لباس زیر تا حد زیادی یک انتخاب شخصی است. شما ممکن است شورت، باکسر یا شلوار شلواری را ترجیح دهید.

صرف نظر از نوع لباس زیری که می پوشید، ممکن است از خود بپرسید که آیا پوشیدن یک جفت کتانی تنگ مناسب است یا خیر.

برخی تحقیقات نشان می دهد که پوشیدن لباس های زیر تنگ ایده خوبی برای سلامتی شما نیست (در ادامه در مورد آن توضیح خواهیم داد)، اما پاسخ کاملا سیاه و سفید نیست.

لباس زیر تنگ: مزایا و معایب، و چیزهایی که باید در نظر بگیریدhealthline.comhttps://www.healthline.com › سلامتی

در این مقاله، در مورد اینکه آیا لباس زیر تنگ مضر است یا خیر و افرادی که آلت تناسلی دارند و افراد دارای فرج باید در مورد لباس زیر و بهداشت چه چیزهایی بدانند بحث خواهیم کرد.

مزایا و معایب لباس زیر تنگ

تأثیر لباس زیر تنگ بر بدن شما بستگی به داشتن آلت تناسلی یا فرج دارد.

لباس‌های زیر، به‌ویژه شورت، بیکینی و شلوارهای شلواری، باید کاملاً مناسب باشند، اما نباید اثری روی پوست باقی بگذارند.

افرادی که آلت تناسلی دارند

یک مطالعه ۲۰۱۸ تعداد اسپرم کمتری در افرادی که لباس زیر تنگ می پوشند مشاهده شد، اگرچه تحقیقات بیشتری در مورد این موضوع مورد نیاز است.

تصور این است که پوشیدن لباس‌های زیر تنگ دمای کیسه بیضه را افزایش می‌دهد (مثل رفتن به وان آب گرم یا قرار دادن لپ‌تاپ روی پاها)، که بر تولید اسپرم بدن تأثیر می‌گذارد.

بیشتر بخوانید
کنه پرنده: تصاویر، نیش، درمان و پیشگیری

محققان دریافتند که غلظت اسپرم در مردانی که شلوارک باکسر می پوشیدند ۲۵ درصد بیشتر است، اگرچه باید توجه داشت که تعداد اسپرم ها حتی در بین افرادی که شلوارک می پوشیدند هنوز در محدوده سالم بود.

بوکسرها ممکن است انتخاب بهتری برای افرادی باشد که در آینده قابل پیش‌بینی بچه دار می‌شوند، اما به نظر نمی‌رسد که پوشیدن شلوارک چسبناک برای کسانی که تمایلات والدینی ندارند، هیچ اثر نامطلوبی داشته باشد.

افراد مبتلا به فرج

یک مطالعه ۲۰۱۴ پوشیدن شلوار یا لباس زیر تنگ می تواند باعث عفونت قارچی در افراد مبتلا به فرج شود.

این به این دلیل است که رطوبت و هوا بین پوست و پارچه محبوس می شود و محیطی برای رشد باکتری ها ایجاد می کند. یک محیط غنی از باکتری ممکن است باعث عفونت دستگاه ادراری (UTI) یا عفونت قارچی شود.

البته باید توجه داشت که یک مطالعه ۲۰۱۱ هیچ ارتباطی بین لباس زیر تنگ و عفونت ادراری یافت نشد.

علاوه بر این، لباس‌های زیر بسیار تنگ (مثلاً لباس‌های شکل) می‌توانند به طور بالقوه باعث کاهش گردش خون شوند. همچنین، از آنجایی که برداشتن لباس‌های شکل بسیار سخت است، افراد ممکن است کمتر به دستشویی بروند.

اگرچه این به طور کلی بی خطر است، نگه داشتن ادرار به طور منظم می تواند به طور بالقوه باعث مشکلات کلیوی برای همه جنسیت ها یا بزرگ شدن پروستات در کسانی که آلت تناسلی دارند، شود.

بیشتر بخوانید
چه چیزی باعث کبودی تصادفی می شود؟

بهترین نکات تمرینی برای انتخاب لباس زیر

پوشیدن لباس‌های زیر تنگ گهگاهی مشکل خاصی ایجاد نمی‌کند، بنابراین قبل از خرید لباس زیر کاملاً جدید، موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • هنگام ورزش، سعی کنید لباس زیر ضد رطوبت بپوشید که به جلوگیری از ورود عرق به اندام تناسلی شما کمک می کند.
 • لباس زیر خیلی تنگ می تواند باعث چروکیدگی ناخوشایند شود.
 • هیچ مدرکی مبنی بر اینکه بند انگشتی باعث ایجاد آن می شود وجود ندارد واژینیت مخمری، واژینوز باکتریال، یا UTIs، بنابراین اگر بند شلواری را ترجیح می دهید، بهتر است آنها را روزانه بپوشید.
 • به جای پارچه های مصنوعی (مانند توری یا پلی استر) از پارچه های طبیعی (مانند پنبه یا بامبو) استفاده کنید. الیاف طبیعی به جذب ترشحات کمک می کند و به طور طبیعی از فرج یا آلت تناسلی خارج می شود.

لباس زیر و نکات بهداشتی

در اینجا چند نکته کلی درباره لباس زیر و بهداشت وجود دارد که می تواند به بهبود سلامت دستگاه تناسلی شما و کاهش احتمال برخی بیماری ها مانند عفونت های ادراری و قارچی کمک کند.

 • همیشه پارچه های طبیعی مانند پنبه را انتخاب کنید که به طور طبیعی رطوبت را جذب می کنند.
 • اگر در لباس زیر بین سایز هستید، به دنبال سایز بالا بروید.
 • قبلاً آن را شنیده اید، اما برای جلوگیری از تجمع باکتری، لباس زیر خود را (حداقل) یک بار در روز عوض کنید.
 • هنگام ورزش، سعی کنید از لباس‌های زیر ضد رطوبت با کمی کشش استفاده کنید، که ممکن است به جلوگیری از تجمع باکتری‌ها و ساییدگی آن کمک کند.
 • اگر شما فردی هستید که آلت تناسلی دارید و سعی در باردار شدن دارید، بوکسرها ممکن است انتخاب بهتری باشند زیرا به خنک نگه داشتن کیسه بیضه کمک می کنند.
 • از پوشیدن لباس‌های توری، پلی استر یا لباس‌های بسیار تنگ برای مدت طولانی خودداری کنید.
 • ایمن است و ممکن است در واقع توصیه شود که در شب لباس زیر نپوشید (معروف به کماندویی در هنگام خواب)، که به فرج یا آلت تناسلی شما اجازه می دهد هوا خارج شود. اگر ترجیح می‌دهید برهنه نباشید، می‌توانید کت‌های بسیار گشاد بپوشید.
 • لباس زیر خود را با مواد شوینده ضد حساسیت بشویید.
بیشتر بخوانید
پا درد چیست؟ علائم، علل، تشخیص

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید

در برخی موارد، ممکن است بخواهید برای سلامت دستگاه تناسلی خود به پزشک مراجعه کنید. در موارد زیر با پزشک خود وقت ملاقات بگیرید:

 • مشکوک به داشتن تعداد اسپرم کم
 • عفونت ادراری دارید که طی ۲ روز خود به خود برطرف نشده است
 • عفونت های قارچی مکرر دارند
 • فکر کنید یک عفونت مقاربتی دارید
 • درد، سوزش یا خارش بی امان در اندام تناسلی را تجربه می کنند
بیشتر بخوانید
قانقاریا

خلاصه

پوشیدن لباس زیر تنگ می تواند ناراحت کننده باشد و در برخی موارد ممکن است اثرات نامطلوبی بر سلامت شما داشته باشد.

برای افرادی که آلت تناسلی دارند، پوشیدن لباس زیر تنگ می تواند کیسه بیضه را به بدن فشار دهد و باعث افزایش دمای بیضه ها شود. این در برخی تحقیقات نشان داده است که با تعداد کمتر اسپرم مرتبط است. اگر می خواهید باردار شوید، ممکن است ایده خوبی باشد که به بوکسورها روی بیاورید.

برای افراد مبتلا به فرج، پوشیدن لباس‌های زیر تنگ می‌تواند باعث چروک شدن پوست شود و اگر باکتری و رطوبت روی پوست گیر کند، می‌تواند به طور بالقوه باعث عفونت قارچی یا عفونت‌های ادراری شود.

در صورت امکان، لباس های زیر را انتخاب کنید که از پارچه های طبیعی مانند بامبو یا پنبه ساخته شده اند. از پوشیدن منظم لباس های شکل دهنده بسیار تنگ یا مواد دست ساز مانند بسیاری از توری ها یا پلی استر خودداری کنید. این پارچه ها می توانند برای پوست ظریف اطراف فرج و آلت تناسلی تحریک کننده باشند.

Source link