قهوه و نفخ

اگر شما هم مانند اکثر مردم هستید، یک یا دو فنجان قهوه صبح یک مراسم تشریفاتی است که در درجه اول به دلیل محتوای کافئین آن است. با این حال، برای برخی افراد، نوشیدن قهوه می تواند باعث نفخ معده شود.

کافئین موجود در قهوه می‌تواند مقصر باشد، اما همچنین می‌تواند چیزی که به قهوه اضافه شده است، مانند شیر، مقصر باشد. نوشیدن قهوه همچنین می‌تواند یک اختلال گوارشی زمینه‌ای مانند سندرم روده تحریک‌پذیر را تشدید کند که می‌تواند گاز را به عنوان علامت داشته باشد.

درباره نفخ شکم

نفخ شکم یا دفع گاز یکی از راه هایی است که بدن از شر گازهای اضافی خلاص می شود. این بخشی طبیعی از فرآیند گوارش است، اما اگر به طور مداوم رخ دهد می تواند هم ناراحت کننده و هم شرم آور باشد. خلاص شدن از شر نفخ مستلزم کاهش میزان گاز در روده است.

بیشتر بخوانید
نهفتگی مدفوع: نحوه درمان روده نهفته

گاز معمولاً در اثر بلع هوا، مانند زمانی که خیلی سریع غذا می خورید، یا در اثر غذاها یا نوشیدنی هایی که به خوبی در دستگاه گوارش شما هضم نمی شوند، ایجاد می شود. اگر چه قهوه یکی از عوامل رایج ایجاد گاز نیست، اما گاهی اوقات می تواند باعث نفخ شکم و گاز معده شود، مانند برخی قندها و محصولات لبنی که معمولاً به قهوه اضافه می شوند.

قهوه و نفخ |  قوی زنده

مشکلات با قهوه

کافئین موجود در قهوه باعث افزایش سطح اسید در روده می شود. با توجه به سیستم بهداشت دانشگاه میشیگان. حتی اگر قهوه بدون کافئین می نوشید، مقداری کافئین همچنان وجود دارد. مثلا، ۱ فنجان قهوه بدون کافئین هنوز حاوی حدود ۲ میلی گرم تا ۵ میلی گرم کافئین است. اگرچه در مقایسه با قهوه معمولی کافئین چندانی ندارد – یک فنجان متوسط ​​حدود ۴۰ میلی گرم تا ۱۸۰ میلی گرم دارد – اگر چندین فنجان بنوشید ممکن است به گاز و نفخ منجر شود، به خصوص اگر حساس به کافئین.

بیشتر بخوانید
دیورتیکولیت چگونه درمان می شود؟ سنتی، جایگزین و ...

علل اضافی نفخ شکم

در صورت عدم تحمل لاکتوز، افزودن محصولات لبنی مانند شیر یا خامه به قهوه می تواند منجر به گاز و نفخ شود. افراد مبتلا به عدم تحمل لاکتوز فاقد آنزیم هضم کننده قند – معروف به لاکتوز – موجود در محصولات لبنی هستند. علاوه بر این، برخی از جایگزین های قند، مانند سوربیتول، می توانند باعث ایجاد گاز شوند.

بیشتر بخوانید
کشیده شدن ماهیچه معده: علل، درمان و نحوه شناسایی

اگر یک اختلال پزشکی زمینه‌ای مانند سندرم روده تحریک‌پذیر دارید، قهوه یا چیزی که به قهوه اضافه می‌کنید ممکن است مشکل را تشدید کند و باعث تشدید علائم شود و منجر به نفخ شود.

راه حل های ممکن برای نفخ شکم

نوشیدن قهوه سیاه ممکن است به از بین بردن نفخ شکم شما کمک کند. استفاده از خامه غیر لبنی یا مصرف مکمل لاکتاز – آنزیمی که لاکتوز را تجزیه می کند – نیز ممکن است موثر باشد، در صورت وجود عدم تحمل لاکتوز. با این حال، اگر نفخ شکم ادامه یابد، تغییر قهوه بدون کافئین ممکن است کمی تسکین یابد، به خصوص اگر مصرف خود را محدود کنید.

بیشتر بخوانید
هر آنچه که باید در مورد کرم های نواری بدانید

تغییر به یک جایگزین گیاهی مانند کاسنی نیز ممکن است کمک کننده باشد. مصرف مکمل هایی مانند زغال فعال که گاز روده را کاهش می دهد نیز ممکن است به کاهش نفخ کمک کند. اگر به اختلالات گوارشی مانند سندرم روده تحریک پذیر مبتلا هستید، بهتر است از مصرف قهوه به طور کامل اجتناب کنید.

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

1 دیدگاه دربارهٔ «قهوه و نفخ;

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه