لوسمی: علائم، علل و درمان

لوسمی سرطان سلول های مغز استخوان (سلول هایی که به گلبول های سفید تبدیل می شوند) است.

سرطان بیماری سلول های بدن است. انواع مختلفی از سرطان وجود دارد که از انواع مختلف سلول ها به وجود می آیند. وجه مشترک همه سرطان ها این است که سلول های سرطانی غیر طبیعی هستند و به مکانیسم های کنترل طبیعی پاسخ نمی دهند. تعداد زیادی از سلول‌های سرطانی به این دلیل ایجاد می‌شوند که «خارج از کنترل» تکثیر می‌شوند، یا به این دلیل که بسیار طولانی‌تر از سلول‌های طبیعی یا هر دو عمر می‌کنند.

با لوسمی، سلول های سرطانی در مغز استخوان به جریان خون می ریزند. انواع مختلفی از لوسمی وجود دارد. بیشتر انواع از سلول هایی که به طور معمول به گلبول های سفید تبدیل می شوند، به وجود می آیند. (کلمه لوسمی از یک کلمه یونانی به معنای “خون سفید” گرفته شده است.)

اگر مبتلا به لوسمی هستید، مهم است که بدانید دقیقاً چه نوع آن است. این به این دلیل است که چشم انداز (پیش آگهی) و درمان برای انواع مختلف متفاوت است. قبل از بحث در مورد انواع مختلف لوسمی ممکن است به دانستن برخی از اصول اولیه در مورد سلول های خونی طبیعی و نحوه ساخت آنها کمک کند.

انواع مختلفی از هر یک از اینها وجود دارد. علاوه بر این، انواع نادر دیگری از لوسمی وجود دارد. کلمه:

  • “حاد” به این معنی است که بیماری به سرعت توسعه یافته و پیشرفت می کند.
  • “مزمن” به معنای مداوم یا مداوم است. هنگامی که در مورد لوسمی صحبت می شود، کلمه مزمن همچنین به این معنی است که بیماری به آرامی (حتی بدون درمان) پیشرفت و پیشرفت می کند.
  • “لنفوبلاستیک” و “لنفوسیت” به این معنی است که یک سلول سرطانی غیرطبیعی سلولی است که از یک سلول بنیادی لنفوئیدی منشأ می گیرد.
  • “میلوئید” به این معنی است که یک سلول سرطانی غیرطبیعی سلولی است که از یک سلول بنیادی میلوئید منشأ می گیرد.
بیشتر بخوانید
MCHC پایین: علل، علائم، درمان

تصور می شود که لوسمی ابتدا از یک سلول غیر طبیعی شروع می شود. چیزی که به نظر می‌رسد این است که ژن‌های حیاتی خاصی که نحوه تقسیم، تکثیر و مرگ سلول‌ها را کنترل می‌کنند، آسیب می‌بینند یا تغییر می‌کنند. این باعث غیر طبیعی شدن سلول می شود. اگر سلول غیرطبیعی زنده بماند، ممکن است “خارج از کنترل” تکثیر شود یا برای مدت طولانی زنده بماند و به لوسمی تبدیل شود.

در بیشتر موارد لوسمی، دلیل غیرطبیعی شدن یک سلول مشخص نیست. «عوامل خطر» خاصی وجود دارند که احتمال ابتلا به سرطان خون را افزایش می‌دهند، اما این عوامل تنها تعداد کمی از موارد را تشکیل می‌دهند.

عوامل خطر برخی از انواع سرطان خون

  • قرار گرفتن در معرض تابش به عنوان یک عامل خطر شناخته شده است. به عنوان مثال، رادیوتراپی قبلی برای یک بیماری دیگر. علاوه بر این، بسیاری از بازماندگان بمب اتمی مورد استفاده در جنگ جهانی دوم به دلیل ریزش تشعشعات به سرطان خون مبتلا شدند.
  • درمان قبلی با شیمی درمانی یا سایر داروهایی که سیستم ایمنی را تضعیف می کند.
  • برخی از اختلالات ژنتیکی که شایع ترین آنها سندرم داون است.
  • قرار گرفتن در معرض برخی از مواد شیمیایی مانند بنزن.

از آنجایی که تعداد زیادی سلول خونی غیرطبیعی ساخته می شود، بیشتر مغز استخوان با این سلول های غیر طبیعی پر می شود. به همین دلیل، بقای سلول های طبیعی در مغز استخوان و ساخت سلول های خونی بالغ طبیعی به اندازه کافی دشوار است. همچنین سلول های غیر طبیعی به جریان خون می ریزند. بنابراین، مشکلات اصلی که می تواند ایجاد شود عبارتند از:

بیشتر بخوانید
اورژانس انکولوژیک (انواع و درمان)

کم خونی

این اتفاق زمانی رخ می دهد که تعداد گلبول های قرمز خون در جریان خون کاهش می یابد. این می تواند باعث خستگی، تنگی نفس و سایر علائم شود. همچنین ممکن است رنگ پریده به نظر برسید.

مشکلات لخته شدن خون

این به دلیل سطح پایین پلاکت ها در جریان خون است. این می تواند باعث کبودی آسان، خونریزی از لثه و سایر مشکلات مرتبط با خونریزی شود.

عفونت های جدی

گلبول های سفید غیر طبیعی در برابر عفونت محافظت نمی کنند. همچنین تعداد گلبول های سفید طبیعی کاهش یافته است که معمولاً با عفونت مبارزه می کنند. بنابراین احتمال بروز عفونت های جدی بیشتر است. بسته به نوع و محل عفونتی که ایجاد می شود، علائم می تواند بسیار متفاوت باشد.

زمان بروز این علائم پس از شروع بیماری متفاوت است. به طور معمول، در عرض چند هفته برای ALL یا AML است. ممکن است ماه ها یا سال ها طول بکشد تا علائم با CLL یا CML ایجاد شود، زیرا این لوسمی ها به کندی پیشرفت می کنند.

سلول های غیر طبیعی ممکن است در غدد لنفاوی و طحال نیز ایجاد شوند. بنابراین ممکن است غدد متورم در قسمت های مختلف بدن ایجاد شود و طحال بزرگ شود.

علائم دیگری که ممکن است ایجاد شود شامل درد در استخوان ها یا مفاصل (عمدتاً با ALL)، افزایش مداوم دما (تب) و کاهش وزن است.

یک آزمایش خون

آزمایش خون اغلب می تواند تشخیص لوسمی را نشان دهد، زیرا سلول های غیر طبیعی اغلب در آزمایش خون تشخیص داده می شوند. معمولاً آزمایشات بیشتر برای تأیید تشخیص انجام می شود.

یک نمونه مغز استخوان

برای این آزمایش، مقدار کمی از مغز استخوان با وارد کردن یک سوزن در استخوان لگن (یا گاهی اوقات استخوان سینه (استرنوم)) برداشته می شود. برای بی حس کردن ناحیه از بی حسی موضعی استفاده می شود. ممکن است نمونه کوچکی از استخوان نیز گرفته شود. نمونه‌ها برای جستجوی سلول‌های غیرطبیعی زیر میکروسکوپ قرار می‌گیرند و به روش‌های دیگری نیز آزمایش می‌شوند. این می تواند تشخیص را تایید کند. (برای جزئیات بیشتر به بروشور جداگانه ای به نام بیوپسی و آسپیراسیون مغز استخوان مراجعه کنید.) ممکن است برای تایید تشخیص CLL نیازی به آزمایش مغز استخوان نباشد.

بیشتر بخوانید
کیست پیلونیدال | کیست دنبالچه

تجزیه و تحلیل سلول و کروموزوم

آزمایش های دقیق اغلب بر روی سلول های غیر طبیعی به دست آمده از نمونه مغز استخوان یا آزمایش خون انجام می شود. اینها نوع دقیق یا زیرنوع سلول غیرطبیعی را پیدا می کنند.

پونکسیون کمری

این آزمایش مقدار کمی مایع را از اطراف نخاع – مایع مغزی نخاعی (CSF) جمع آوری می کند. این کار با قرار دادن یک سوزن بین استخوان ها (مهره ها) در ناحیه تحتانی (کمر) پشت انجام می شود. (برای جزئیات بیشتر به بروشور جداگانه ای به نام سوراخ کمری (نخاعی) مراجعه کنید.) با بررسی مایع برای سلول های سرطان خون، می توان متوجه شد که آیا لوسمی به مغز و نخاع گسترش یافته است یا خیر. این عمدتاً هنگام ارزیابی ALL و گاهی اوقات AML انجام می شود.

تست های مختلف دیگر

معمولاً برای ارزیابی سلامت عمومی شما، رادیوگرافی قفسه سینه، آزمایش خون و سایر آزمایشات انجام می شود.

درمان توصیه شده به نوع دقیق سرطان خون و مرحله ای که در آن قرار دارد بستگی دارد. به عنوان مثال، ALL معمولاً در اسرع وقت با شیمی درمانی فشرده درمان می شود. از سوی دیگر، افرادی که در مراحل اولیه CLL هستند ممکن است نیازی به درمان نداشته باشند. این به این دلیل است که CLL اغلب بسیار کند پیشرفت می کند و ممکن است برای چندین سال نیاز به درمان نداشته باشد.

بیشتر بخوانید
سطح بالا یا پایین تعداد پلاکت به چه معناست؟

برای جزئیات درمان هر نوع لوسمی، بیشتر بخوانید:

چشم انداز (پیش آگهی) برای هر یک از لوسمی های مختلف متفاوت است. با این حال، چشم انداز کلی ممکن است بهتر از تصور بسیاری از مردم باشد. به عنوان مثال، چشم انداز ALL در طول ۲۰ سال یا بیشتر بهبود یافته است. اکثر کودکان مبتلا به ALL اکنون قابل درمان هستند.

همچنین، لوسمی های مزمن (CLL و CML) اغلب به کندی پیشرفت می کنند – اغلب طی چندین سال. حتی در مواردی که درمان نمی شوند، درمان با شیمی درمانی و سایر درمان ها اغلب می تواند بقا را برای مدتی طولانی افزایش دهد.

برخی از داروهای شیمی درمانی می توانند بر باروری در مردان و زنان تأثیر بگذارند. گاهی این حالت موقتی و گاهی دائمی است. همچنین خطر بسیار کمی وجود دارد که برخی از داروهایی که برای درمان لوسمی استفاده می شوند ممکن است در اواخر زندگی شما باعث شکل دیگری از سرطان شوند.

درمان سرطان و لوسمی یک حوزه در حال توسعه پزشکی است. درمان های جدید همچنان در حال توسعه هستند و اطلاعات در مورد چشم انداز بالا بسیار کلی است. برخی از داروهای جدیدتر نیز در چند سال اخیر معرفی شده اند که نویدبخش بهبود چشم انداز هستند. متخصصی که مورد شما را می شناسد می تواند اطلاعات دقیق تری در مورد درمان و چشم انداز وضعیت خاص شما ارائه دهد.

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه