لوسمی کودکان | سرطان خون در بچه ها

لوسمی سرطان خون است و در مغز استخوان ایجاد می شود. مغز استخوان مرکز نرم و اسفنجی استخوان های بلند است که سه گلبول اصلی را تولید می کند: گلبول های سفید برای مبارزه با عفونت. گلبول های قرمز خون که حامل اکسیژن هستند؛ و پلاکت هایی که به لخته شدن خون و توقف خونریزی کمک می کنند. هنگامی که کودک مبتلا به لوسمی است، مغز استخوان به دلیل نامعلومی شروع به ساخت گلبول های سفید می کند که به درستی بالغ نمی شوند، اما به تولید مثل خود ادامه می دهند.

سلول های سالم و نرمال تنها زمانی تکثیر می شوند که فضای کافی برای قرار گرفتن آنها وجود داشته باشد. بدن می تواند تولید سلول ها را با ارسال سیگنال هایی برای توقف تنظیم کند. با لوسمی، این سلول ها بدون توجه به فضای موجود، به سیگنال های توقف و تولید مثل پاسخ نمی دهند.

این سلول های غیر طبیعی خیلی سریع تولید مثل می کنند و به عنوان گلبول های سفید سالم برای کمک به مبارزه با عفونت عمل نمی کنند. هنگامی که گلبول های سفید نابالغ، به نام بلاست، شروع به از بین بردن سایر سلول های سالم در مغز استخوان می کنند، کودک علائم سرطان خون (مانند عفونت، کم خونی، خونریزی) را تجربه می کند.

سرطان خون شایع ترین نوع سرطان در دوران کودکی است. این بیماری سالانه ۳۸۰۰ کودک را در ایالات متحده تحت تأثیر قرار می دهد که حدود ۳۰ درصد از سرطان های دوران کودکی را تشکیل می دهد.

انواع سرطان خون

سه نوع اصلی سرطان خون وجود دارد که شامل موارد زیر است:

لوسمی لنفوسیتی حاد (ALL)

ALL که لنفوبلاستیک یا لنفوئید نیز نامیده می شود، حدود ۷۵ تا ۸۰ درصد از لوسمی های دوران کودکی را تشکیل می دهد. در این شکل از بیماری، رده سلولی لنفوسیتی تحت تأثیر قرار می گیرد.

لنفوسیت ها به طور معمول با عفونت مبارزه می کنند. در لوسمی لنفوسیتی حاد، مغز استخوان تعداد زیادی از این لنفوسیت ها را می سازد و به درستی بالغ نمی شوند. لنفوسیت ها بیش از حد تولید می کنند و در نتیجه سایر سلول های خونی را از بین می برند.

بیشتر بخوانید
دردهای رشد در کودکان: علل، علائم و درمان

سلول های خونی نابالغ (بلاست) برای مبارزه با عفونت به درستی کار نمی کنند. لوسمی حاد می تواند در مدت کوتاهی از روزها تا چند هفته رخ دهد. ناهنجاری های کروموزومی (کروموزوم های اضافی و تغییرات ساختاری در مواد کروموزوم) در اکثر بیماران ALL وجود دارد.

لوسمی میلوژن حاد (AML)

AML که گرانولوسیتیک، میلوسیتیک، میلوبلاستیک یا میلوئید نیز نامیده می شود، حدود ۲۰ درصد از لوسمی های دوران کودکی را تشکیل می دهد. لوسمی حاد میلوژن یک سرطان خون است که در آن تعداد زیادی گرانولوسیت، نوعی گلبول سفید، در مغز مغز تولید می شود.

گرانولوسیت ها به طور معمول با عفونت مبارزه می کنند. در لوسمی حاد میلوژن، مغز استخوان تعداد زیادی از این سلول ها را می سازد و به درستی بالغ نمی شوند. گرانولوسیت ها بیش از حد تولید می کنند، در نتیجه سلول های خونی دیگر را از بین می برند.

سلول های خونی نابالغ (بلاست) برای مبارزه با عفونت به درستی کار نمی کنند. لوسمی حاد می تواند در مدت کوتاهی از روزها تا چند هفته رخ دهد. کودکان مبتلا به سندرم های ژنتیکی خاص، از جمله کم خونی فانکونی، سندرم بلوم، سندرم Kostmann و سندرم داون، نسبت به سایر کودکان در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به AML هستند.

لوسمی میلوژن مزمن (CML)

CML در کودکان غیر معمول است. لوسمی میلوژن مزمن سرطان خونی است که در آن گرانولوسیت های زیادی، نوعی گلبول سفید، در مغز تولید می شود. گرانولوسیت ها به طور معمول با عفونت مبارزه می کنند.

در این بیماری، مغز استخوان تعداد زیادی از این سلول ها را می سازد و به درستی بالغ نمی شوند. مغز به تولید این سلول‌های غیرطبیعی ادامه می‌دهد که دیگر سلول‌های خونی سالم را از بین می‌برند.

لوسمی میلوژن مزمن می تواند در طی چند ماه یا سال رخ دهد. یک بازآرایی کروموزومی خاص در بیماران مبتلا به CML یافت می شود. بخشی از کروموزوم لوسمی ۱.asp#9 جدا می شود و خود را به کروموزوم لوسمی ۱.asp#22 می چسباند، به طوری که بین این دو کروموزوم تبادل مواد ژنتیکی صورت می گیرد.

بیشتر بخوانید
مونونوکلئوز - علائم و علل

این بازآرایی موقعیت و عملکرد ژن های خاصی را تغییر می دهد که منجر به رشد کنترل نشده سلول می شود. سایر ناهنجاری های کروموزومی نیز ممکن است وجود داشته باشد.

تفاوت بین لنفوسیتی و میلوژن در مرحله رشد چیزی است که سلول بنیادی پرتوان نامیده می شود. سلول های بنیادی پرتوان اولین مرحله رشد همه سلول های خونی (گلبول های سفید، گلبول های قرمز و پلاکت ها) است.

این سلول بنیادی مراحل رشد را طی می کند تا زمانی که به یک سلول فعال تبدیل شود. نوع لوسمی با توجه به جایی که سلول در مرحله رشد است و زمانی که بدخیم یا سرطانی می شود تعیین می شود.

سلول های بنیادی به سلول های لنفوئیدی یا میلوئیدی بالغ می شوند. سلول های لنفوئیدی به لنفوسیت های B یا لنفوسیت های T بالغ می شوند. اگر لوسمی در میان این سلول ها باشد به آن لوسمی لنفوسیتی حاد (ALL) می گویند.

اگر لوسمی حتی بیشتر در طول این مرحله از رشد یافت شود، می توان آن را به عنوان ALL سلول B یا ALL سلول T طبقه بندی کرد. هر چه سلول بالغ تر باشد، درمان آن دشوارتر است.

سلول های میلوئید به پلاکت ها، گلبول های قرمز و گلبول های سفید تخصصی به نام نوتروفیل ها و ماکروفاژها تبدیل می شوند. طبقه بندی های زیادی برای AML وجود دارد. نوع لوسمی بر اساس مرحله رشد زمانی که سلول های طبیعی تبدیل به سلول های لوسمی می شوند تعیین می شود.

چه چیزی باعث سرطان خون می شود؟

اکثر لوسمی های دوران کودکی بیماری های ژنتیکی اکتسابی هستند. این بدان معنی است که جهش های ژنی و ناهنجاری های کروموزومی در سلول ها به صورت پراکنده (به طور تصادفی) رخ می دهد.

سیستم ایمنی نقش مهمی در محافظت از بدن در برابر بیماری ها و احتمالا سرطان دارد. تغییر یا نقص در سیستم ایمنی ممکن است خطر ابتلا به سرطان خون را افزایش دهد. عواملی مانند قرار گرفتن در معرض ویروس های خاص، عوامل محیطی، قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی و عفونت های مختلف با آسیب به سیستم ایمنی بدن مرتبط هستند.

بیشتر بخوانید
تاخیر در رشد (تاخیر رشد)

به استثنای سندرم های ژنتیکی خاص، اطلاعات کمی در مورد علل لوسمی دوران کودکی وجود دارد.

سرطان خون چگونه تشخیص داده می شود؟

علاوه بر تاریخچه پزشکی کامل و معاینه فیزیکی، روش های تشخیصی لوسمی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • آسپیراسیون و بیوپسی مغز استخوان: مغز استخوان ممکن است با آسپیراسیون یا بیوپسی سوزنی تحت بی حسی موضعی برداشته شود. در آسپیراسیون، یک نمونه مایع از مغز استخوان خارج می شود. در بیوپسی سوزنی، هسته کوچکی از سلول های مغز استخوان برداشته می شود. این روش ها اغلب با هم استفاده می شوند.
  • شمارش کامل خون (CBC): اندازه‌گیری اندازه، تعداد و بلوغ سلول‌های خونی مختلف در حجم خاصی از خون.
  • آزمایشات خون اضافی: ممکن است شامل ترکیبات شیمیایی خون، ارزیابی عملکرد کبد و کلیه و مطالعات ژنتیکی باشد.
  • اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT یا CAT Scan): یک روش تصویربرداری تشخیصی (معمولاً مورد نیاز نیست) که از ترکیبی از اشعه ایکس و فناوری کامپیوتری برای تولید تصاویر مقطعی (اغلب به آن برش‌ها) از بدن به صورت افقی و عمودی استفاده می‌کند. . سی تی اسکن تصاویر دقیقی از هر قسمت از بدن، از جمله استخوان ها، ماهیچه ها، چربی و اندام ها را نشان می دهد. سی تی اسکن جزئیات بیشتری نسبت به اشعه ایکس عمومی دارد.
  • تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI): یک روش تشخیصی (معمولاً مورد نیاز نیست) که از ترکیبی از آهنرباهای بزرگ، فرکانس‌های رادیویی و رایانه برای تولید تصاویر دقیق از اندام‌ها و ساختارهای بدن استفاده می‌کند.
  • اشعه ایکس: یک آزمایش تشخیصی که از پرتوهای انرژی الکترومغناطیسی نامرئی برای تولید تصاویری از بافت‌های داخلی، استخوان‌ها و اندام‌ها بر روی فیلم استفاده می‌کند.
  • اولتراسوند (همچنین به نام سونوگرافی): یک تکنیک تصویربرداری تشخیصی (معمولاً مورد نیاز نیست) که از امواج صوتی با فرکانس بالا و یک کامپیوتر برای ایجاد تصاویری از رگ‌های خونی، بافت‌ها و اندام‌ها استفاده می‌کند. سونوگرافی برای مشاهده اندام های داخلی در حین عملکرد و ارزیابی جریان خون در عروق مختلف استفاده می شود.
  • بیوپسی غدد لنفاوی
  • ضربه زدن نخاعی/پنکشی کمری: یک سوزن مخصوص در قسمت تحتانی کمر، داخل کانال نخاعی قرار می گیرد. این ناحیه اطراف نخاع است. سپس فشار در کانال نخاعی و مغز قابل اندازه گیری است. مقدار کمی از مایع مغزی نخاعی (CSF) را می توان برداشت و برای آزمایش فرستاد تا مشخص شود که آیا سلول های لوسمی وجود دارند یا خیر. CSF مایعی است که مغز و نخاع کودک شما را شستشو می دهد.
بیشتر بخوانید
بلوغ زودرس

علائم سرطان خون چیست؟

از آنجایی که لوسمی سرطان بافت خون ساز به نام مغز استخوان است، علائم اولیه اغلب به عملکرد نامنظم مغز استخوان مربوط می شود. مغز استخوان مسئول ذخیره و تولید حدود ۹۵ درصد از سلول های خونی بدن از جمله گلبول های قرمز، گلبول های سفید و پلاکت ها است.

هنگامی که لوسمی رخ می دهد، گلبول های سفید غیرطبیعی (بلاست) شروع به تولید مثل بسیار سریع می کنند و شروع به ازدحام و رقابت برای مواد مغذی و فضا با سایر سلول های سالم می کنند. موارد زیر شایع ترین علائم سرطان خون هستند. با این حال هر کودکی ممکن است علایم مجزایی را تجربه کند. علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

کم خونی

زمانی که گلبول های قرمز به دلیل ازدحام در مغز نمی توانند تولید شوند، کم خونی وجود دارد. با کم خونی، کودک ممکن است خسته، رنگ پریده به نظر برسد و برای جبران کاهش ظرفیت حمل اکسیژن، سریعتر نفس بکشد. تعداد گلبول های قرمز خون در شمارش خون کمتر از حد طبیعی خواهد بود.

هنگامی که پلاکت ها به دلیل ازدحام در مغز استخوان تولید نمی شوند، ممکن است خونریزی رخ دهد و کودک راحت تر شروع به کبودی کند. پتشی ها نقاط قرمز ریز هستند که اغلب روی پوست کودکی با تعداد پلاکت کم دیده می شود. پتشی رگ های خونی بسیار کوچکی هستند که “نشت” یا خونریزی کرده اند. تعداد پلاکت ها در شمارش خون کمتر از حد طبیعی خواهد بود. ترومبوسیتوپنی اصطلاحی است که برای کاهش تعداد پلاکت ها استفاده می شود.

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه