ماستکتومی یا عمل جراحی برای برداشتن کل پستان

ماستکتومی یک عمل جراحی برای برداشتن کل پستان است. معمولا برای درمان سرطان سینه انجام می شود. ماستکتومی دوبل شامل برداشتن هر دو سینه است.

سرطان سینه زمانی است که سلول‌ها در سینه شروع به رشد غیرعادی می‌کنند. می تواند به سایر قسمت های بدن سرایت کند. جراحی تنها یکی از درمان‌های سرطان سینه است.

۲ نوع اصلی جراحی برای سرطان سینه عبارتند از:

  • جراحی حفظ پستان، که شامل برداشتن قسمتی از سینه تحت تاثیر سرطان است
  • ماستکتومی، که در آن تمام پستان برداشته می شود

اگر سرطان سینه در مقایسه با اندازه سینه بزرگ باشد یا بیش از یک سرطان در سینه وجود داشته باشد، ممکن است ماستکتومی توصیه شود.

برخی از زنان با خطر بالای سرطان سینه ممکن است برای کاهش خطر ماستکتومی را انتخاب کنند. این ماستکتومی پیشگیرانه یا “پیشگیرانه” نامیده می شود.

تصویری که بریدگی دور سینه را نشان می دهد، بافت سینه و غدد لنفاوی را نشان می دهد.
در طول ماستکتومی، جراح دور سینه را برش می دهد تا بافت سینه را خارج کند. در صورت لزوم، جراح می تواند غدد لنفاوی را از زیر بغل یا ناحیه شانه خارج کند.

چگونه برای ماستکتومی آماده شویم

اگر در حال انجام ماستکتومی هستید، احتمالاً ابتدا با یک جراح و یک متخصص بیهوشی ملاقات خواهید کرد تا در مورد جراحی صحبت کنید. ممکن است بتوانید بلافاصله پس از ماستکتومی، بازسازی سینه را انجام دهید. اگر چنین است، می توانید قبل از جراحی این موضوع را با جراح پلاستیک در میان بگذارید.

بیشتر بخوانید
درمان های طبیعی برای اسهال در دوران شیردهی

در حین ماستکتومی چه اتفاقی می افتد؟

این روش معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام می شود، به این معنی که شما در طول جراحی خواب هستید. جراح برشی در اطراف سینه ایجاد می کند تا بافت سینه را خارج کند. پوست پوشاننده سینه و نوک سینه نیز ممکن است برداشته شود. عمل معمولاً ۱ تا ۲ ساعت طول می کشد. اگر درست بعد از ماستکتومی بازسازی سینه انجام دهید، ممکن است مدت بیشتری طول بکشد.

بعد از عمل چه انتظاری باید داشت

پس از ماستکتومی، بسته به شرایط شما ممکن است نیاز باشد یک روز یا یک هفته در بیمارستان بمانید. در حین بهبود زخم ممکن است کمی درد، ناراحتی یا بی حسی در سینه یا زیر بغل خود احساس کنید. ممکن است مایعی در اطراف جای زخم (سروما) تجمع پیدا کند که ممکن است نیاز به تخلیه داشته باشد. در مورد عوارض جانبی احتمالی جراحی با پزشک خود صحبت کنید. اکثر عوارض جانبی را می توان مدیریت یا کاهش داد.

بیشتر بخوانید
در مورد کیست‌ها، زخم‌ها و برآمدگی‌های واژن چه باید کرد؟

چه چیزی می تواند اشتباه باشد؟

اگر برخی از غدد لنفاوی را نیز از بازو یا شانه خود برداشته اید، ممکن است احساس بی حسی یا سوزن سوزن شدن در بازو یا شانه داشته باشید. در حالی که این می تواند با گذشت زمان بهبود یابد، احساس در این مناطق ممکن است برای همیشه تغییر کند.

برداشتن غدد لنفاوی نیز ممکن است خطر بیماری به نام لنف ادم را افزایش دهد. علائم لنف ادم تورم سینه، بازو، دست یا قفسه سینه است که پس از برطرف شدن عوارض اولیه جراحی ادامه دارد.

بیشتر بخوانید
آیا ویتامین سی می تواند بر پریود شما تأثیر بگذارد؟

ماستکتومی و احساسات شما

هر جراحی می تواند استرس زا و احساسی باشد. صحبت کردن با یکی از نزدیکانتان، یک پرستار مراقبت از پستان، یا هر یک از کارکنان بیمارستان ممکن است به شما کمک کند تا از نظر جسمی و عاطفی سازگار شوید.

سرطان سینه و درمان آن مانند ماستکتومی نیز می تواند تأثیر قابل توجهی بر تصویر بدن، احساس زنانگی و عزت نفس داشته باشد. برای مثال، احساس خجالت یا علاقه کمتر به رابطه جنسی طبیعی است. اما بیشتر زنان در طول زمان با تغییرات بدن و تمایلات جنسی خود سازگار می شوند. این بین زنان فردی بسیار متفاوت است.

شما باید احساسات خود را نسبت به تصویر بدن و جنسیت خود با پرستار یا پزشک مراقبت از پستان خود و در صورت داشتن همسرتان در میان بگذارید. اگر به کمک تخصصی تری نیاز دارید، ممکن است ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما را به یک مشاور سلامت جنسی یا روانشناس ارجاع دهد.

بیشتر بخوانید
آیا داروهای گیاهی برای پیشگیری از بارداری وجود دارد؟

انجام بازسازی سینه یا پوشیدن پروتز یا “فرم سینه” پس از ماستکتومی می تواند به بهبود اعتماد به نفس کمک کند. اینها سینه های مصنوعی یا قسمت هایی از سینه مصنوعی هستند که در داخل سوتین پوشیده می شوند (یا با چسب به بدن متصل می شوند) تا ظاهر یک سینه واقعی را نشان دهند.

مهمترین چیز این است که به جای تمرکز بر بخشی از شما که تغییر کرده است، روی خود به عنوان یک فرد کامل تمرکز کنید.

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه