قوانین ساده برای کمک به هضم طبیعی

هضم یکی از فعالیت های متابولیک ضروری بدن شماست. سیستم گوارش سالم نشان دهنده بهبود سلامت و کاهش خطر ابتلا به بیماری ها است. با این حال، در دنیای امروز، بسیاری از افراد هر از گاهی با مشکلات گوارشی از جمله نفخ، گاز معده، سوزش سر دل، حالت تهوع، یبوست یا اسهال مواجه هستند. در عین حال، علائم آن دردسرساز است و می تواند باعث درد و تحریک پذیری شود. عوامل متعددی، از جمله رژیم غذایی و استرس، می‌توانند منجر به مشکلات گوارشی و ایجاد اختلالات شدید در زندگی شوند. خوشبختانه، با تغییر رژیم غذایی و سبک زندگی خود، می توانید سلامت روده خود را تقویت کرده و از شر این مشکلات گوارشی خلاص شوید. 

بدون سیستم گوارش نمی توانید هیچ ماده مغذی را جذب کنید یا از وعده های غذایی خود انرژی دریافت کنید. اگر در مورد هضم خود نگران هستید، با یادگیری نحوه عملکرد دستگاه گوارش خود و انجام اقداماتی برای اطمینان از اینکه تمام غذای شما به آرامی و با سرعت مناسب از دستگاه گوارش شما عبور می کند، شروع کنید. راه های طبیعی برای بهبود سیستم گوارش شما وجود دارد، مانند مصرف برخی مواد غذایی و ایجاد تغییرات ساده دیگر در روال خود.

سیستم گوارش ما: مقدمه

دستگاه گوارش به نام دستگاه گوارش نیز شناخته می شود. چندین اندام در بدن شما سیستم گوارش شما را تشکیل می دهند. دهان، حلق (گلو)، مری، معده، روده کوچک، روده بزرگ، رکتوم و مقعد همه بخشی از این سیستم هستند. علاوه بر این، غدد بزاقی، کبد، کیسه صفرا و لوزالمعده، که همگی شیره های گوارشی و آنزیم هایی را برای کمک به هضم غذا و مایعات تولید می کنند، نیز شامل می شوند.

مکانیسم هضم توضیح داده شد

غذا در طول هضم به قطعات ریز تقسیم می شود و به بدن شما اجازه می دهد تمام انرژی و مواد معدنی موجود در آن را جذب کند. غذاهای مختلف به روش های مختلف تجزیه می شوند و برخی سریعتر از بقیه تجزیه می شوند. اگرچه مکانیسم های طبیعی بدن شما نقش زیادی در سرعت و کیفیت هضم بازی می کنند، اما کارهای خاصی وجود دارد که می توانید برای بهبود سرعت و کیفیت هضم خود انجام دهید.

فرآیند گوارش یک حرکت پیچیده است که در آن بدن شما چندین حرکت مختلف را انجام می دهد. دانستن اینکه کدام اندام ها در دستگاه گوارش شما نقش دارند، اولین قدم برای درک آن است. بعد، غذاها و نوشیدنی هایی که مصرف می کنید به مواد مغذی از جمله کربوهیدرات ها، لیپیدها (چربی) و پروتئین ها تجزیه می شوند. 

دستگاه گوارش مسئول این فرآیند است. هنگامی که غذاها و نوشیدنی ها تجزیه می شوند و به مواد مغذی تبدیل می شوند، بدن شما از این مواد مغذی برای انرژی، رشد و ترمیم بافت استفاده می کند. هر عضو دستگاه گوارش نقش حیاتی در هضم دارد و در اینجا نحوه عملکرد دستگاه گوارش آمده است:

اندام های دخیل در هضم

دهان

وقتی کسی غذا می خورد، دندان ها غذا را به قطعات کوچک می جوند. علاوه بر این، غدد بزاق در گونه ها و زیر زبان تولید می کنند و غذا را می پوشاند و جویدن و بلعیدن آن را آسان می کند.

مری

پس از خوردن غذا، مری آن را از دهان به معده منتقل می کند.

معده

پس از ورود غذا به معده، معده شما به عنوان یک مخلوط کن عمل می کند، آن را به هم می زند و با شیره معده مخلوط می کند تا کیم، مایع غلیظ و سوپ مانندی که به آرامی وارد روده کوچک شما می شود، بسازد.

روده کوچک

صفرا کیسه صفرا و آنزیم های موجود در شیره گوارشی لوزالمعده به ناحیه فوقانی روده کوچک جریان می یابد و در آنجا به تجزیه پروتئین و چربی کمک می کند. این ذرات ریز و کربوهیدرات ها، ویتامین ها و مواد معدنی توسط دیواره روده کوچک به گردش خون جذب می شوند. سپس روده بزرگ مواد زائد فرآیند گوارش را دریافت می کند.

روده بزرگ

تکه‌های غذای هضم نشده، مایعات و سلول‌های قدیمی‌تر از پوشش دستگاه گوارش نمونه‌هایی از مواد زائد حاصل از فرآیند گوارش هستند. روده بزرگ آب را جذب می کند و مواد زائد مایع را به مدفوع تبدیل می کند. کمی بعد، پریستالیس به حرکت مدفوع به سمت راست روده کمک می کند.

درست

رکتوم در پایین روده بزرگ شما مدفوع را تا زمانی که یک حرکت روده مجبور به خارج شدن از مقعد شما کند، حفظ می کند.

فرآیند هضم چقدر طول می کشد؟

افراد، چه مرد و چه زن، با سرعت های متفاوتی هضم می کنند. پس از صرف غذا، غذا حدود شش تا هشت ساعت طول می کشد تا در معده و روده کوچک شما حرکت کند. سپس غذا برای هضم بیشتر، جذب آب و حذف غذای هضم نشده به روده بزرگ (کولون) می رود. در نهایت، بین ۲۴ تا ۷۲ ساعت طول می کشد تا غذا به طور کامل در معده حرکت کند. به طور کلی، این فرآیند بسته به فرد، از زمانی که غذا مصرف می‌کنید تا زمانی که به صورت مدفوع از بدن شما خارج می‌شود، دو تا پنج روز طول می‌کشد.

عوامل موثر بر زمان هضم

علاوه بر سن و جنسیت، عوامل متعددی مدت زمان هضم را تعیین می کند. به عنوان مثال، ترکیب رژیم غذایی، ورزش، بیماری های عملکردی مانند سندرم روده تحریک پذیر (IBS)، اختلال عملکرد تیروئید و اختلالات متابولیک مانند دیابت عواملی هستند که بر آن تأثیر می گذارند. پوشش روده ما و باکتری های سالم روده نیز بر تجزیه مواد غذایی در سیستم ما تأثیر می گذارد. برخی از متخصصان تغذیه معتقدند که شرایط فیزیولوژیکی و روانی ما نیز بر زمان هضم غذا تأثیر می گذارد. علاوه بر این، برخی از مواد غذایی و کیفیت آنها نیز نقش تعیین کننده ای دارند.

برخی از مواد غذایی که به بهبود و تسریع فرآیند هضم کمک می کنند

غذاهای مختلف می توانند در مراحل مختلف به فرآیند گوارش کمک کنند. به عنوان مثال، برخی از غذاها سلامت معده را افزایش می دهند در حالی که برخی دیگر از روده ها حمایت می کنند. بنابراین، اگر می خواهید غذاهای سریع هضم و سالم را در رژیم غذایی خود بگنجانید، در اینجا غذاهایی وجود دارد که می توانید در نظر بگیرید.

پروتئین هایی که به سرعت هضم می شوند

هضم پروتئین های موجود در بسیاری از اشکال گوشت به زمان طولانی نیاز دارد، بنابراین آنها را با وعده های غذایی مانند:

تمپه

فرآیند تخمیر به ساخت تمپه کمک می کند. علاوه بر این، حاوی پروبیوتیک هایی است که می تواند به سوء هاضمه و جذب مواد مغذی کمک کند. صد گرم تمپه ۲۰ گرم پروتئین دارد. 

ماهی سالمون

ماهی سالمون حاوی اسیدهای چرب امگا ۳ است که می تواند به کاهش التهاب در روده و هضم کمک کند. صد گرم ماهی سالمون حاوی ۱۹.۸ گرم پروتئین است. 

لوبیا سیاه

لوبیا حاوی فیبر نامحلول است که بدن شما قادر به هضم آن نیست. با این حال، با اجازه دادن به مدفوع برای عبور سریعتر از روده به هضم کمک می کند. این لوبیا سیاه غنی از پروتئین ۸.۸۶ گرم پروتئین را در یک وعده صد گرمی ارائه می دهد.

عدس

آنها سرشار از فیبر هستند، که به شما کمک می کند با اضافه کردن وزن به مدفوع، ترویج باکتری های خوب روده و اطمینان از حرکات منظم روده، حرکات منظم روده داشته باشید.

سبزیجات

سبزیجات قهرمانان واقعی هضم سریع هستند. سبزیجات سبز مانند کلم بروکلی، کلم بروکسل، اسفناج، کلم پیچ، کنگر فرنگی و غیره برای هضم بهتر هستند. آنها سرشار از منیزیم و فیبر هستند و با ترویج باکتری های خوب در روده به سلامت سیستم گوارش شما کمک می کنند.

شما همچنین می توانید سبزیجات تخمیر شده را انتخاب کنید تا به سرعت سیستم گوارش خود را راه اندازی کنید. بعضی از آنها … هستند:

 • ناتو (دانه سویای تخمیر شده) دارای محتوای پروبیوتیک بالایی است که به حرکات منظم روده کمک می کند و در عین حال از یبوست جلوگیری می کند.
 • کیمچی (کلم تخمیر شده) سرشار از پروبیوتیک و فیبر است و برای سلامت روده مفید است.
 • کلم ترش (کلم خام ریز خرد شده) یکی دیگر از منابع خوب پروبیوتیک ها و آنزیم ها است که به تجزیه مواد مغذی به مولکول های کوچکتر که هضم آسان تر است کمک می کند.

میوه ها

میوه ها می توانند به هضم سریعتر شما کمک کنند زیرا بسیاری از آنها سرشار از فیبر هستند و همچنین دارای ویتامین ها و مواد معدنی مانند ویتامین C و پتاسیم هستند. همه اینها برای سلامت دستگاه گوارش شما مفید است. برخی از میوه هایی که باید در رژیم غذایی خود بگنجانید عبارتند از:

 • سیب پوست کنده نشده
 • پاپایا
 • انبه
 • آناناس
 • موز
 • کیوی

همچنین درک این نکته ضروری است که مرکبات اسیدی هستند و می توانند پوشش معده را تحریک کنند. بنابراین اگر در حال حاضر مشکلات معده دارید، آنها را در حد اعتدال مصرف کنید یا به طور کلی از آنها اجتناب کنید.

غلات کامل

غلات کامل منبع خوبی از فیبر هستند که به هضم غذا کمک می کند. بر کسی پوشیده نیست که فیبر به هضم غذا کمک می کند. تجزیه آنها به بدن شما زمان بیشتری می برد که به شما کمک می کند سطح قند خون خود را کنترل کنید. علاوه بر این، فیبر مدفوع شما را حجیم می‌کند و حرکت در بدن را آسان‌تر می‌کند.

برخی از بهترین گزینه های غلات کامل برای افزودن به رژیم غذایی عبارتند از:

 • برنج قهوه ای
 • جو دوسر
 • کوینو
 • جو
 • تکه های سبوس
 • نان گندم کامل

آجیل و دانه ها

آجیل و دانه ها به بهبود سلامت گوارش شما کمک می کنند. روغن های طبیعی موجود در آنها برای هضم شما مفید است. برای اینکه هضم آنها ساده تر شود، ابتدا آنها را خیس کنید تا اسید فیتیک که برای انسان غیرقابل هضم است از بین برود. بهترین دانه هایی که می توانند به بهبود هضم شما کمک کنند، دانه کتان، دانه چیا، گردو و بادام هستند.

مایعات

آب، البته، ساده ترین نوشیدنی برای هضم است، به خصوص با معده خالی. در کمتر از یک ثانیه در بدن شما جریان می یابد. هر چه مایعات بیشتری مصرف کنیم، سلامتی مان بهتر است. حتی می توانید نوشیدنی های میوه و سبزیجات را بدون پالپ امتحان کنید. همچنین می توانید آب آلو را انتخاب کنید که با یبوست مقابله می کند.

راه های طبیعی برای بهبود هضم

اکنون که تقریباً همه چیزهایی را که باید در مورد وعده‌های غذایی که هضم غذا را تقویت می‌کنند و غذاهایی که به سرعت هضم می‌شوند می‌دانید، چند نکته کلی وجود دارد که اگر می‌خواهید هضم خود را به طور طبیعی تقویت کنید، باید از آنها آگاه باشید. 

فیبر بیشتری مصرف کنید

فیبر برای هضم غذا و به طور کلی سلامتی شما ضروری است. با این حال، دو نوع فیبر محلول و نامحلول فواید متفاوتی دارند. طبق مطالعات، فیبر محلول آب را جذب می کند و تخلیه مدفوع را ساده تر می کند. از سوی دیگر، فیبر نامحلول غذا را از طریق دستگاه گوارش شما هل می دهد و باعث حرکت حرکت می شود. در یک تحقیق، شیوع کمتر مشکلات گوارشی مانند زخم، رفلاکس، هموروئید، دیورتیکولیت، و اختلالات گوارشی مانند IBS (سندرم روده تحریک پذیر) وجود دارد. مرتبط با رژیم غذایی با فیبر بالا.

به یاد داشته باشید که اضافه کردن سریع فیبر به رژیم غذایی ممکن است باعث گاز، گرفتگی عضلات و نفخ شود، بنابراین هنگام اضافه کردن غذاهای جدید، به خصوص اگر به آنها عادت ندارید، آهسته عمل کنید. همچنین، فیبر آب را جذب می کند تا به مدفوع شما حجیم شود. برای جلوگیری از یبوست باید آب کافی بنوشید.

پروبیوتیک ها را در رژیم غذایی خود بگنجانید

ماست، کلم ترش، پنیرهای نرم و سایر مواد غذایی پروبیوتیک حاوی مقادیر زیادی باکتری زنده هستند که برای روده شما مفید بوده و از هضم سالم حمایت می کنند. مطالعات مختلف ادعا می‌کنند که اثرات مثبت پروبیوتیک‌ها در جامعه علمی مورد توجه قرار گرفته است. این مزایا شامل بهبود سلامت روده، افزایش پاسخ ایمنی و پیشگیری از سرطان است.

خود را هیدراته نگه دارید

آب به دلایل مختلفی مفید است که یکی از آنها کمک به هضم است. آب مدفوع شما را مرطوب نگه می دارد که به انتقال سریعتر مدفوع کمک می کند. برعکس، یبوست با کمبود آب مرتبط است. طبق تحقیقات برای هضم سالم، متخصصان مصرف ۵۰ تا ۶۶ اونس (۱.۵ تا ۲ لیتر) آب در روز را توصیه می کنند.

ورزش روزانه

فعالیت بدنی فواید بی شماری دارد که یکی از آنها سلامت دستگاه گوارش است. اگر هر روز ۳۰ دقیقه ورزش کنید، غذا و مواد هضم شده زمانی در بدن شما حرکت می کنند که ماهیچه های شما منقبض می شوند (یعنی پریستالیس). طبق یک مطالعه، دوچرخه سواری و آهسته دویدن منظم می تواند زمان عبور دستگاه گوارش را به ترتیب ۱۴.۶ و ۱۷.۲ ساعت کاهش دهد. بنابراین، اگر هضم ضعیفی دارید، مطمئن شوید که بلند شوید و حرکت کنید!

استرس روزانه خود را مدیریت کنید

سیستم گوارش شما می تواند تحت تاثیر استرس قرار گیرد. هورمون های استرس بر هضم شما تأثیر می گذارند. وقتی در حالت جنگ یا گریز هستید، بدن شما معتقد است که زمانی برای استراحت و هضم ندارید. در نتیجه، خون و انرژی در شرایط استرس زا از دستگاه گوارش منحرف می شود. روده و مغز شما به طور جدانشدنی به هم مرتبط هستند، بنابراین هر چیزی که بر مغز شما تأثیر می گذارد می تواند بر هضم شما نیز تأثیر بگذارد. 

زخم معده، اسهال، یبوست، و IBS در یکی از مطالعات با استرس مرتبط است. در نتیجه، مدیریت استرس، مدیتیشن و آموزش تمدد اعصاب می تواند به افراد مبتلا به علائم IBS کمک کند. بر اساس گزارش ها، یوگا در یکی از مطالعات به مشکلات گوارشی کمک می کند. در نتیجه، تکنیک‌های مدیریت استرس می‌توانند به شما در ذهنیت و هضم غذا کمک کنند.

خوردن ذهن آگاهانه را تمرین کنید

اگر حواس‌تان نیست، خیلی سریع پرخوری کنید که می‌تواند باعث نفخ، گاز معده و سوء هاضمه شود. علاوه بر این، پرخوری بر دستگاه گوارش شما تأثیر می گذارد و هضم را کند می کند. اگر تمایل به پرخوری در هر وعده غذایی داشته باشید، ممکن است باور داشته باشید که هضم کند «طبیعی» شماست. با این حال، ممکن است با توجه به تمام جنبه های غذا و فرآیند خوردن، هضم سریع را تجربه کنید. علاوه بر این، تحقیق نشان داده است که خوردن آگاهانه به افراد مبتلا به IBS کمک می کند احساس بهتری داشته باشند.

وعده های غذایی خود را به درستی بجوید

فرآیند هضم از دهان شروع می شود. دندان‌های شما غذا را به تکه‌های ریز تجزیه می‌کنند و تجزیه آنزیم‌های موجود در دستگاه گوارش شما را آسان‌تر می‌کنند. به دلیل جویدن ضعیف، جذب مواد مغذی کند می شود. هر چه بیشتر بجوید، بزاق بیشتری تولید می شود. با تجزیه برخی کربوهیدرات ها و چربی های موجود در غذا در دهان به هضم کمک می کند. همچنین به عنوان مایع در معده شما عمل می کند و با غذای جامد مخلوط می شود تا به جریان مناسب در روده ها کمک کند. 

وقتی غذای خود را به طور کامل می جوید، اطمینان حاصل می کنید که بزاق کافی برای هضم در دسترس است. ممکن است به کاهش سوء هاضمه و سوزش سر دل کمک کند. معده شما کمتر کار می کند تا غذای جامد را به مخلوط مایع تبدیل کند که هنگام جویدن درست وعده های غذایی وارد روده کوچک شما می شود. علاوه بر این، جویدن در یکی از مطالعات با تنش کمتر مرتبط است که ممکن است به هضم غذا کمک کند.

از یک برنامه خواب مناسب پیروی کنید

خواب برای سلامت دستگاه گوارش بسیار مهم است زیرا به اندام های شما اجازه می دهد تا خود را ترمیم کنند و ظرفیت بدن شما برای هضم سریع و کارآمد غذا را بهبود بخشد. مراقبت از الگوهای خواب و استراحت کافی به هضم موثرتر غذا کمک می کند. یک مطالعه می گوید که IBS، بیماری ریفلاکس معده (GERD)، بیماری زخم معده (PUD) و بیماری التهابی روده (IBD) همگی با ضعیف بودن مرتبط هستند. کیفیت خواب.

رژیم غذایی خود را با چربی های سالم بهبود بخشید 

خوردن چربی های خوب ممکن است برای هضم خوب لازم باشد. چربی شما را بعد از غذا سیر نگه می دارد و برای جذب موثر مواد غذایی ضروری است. علاوه بر این، طبق مطالعات، اسیدهای چرب امگا ۳ بیماری التهابی روده را کاهش می دهند. دانه‌های کتان، دانه‌های چیا، آجیل (به ویژه گردو) و ماهی‌های چرب مانند سالمون، ماهی خال مخالی و ساردین سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ سالم هستند.

نوسانات وزن و سلامت روده:

در نتیجه شکست دستگاه گوارش شما در تجزیه موثر مواد مغذی، هضم ضعیف می تواند منجر به افزایش وزن شود. این امر باعث جذب ضعیف مواد مغذی و کاهش توانایی بدن در دفع مواد زائد و سموم و در نتیجه یبوست و نفخ می شود. ناتوانی در جذب مواد مغذی مهم، ویتامین ها و مواد معدنی بر متابولیسم بدن تأثیر می گذارد، سرعت سوزاندن کالری را کاهش می دهد و در نتیجه چربی اضافی بدن و خستگی را در پی دارد.

نتیجه

اگر مشکلات گوارشی مکرر یا حتی مزمن دارید، اصلاح رژیم غذایی و سبک زندگی ساده ممکن است به بهبود هضم شما کمک کند. ممکن است در ابتدا خسته کننده به نظر برسد، اما می توانید به سادگی روی یک یا دو مورد تمرکز کنید. اولین قدم برای داشتن یک سیستم گوارشی عالی، خوردن یک رژیم غذایی کامل و سرشار از فیبر، چربی های سالم و مواد مغذی است. عادات سالم شامل غذا خوردن آگاهانه، برنامه خواب تعدیل شده، کاهش استرس و ورزش است. این تنظیمات جزئی در نهایت منجر به زندگی سالم تر و با کیفیت تر می شود.

سوالات متداول 

س. چه چیزی به هضم سریعتر غذا کمک می کند؟

الف. اگر می خواهید غذا را سریع هضم کنید، بهترین استراتژی این است که با فکر غذا بخورید، از فشار بیش از حد معده با وعده های غذایی چرب پرهیز کنید و از دستورالعمل هایی برای هضم سریع تر، از جمله ورزش، مصرف آب بیشتر و خواب با کیفیت پیروی کنید.

س: چه مدت طول می کشد تا غذا هضم شود؟

الف) غذا در ۲۴ تا ۷۲ ساعت از دستگاه گوارش شما عبور می کند. این دوره به میزان و نوع غذایی که مصرف کرده اید بستگی دارد. جنسیت، متابولیسم، و اینکه آیا شما مشکلات گوارشی دارید یا نه، ویژگی هایی هستند که بر این میزان تاثیر می گذارند.

س. قرص ها چگونه هضم می شوند؟

الف- بیشتر داروها از راه خوراکی مصرف می شوند و در دستگاه گوارش تجزیه می شوند. بنابراین وقتی دارو می آید، اسیدهای معده آن را قبل از عبور از کبد و جریان خون تجزیه می کنند.

س. چگونه مشکلات گوارشی را برطرف می کنید؟

A. سلامت دستگاه گوارش شما تحت تأثیر چیزهایی که می خورید و نحوه زندگی شما قرار می گیرد. افزودن فیبر اضافی به رژیم غذایی، انتخاب گوشت بدون چربی و مصرف پروبیوتیک ها به سیستم گوارش شما کمک می کند تا کارآمدتر کار کند و سلامت عمومی و تندرستی شما را بهبود بخشد. 

س. چه چیزی باعث هضم ضعیف می شود؟

الف. سبک زندگی ناسالم، تغذیه ناکافی، عدم تحمل غذا یا حتی عفونت می تواند هضم غذا را مختل کند.

س. آیا غذا می تواند روزها در معده شما بماند؟

الف. غذا پس از گذراندن زمان زیاد در معده و تخمیر شدن، به یک توده جامد به نام بزوآر تبدیل می شود. این می تواند منجر به رشد باکتری شود و ممکن است در نتیجه آن در روده کوچک شما گیر کند و روزها در آنجا بماند. 

س. چه مدت بعد از غذا خوردن باید مدفوع کرد؟

الف. غذا تقریباً ۲ تا ۵ روز طول می کشد تا پس از خوردن آن به صورت مدفوع در بدن شما حرکت کند. با این حال، از آنجایی که بسیاری از عناصر فرآیند هضم را پیچیده می کنند، ارائه تخمین دقیق از زمان دفع مدفوع دشوار است. 

س. چه مدت پس از غذا خوردن معده شما خالی است؟

A. غذا از معده شما به روده کوچک شما به طور متوسط ​​۲ تا ۴ ساعت طول می کشد. عوامل متعددی میزان زمان لازم را تعیین می کنند، از جمله ترکیب و اندازه غذای شما، هورمون ها و جنسیت شما. 

س. کدام دارو برای گاز معده بهتر است؟

الف. ژل‌های نرم‌کننده گاز با استحکام فوق‌العاده گاز-ایکس مبتنی بر سیمتیکون. این کپسول‌های ژل‌ای که به راحتی بلعیده می‌شوند، حاوی سیمتیکون هستند یا می‌توانید هر داروی دیگری را که پزشکتان تجویز کرده است، مصرف کنید. 

س. چگونه روده ام را تمیز کنم؟

الف) آب گرم که معده را تمیز می کند، متابولیسم را افزایش می دهد و سموم را دفع می کند، یکی از راه های متعدد برای پاکسازی روده است. علاوه بر این، به نظر می رسد که آب گرم کلید یک سیستم سم زدایی طبیعی است زیرا گرفتگی معده و سوزش سر دل را تسکین می دهد.

پیوند منبع

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه