لکه های سفید به دلایل مختلفی روی بیضه ها ایجاد می شود. آنها از لکه های Fordyce که برآمدگی های زرد-سفید بی ضرر هستند تا عفونت های مقاربتی (STI) – مانند سیفلیس – که نیاز به درمان فوری پزشکی دارند، متغیر هستند.

در این مقاله علل احتمالی لکه های سفید روی بیضه ها، نحوه پیشگیری و درمان آنها و زمان مراجعه به پزشک مورد بحث قرار می گیرد.

علل

چندین علت احتمالی برای لکه های سفید روی بیضه ها وجود دارد و هر کدام به روش درمانی متفاوتی نیاز دارند:

سرسفیدها

جوش های سرسفید نوعی آکنه هستند که زمانی ایجاد می شوند که منافذ زیر پوست با چربی، پوست مرده یا سایر مواد زائد مسدود می شوند. این انسداد می تواند باعث التهاب و ایجاد یک توده گرد شود. هر توده ممکن است رنگ سفید گوشتی داشته باشد که مشخصه سرسفید است.

لکه های سفید روی بیضه ها به چه معناست؟

جوش های سرسفید معمولاً در نواحی با غلظت بالای منافذ مانند صورت یا قفسه سینه ایجاد می شوند، اما می توانند روی بیضه ها نیز ایجاد شوند. آنها معمولاً علائم دیگری ایجاد نمی کنند و هیچ خطر جدی برای سلامتی ندارند.

رفتار

جوش های سرسفید معمولا بدون درمان برطرف می شوند. با این حال، درمان جوش های سرسفید با استفاده از داروهای بدون نسخه (OTC) مانند بنزوئیل پراکسید یا اسید سالیسیلیک امکان پذیر است. بیضه ها ناحیه حساسی هستند، بنابراین هرکسی که دچار سوزش پوستی می شود باید درمان را متوقف کند.

موهای رشد کرده

موهای رشد کرده زمانی اتفاق می‌افتند که یک مو دوباره به فولیکول خود در زیر سطح پوست رشد می‌کند. آنها می توانند در هر جایی از بدن که مو رشد می کنند، از جمله در اطراف بیضه ها ایجاد شوند.

بیشتر بخوانید
آلت تناسلی داغ: علل، علائم و آلت تناسلی در تابستان

موهای رشد کرده باعث ایجاد برجستگی های خارش دار و دردناک می شوند که می تواند ناراحت کننده باشد. همچنین ممکن است آنها عفونی شوند و منجر به فولیکولیت شوند.

رفتار

اکثر موهای رشد کرده بدون درمان پاک می شوند. با این حال، استفاده از لایه بردار برای از بین بردن سلول های مرده پوست می تواند روند بهبود را تسریع کند.

اجتناب از خراشیدن موهای زیر پوستی ضروری است زیرا این کار روند بهبودی را کندتر می کند و خطر عفونت را افزایش می دهد. استفاده از کرم استروئیدی ممکن است به تسکین خارش کمک کند.

فولیکولیت

فولیکولیت شرایطی است که در آن فولیکول مو ملتهب می شود. اغلب در نتیجه عفونت رخ می دهد و می تواند باعث ظهور لکه هایی شود که حاوی چرک هستند. این لکه ها می توانند خارش و ناراحت کننده باشند، اما مضر نیستند.

رفتار

اکثر موارد فولیکولیت خفیف هستند و پس از چند روز بدون نیاز به درمان برطرف می شوند. خودداری از اصلاح ناحیه و پوشیدن لباس زیر تنگ می تواند کمک کننده باشد. داروهای ضد باکتری یا ضد قارچ موضعی OTC در دسترس هستند و می توانند به پاکسازی سریعتر عفونت کمک کنند.

زگیل تناسلی و تاول

پزشک در مطب برنامه درمانی را برای بیمار توضیح می دهد
پزشک درمان زگیل تناسلی را بر اساس علت آن توصیه می کند.

بیماری های مقاربتی مانند ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) و ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) به ترتیب می توانند باعث ایجاد زگیل تناسلی و تاول شوند.

بیشتر بخوانید
علت درد بیضه چیست و چگونه آن را درمان کنیم

زگیل تناسلی ممکن است به صورت برجستگی هایی به رنگ سفید، قهوه ای یا گوشتی ظاهر شود که روی و اطراف بیضه ها رشد می کنند. این برجستگی های زگیل دار ممکن است خارش دار باشند اما معمولاً دردناک نیستند.

تاول های کوچک پر از مایع HSV می توانند ترکیده و مایع ترشح کنند و ممکن است خارش و درد داشته باشند.

رفتار

زگیل تناسلی ناشی از HPV ممکن است خود به خود از بین برود، اما موارد پایدارتر ممکن است نیاز به درمان داشته باشند.

برای درمان HPV، پزشکان ممکن است استفاده از کرمی را توصیه کنند که از سیستم ایمنی در از بین بردن زگیل پشتیبانی می کند، مانند کرم ایمیکیمود. در برخی موارد، کرایوتراپی یا جراحی ممکن است برای برداشتن زگیل لازم باشد.

درمان استاندارد برای تاول های تناسلی ناشی از HSV، داروهای ضد ویروسی است که فعالیت ویروس را کاهش می دهد، اما خود ویروس را از بین نمی برد.

با این حال، هر دوی این بیماری های مقاربتی عفونت های مزمن هستند. فرد مبتلا به HPV ممکن است متوجه شود که زگیل عود می کند، در حالی که فرد مبتلا به HSV ممکن است تاول های عود کننده داشته باشد.

لکه های فوردایس

لکه های Fordyce برجستگی های کوچک و زرد مایل به سفیدی هستند. آنها زمانی رخ می دهند که غدد چربی ترشح کننده چربی روی پوست بزرگ شوند. این غدد چربی جدا از فولیکول های مو هستند.

بیشتر بخوانید
ژنیکوماستی چیست؟ چگونه بر مردان و پسران تأثیر می گذارد؟

لکه‌های فوردایس بیشتر روی لب‌ها و داخل گونه دیده می‌شوند، اما می‌توانند در ناحیه تناسلی نیز ایجاد شوند. آنها بی ضرر هستند و امکان انتقال آنها از طریق جنسی وجود ندارد.

رفتار

لکه های فوردایس نیازی به درمان ندارند زیرا علائم دیگری ایجاد نمی کنند و خطری برای سلامتی ندارند. با این حال، اگر افراد بخواهند آنها را حذف کنند، می توان آنها را با کرم ها و جراحی درمان کرد.

سیفلیس

سیفلیس یک بیماری مقاربتی است که می تواند باعث ایجاد زخم های سفید روی بیضه ها شود. در نتیجه عفونت با ترپونما رنگ پریده، یک باکتری بسیار عفونی.

بدون درمان، سیفلیس می تواند عواقب جدی برای سلامتی، از جمله فلج و زوال عقل داشته باشد.

رفتار

افراد مبتلا به سیفلیس نیاز به درمان آنتی بیوتیکی دارند. آنها باید در اسرع وقت دوره درمان را آغاز کنند، زیرا امکان جبران آسیب دائمی که این بیماری ایجاد می کند وجود ندارد. حتی پس از درمان موفقیت آمیز، فرد ممکن است در تاریخ بعدی دوباره به سیفلیس مبتلا شود.

جلوگیری

پوشیدن لباس زیر گشاد و اجتناب از آب و هوای گرم ممکن است به جلوگیری از ایجاد لکه های سفید روی بیضه ها کمک کند.

موثرترین راه برای جلوگیری از بسیاری از علل ایجاد لکه های سفید روی بیضه، اجتناب از فعالیت جنسی محافظت نشده است. این احتمال ابتلا به STI را کاهش می دهد، که می تواند باعث ایجاد لکه های سفید به عنوان یک علامت شود.

سایر نکات عمومی تر برای کاهش احتمال ایجاد لکه های سفید روی اندام تناسلی عبارتند از:

  • اجتناب از لباس زیر تنگ
  • شستشوی منظم بیضه ها
  • صرف حداقل زمان در آب و هوای گرم
  • شستشو بعد از ورزش یا فعالیت هایی که باعث تعریق می شود
بیشتر بخوانید
آیا ژل موضعی برای درمان اختلال نعوظ وجود دارد؟

اجتناب از برخی علل، مانند لکه های فوردایس، ممکن است امکان پذیر نباشد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

اگر لکه‌ها ظرف چند هفته پس از استفاده از درمان‌های بدون نسخه ناپدید نشدند، بهتر است با پزشک مشورت کنید. پزشک می‌تواند تشخیص دهد که آیا این لکه‌ها به دلیل یک وضعیت سلامتی شدیدتر است یا خیر و توصیه‌هایی در مورد مناسب‌ترین رویکرد درمانی ارائه می‌کند.

اگر علائم دیگری همراه با لکه ها ظاهر شد، ضروری است که فورا به پزشک مراجعه کنید. این موارد می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • بثورات پوستی
  • ترشح غیر طبیعی
  • درد
  • تورم
  • احساس سوزش هنگام ادرار کردن
  • درد ناحیه تناسلی بعد از رابطه جنسی

چشم انداز

چندین دلیل احتمالی برای ایجاد لکه های سفید روی بیضه ها وجود دارد. در بسیاری از موارد، لکه ها بی ضرر خواهند بود، اما برخی از افراد ممکن است برای از بین بردن آنها درمان بخواهند. هر کسی که علائم اضافی در کنار لکه های سفید دارد باید به پزشک مراجعه کند.

Source link