عفونت ها، کیست ها و واکنش های آلرژیک تنها مواردی هستند که می توانند باعث تورم در لابیای شما شوند. اگر پوشیدن لباس‌های گشاد، استفاده از کمپرس خنک و استفاده از روغن‌کاری در حین رابطه جنسی، ناراحتی را کاهش نمی‌دهد، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

لابیاها به عنوان “لب” واژن شناخته می شوند. لابیا بزرگ چینی از پوست در قسمت بیرونی ناحیه واژن است، در حالی که لابیا مینور لب داخلی منتهی به واژن است. عملکرد آنها محافظت از واژن و کلیتوریس در برابر تحریک و آسیب است.

طبیعی است که اندازه لابیاها متفاوت باشد – از زن به زن و حتی از یک طرف لابیا به سمت دیگر. اما عفونت‌ها، آلرژی‌ها، کیست‌ها و سایر شرایط می‌توانند تورم و درد قابل توجهی در لابیا ایجاد کنند.

علائم چیست؟

علاوه بر التهاب لابیا، سایر علائم مشکلات لابیا و واژن اطراف آن ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • خارش یا سوزش ناحیه تناسلی
 • ترشحات از ناحیه واژن
 • بوی بدی که از واژن می آید
 • یک برآمدگی کوچک روی لابیا
 • درد هنگام راه رفتن یا نشستن

چه چیزی باعث این می شود؟

با توجه به بافت ظریف لابیا، جای تعجب نیست که هر دو لابیا بزرگ و کوچک مستعد تورم هستند. برخی از علل رایج عبارتند از:

لابیای متورم: علل، درمان و Morehealthline.comhttps://www.healthline.com › سلامتی

عفونت های مخمری

به گفته وزارت بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده، ۳ از ۴ زن در دوره ای از زندگی خود دچار عفونت قارچی خواهند شد. رشد بیش از حد مخمر – شایع ترین مقصر است کاندیدا – می تواند باعث تورم، سوزش و خارش در کل ناحیه واژن از جمله لابیا شود.

بیشتر بخوانید
آناناس و بارداری: آیا خوردن آن بی خطر است؟

این رشد بیش از حد می تواند به دلیل مصرف آنتی بیوتیک، بارداری، دیابت یا استفاده از داروهای ضد بارداری خوراکی باشد. برخی از زنان نیز ممکن است ترشحاتی شبیه پنیر کلبه را تجربه کنند.

واژینوز باکتریال

بسیار شبیه عفونت قارچی، واژینوز باکتریایی زمانی رخ می دهد که رشد بیش از حد باکتری در واژن وجود داشته باشد. این می تواند به دلیل دوش گرفتن، داشتن چندین شریک جنسی، یا به طور معمول سطح پایین باکتری “خوب” در واژن شما رخ دهد، که به باکتری های “بد” اجازه می دهد تا کنترل کنند.

علائم شامل ترشحات نازک مایل به سبز، سفید یا خاکستری است که بوی «ماهی» و خارش واژن دارد، اگرچه برخی از زنان اصلاً علائمی ندارند. چند درمان خانگی برای این بیماری را بررسی کنید.

تریکومونیازیس

با توجه به مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده، تریکومونیازیس (“تریچ”) یک بیماری شایع مقاربتی است که در حال حاضر بر ۳.۷ میلیون مردم. این توسط یک انگل ایجاد می شود و در ۷۰ درصد از افراد منجر به علائم نمی شود. هنگامی که علائم ظاهر می شوند، شامل تورم، خارش و سوزش ناحیه واژن، ادرار دردناک و بوی بسیار ماهی واژن می شوند.

آلرژی

هنگامی که پوست شما با چیزی که به آن حساسیت دارد تماس پیدا می کند، احتمالا متورم می شود. بنابراین هنگامی که لابیاها توسط مواد حساسیت زا مانند عطرهای موجود در صابون یا مواد شوینده، لاتکس در کاندوم یا پارچه های خاص در لباس تحریک می شوند، قرمزی و التهاب غیر معمول نیست.

بیشتر بخوانید
آیا خوردن بادام زمینی در دوران بارداری بی خطر است؟

کیست بارتولین

در باره ۲ درصد زنان (بیشتر در دهه ۲۰ زندگی خود) به کیست بارتولین مبتلا می شوند. این کیست ها زمانی ایجاد می شوند که غدد بارتولین که درست بیرون واژن قرار دارند مسدود می شوند. این غدد رطوبت ترشح می کنند و به واژن کمک می کنند تا برای رابطه جنسی روان شود. بسیاری از زنان نمی دانند کیست دارند مگر اینکه عفونی شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، کیست می تواند باعث شود پوست اطراف واژن و لابیا دردناک و حساس شود.

رابطه جنسی بدون روغن کاری کافی

عمل جنسی شامل اصطکاک زیادی است که می تواند باعث آسیب به لابیا و کل ناحیه واژن شود مگر اینکه به درستی روغن کاری شود. از این راهنما برای یافتن بهترین روغن کاری برای خود استفاده کنید.

چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک شما (معمولاً یک متخصص زنان) در مورد سابقه پزشکی و جنسی و همچنین علائم شما سؤال می کند و سپس یک معاینه فیزیکی انجام می دهد. ممکن است یک سواب یا، کمتر معمول، یک نمونه بافت گرفته شود و به آزمایشگاه فرستاده شود تا مشخص شود که آیا عفونت دارید، و اگر چنین است، آیا ماهیت آن باکتریایی، انگلی یا قارچی است.

پزشک شما همچنین به دنبال هر گونه ناهنجاری مانند کیست خواهد بود. اگر مشکوک به سرطان واژن یا فرج باشد، پزشک ممکن است بیوپسی از بافت را انجام دهد.

بیشتر بخوانید
حاملگی خارج رحمی

گزینه های مداوا چه هست؟

درمان تا حد زیادی بستگی به این دارد که چه چیزی باعث تورم لابیای شما شده است. اگر عفونت قارچی دارید، ممکن است پزشک به شما بگوید که از آن استفاده کنید کرم های ضد قارچ بدون نسخه (OTC). یا یکی برای شما تجویز کند. عفونت های باکتریایی ممکن است نیاز به آنتی بیوتیک داشته باشند.

تحریک لابیا از آلرژی یا رابطه جنسی ممکن است به OTC یا نسخه پاسخ دهد هیدروکورتیزون یا کرم های استروئیدی کیست بارتولن مشکل ساز مخصوصاً ممکن است نیاز به لانسینگ و تخلیه یا حتی با جراحی داشته باشد.

خودمراقبتی و پیشگیری

برای کمک به درمان و پیشگیری از تورم لابیا موارد زیر را امتحان کنید:

 • یک کمپرس خنک روی ناحیه متورم اعمال کنید.
 • اگر کیست باعث تورم و درد می شود، سعی کنید روزانه چندین حمام آب گرم (نه داغ) بگیرید و از مسکن های OTC استفاده کنید.
 • دوش نگیرید این می تواند تعادل طبیعی باکتری های “خوب” و “بد” در واژن را بر هم بزند.
 • لباس های تنگ، از جمله لباس های زیر تنگ یا جوراب شلواری محدود نپوشید. لباس های تنگ گرما تولید می کنند و جریان هوا را محدود می کنند و به باکتری ها و قارچ ها اجازه رشد می دهند.
 • اگر فکر می کنید ممکن است به آنها حساس باشید، از مواد شوینده معطر، صابون ها و محصولات زنانه دوری کنید.
 • اگر به لاتکس یا اسپرم کش حساسیت دارید، در مورد سایر روش های پیشگیری از بارداری با پزشک خود صحبت کنید.
 • در صورت دردناک بودن از رابطه جنسی خودداری کنید.
 • استفاده از  روان کننده برای کاهش اصطکاک در حین رابطه جنسی
 • ماست (با کشت های زنده فعال) و پروبیوتیک ها را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.
بیشتر بخوانید
عوارض قرص فت فیس برای بارداری

علاوه بر این، ممکن است بخواهید درمان های گیاهی را بررسی کنید. در یک مطالعه یک کرم واژینال ساخته شده با سیر و آویشن به اندازه کرم ضد قارچی که معمولاً کلوتریموزول تجویز می شود در تسکین عفونت های قارچی واژن موثر بود.

روغن درخت چای، روغن نارگیل ارگانیک، و روغن پونه کوهی ممکن است درمانی نیز باشد، اگرچه این امر ثابت نشده است. هر یک از این درمان های گیاهی ممکن است باعث ایجاد بثورات خارش دار یا علائم دیگری در صورت حساسیت شما شود.

چشم انداز چیست؟

بیشتر موارد تورم لابیا جدی نیستند. اگر تورم مزمن، دردناک یا همراه با علائم دیگری مانند بوی واژن، برآمدگی یا ترشح است، حتماً توسط پزشک معاینه شوید.

تورم لابیا غیر معمول نیست و درمان موثری در دسترس است. اکثر زنان بدون هیچ عواقب پایدار بهبود می یابند، اگرچه در برخی موارد تورم ممکن است عود کند.

Source link