ماساژ درمانی: راهنمای مبتدیان

مایکل کولیزا ، مستقر در جانستون، رود آیلند، که به عنوان رئیس ماساژ آمریکایی خدمت می کند، می گوید: «ماساژ درمانی دستکاری بافت های نرم بدن، با استفاده از درجات مختلف فشار و حرکت، توسط یک ماساژ درمانگر حرفه ای آموزش دیده و دارای مجوز است. انجمن درمان (AMTA). در حالی که این نوع کار بدن می تواند به شما در کاهش استرس کمک کند، مزایای سلامتی بسیاری نیز در ارتباط با ماساژ درمانی وجود دارد.

اگر هرگز از یک ماساژدرمانگر حرفه‌ای ماساژ ندیده‌اید، برای اطلاعات عمیق در مورد نحوه عملکرد، مزایای سلامتی احتمالی، نحوه ایمن ماندن، و آنچه که قبل از حضور در اولین قرار ملاقات باید بدانید، ادامه مطلب را بخوانید.

تاریخچه ماساژ درمانی

ماساژ درمانی مدت زیادی است که وجود داشته است. به گفته Encyclopedia.com، برای اولین بار در متون چینی حدود ۴۰۰۰ سال پیش به آن اشاره شده است، همچنین به احتمال زیاد در آسیا، هند و سایر مناطق جهان بسیار قبل از ثبت آن استفاده می شده است. بقراط، که اغلب از او به عنوان پدر پزشکی مدرن یاد می شود، از ماساژ – یا همانطور که در یونان باستان نامیده می شد، “مالش” حمایت می کرد.

در ایالات متحده، ماساژ مدرن در دهه ۱۸۰۰ توسعه یافت. در طی آن زمان، دو پزشک اولین دو کلینیک را در ایالت ها افتتاح کردند: موسسه Posse در بوستون و موسسه بهداشت سوئد در واشنگتن دی سی.

AMTA خاطرنشان می کند که همانطور که ماساژ درمانی در ایالات متحده در طول قرن بیستم تکامل یافت، علاقه بیشتر به سلامتی، تناسب اندام و درمان های یکپارچه به علاقه روزافزون مردم به ماساژ درمانی کمک کرد . با علاقه محققان به شناسایی فواید احتمالی ماساژ، این عمل مشروعیت یافت و شناسایی درست متخصصان در این زمینه مهم شد.

در دهه ۱۹۹۰، برخی از ایالت ها شروع به درخواست مجوز ماساژ درمانگران کردند. به گفته Associated Bodywork and Massage Professionals، امروزه، ۴۵ ایالت، و همچنین DC، پورتوریکو، و جزایر ویرجین ایالات متحده وجود دارد که در آن‌ها ماساژ درمانگران باید الزامات مجوز را رعایت کنند .

طبق نظرسنجی انجام شده در سال ۲۰۲۰ توسط AMTA ، امروزه اکثریت قریب به اتفاق مردم ماساژ درمانی را نوعی مراقبت بهداشتی می دانند .

ماساژ درمانی چگونه کار می کند

برت لونکار ، ماساژ درمانگر مجاز و صاحب ماساژ ارتوپدی مکانیک بدن در شهر نیویورک، می‌گوید همانطور که روی میز هستید، بدن شما به سمت پاسخ آرامش خود می‌لغزد. به عبارت دیگر، ماساژ ممکن است شما را تشویق کند که سیستم عصبی سمپاتیک (با نام مستعار پاسخ جنگ یا گریز) را آرام کنید و سیستم عصبی پاراسمپاتیک را درگیر کنید (معروف به حالت استراحت و هضم).

او توضیح می‌دهد که فعال کردن پاسخ آرام‌سازی، مویرگ‌ها و سیاهرگ‌های ماهیچه‌ها را گشاد و شل می‌کند و جریان خون را به هسته‌تان می‌فرستد. همانطور که شما را لمس می کنید، تحریک حسی جریان خون را به سطح پوست در محل نوک انگشتان درمانگر شما بازمی گرداند. و این فقط احساس خوبی ندارد: لونکار می‌گوید: «انتقال خون به روش‌های مختلف به داخل بافت‌هایی که ممکن است کمی کم‌کار باشند، سالم است.

همچنین یک عنصر مدیتیشن برای ماساژ وجود دارد، چیزی که لونکار می گوید شبیه به مدیتیشن هدایت شده فیزیکی است که مزایای بالقوه ای برای ذهن شما دارد. بسیاری از مردم ماساژ را یک تمرین معنوی یا راهی برای تقویت ارتباط ذهن و بدن می دانند.

با توجه به  بررسی ها  و  مطالعات مختلف ، محققان همچنین در مورد مکانیسم های دیگری برای تأثیرات ماساژ، مانند تأثیر آن بر سیستم های بدن: ایمنی، اعصاب مرکزی، فیزیولوژیک، عصبی، بیومکانیکی و روانشناختی فرضیه هایی را مطرح کرده و مورد مطالعه قرار داده اند.

پرسش ها و پاسخ های متداول

ماساژ درمانی چیست؟

ماساژ درمانی روشی برای دستکاری عضلات، بافت همبند، رباط ها و پوست است. این یک درمان دارویی یکپارچه است که برای طیف وسیعی از شرایط سلامتی و همچنین برای بهبود سلامت عمومی استفاده می شود.
فواید بالقوه ماساژ درمانی برای سلامتی چیست؟
یکی از قوی ترین فواید، کاهش استرس است. ماساژ درمانی همچنین ممکن است برای فرونشاندن درد کمر، گردن و شانه (در کوتاه مدت) و همچنین درد آرتروز و میگرن مفید باشد. علاوه بر این، ماساژ برای مدیریت برخی از عوارض جانبی درمان سرطان مفید است.
آیا شواهد علمی مبنی بر فواید ماساژ درمانی وجود دارد؟
بله، مطالعاتی وجود دارد که نشان می دهد ماساژ درمانی برای طیف وسیعی از شرایط پزشکی و همچنین برای بهبود خلق و خو مفید است. با این حال، برخی از تحقیقات متناقض هستند، بنابراین مطالعات بیشتری مورد نیاز است.
در طول جلسه ماساژ درمانی چه اتفاقی می افتد؟
پس از صحبت با ماساژدرمانگر در مورد اهداف و انتظارات خود از جلسه، به مدت ۳۰ تا ۹۰ دقیقه روی یک میز ماساژ دراز خواهید کشید. درمانگر شما درجات مختلف فشار را با استفاده از روغن یا لوسیون در سراسر بدن یا مناطق خاصی از تمرکز اعمال می کند.

انواع ماساژ درمانی

ماساژ فقط یک ماساژ نیست. در واقع، طبق گفته کلینیک کلیولند ، تکنیک های مختلفی وجود دارد که می توان از آنها استفاده کرد :

 • ماساژ سوئدی یک ماساژ کل بدن با استفاده از لمس ملایم.
 • ماساژ بافت عمیق عضلات و تاندون های سفت را هدف قرار می دهد.
 • ماساژ ورزشی ماساژ عمیق‌تر با هدف قرار دادن عضلاتی که در ورزش شما کار می‌کنند و برای رفع آسیب‌ها.
 • ماساژ نقطه ماشه ای بر رهاسازی نقاط سفت در بافت ها تمرکز دارد.
 • رهاسازی میوفاشیال عضلات و تاندون های سفت را با ماساژ و کشش هدف قرار می دهد.
 • ماساژ لنفاوی  یک ماساژ با لمس سبک است که هدف آن پشتیبانی از جریان مایع لنفاوی بدن شما است.
 • ماساژ قبل از تولد یک نوع ماساژ برای زنان باردار انجام می شود.

علاوه بر این، شما همچنین می توانید تجربه کنید:

 •  به گفته موسسه پزشکی جایگزین آمریکا، ماساژ عصبی عضلانی بر روی نقاط ماشه ای تمرکز می کند تا فشار عضلانی را آزاد کند .
 • کالج و مؤسسه گویننت اشاره می کند که شیاتسو شست، دست، آرنج، زانو و پا را روی نقاط طب فشاری اعمال می کند .
 • رفلکسولوژی  بر روی نقاط بازتابی در دست ها، پاها و گوش ها تمرکز می کند.
 • ماساژ با سنگ داغ سنگ های گرم شده را در نقاط خاصی از بدن اعمال می کند تا سفتی عضلات را از بین ببرد.
 • طبق گفته انجمن ماساژ درمانی آمریکا، درمانگران ماساژ تایلندی از پاها، آرنج ها، زانوها و دستان خود برای اعمال فشار و کشش استفاده می کنند، در حالی که شما کاملاً لباس می پوشید .
 • ماساژ توئینا ، کالج بهداشت و علوم پاسیفیک خاطرنشان می‌کند که یک شکل باستانی و درمانی از ماساژ بر اعمال فشار به نصف النهارها و نقاط تیز برای متعادل کردن چی (یا انرژی) تمرکز می‌کند .
 • انواع دیگر ماساژ انواع متعدد دیگری از ماساژ نیز وجود دارد که می‌توان آن را بررسی کرد.

مزایای احتمالی ماساژ درمانی

هنگامی که به دنبال آرامش هستید، ماساژ مطمئنا می تواند کمک کننده باشد، اما مزایای آن بسیار فراتر از احساس آرامش است. بر اساس نظرسنجی AMTA 2020، ۹۳ درصد از مردم گفتند که ماساژ برای سلامتی و تندرستی کلی مفید است.

ممکن است باعث افزایش آرامش و بهبود سلامت روان شود

اگر تمام روز پشت کامپیوتر می نشینید یا یک کار کم تحرک دارید، ممکن است با احساس سفتی عضلات به خصوص در پشت و شانه های خود آشنا باشید.

پولی لیونتیس ، ماساژدرمانگر دارای مجوز با  برنامه پزشکی یکپارچه سیستم سلامت دانشگاه نورث‌شور  در گلنویو، ایلینوی، می‌گوید: «برای یک فرد سالم، مزیت بالقوه ماساژ درمانی این است که به عضلات کمک می‌کند تا آرام شوند، بنابراین احساس تنش نمی‌کنید. . علاوه بر این، طبق نظرسنجی AMTA، یک چهارم مردم گفتند که به دلایل مرتبط با استرس ماساژ دریافت کردند.

تحقیقات نشان می دهد که ماساژ ممکن است به کارکنان مراقبت های بهداشتی کمک کند تا استرس های ناشی از کار را مدیریت کنند. بر اساس یک متاآنالیز سه کارآزمایی، افرادی که برای خود ماساژ پا انجام دادند (رفلکسولوژی پا) استرس، خستگی و افسردگی کمتری را گزارش کردند. متاآنالیز دیگری از هشت مطالعه روی زنان باردار نشان داد که ماساژ درمانی در کاهش متوسط ​​علائم افسردگی و اضطراب در مقایسه با گروه کنترل مفید است.

ممکن است به تسکین درد کمک کند

شرایط درد متفاوتی وجود دارد، از کمردرد گرفته تا گردن درد گرفته تا آرتروز – و موارد دیگر – که در آن‌ها ماساژ درمانی ممکن است درمانی باشد. کولیزا می‌گوید: «تحقیقات نشان می‌دهد که ماساژ درمانی می‌تواند تفاوت مثبتی برای کسانی که با درد مزمن سر و کار دارند ایجاد کند.

یک مرور و متاآنالیز با ارزیابی جمعیت‌های مختلف درد به این نتیجه رسید که ماساژ درمانی ممکن است در مدیریت درد مؤثرتر از عدم دریافت درمان باشد، و همچنین مشخص شد که باعث بهبود خلق و خو و کیفیت زندگی در برخی از شرکت‌کنندگان می‌شود.

با توجه به آنچه گفته شد، تحقیقات در مورد اثرات ماساژ بر انواع خاصی از درد، مانند کمردرد مزمن، زانو درد، و درد گردن و شانه، هنوز در حال تکامل است و ممکن است تنها فواید کوتاه مدت یا فواید محدودی را نشان دهد. به مرکز ملی سلامت تکمیلی و یکپارچه  (NCCIH). بنابراین، دقیقاً اینکه چگونه ماساژ درمانی ممکن است بر انواع مختلف دردهای مزمن تأثیر بگذارد، هنوز در حال بررسی است و تحقیقات بیشتری در حال انجام است.

ممکن است در جراحات و بهبودی جراحی کمک کند

پس از جراحی یا آسیب، درد و ناراحتی می تواند بازگشت به فعالیت های روزمره را دشوار کند. تحقیقات نشان می دهد که ماساژ درمانی ممکن است کیفیت زندگی افراد در حال بهبودی را با کاهش درد پس از عمل، حداقل در کوتاه مدت، بهبود بخشد . علاوه بر این، مطالعات نشان داده‌اند که اضافه کردن ماساژ به درمان معمولی بعد از عمل می‌تواند به کاهش اضطراب کمک کند تا فقط مراقبت‌های معمول را تجربه کنید.

ماساژ طبی را می توان در ترکیب با برخی از درمان های پزشکی استفاده کرد

یکی از انواع ماساژ تخصصی، ماساژ طبی است. لیونتیس می‌گوید: «این ماساژدرمانگران آموزش‌های گسترده‌تری در زمینه‌های تخصصی دارند. ماساژ طبی معمولاً در یک کلینیک یا محیط مراقبت های بهداشتی همراه با برنامه درمانی معمول شما ارائه می شود.

به عنوان مثال، برای افراد مبتلا به برخی سرطان ها، ماساژ می تواند به کاهش عوارض جانبی درمان هایی مانند شیمی درمانی کمک کند. لیونتیس توضیح می‌دهد: «برای افرادی که به انواع خاصی از سرطان مبتلا هستند، ماساژ در نیمه‌های بین جلسات می‌تواند به کاهش حالت تهوع و خستگی، بهبود اشتها، خواب بهتر و رفع یبوست کمک کند.»

یکی دیگر از کاربردهای رایج پزشکی، ماساژ سردرد تنشی است، مانند سردردهای مزمن میگرنی. لیونتیس می‌گوید شل کردن ماهیچه‌ها و خارج کردن بدن از پاسخ استرس جنگ یا گریز ممکن است به کاهش تعداد سردردهایی که تجربه می‌کنید کمک کند. اگر یک مشکل پزشکی مداوم دارید و به دنبال درمان های یکپارچه مانند ماساژ پزشکی و/یا ماساژ درمانی هستید، با پزشک خود در مورد اینکه چگونه ممکن است در درمان شما مناسب باشد صحبت کنید.

خطرات ماساژ درمانی

اگر سرطان دارید، ماساژ درمانی می تواند مفید باشد. اما مهم است که درمانگر شما در مورد نحوه استفاده ایمن از لمس آگاه باشد. به گفته مرکز سرطان Memorial Sloan Kettering، آنها نباید مستقیماً روی مناطق سرطانی یا جایی که شما تحت درمان هستید کار کنند .

کولیزا می گوید، علاوه بر این، اگر اختلال خونریزی دارید یا از داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنید، نباید ماساژ شدید دریافت کنید. او می‌گوید که ماساژدرمانگر شما باید از هر ناحیه دارای لخته خون، شکستگی، زخم‌های باز یا در حال بهبود، عفونت‌های پوستی یا بخیه‌های اخیر اجتناب کند.

لیونتیس می‌گوید به‌علاوه، اگر اخیراً مجروح شده‌اید، صبر کنید تا تورم فروکش کند. او می گوید، افرادی که تحت عمل جراحی قرار گرفته اند ممکن است هفته ها یا ماه ها قبل از ماساژ درمانی صبر کنند. مجدداً، قبل از اینکه آن را امتحان کنید، با پزشک خود در مورد آنچه برای شما بی خطر است صحبت کنید.

اگر باردار هستید، به ماساژ درمانگر خود اطلاع دهید. کولیزا می‌گوید، آنها از شما می‌خواهند در موقعیت‌هایی دراز بکشید که برای شما و کودکتان امن است، مثلاً به پهلو، یا ممکن است به جای آن، انواع ماساژهای دیگری مانند ماساژ صندلی را انجام دهند.

در نهایت، Liontis می گوید که اگر بیمار هستید، نباید برای ماساژ مراجعه کنید، زیرا ماساژ درمانگر شما را در معرض خطر قرار می دهد و ممکن است علائم شما را بدتر کند.

چه کسی ممکن است بخواهد ماساژ درمانی را امتحان کند (و اجتناب کند).

اگر به آرامش نیاز دارید یا متوجه شدید که سطح استرس شما در حال افزایش است، ماساژ درمانی ممکن است به آرامش بدن و ذهن شما کمک کند. علاوه بر این، اگر هر یک از نگرانی‌های بهداشتی ذکر شده در بالا، مانند سردرد، درد یا خلق و خوی ضعیف را دارید، ممکن است از آن سود ببرید.

برای افرادی که شرایط پزشکی فعالی دارند، ممکن است هنوز ماساژ پزشکی بی خطر باشد. با این حال، ابتدا باید آن را با پزشک خود در میان بگذارید، و سپس در مورد وضعیت خود و هر نوع درمان یا دارویی که برای مدیریت آن استفاده می کنید، صادقانه صحبت کنید، تا ماساژدرمانگر شما بتواند نوع لمس را ارائه دهد. برای شما امن است

نکاتی برای شروع ماساژ درمانی

یک ماساژور پیدا کنید

کولیزا می گوید، می توانید ماساژدرمانگرهای واجد شرایط را در کلینیک های کایروپراکتیک، مراکز درمانی یکپارچه، چشمه های معدنی، باشگاه های سلامت، بیمارستان ها و امتیازات ماساژ درمانی پیدا کنید. نگاه کن ببین صلاحیتشون چیه شما باید یک ماساژدرمانگر حرفه ای دارای مجوز (بسته به شرایط ایالتی)، ثبت نام شده یا دارای گواهینامه باشد.

اگر می‌خواهید ماساژ بخشی از درمان شما برای یک بیماری باشد، با پزشک خود صحبت کنید و به دنبال درمانگری باشید که در مراقبت‌هایی که نیاز دارید، مانند درمان‌هایی که در یک محیط بالینی یا بیمارستانی یافت می‌شوند، مجرب باشد. شما همچنین می توانید از پزشک خود برای معرفی بخواهید، زیرا ممکن است با یک برنامه پزشکی یکپارچه کار کند.

و توجه به این نکته مهم است که اگرچه صدور مجوز تحت مقررات ایالتی قرار می گیرد، برخی از ماساژدرمانگران انتخاب می کنند تا طبق NCCIH توسط هیئت ملی صدور گواهینامه برای ماساژ درمانی و بدنسازی تایید شده باشند. برای انجام این کار، آنها باید شرایط تحصیلی خاصی را داشته باشند، تحت بررسی پیشینه قرار بگیرند و امتحانی را پشت سر بگذارند.

به یک تور بروید

اگر به دنبال این هستید که ماساژ را به بخشی منظم از تمرین خود تبدیل کنید یا می خواهید اولین جلسه خود را انجام دهید، مهم است که احساس امنیت کنید. “ماساژ درمانی همیشه باید در مورد سلامت و تندرستی در یک محیط امن باشد. کولیزا می گوید: این شامل یک محیط راحت قبل، در حین و بعد از ماساژ است. بنابراین، از درخواست یک تور در یک مکان جدید خجالت نکشید تا اطمینان حاصل کنید که وقتی در آنجا هستید احساس راحتی می کنید.

پوشش خود را بررسی کنید

به طور معمول، بیمه ماساژ را پوشش نمی دهد. با این حال، تحقیقات نشان می‌دهد که برخی از برنامه‌ها ممکن است در موارد خاصی پوششی برای ماساژ ارائه دهند . (در این صورت، ممکن است به نسخه پزشک خود نیاز داشته باشید.) با شرکت بیمه خود تماس بگیرید تا آنچه را که تحت طرح شما ارائه می شود بررسی کنید، بررسی کنید که آیا می توانید از حساب پس انداز سلامت یا وجوه حساب خرج کردن انعطاف پذیر برای ماساژ درمانی استفاده کنید، یا ببینید آیا کارفرما به نوعی آن را به عنوان یک امتیاز ارائه می دهد. Medicare به هیچ وجه ماساژ درمانی را پوشش نمی دهد.

زمان مناسب را انتخاب کنید

گاهی اوقات، زندگی به قدری دیوانه کننده است که فقط یک پنجره کوچک از زمان برای اقدامات مراقبت از خود مانند ماساژ درمانی وجود دارد. در این صورت، آن را در جایی که می توانید قرار دهید. اما اگر لوکس برنامه‌ای انعطاف‌پذیرتر را دارید، قرار ملاقاتی را برای یک روز/زمانی که بیشترین مزیت را داشته باشد، در نظر بگیرید، مانند بعد از کار، جمعه نیم روز یا در ابتدای هفته. لونکار توصیه می کند که می دانم سخت خواهد بود. زمان مناسب بسته به نیاز شما متفاوت خواهد بود، اما کمی وقت بگذارید تا به بهترین زمان ماساژ فکر کنید.

قبل، در حین و بعد از ماساژ درمانی چه چیزی را باید انتظار داشت؟

برای تنظیم اولین قرار ملاقات خود تبریک می گویم! در اینجا بینش مفیدی در مورد آنچه ممکن است از لحظه عبور از در تا بعد از خروج اتفاق بیفتد آورده شده است:

شما درباره تاریخچه خود صحبت خواهید کرد

ماساژ چیزی بیش از یک تمرین آرامش بخش است. کولیزا می‌گوید، آماده باشید که درباره علت حضورتان، سابقه پزشکی، سبک زندگی، سطح استرس، داروها و زمینه‌های درد فیزیکی صحبت کنید. این اطلاعات به درمانگر شما کمک می کند تا یک درمان ایمن و موثر متناسب با شما ارائه دهد، اگرچه همیشه برای ماساژ درمانی معمولی تر مورد بحث قرار نمی گیرد. در مورد سابقه پزشکی خود، حتی اگر مناسب به نظر نمی رسد، پیشاپیش باشید.

شما اهداف خود را به اشتراک خواهید گذاشت

درمانگر شما باید از شما بپرسد که چرا آنجا هستید و چه انتظاراتی دارید. به عنوان مثال، شاید گردن و پشت شما به خصوص سفت شده باشد، یا در حال دویدن یک ماراتن در دو هفته هستید، یا به سادگی به دنبال زمان آرام و رهایی از استرس هستید .

در آن مرحله، درمانگر شما می تواند در مورد آنچه که فکر می کند باید در طول درمان اتفاق بیفتد، با شما صحبت کند. لونکار می‌گوید: «ما می‌خواهیم به مشتریان برنامه‌ای معقول و ایمن ارائه دهیم که زمان آنها را به روشی مؤثر مدیریت کند. اگر موافق نیستید، اشکالی ندارد که صحبت کنید و سؤال بپرسید.

انتظارات نویز را تنظیم کنید

برخی افراد دوست دارند در حین ماساژ صحبت کنند، در حالی که برخی دیگر ترجیح می دهند ساکت باشند. برخی موسیقی می خواهند، در حالی که برخی دیگر نمی خواهند. AMTA خاطرنشان می کند که در اینجا هیچ پاسخ اشتباهی وجود ندارد، اما باید در مورد نیازهای خود شفاف باشید .

در صورت نیاز می توانید تنظیم کنید

قبل از قرار ملاقات، درمانگر شما ممکن است از شما بپرسد که چه نوع فشاری را ترجیح می دهید. شما همیشه می توانید در طول درمان صحبت کنید و بخواهید در صورت لزوم تنظیم شود. به عنوان مثال، ممکن است شما سطح فشار ۷ از ۱۰ را درخواست کرده باشید، اما اکنون واقعاً باید آن را کاهش دهید. می توانید از آنها بخواهید سبک تر شوند. و اگر در طول ماساژ به هر دلیلی ناراحت هستید، می توانید از درمانگر بخواهید که آن را متوقف کند.

ممکن است رشد کنید تا احساس راحتی بیشتری داشته باشید

با جلسات منظم (مخصوصاً با درمانگران مشابه)، به مرور زمان، بدن و ذهن خود را آموزش می دهید تا راحت تر خاموش شوند. لونکار می‌گوید: «شما بدن خود را تمرین می‌دهید تا در آرامش بهتر شود. او می گوید که در ابتدا، این ممکن است تا نیمه ماساژ اتفاق نیفتد، اما با گذشت زمان، ممکن است به محض ورود به در، احساس آرامش کنید. و اینکه بهتر بتوانید از حالت سرد شدن استفاده کنید، آموزش ارزشمندی است که می تواند به بقیه زندگی شما ترجمه شود.

ممکن است احساس انرژی کنید

لیونتیس می‌گوید: «فردی که در طول روز می‌نشیند ممکن است خسته شود، زیرا کم عمق نفس می‌کشد و در نتیجه ماهیچه‌ها به خوبی اکسیژن ندارند. شما نه تنها از طریق ماساژ این عضلات را آزاد می کنید، بلکه احتمالاً نفس عمیق تری نیز می کشید. با هم، این اقدامات به شما کمک می کند تا هنگام ترک جلسه خود احساس آرامش بیشتری داشته باشید و همچنین انرژی بیشتری داشته باشید.

نتایج زمان می برد

در حالی که ممکن است احساس یک فرد جدید را ترک کنید، ممکن است تا زمانی که جلسات بیشتری نداشته باشید، مزایای آن را تجربه نکنید. Liontis توصیه می کند که به ۶ تا ۱۰ جلسه متعهد شوید (با فرض اینکه از نظر مالی برای شما امکان پذیر باشد). با ماساژدرمانگر خود صحبت کنید تا دقیقاً تعیین کنید که چگونه می توانید زمان بین جلسات را فاصله دهید. لونکار اضافه می کند که اگر به دنبال سلامت عمومی، تندرستی و آرامش هستید، یک بار در ماه به طور کلی فاصله زمانی خوبی است.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه