قلدری: تعریف، اثرات سلامتی و نحوه توقف

قلدری می تواند در حیاط مدارس، ادارات، خانه ها و به صورت آنلاین در میان افراد در هر سنی اتفاق بیفتد.iStock (2)، سلامت روزمره

قلدری برای مدت طولانی بخشی از مدارس، محل‌های کار و بسیاری از حوزه‌های اجتماعی دیگر بوده است – به طوری که ممکن است آن را به‌عنوان عادی، مورد انتظار یا حتی حق عبور در زمینه‌های خاص تلقی کنید.

متخصصان بهداشت می خواهند این الگو را تغییر دهند. آنها می گویند که نباید از چنین رفتاری شانه خالی کرد یا اجازه داد که ادامه یابد.

می‌گوید: پرداختن به قلدری با نگرش نادیده‌انگیز یا تلقی آن به عنوان بخشی اجتناب‌ناپذیر از زندگی، پاسخ‌های مناسبی برای مدیران، مربیان یا رهبران نیست. نیلوفر اسماعیل پور، یک مشاور بالینی متخصص در تروما و روابط و صاحب لوتوس تراپی در ونکوور، کانادا.

او توضیح می‌دهد که چنین رویکردی می‌تواند فرهنگ سکوت و پذیرش را در مورد رفتارهای قلدری تداوم بخشد، که به طور بالقوه این موضوع را تشدید می‌کند و منجر به اثرات منفی بلندمدت بر افراد درگیر می‌شود.

داده ها نشان می دهد که قلدری در بین کودکان و بزرگسالان به طور یکسان فراگیر است و پیامدهای قابل توجهی برای هر دو دارد. به عنوان مثال، تحقیقات منتشر شده در سال ۲۰۲۱، تخمین می‌زند که از هر ۳ کودک در سراسر جهان، ۱ نفر در ۳۰ روز گذشته مورد آزار و اذیت قرار گرفته است.در همین گزارش آمده است که کودکانی که مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند دو برابر بیشتر از همسالان خود به مدرسه نمی‌روند و به دانشگاه نمی‌روند و آزار و اذیت با اعتماد به نفس پایین، افسردگی و خودآزاری در بین کودکان مرتبط است.

مربوط: چرا کودکان و نوجوانان در حال حاضر با سلامت روانی دست و پنجه نرم می کنند؟

بیشتر تحقیقات موجود در مورد قلدری بزرگسالان بر محل کار متمرکز است. در یک مطالعه در مورد قلدری در محل کار، نویسندگان به تحقیقات موجود اشاره می‌کنند که نشان می‌دهد بین ۱۴ تا ۳۷ درصد از آمریکایی‌ها می‌گویند که قلدری در محل کار را تجربه کرده‌اند، قلدری به طور فزاینده‌ای در فضای مجازی اتفاق می‌افتد، و قلدری در بزرگسالی با بسیاری از موارد مرتبط است. همان عواقب دوران کودکی، از جمله خطر بیشتر افسردگی، اضطراب اجتماعی، و عزت نفس پایین.اگر شما یا یکی از عزیزانتان قلدری را تجربه می کنید، این چیزی است که باید بدانید.

قلدری چیست؟

انجمن روانشناسی آمریکا (APA) قلدری را به عنوان «رفتار فیزیکی تهدیدآمیز و پرخاشگرانه یا آزار کلامی مداوم نسبت به افراد دیگر، به ویژه افرادی که جوان‌تر، کوچک‌تر، ضعیف‌تر یا در موقعیت‌های دیگر در شرایط نامساعد نسبی هستند» تعریف می‌کند.

تعریف APA از قلدری مشخص می کند که رفتار قلدری پرخاشگرانه یا توهین آمیز باید مداوم و مداوم باشد – این یک تعامل واحد نیست.

«در هسته خود، قلدری به عنوان سوء استفاده مداوم و عمدی از قدرت در روابط شناخته می شود. جیسون واکر، PsyD، PhD، دانشیار دانشگاه آدلر، جایی که تحقیقاتش بر قلدری و آزار در محل کار متمرکز است ، توضیح می‌دهد که این رفتار از طریق رفتارهای کلامی، فیزیکی و اجتماعی مکرر که قصد ایجاد آسیب فیزیکی، اجتماعی یا روانی را دارد، آشکار می‌شود.

قلدری می تواند در محیط های مختلف، از جمله در مدرسه، محل کار، و خانه رخ دهد. آنلاین یا از طریق سایر سیستم عامل های دیجیتال؛ و در محیط های اجتماعی مانند گروه ها یا باشگاه ها. و می تواند افراد در هر سنی را تحت تاثیر قرار دهد. دکتر واکر می‌گوید: در حالی که ممکن است شرایط تغییر کند، هدف یکسان است، دکتر واکر می‌گوید: «رفتار قلدری برای ترساندن و آسیب رساندن به دیگران، ایجاد محیطی از ترس، وحشت و پریشانی طراحی شده است.»

پرسش ها و پاسخ های متداول

چرا مردم دیگران را مورد آزار و اذیت قرار می دهند؟

دلیل واحدی وجود ندارد که چرا قلدرها ممکن است دیگران را مورد آزار و اذیت قرار دهند، اما بسیاری از قلدرها دارای ویژگی های خاصی هستند، از جمله خودشیفتگی، عدم همدلی و تکانشگری. قلدرها ممکن است بر دیگران مسلط شوند تا موقعیت اجتماعی خود را تقویت کنند یا عزت نفس پایین خود را جبران کنند. گاهی اوقات قلدری نتیجه آزار و اذیت شخص مرتکب است.
اگر مورد آزار و اذیت قرار گرفتید چه باید بکنید؟
اگر مورد آزار و اذیت قرار می گیرید، مهم است که به شخصی که به او اعتماد دارید اعتماد کنید و این قلدری را به یک مقام مسئول گزارش دهید که در صورت امکان می تواند آن را مستند کند (مانند مدیر مدرسه یا نماینده منابع انسانی). اگر قلدری ادامه پیدا کرد، به دوستان و اعضای خانواده مورد اعتماد خود اعتماد کنید و از یک متخصص سلامت روان حمایت کنید.
چگونه می توانید به کسی که مورد آزار و اذیت قرار می گیرد کمک کنید؟
شما می توانید با گوش دادن و تأیید احساسات به کسی که مورد آزار و اذیت قرار می گیرد کمک کنید. آنها را تشویق کنید تا فعالیت هایی را در خارج از مدرسه یا محل کار انجام دهند که به آنها کمک می کند احساس خوبی نسبت به خودشان داشته باشند. اگر کودک است، قلدری را به یک مقام مسئول گزارش دهید. اگر یک بزرگسال است، آنها را تشویق کنید که موارد را خودشان گزارش دهند یا بپرسید که آیا مایلند شما این کار را انجام دهید.
آیا قلدری مضر است؟
قلدری عواقب منفی بسیاری دارد، از جمله خطر افزایش اضطراب و افسردگی، کاهش عزت نفس، کناره گیری اجتماعی و حتی افکار خودکشی.
چگونه جلوی قلدری را بگیریم؟
قلدری طیف وسیعی از علل ریشه ای دارد. برخی از راه‌های گسترده‌ای که فرهنگ ما می‌تواند برای جلوگیری از قلدری کار کند، ارائه برنامه‌هایی است که مهارت‌های فرزندپروری را آموزش می‌دهند، ارائه آموزش با کیفیت از اوایل زندگی، اتصال جوانان به بزرگسالان مراقبت از طریق برنامه‌های مربیگری، و ایمن‌تر کردن جوامع.

چه چیزی باعث می شود مردم دیگران را آزار دهند؟

هیچ دلیل واحدی وجود ندارد که یک فرد به رفتار قلدری دست بزند.

بیشتر بخوانید
آنچه باید در مورد کمرویی بدانید

برخی به این مفهوم روی می‌آورند که «آزار دادن به مردم به مردم صدمه می‌زند» تا توضیح دهند که چه چیزی باعث می‌شود یک فرد قلدر شود.

توضیح می‌دهد که اگر یک فرد قلدر با مسائلی در زندگی خود که دردناک یا دشوار است درگیر (یا قبلاً تجربه کرده است) باشد، ممکن است از رفتارهای قلدرانه برای جستجو یا نمایش قدرت یا کنترل استفاده کند. جفتا تاوسیگ، دکترا، یک روانشناس بالینی دارای مجوز در مطب خصوصی در شهر نیویورک. «بعضی از قلدرها ناراحتی، ناامیدی، عصبانیت یا غم خود را بر سر دیگران می اندازند. برخی حتی از ناراحتی یا درد دیگران لذت می برند. برخی از قلدرها آنچه را که در محیط خود شاهد یا تجربه کرده اند، تداوم می بخشند.”

واکر می‌گوید که تحقیقات بیشتر بر ماهیت و ویژگی‌های قلدرها متمرکز است تا انگیزه‌های پشت اعمال یک قلدر. تحقیقات در مورد قلدری نوجوانان نشان می‌دهد که بسیاری از قلدرها مشکلات عزت نفس، اختلالات شخصیتی یا چالش‌هایی در مدیریت خشم دارند – و ویژگی‌هایی مانند خودشیفتگی، تکانشگری و عدم همدلی در بین قلدرها نیز رایج است.تحقیقات در مورد قلدری در مدرسه نشان می‌دهد که قلدرهای نوجوان در مقایسه با همسالان خود که قلدری نمی‌کنند، بیشتر مرد هستند، ترجیح می‌دهند تسلط اجتماعی داشته باشند و سطوح پایین‌تری از مطلوبیت اجتماعی را نشان می‌دهند.

اگرچه تحقیقات کمتری در مورد دلایل قلدری بزرگسالان (در مقایسه با نوجوانان) انجام شده است، اما واضح است که افرادی که در دوران کودکی قلدری می‌کنند بیشتر از دیگران در بزرگسالی همین کار را انجام می‌دهند.

یک مطالعه نشان داد که بزرگسالانی که سابقه قلدر بودن در دوران کودکی دارند، در مقایسه با بزرگسالانی که سابقه قلدری ندارند، ۶ برابر بیشتر در معرض دعوا و ۲.۵ برابر بیشتر احتمال دارد که فرد دیگری را مورد آزار و اذیت یا تهدید قرار دهند.
مطالعه دیگری نشان داد که قلدرهای بزرگسال در مقایسه با افراد غیرقلدر بیشتر احتمال دارد اختلالات خلقی، اضطراب، مصرف مواد و اختلالات شخصیتی را گزارش کنند.

واکر می‌گوید افرادی که قلدری می‌کنند ممکن است به دنبال موقعیت‌هایی باشند که رفتار قلدری را آسان‌تر کند. «موقعیت‌های اقتدار، به‌ویژه در ساختارهایی با تفاوت‌های قدرت قابل‌توجه، می‌تواند پتانسیل قلدری را تشدید کند، به طوری که افراد پایین‌تر در سلسله مراتب دفاع را دشوار می‌دانند. واکر می گوید.

انواع قلدری

بسیاری از محققان قلدری را به چهار دسته تقسیم می‌کنند: فیزیکی، کلامی، منفعل-پرخاشگرانه (گاهی اوقات رابطه‌ای نامیده می‌شود) و قلدری سایبری.

در حالی که این رفتار ممکن است به روش های کمی متفاوت ظاهر شود، اساس یکسان است.

مشترک همه اشکال قلدری، تأثیر روانی منفی است که شامل تاکتیک‌های دستکاری و ارعاب با هدف القای ترس در هدف است. واکر می‌گوید که هر شکلی می‌تواند بر سلامت روانی، عاطفی و جسمی فرد تأثیر بگذارد.

قلدری فیزیکی

قلدری فیزیکی تصویر قلدر حیاط مدرسه را که تهدید می‌کند دانش‌آموز کوچک‌تری را برای پول ناهار کتک می‌زند، بازمی‌گرداند. واکر می گوید که این شامل رفتارهای تهاجمی و تهاجمی مانند ضربه زدن، لگد زدن یا هل دادن است که می تواند منجر به آسیب فیزیکی و آسیب روانی طولانی مدت شود.

با این حال، ممکن است در سناریوهای بزرگسالان نیز اتفاق بیفتد. اسماعیل پور می گوید: آسیب رساندن به اموال یا اموال دیگران از جمله موارد است. او می گوید و همان رفتارهای ضربه زدن، مشت زدن یا پرخاشگری فیزیکی نسبت به دیگران در میان بزرگسالان اتفاق می افتد و می تواند قلدری نیز در نظر گرفته شود.

قلدری کلامی

قلدری کلامی هر گونه تعامل کلامی مداوم است که ممکن است شامل نام بردن، توهین، و اظهارنظرهای توهین آمیز یا توهین آمیز باشد. نظرات می تواند ظریف یا آشکار باشد و می تواند آسیب عاطفی جدی را به همراه داشته باشد.

اسماعیل پور می گوید: نمونه های رایج عبارتند از اظهارنظرهای تحقیرآمیز درباره ظاهر، مذهب، قومیت یا جنسیت شخصی.

قلدری منفعل-تهاجمی

قلدری پرخاشگرانه منفعلانه، که گاهی به عنوان قلدری اجتماعی یا رابطه‌ای نامیده می‌شود، شکل ظریف‌تری است که تشخیص آن اغلب سخت‌تر است، زیرا فردی که منفعل پرخاشگر است، احساسات و رفتارهای منفی را به‌جای آشکارا به طور غیرمستقیم و گاهی مخفیانه منتقل می‌کند. کلینیک کلیولند

بیشتر بخوانید
آگورافوبیا | ترس از فضاهای باز

 این نوع قلدری به صورت طعنه، طرد یا شایعه پراکنی نشان داده می شود.

مونیکا روتس، MD ، روانپزشک کودک و نوجوان و یکی از بنیانگذاران و رئیس Bend Health، یک شرکت مجازی مراقبت های روانی کودکان و خانواده ، می گوید: «قلدری منفعل-پرخاشگرانه به دلیل ماهیت گریزان آن مشکل ساز است و تشخیص را دشوار می کند .

فقط به این دلیل که تشخیص آن سخت تر است، مضرات آن را کمتر نمی کند. «تأثیر عاطفی شامل استرس و شک به خود، تضعیف روابط و تشدید درگیری‌ها است. دکتر روتس توضیح می دهد که قرار گرفتن در معرض مداوم می تواند به سلامت روان آسیب برساند و بهره وری کودک را در مدرسه کاهش دهد.

زورگویی سایبری

در حالی که قلدری کلامی، فیزیکی و تهاجمی منفعلانه در طول تعاملات اجتماعی حضوری رخ می دهد، اینترنت قلمرو جدیدی برای قلدری ایجاد کرده است.

واکر می‌گوید: «قلدری سایبری شکلی مدرن‌تر و فراگیرتر است که از طریق پلت‌فرم‌های دیجیتال با ایجاد و اشتراک‌گذاری محتوای مضر یا خصوصی در مورد شخصی برای آسیب رساندن به اعتبار، ایجاد خجالت و ایجاد وحشت روانی رخ می‌دهد.»

علائم قلدری

علائم قلدری بسته به نوع قلدری که بر قربانی اعمال می شود متفاوت خواهد بود. در حالی که قلدری فیزیکی ممکن است منجر به علائم و نشانه های فیزیکی شود، سایر اشکال قلدری لزوماً نشانه های فیزیکی آشکاری ندارند.

واکر و روتس به علائم و نشانه‌های بالقوه زیر اشاره می‌کنند که می‌تواند نتیجه قلدری باشد:

 • علائم فیزیکی غیرقابل توضیح روی کودکان اگر کودک شما آزار جسمی را تجربه می کند، ممکن است با کبودی، خراش یا علائم دیگر به خانه بیاید.
 • کودکی که مرتباً دارایی خود را از دست می دهد برای بچه ها گم کردن چیزهایی غیرعادی نیست، اما اگر به یک رویداد روزانه یا هفتگی تبدیل شود، ممکن است زمان آن رسیده باشد که برای اطلاعات بیشتر تلاش کنید.
 • تغییرات در رفتار یا افزایش خلق و خوی هر گونه تغییر رفتاری باید مورد توجه قرار گیرد. واکر می گوید که هم در کودکان و هم در بزرگسالان، این ممکن است شامل دوره های غیر معمول یا طولانی غم و اندوه یا عصبانیت، اضطراب یا گوشه گیری باشد. همچنین ممکن است شامل تغییراتی در الگوهای خواب یا غذا خوردن یا بد خلقی یا ناامیدی یا ناراحتی بیشتر از حد معمول باشد.
 • کاهش در عملکرد تحصیلی یا کاری اگر کودکی که قبلاً از نظر تحصیلی سازگار بود، به طور ناگهانی در مورد تکالیف مدرسه و نمرات دچار تزلزل شد، می‌تواند نشانه‌ای از قلدری باشد. بر اساس تحقیقات، در بزرگسالان، آزار و اذیت در محل کار می تواند منجر به درگیری کمتر فرد با شغل و همکاران شود.اجتناب از موقعیت‌های اجتماعی کودکان قلدری احتمالاً شروع به تلاش برای اجتناب از موقعیت‌هایی می‌کنند که در آن مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند. به تغییرات علاقه آنها به فعالیت ها یا رویدادهای فوق برنامه ای که قبلاً از آنها لذت می بردند توجه کنید.
 • شکایت از احساس بیماری شکایت از سردرد یا درد معده زمانی که هیچ نشانه واضحی از بیماری وجود ندارد ممکن است نشان دهنده استرس مرتبط با قلدری باشد.
 • صحبت یا ایده خودکشی واکر می گوید: «هر گونه صحبت در مورد آسیب رساندن به خود یا افکار خودکشی باید بسیار جدی گرفته شود زیرا نشان دهنده پریشانی شدید است. بین افکار خودکشی و قلدری رابطه قوی وجود دارد. تحقیقات نشان می‌دهد که آزار و اذیت شدن با خطر بیشتر افکار خودکشی و خودکشی مرتبط است، اگرچه آمار در این مورد متفاوت است.

چگونه قلدری می تواند بر سلامت شما تأثیر بگذارد

تأثیر فیزیکی، عاطفی و اجتماعی قلدری قابل توجه است. به طور خاص، قلدری فیزیکی می تواند منجر به آسیب فوری، چه جزئی یا شدیدتر شود. همه قلدری ها، صرف نظر از نوع آن، می توانند اثرات عاطفی، روانی و فیزیکی داشته باشند که می تواند سال ها ادامه داشته باشد.

قلدری می تواند خطر افسردگی، اضطراب و سایر مشکلات سلامت روان را افزایش دهد

یک متاآنالیز تحقیقاتی که بر روی نوجوانان انجام شد، ارتباط معنی داری را بین قلدری و علائم افسردگی نشان داد.

بیشتر بخوانید
اختلالات اضطرابی - علائم و علل

 ممکن است این عواقب تا بزرگسالی ادامه داشته باشد.

یک مطالعه طولی نشان داد که حتی چهار دهه پس از وقوع قلدری، قلدرها، قربانیان و “قربانیان قلدر” (کسانی که دیگران را مورد آزار و اذیت قرار داده اند و خود مورد آزار و اذیت قرار گرفته اند) بیشتر از افرادی که این کار را نکرده اند، در معرض افسردگی، اضطراب و وابستگی به الکل هستند. درگیر چنین حوادثی باشد.

مطالعه دیگری نشان داد که فراوانی کم قلدری منجر به پیامدهای منفی سلامت عاطفی در جوانان می شود.

با تجزیه و تحلیل اطلاعات نظرسنجی گزارش شده توسط خود مرتبط با قلدری و مقایسه آن با متغیرهای مستقل ارزیابی شده توسط بررسی سلامت عاطفی اجتماعی، محققان دریافتند که قلدری کمتر از یک بار در ماه منجر به تأثیرات مخربی بر باور به خود، زندگی متعهدانه و افسردگی می شود.

قلدری ممکن است خطر خودکشی و افکار خودکشی را افزایش دهد

مطالعه‌ای که به ارتباط بین قلدری و خودکشی می‌پردازد نشان داد که نوجوانانی که هر نوع قلدری را تجربه می‌کنند در معرض خطر بیشتری برای اقدام به خودکشی هستند و آزار سایبری بیشتر از هر نوع دیگری با افکار خودکشی مرتبط است.

قلدری می تواند خواب را مختل کند

بر اساس تحقیقات، در مقایسه با قلدرها و نوجوانانی که درگیر قلدری نیستند، هم قربانیان قلدر و هم نوجوانانی که مورد آزار و اذیت قرار می گیرند، اختلالات خواب بیشتری را گزارش کردند.

در میان بزرگسالان، تحقیقات نشان داد که اهداف قلدری در محل کار بیش از دو برابر بیشتر از کارگرانی که مورد آزار و اذیت قرار نمی گیرند، مشکلات خواب را گزارش می کنند.

قلدری می تواند منجر به علائم روان تنی، خستگی و درد شود

واکر می‌گوید: «قلدری با شکایات اسکلتی عضلانی، مشکلات خواب، سردرد و درد عمومی فیزیکی مرتبط است.»

یک بررسی از تأثیرات قلدری بر کودکان نشان داد که قلدری با چندین نشانه روان تنی از جمله احساس خستگی، بی اشتهایی، سردرد، کمردرد و سرگیجه همراه است.

چگونه از زورگویی جلوگیری کنیم

پیشگیری از قلدری ممکن است، اما باید منابع و سیستم هایی برای انجام این کار وجود داشته باشد.

در مقیاس کلان، واکر تاکید می‌کند که مسئولان باید این پدیده را به عنوان یک موضوع بهداشت عمومی بازنگری کنند. گزارشی در سال ۲۰۱۶ از آکادمی ملی علوم، مهندسی و پزشکی خواستار به رسمیت شناختن قلدری به عنوان یک موضوع بهداشت عمومی نیز شد.
 این به این دلیل است که قلدری فراگیر است و پیامدهای سلامتی پایدار و قابل توجهی دارد.

راه حل پیشگیری از قلدری شامل اولویت بندی برنامه های آموزشی و آگاهی بخشی، مداخله و نظارت است.

واکر می گوید: «ایجاد سیاست های روشن و جهانی ضد قلدری و فرهنگ ایمنی به رفاه کلی جامعه ما کمک می کند. “تشویق گزارش اجباری رفتار قلدری و ارائه خدمات حمایتی اختصاصی بخشی از یک دستور بهداشت عمومی پیشگیرانه است، شبیه مداخله زودهنگام برای هر وضعیت بهداشتی دیگری.”

اسماعیل پور می گوید وقتی کودکی مورد آزار و اذیت قرار می گیرد، هر بزرگسالی که متوجه این قلدری می شود باید آن را به مرجع مربوطه گزارش دهد.

در مورد قلدری بزرگسالان، او توصیه می‌کند بزرگسالانی را که مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند تشویق کنند تا خودشان آن را به HR، یک مدیر یا هر فرد مناسبی گزارش کنند.

در ارتباط با چنین سیاست‌هایی، واکر بر لزوم همکاری والدین، مسئولان مدرسه و کارفرمایان برای مقابله با قلدری قبل از شروع آن تأکید می‌کند. او می گوید: «مکالمه از خانه شروع می شود.

واکر می‌گوید که والدین می‌توانند رفتارهای خوب را در میان فرزندانشان تشویق کنند و از رفتارهای قلدری خودداری کنند:

 • اشاره به الگوها و رفتارهای مثبت
 • ایجاد معیارهای گزارش دهی به وضوح تعریف شده
 • ایجاد مداخلات به وضوح تعریف شده
 • اتخاذ برنامه های درسی آموزش قلدری برای تقویت درک، احترام به تفاوت ها و یادگیری اجتماعی-عاطفی برای تشویق همدلی و مهربانی
 • اعمال پیامدهای سخت برای فعالیت های قلدری

Roots همچنین بر باز کردن گفتگو در مورد قلدری با فرزندان خود قبل از اینکه یک مشکل شناخته شده وجود داشته باشد، تأکید می کند. “احتمال این است که فرزند شما به نوعی شاهد قلدری باشد، یا شاید قبلاً هم چنین بوده است. بهترین کار این است که آنها بدانند که همیشه می توانند در صورت بروز مشکل به شما مراجعه کنند.

اگر برای شما یا کسی که دوستش دارید اتفاق می افتد، در مورد قلدری چه باید کرد؟

مراحل رسیدگی به قلدری بسته به اینکه برای شما اتفاق می افتد یا برای کسی که دوستش دارید کمی متفاوت است. اگر در نوجوانی یا بزرگسالی قربانی قلدری می شوید، واکر این اقدامات را پیشنهاد می کند:

 • در مورد موضوع صحبت کنید. به کسی که به او اعتماد دارید در مورد آنچه اتفاق می افتد بگویید.
 • قلدری صورت گرفته را مستند کنید تا سابقه سوء استفاده داشته باشید.
 • در صورت نیاز با خطوط کمک تماس بگیرید.
 • به دنبال گروه‌های دوستان جدید یا متفاوت باشید و به باشگاه‌ها یا فعالیت‌هایی بپیوندید که در آن احساس امنیت می‌کنید.
 • برای آزار سایبری، پیام‌ها را برای نگهداری سوابق ذخیره کنید، فرستنده را مسدود کنید، رمزهای عبور خود را تغییر دهید، و در برابر اصرار برای مقابله به مثل مقاومت کنید.

اگر قلدری برای فرزندتان، بزرگسالی که می‌شناسید یا یکی دیگر از دوستان یا اعضای خانواده شما اتفاق می‌افتد، واکر می‌گوید این روش‌ها را امتحان کنید:

 • با آرامش گوش کنید و آرامش و حمایت خود را ارائه دهید. این به ویژه در صورتی صادق است که آنها تمایلی به بحث در مورد آنچه در حال وقوع است ندارند.
 • به آنها اطمینان دهید که تقصیر آنها نیست و قلدری اشتباه است.
 • آنها را به خاطر داشتن جرات بحث در مورد قلدری تحسین کنید.
 • به آنها اطمینان دهید که تنها نیستند و قلدری بسیار رایج است.
 • به مسئولان مدرسه (مدیر، پرستار یا مشاور) اطلاع دهید تا بتوانند مداخله کنند.
 • توجه داشته باشید که هر موقعیت قلدری منحصر به فرد است و ممکن است به رویکرد متفاوتی نیاز داشته باشد.
 • هرگونه گزارشی در مورد افزایش تهدید یا آسیب فیزیکی را بسیار جدی بگیرید.
 • به جای والدین قلدر، معلمان یا مشاوران را در مداخلات اولیه مشارکت دهید. اگر مداخلات مشکل را حل نکرد، در مورد آن با والدین قلدر با حضور یک مسئول مدرسه صحبت کنید.
 • قوانین ضد قلدری و سیاست های مدرسه ایالت خود را (در صورت وجود) تحقیق کنید تا از حمایت ها و اقدامات موجود مطلع شوید. StopBullying.gov اطلاعاتی در مورد قوانین ایالت های مختلف و همچنین قوانین فدرال دارد، و آشنایی با قوانین شما می تواند شما را راهنمایی کند که چه اقداماتی ممکن است انجام دهید و در صورت ادامه قلدری ممکن است به چه کسانی گزارش دهید. در موارد شدید که باعث نگرانی شما در مورد ایمنی فرزندتان می شود، در تماس با مراجع قانونی تردید نکنید.

Roots تاکید می کند که مهم است مطمئن شوید که شما یا عزیزتان از حمایت سلامت روانی مورد نیاز برای رسیدگی به آسیب های عاطفی یا روانی که روی داده است دریافت می کنید. «کودکانی که قلدری را تحمل می کنند، هم در مدرسه و هم در خانه نیاز به راهنمایی و حمایت دارند. روتس می‌گوید: گوش دادن با دقت به صحبت‌های فرزندتان و تقویت گفت‌وگوی باز درباره تجربیات و مشاهدات او برای ارائه درک و مراقبتی که او نیاز دارد، حیاتی است.

لینک منبع

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه