به یال شیر

به گفته دپارتمان منابع طبیعی مینه‌سوتا، در آب و هوای معتدل، می‌توانید قارچ‌های یال شیر تازه‌ای را که روی درختان چوب سخت پوسیده در سراسر آمریکای شمالی رشد می‌کنند، جستجو کنید  . اگر شما یک جوینده نیستید که آموزش های زیادی برای ایمن بودن ندارید، یال شیر تازه را در فروشگاه های مواد غذایی در منطقه خود بررسی کنید. ریچارد می گوید، بسته به منطقه جغرافیایی و زمان سال، در دسترس بودن متفاوت است.

مکمل های یال شیر را می توان به صورت آنلاین و در فروشگاه های مواد غذایی و بهداشتی خریداری کرد. نوع انتخابی شما (کپسول، پودر، تنتور، قرص، مایع) به آنچه در دسترس است و ترجیح شما بستگی دارد.

توجه داشته باشید که سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) مکمل‌های غذایی را به‌عنوان غذا و نه به عنوان دارو تنظیم می‌کند، به این معنی که طبق FDA ، مکمل‌ها قبل از فروختن نیازی به تایید FDA ندارند  . در نتیجه، همیشه این خطر وجود دارد که مکمل‌ها حاوی ترکیبات پنهانی باشند که در بهترین حالت آنها را کم اثر و در بدترین حالت خطرناک می‌سازد.

ریچارد می گوید که مکمل های یال شیر بسیار زیادی در بازار وجود دارد، عاقلانه است که با یک متخصص تغذیه-تغذیه ثبت شده یکپارچه یا ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی حرفه ای خود ملاقات کنید تا نیازهای شما را ارزیابی کرده و محصولی با کیفیت بالا که برای شما مفید است را شناسایی کنید.

نکاتی برای شروع کار با یال شیر

اگر می خواهید یال شیر را امتحان کنید، ابتدا تصمیم بگیرید که آیا به مصرف آن به عنوان مکمل، مصرف آن به عنوان غذا یا هر دو علاقه دارید.

شما گزینه های زیادی برای خوردن یال شیر به عنوان غذا دارید. آن را به سوپ، برنج، کینوآ یا غذاهای پاستا اضافه کنید یا قارچ را با سیر و سبزی سرخ کنید. ریچارد توصیه می‌کند: «برای جلوگیری از تلخی احتمالی، آن‌قدر بپزید تا بیرون کمی ترد شود».

ریچارد می‌گوید از آنجایی که یال شیر تازه طعم اومامی (مزه و مشخصه آبگوشت و گوشت‌های پخته شده) و بافت گوشتی دارد، برخی افراد استفاده از آن را به عنوان جایگزینی برای غذاهای دریایی مانند خرچنگ و خرچنگ توصیه می‌کنند.

اگر فواید بالقوه مکمل یال شیر برای سلامتی شما را شگفت زده کرده است، ابتدا با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود یا یک متخصص تغذیه ثبت شده مشورت کنید. ریچارد می‌گوید، آن‌ها قادر خواهند بود هرگونه تداخل و منع مصرف بالقوه‌ای را که ممکن است با آن مواجه شوید، بررسی کنند.

بیشتر بخوانید
تعریف تصویر بدن، چگونگی تأثیر آن بر سلامت و تندرستی و زمانی که یک مشکل است

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه