قرص های رژیم کتو – داروهای کتوژنیک! چه هستند و آیا بی خطرند؟ 

آیا کاهش وزن بدون تغییر رژیم غذایی یا سبک زندگی امکان پذیر است؟ اگر شما مجذوب قرص های رژیم کتو هستید، ممکن است پاسخ مثبت بدهید! اما اینطور نیست. البته ممکن است این مکمل ها باید به شما در رسیدن به کتوزیس کمک کنند که فرآیند سوزاندن چربی و تبدیل آن به انرژی را آغاز می کند.

به همین دلیل در سال های اخیر محبوبیت فزاینده ای پیدا کرده اند. اما آیا آنها موثر و ایمن هستند؟ آیا عوارض جانبی دارد؟ در ادامه بخوانید تا همه چیزهایی را که باید در مورد قرص های رژیم کتو بدانید و آیا ارزش زمان و هزینه شما را دارند؟

رژیم کتوژنیک چیست؟

رژیم کتوژنیک یک رژیم غذایی پرچرب و کم کربوهیدرات است که شباهت های زیادی با رژیم های اتکینز و کم کربوهیدرات دارد. این شامل کاهش شدید مصرف کربوهیدرات و جایگزینی آن با چربی است. این کاهش کربوهیدرات بدن شما را در یک وضعیت متابولیک به نام کتوز قرار می دهد.

در کتوز تجزیه چربی به مولکول هایی به نام کتون رخ می دهد که به عنوان منبع انرژی جایگزین برای کربوهیدرات ها عمل می کند. اساساً با حذف کربوهیدرات ه، سطح انسولین کاهش می یابد که باعث می شود بدن به جای استفاده از قند به عنوان منبع انرژی، چربی را تجزیه کند. چنین فرآیندی کتوز نامیده می شود.

فواید رژیم کتو

رژیم کتوژنیک یک برنامه کم کربوهیدرات و پرچرب است که نشان داده شده است به کاهش وزن سریع افراد کمک می کند. رژیم کتوژنیک تولید گلوکز در بدن را کاهش می دهند که می تواند تشنج را در بیماران صرعی کاهش دهد.

ورزش و فعالیت هایی که باید با فشار خون بالا اجتناب کنید

این رژیم همچنین سطح انسولین را کاهش می دهد که به پیشگیری از دیابت نوع ۲ کمک می کند. فشار خون را کاهش می دهد؛ و سطح کلسترول را بهبود می بخشد. البته مانند هر برنامه غذایی محدود کننده دیگری، عادت کردن به این روش غذا خوردن ممکن است زمان ببرد.

بیشتر بخوانید
سرکه سیب در رژیم کتوژنیک

قرص های رژیم کتوژنیک چیست؟

قرص های رژیم کتو برای کمک به شما در دستیابی به هدف کاهش چربی با تکمیل اثرات رژیم طراحی شده اند. آنها معمولاً حاوی کتون های اگزوژن هستند که اثری مشابه پیروی از رژیم کتو دارند.

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد مصرف این قرص ها می تواند به افزایش موفقیت شما در کاهش وزن در حین رژیم کتو کمک کند، اما این روش کاهش وزن نیز دارای معایبی است.

هدف از مصرف این قرص ها چیست؟

قرص های رژیم کتو ممکن است برای غلبه بر موانع اولیه شروع یک برنامه کتو مفید باشند، اما برای اکثر افراد ضروری نیستند.

فواید قرص های رژیم کتو

قرص رژیم کتو محصولی است که ادعا می کند به شما کمک می کند تا به سرعت دچار کتوز شوید. کتوز یک راه جایگزین برای سوخت رسانی به بدن است که دارای مزایای متعددی مانند کاهش وزن و کاهش خطر بیماری هایی مانند دیابت است.

عوارض جانبی قرص های رژیم کتو

همه قرص های رژیم کتو یکسان ساخته نمی شوند. برخی از آنها حاوی موادی هستند که می توانند عوارض جانبی جدی مانند بی خوابی یا سردرد ایجاد کنند. برخی دیگر ممکن است برای افرادی که از اختلالات روانی مانند اضطراب یا افسردگی رنج می برند، حمایت کافی ارائه نکنند. اگر قصد مصرف قرص های رژیم کتو را دارید، ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.

نکاتی که باید قبل از مصرف هر دارویی در نظر بگیرید.

اگر از یک بیماری تشخیص داده شده رنج می برید، ممکن است ارزش آن را داشته باشد که قبل از شروع هر داروی جدیدی با پزشک خود مشورت کنید.

بیشتر بخوانید
آیا چیا در رژیم کتوژنیک مجاز است؟

بسیاری از محصولات کتو در بازار وجود دارد، اما مهم است که به خاطر داشته باشید که برخی ممکن است برای همه کارایی نداشته باشند. اما قرص های رژیم کتو در ایران موجود نیست.

همیشه قبل از خرید به نظرات نگاه کنید یا از پزشک خود بپرسید که آیا آنها برای شما مناسب هستند یا خیر. برخی از قرص ها عوارض جانبی جدی خواهند داشت، بنابراین حتما با پزشک متخصص مشورت کنید.

سوالات متداول.

۱. چگونه برای کاهش کلسترول کار می کنند؟

برخی از مطالعات نشان داده‌اند که قرص‌های رژیم کتو می‌توانند کلسترول را با وادار کردن بدن به استفاده از کلسترول خود برای انرژی به جای دریافت آن از منابع غذایی، کاهش دهند. مطالعاتی دیگر هیچ اثر قابل توجهی بر سطح کلسترول نشان ندادند. همچنین مشخص نیست که آیا قرص ها برای استفاده طولانی مدت بی خطر هستند یا خیر.

۲. چگونه برای کاهش اشتها کار می کنند؟

برخی از افراد ادعا می کنند که قرص های رژیم کتو به سرکوب گرسنگی کمک می کنند، که ممکن است به دلیل اثر سرکوب کننده اشتها کتون ها باشد یا به این دلیل که مکمل ها هضم را کند می کنند و باعث می شوند سریعتر احساس سیری کنید. اما هیچ مدرک محکمی وجود ندارد که نشان دهد آنها واقعاً اینگونه عمل می کنند، بنابراین سخت است که با اطمینان بگوییم که آیا آنها به شما در اهداف کاهش وزن شما کمک می کنند یا خیر.

۳. با مصرف آنها چقدر می توانید وزن کم کنید؟

تا به امروز، هیچ مطالعه ای وجود ندارد که اثربخشی قرص های لاغری را در کاهش وزن نشان دهد. یک مطالعه در سال ۲۰۱۵ نشان داد که افرادی که این مکمل را مصرف می کردند بیش از دو برابر افرادی که در گروه دارونما قرار داشتند، وزن کم کردند.

بیشتر بخوانید
حبوبات در رژیم کتوژنیک

اما این مطالعه بسیار کوچک بود و کمتر از ۵۰ شرکت کننده داشت و تنها در یک دوره دو ماهه انجام شد. این تحقیق ثابت نمی کند که قرص های رژیم کتو موثر هستند، اما ثابت می کند که جا برای تحقیقات بیشتر در مورد این موضوع وجود دارد. همچنین مهم است که به خاطر داشته باشید که حتی اگر این قرص ها موثر باشند، بعید است که به کاهش وزن بیشتر از رژیم غذایی کتوژنیک کمک کنند. به طور حکایتی، بسیاری از کاربران پس از چند هفته اول مصرف آنها موفقیت کمی را گزارش می دهند.

۴. قرص های رژیم کتو را از کجا بخریم؟

در ایران این داروها وجود ندارد اما در خارج از کشور پلتفرم های آنلاین زیادی وجود دارد که افراد می توانند از آنها قرص های رژیم کتو خریداری کنید، اما به یاد داشته باشید که قبل از خوردن با پزشک خود مشورت کنید. با این حال، قبل از خرید آنلاین محصول، باید امتیازات و نظرات مشتریان را نیز مشاهده کنید.

۵. آیا این قرص ها برای کودکان/زنان باردار/افرادی که از قبل شرایطی مانند بیماری قلبی/دیابت/آسم/و غیره دارند بی خطر هستند؟

نه، بی خطر نیست. قبل از مصرف قرص های رژیم کتو برای چنین شرایط پزشکی باید با پزشک خود مشورت کنید.

۶. آیا باید این قرص ها را در رژیم کتوژنیک مصرف کنید یا خیر؟

بله می توانید زیرا به سوزاندن سریعتر چربی کمک می کند.

بیشتر بخوانید
فوتبال و کتوژنیک

۷. این قرص ها را با چه داروهایی می توان ترکیب کرد؟

این را پزشک شما بهتر می داند، بنابراین قبل از شروع هر ترکیبی با قرص های کتو، ابتدا از پزشک خود سوال کنید.

۸. هنگام مصرف قرص کتو چه بخوریم؟

غذاهای غنی از اسیدهای چرب امگا ۳، مغزها، دانه ها، تخم مرغ، غذاهای دریایی و غیره.

۹. آیا قرص کتو برای سالمندان بی خطر است؟

اگر سالمندان از دیابت رنج می برند، توصیه نمی شود.

۱۰. صبح یا شب چه زمانی قرص کتو مصرف کنیم؟

صبح بهترین زمان است، اما قبل از مصرف با پزشک خود مشورت کنید.

۱۱. چقدر طول می کشد تا کار کنند؟

بعد از هشت هفته شروع به کار کرد.

۱۲. هزینه آنها چقدر است؟

بسته به برند متفاوت است، اما قیمت اولیه آن ۲۱.۹۹ دلار است.

خلاصه

رژیم کتو یک رژیم کم کربوهیدرات و پرچرب است که فواید سلامتی بسیاری را برای افرادی که از آن پیروی می کنند، فراهم می کند. این می تواند راهی عالی برای کاهش وزن و بهبود سلامت قلب شما باشد. اما ممکن است بهترین انتخاب برای همه نباشد.

کاهش وزن بدون تغییر رژیم غذایی یا سبک زندگی امکان پذیر نیست. قرص های رژیم کتوژنیک ممکن است به شما در رسیدن به کتوزیس کمک کنند اما تحقیقات در این زیمنه کافی نیست و ارزش صرف هزینه و زمان ندارد.

بنابراین بهتر است روی تغذیه و سبک زندگی خود تمرکز کنید.

مکمل های مورد نیاز در رژیم کتوژنیک

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه