لوپوس و قرار گرفتن در معرض نور خورشید: عوارض جانبی

اگر مبتلا به لوپوس هستید، قرار گرفتن در معرض نور خورشید می تواند علائمی مانند بثورات پوستی، خارش، سوزش، درد مفاصل، ضعف و خستگی را ایجاد کند. در برخی موارد، حتی می تواند باعث آسیب اندام شود.

سمیت نوری یک واکنش خطرناک است که می‌تواند هنگام ترکیب نور و مواد شیمیایی خاص رخ دهد.

افراد مبتلا به لوپوس به ویژه حساس هستند زیرا حساسیت بیشتری به نور خورشید دارند. اگر به لوپوس مبتلا هستید، محافظت از خود در برابر قرار گرفتن در معرض نور خورشید بخش مهمی از مدیریت بیماری شما است.

چگونه قرار گرفتن در معرض نور خورشید باعث بدتر شدن لوپوس می شود؟

نور ماوراء بنفش (UV) نوعی تابش نامرئی است که در نور خورشید وجود دارد. قرار گرفتن در معرض آن می‌تواند به آسیب برساند و حتی سلول‌های پوست شما را از بین ببرد.

در افراد سالم، بدن به طور موثر این سلول های آسیب دیده را حذف می کند و هرگونه آفتاب سوختگی یا تحریک ناشی از آن را التیام می بخشد. اما اگر لوپوس دارید، این فرآیند به خوبی کار نمی کند. به همین دلیل، اشعه ماوراء بنفش می تواند باعث شعله ور شدن لوپوس شود.

اگر با لوپوس زیر نور خورشید بروید چه اتفاقی می افتد؟

طبق گزارش بنیاد لوپوس آمریکا، ۴۰-۷۰٪ از افرادی که مبتلا به لوپوس هستند، شعله ور شدن ناشی از قرار گرفتن در معرض اشعه UV از نور خورشید یا نور مصنوعی.

سه نوع نور UV وجود دارد: UVA، UVB، و UVC. تحقیق نشان می‌دهد که اشعه UVB می‌تواند در افراد مبتلا به لوپوس مشکلاتی ایجاد کند، علائم را ایجاد کند مانند:

 • بثورات یا ضایعات لوپوس
 • خستگی یا ضعف
 • درد مفاصل
 • سوزن سوزن شدن یا بی حسی

این بدان معنی است که قرار گرفتن در معرض نور خورشید نه تنها می تواند علائم پوستی را ایجاد کند، بلکه علائم سیستمیک را نیز بر روی کل بدن تأثیر می گذارد.

چگونه از خود در برابر شعله های نور خورشید محافظت می کنید؟

نکات زیر می‌تواند به شما در محافظت از خود در برابر لوپوس به‌علت قرار گرفتن در معرض نور خورشید کمک کند.

لباس محافظ بپوشید

برای محافظت از خود در برابر اشعه ماوراء بنفش، لباس های محافظ در برابر آفتاب بپوشید که نور خورشید را قبل از رسیدن به پوست شما منعکس یا جذب می کند.

اشعه ماوراء بنفش می تواند از پارچه های نازک، رنگ روشن و شل بافته شده عبور کند. برای محافظت بهینه، از پیراهن‌ها و شلوارهای آستین‌بلند، به رنگ تیره و همچنین کلاه‌هایی با لبه‌های پهن استفاده کنید.

انواع خاصی از الیاف نیز محافظت بیشتری نسبت به سایرین دارند. پنبه سفید نشده اشعه ماوراء بنفش را جذب می کند، در حالی که پلی استر و ابریشم با درخشندگی بالا اشعه UV را منعکس می کنند. همچنین می‌توانید «لباس‌های محافظ خورشید» با فناوری پیشرفته را که برای جلوگیری از اشعه ماوراء بنفش طراحی شده‌اند، در بسیاری از فروشگاه‌های لوازم ورزشی پیدا کنید.

لباس های محافظ در برابر آفتاب دارای رتبه ای هستند که به عنوان فاکتور محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش (UPF) شناخته می شود. این مقدار اشعه UV جذب شده توسط پارچه آن را نشان می دهد. به دنبال لباس هایی باشید که دارای UPF ۳۰-۵۰ یا بالاتر هستند.

لباس‌های محافظ در برابر آفتاب زمانی که کشیده، فرسوده یا بیش از حد شسته شوند، کارایی خود را از دست می‌دهند. حتما از آن مراقبت کنید و در صورت فرسودگی آن را تعویض کنید.

ضد آفتاب مناسب را انتخاب کنید

علاوه بر پوشیدن لباس محافظ، پوست در معرض آفتاب را با کرم ضد آفتاب بپوشانید. به دنبال ضد آفتابی باشید که:

 • فاکتور محافظتی در برابر آفتاب (SPF) ۳۰ یا بیشتر دارد
 • محافظت از طیف گسترده ای را فراهم می کند و اشعه های UVB و UVA را مسدود می کند
 • حاوی مسدود کننده های فیزیکی مانند اکسید روی و دی اکسید تیتانیوم است
 • ضد حساسیت است

برای بررسی علائم حساسیت یا واکنش های آلرژیک، کرم ضد آفتاب را روی قسمتی از پوست خود تست کنید. آن را در جای خنک نگهداری کنید و پس از یک سال دور بیندازید. کرم ضد آفتاب با گذشت زمان و زمانی که در معرض گرما قرار می‌گیرد، می‌تواند اثر کمتری داشته باشد.

از اشتباهات رایج ضد آفتاب خودداری کنید

از کرم ضد آفتاب حداقل ۱۵ دقیقه قبل از بیرون رفتن استفاده کنید و سپس تا زمانی که در فضای باز هستید، هر دو ساعت یکبار آن را تجدید کنید. مطمئن شوید که مناطقی را پوشش دهید که به راحتی از دست می‌روید، مانند:

 • وسط پشتت
 • کناره های گردنت
 • معابد شما
 • گوش های شما

اگر آن را خیلی نازک بمالید، کرم ضد آفتاب شما محافظتی را که در رتبه بندی SPF آن مشخص شده است، ارائه نمی کند. طبق گفته بنیاد سرطان پوست، شما باید حدود یک اونس کرم ضد آفتاب – یا یک لیوان پر – برای پوشاندن بدن خود استفاده کنید.

در سایه بمان

برای محافظت از خود در برابر اشعه ماوراء بنفش، از نور خورشید در زمانی که شدیدتر است اجتناب کنید. به عنوان مثال، بین ساعت ۱۰ صبح تا ۴ بعد از ظهر در خانه بمانید. اگر مجبورید بیرون بروید، در سایه درختان، چتر یا سایه بان بمانید. نصب محافظ های ضد آفتاب بر روی شیشه های خانه و ماشین شما همچنین می تواند محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش مورد نیاز شما را فراهم کند.

از پزشک خود در مورد داروها سوال کنید

واکنش‌های فوتوتوکسیک نیز زمانی رخ می‌دهد که پوست شما پس از مصرف برخی داروها در معرض نور خورشید قرار گیرد. این داروها عبارتند از:

 • آنتی بیوتیک ها مانند آزیترومایسین
 • داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs)، مانند دیکلوفناک
 • دیورتیک ها
 • داروهای خوراکی دیابت
 • داروهای قلبی

با پزشک خود صحبت کنید تا بدانید که آیا هر دارویی که مصرف می کنید ممکن است باعث ایجاد مشکل شود.

نور مصنوعی را فراموش نکنید

فقط نور خورشید نیست که باید از خود محافظت کنید. برای افراد مبتلا به لوپوس، نور مصنوعی با اشعه ماوراء بنفش نیز می تواند مشکلاتی ایجاد کند. منابع این نور عبارتند از:

 • نور فلورسنت
 • دستگاه های فتوکپی
 • تخت های برنزه

قرار گرفتن در معرض این منابع نور مصنوعی را محدود یا اجتناب کنید. این شامل پوشاندن لامپ‌های فلورسنت و هالوژن با سپرهای نوری یا فیلترهای اشعه ماوراء بنفش با قرائت‌های ۳۸۰-۴۰۰ نانومتر می‌شود. از تخت‌های برنزه کاملاً خودداری کنید.

سوالات متداول

چه مدت زیر نور خورشید طول می کشد تا لوپوس شعله ور شود؟

می‌توانید به‌محض چند ساعت پس از قرار گرفتن در معرض نور خورشید تا حتی چند روز پس از آن، عود لوپوس داشته باشید. در برخی موارد، ضایعات می توانند هفته ها و حتی ماه ها طول بکشند.

آیا هنوز هم می توانم در فصل زمستان عوارض ناشی از نور خورشید داشته باشم؟

اگرچه ممکن است در زمستان سرد باشد، اما هنوز در خارج از منزل در معرض اشعه های خورشید هستید. این اشعه ها ممکن است آنقدر قوی نباشند، اما همچنان می توانند باعث آسیب شوند، به خصوص اگر لوپوس دارید. ایده خوبی است که بدون در نظر گرفتن فصل در فضای باز از ضد آفتاب استفاده کنید.

خلاصه

برای مبتلایان به لوپوس، قرار گرفتن در معرض نور خورشید می تواند منجر به علائمی مانند بثورات پوستی، خارش، سوزش، درد مفاصل، ضعف و خستگی. در موارد خاص، همچنین می‌تواند منجر به آسیب به اندام‌های داخلی شود.

اگر با لوپوس زندگی می کنید، به حداقل رساندن قرار گرفتن در معرض نور خورشید و محافظت از خود در برابر نور خورشید در خارج از منزل برای مدیریت این بیماری بسیار مهم است.

پیوند منبع

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه