لوسمی لنفوسیتی حاد (ALL): علل، علائم و درمان


انجمن لوسمی و لنفوم توصیه می کند که برای دریافت بهترین نتیجه درمانی، مراجعه به یک هماتولوژیست-انکولوژیست که تجربه درمان ALL را دارد، کمک می کند. همچنین ممکن است بخواهید نظر دومی را دریافت کنید تا مطمئن شوید که با درمان توصیه شده توسط پزشک راحت هستید.

درمان لوسمی شخصی است. پزشک شما درمان را بر اساس سن، سلامت و نوع ALL شما تنظیم می کند.

شیمی درمانی

شیمی درمانی سلول های سرطانی را در سراسر بدن از بین می برد. اغلب این درمان اصلی برای ALL است انجمن سرطان آمریکا. درمان حدود دو سال طول می کشد و بسته به نوع ALL شما، می تواند شدید باشد.

شیمی درمانی برای ALL در سه مرحله انجام می شود.

القاء این مرحله اول معمولاً حدود یک ماه طول می کشد. هدف از بین بردن سلول‌های سرطانی به اندازه‌ای است که برای بهبودی سرطان شما لازم است – جایی که هیچ نشانه‌ای از سرطان در مغز استخوان شما وجود ندارد و تعداد سلول‌های خونی شما طبیعی است.

اگر کروموزوم فیلادلفیا دارید، ممکن است یک داروی هدفمند مانند داساتینیب (Sprycel) یا ایماتینیب (Gleevac) نیز دریافت کنید. این نوع درمان پروتئین های خاص و سایر موادی را که باعث رشد سرطان می شوند، هدف قرار می دهد.

بیشتر بخوانید
سطح بالا یا پایین تعداد پلاکت به چه معناست؟

در طول این مرحله، شما همچنین ممکن است شیمی درمانی را مستقیماً به مایع مغزی نخاعی که مغز و نخاع شما را احاطه کرده است یا پرتودرمانی به مغز و نخاع خود تزریق کنید. این کار برای از بین بردن سلول های سرطانی که ممکن است به سیستم عصبی شما گسترش یافته باشد انجام می شود.

تحکیم هنگامی که سرطان شما بهبود یافت، برای چند ماه شیمی درمانی بیشتری دریافت خواهید کرد تا سلول های سرطانی باقی مانده را از بین ببرید. هدف جلوگیری از عود سرطان شماست. ممکن است همان داروهایی را که در مرحله اول دریافت کرده اید یا داروهای شیمی درمانی متفاوتی دریافت کنید.

نگهداری مرحله نهایی درمان حدود دو سال طول می کشد انجمن سرطان آمریکا. شما دوزهای کمتری از داروهای شیمی درمانی را در مدت زمان طولانی تری دریافت خواهید کرد تا از عود سرطان خود جلوگیری کنید.

سایر درمان ها

اگر نمی توانید شیمی درمانی را تحمل کنید یا سرطان شما پس از شیمی درمانی عود می کند، ممکن است یک یا چند مورد از این درمان های دیگر را دریافت کنید.

بیشتر بخوانید
الیگودندروگلیوما آناپلاستیک: درمان، چشم انداز

پرتو درمانی اشعه ایکس با انرژی بالا برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می شود. ممکن است برای درمان ALL که به مغز و نخاع گسترش یافته است استفاده شود.

درمان هدفمند داروهایی به نام مهارکننده‌های تیروزین کیناز (TKIs) به ماده‌ای حمله می‌کنند که به رشد سلول‌های ALL خاصی کمک می‌کند. این درمان برای افراد دارای کروموزوم فیلادلفیا استفاده می شود.

ایمونوتراپی این داروها به سیستم ایمنی شما کمک می کنند تا سلول های سرطانی را به طور موثرتری از بین ببرد. اینها برخی از داروهای ایمونوتراپی هستند که برای درمان ALL استفاده می شوند انجمن سرطان آمریکا.

  • بلیناتوماب (بلینسیتو) این نوع خاصی از آنتی بادی است که سلول های سرطانی و سلول های ایمنی شما را به هم می کشد تا سیستم ایمنی شما بتواند به سرطان حمله کند. این دارو به صورت تزریقی است که در یک دوره ۲۸ روزه از طریق ورید دریافت می کنید. از آنجایی که این درمان می تواند عوارض جانبی جدی ایجاد کند، باید در بیمارستان بمانید تا در چند انفوزیون اول تحت نظر باشید.
  • اینوتوزوماب اوزوگامایسین (بسپونسا) این نوعی دارو به نام مزدوج آنتی بادی-دارو است. برخی از داروهای لوسمی پروتئین CD22 را روی سطح خود دارند. Besponsa حاوی آنتی بادی CD22 است که به یک داروی شیمی درمانی متصل است. آنتی بادی شیمی درمانی را به سلول های لوسمی منتقل می کند.
  • درمان با سلول T با گیرنده آنتی ژن کایمریک (CAR). با این درمان، سلول‌های ایمنی بدن شما (سلول‌های T) در آزمایشگاه تغییر می‌کنند تا بتوانند سلول‌های سرطانی را پیدا کرده و به آنها حمله کنند. دو درمان با سلول T CAR برای ALL مورد تایید FDA عبارتند از tisagenlecleucel (Kymriah) و brexucabtagene autoleucel (Tecartus).
بیشتر بخوانید
توده گردن: تصاویر، علل، علائم مرتبط و ...

پیوند سلول های بنیادی سلول های سرطانی در مغز استخوان شما با استفاده از شیمی درمانی با دوز بالا از بین می روند. از آنجایی که شیمی درمانی سلول های سالم خون را نیز از بین می برد، شما تزریق سلول های بنیادی سالم را برای جایگزینی سلول های تخریب شده دریافت خواهید کرد. سلول های بنیادی می توانند از بدن شما یا از یک اهدا کننده سالم به دست آیند. پیوند سلول های بنیادی یک درمان بسیار شدید با عوارض جانبی بالقوه شدید مانند بیماری پیوند در مقابل میزبان است. قبل از توصیه این درمان، پزشک مطمئن می شود که شما کاندیدای خوبی هستید و به اندازه کافی سالم هستید.

بیشتر بخوانید
راش کم خونی: علل و درمان

آزمایشات بالینی

کارآزمایی‌های بالینی مطالعاتی هستند که ایمنی و اثربخشی داروها و ترکیبات دارویی جدید ALL را آزمایش می‌کنند. ثبت نام در یکی از این مطالعات می تواند به شما امکان دسترسی به یک درمان پیشرفته را قبل از اینکه در دسترس عموم باشد، بدهد. آنچه محققان از آزمایشات بالینی می آموزند به نسل های آینده افراد مبتلا به ALL کمک می کند.

اگر علاقه مند به پیوستن به یک کارآزمایی بالینی هستید، از هماتولوژیست-انکولوژیست خود بپرسید که آیا همه مطالعات برای شما مناسب است یا خیر.Source link

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.
دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه