فواید ریشه ماکا چیست؟

ماکا یک گیاه پرویی است که ممکن است فواید سلامتی مختلفی مانند افزایش میل جنسی، افزایش انرژی و بهبود خلق و خو داشته باشد. همچنین ممکن است به مدیریت علائم یائسگی و فشار خون کمک کند.

ماکا در کوه های آند رشد می کند. این سبزی چلیپایی است، یعنی مربوط به کلم بروکلی، کلم و کلم پیچ است.

ماکا یک ماده رایج در آشپزی پرو است که به غذاها طعمی خاکی می دهد. گیاه ریشه ماکا را می توان پودر کرد و به وعده های غذایی یا اسموتی ها اضافه کرد.

جدا از کاربردهای آشپزی، ماکا ممکن است چندین فواید سلامتی نیز داشته باشد. در این مقاله ۱۰ مزیت احتمالی ریشه ماکا برای سلامتی مورد بحث قرار خواهد گرفت.

فواید ریشه ماچا چیست؟

ده فایده

طیف وسیعی از مزایای بالقوه ریشه ماکا وجود دارد، از جمله:

۱. افزایش میل جنسی

مطالعات نشان می دهد که ریشه ماکا ممکن است به افزایش میل جنسی کمک کند.

شناخته شده ترین مزیت ریشه ماکا پتانسیل آن برای افزایش میل جنسی است. شواهد علمی برای تایید این ادعا وجود دارد.

مثلا، یک مطالعه قدیمی از سال ۲۰۰۲ دریافتند که مردانی که ۱.۵ یا ۳ گرم ماکا در روز مصرف می‌کنند، نسبت به افرادی که دارونما دریافت کرده‌اند، میل جنسی بیشتری دارند.

بررسی ۲۰۱۰ مطالعات روی ماکا و عملکرد جنسی شواهدی را نشان می‌دهد که نشان می‌دهد ماکا می‌تواند میل جنسی را بهبود بخشد، اما نویسندگان هشدار دادند که تحقیقات بیشتری لازم است.

بیشتر بخوانید
ماندگاری استیک در یخچال چقدر است؟

مطالعه ۲۰۱۵ دریافتند که ریشه ماکا ممکن است به کاهش اختلال عملکرد جنسی در زنان یائسه ای که از داروهای ضد افسردگی استفاده می کردند کمک کند.

۲. کاهش اختلال نعوظ

ریشه ماکا همچنین می تواند مزایایی برای افراد مبتلا به اختلال نعوظ (ED) داشته باشد. مطالعه کوچک در سال ۲۰۰۹ تأثیر مصرف ۲.۴ گرم ریشه ماکا در روز به مدت ۱۲ هفته بر درک شرکت کنندگان از سلامت عمومی و جنسی آنها بررسی شد.

شرکت کنندگان در مطالعه مردی با ED خفیف بودند. کسانی که از ریشه ماکا استفاده می کنند نسبت به کسانی که دارونما مصرف می کنند، افزایش قابل توجهی در رفاه جنسی داشته اند.

۳. افزایش انرژی و استقامت

برخی از ورزشکاران و بدنسازان از ریشه ماکا به عنوان مکمل برای افزایش انرژی و عملکرد استفاده می کنند. برخی شواهد برای تأیید این موضوع وجود دارد.

مطالعه آزمایشی در سال ۲۰۰۹ دریافتند که استفاده از عصاره ماکا به مدت ۱۴ روز باعث بهبود عملکرد دوچرخه سواران مرد در یک زمان آزمایشی ۴۰ کیلومتری شد. با این حال، نتایج به طور قابل توجهی با بهبود مشاهده شده در افرادی که دارونما مصرف می کردند، متفاوت نبود.

با این حال، همان مطالعه نشان داد که عصاره ماکا میل جنسی را در شرکت کنندگانی که از آن استفاده می کردند بهبود می بخشد. با این حال، حجم نمونه این مطالعه بسیار کوچک بود، بنابراین تحقیقات بیشتری برای تایید نتایج مورد نیاز است.

بیشتر بخوانید
آیا آبجو باعث چاقی شکمی می شود؟؟

۴. افزایش باروری

یکی دیگر از کاربردهای گسترده ریشه ماکا برای افزایش باروری به ویژه در مردان است.

بررسی ۲۰۱۶ شواهدی یافت شد مبنی بر اینکه ریشه ماکا ممکن است کیفیت مایع منی را در مردان بارور و نابارور افزایش دهد. با این حال، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

۵. بهبود خلق و خو

ماکا حاوی فلاونوئیدهایی است که تصور می شود خلق و خو را بهبود می بخشد و اضطراب را کاهش می دهد.  مطالعه در ۱۴ زن یائسه مشخص کرد که ماکا ممکن است احساس اضطراب و افسردگی را کاهش دهد.

همچنین یک مطالعه ۲۰۱۵ نشان داد که ماکا می تواند علائم افسردگی را در زنان یائسه چینی کاهش دهد.

۶. کاهش فشار خون

این امکان وجود دارد که ریشه ماکا نیز به بهبود فشار خون کمک کند. همینطور مطالعه ۲۰۱۵ همچنین دریافتند که مصرف ۳.۳ گرم ماکا در روز به مدت ۱۲ هفته باعث کاهش فشار خون در زنان یائسه چینی می شود.

۷. کاهش آسیب خورشید

یک مطالعه قدیمی تر در یک مدل حیوانی متوجه شد که ماکا ممکن است به محافظت از پوست در برابر اشعه ماوراء بنفش کمک کند. یک تحقیق دیگر در سال ۲۰۱۱ دریافت که عصاره برگ های ماکا ممکن است به جلوگیری از تشکیل سلول های آفتاب سوختگی کمک کند.

بیشتر بخوانید
5 فایده شیر که می تواند سلامت شما را بهبود بخشد

۸. مبارزه با رادیکال های آزاد

ریشه ماکا همچنین آنتی اکسیدان های طبیعی مانند گلوتاتیون و سوپراکسید دیسموتاز را در بدن تقویت می کند.

آنتی اکسیدان ها به مبارزه با رادیکال های آزاد که می توانند به سلول های بدن آسیب برسانند، کمک می کنند. برخی افراد بر این باورند که آنتی اکسیدان ها می توانند به پیشگیری از برخی بیماری ها از جمله بیماری قلبی و سرطان کمک کنند.

۹. کاهش علائم یائسگی

برخی از طرفداران ریشه ماکا معتقدند که ممکن است به تعادل سطح هورمون استروژن کمک کند. در دوران پیش از یائسگی، مرحله قبل از رسیدن زن به یائسگی، سطح استروژن در نوسان است و علائم مختلفی ایجاد می کند.

یک مطالعه دریافت زنان یائسه ای که روزانه دو قرص حاوی ماکا مصرف می کردند، علائم کاهش یافته ای مانند گرگرفتگی و تعریق شبانه را تجربه کردند.

۱۰. بهبود یادگیری و حافظه

پودر ریشه ماکا ممکن است به بهبود عملکرد یادگیری و حافظه کمک کند.

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد ماکا می تواند یادگیری و حافظه را بهبود بخشد. به عنوان مثال، مطالعه ۲۰۱۱ دریافتند که ماکا می تواند حافظه موش ها را بهبود بخشد.

بررسی ۲۰۱۴ از متون نشان می دهد که ماکا ممکن است مزایایی برای یادگیری و عملکرد حافظه داشته باشد. محققان پیشنهاد کردند که می تواند در درمان شرایطی که بر این فرآیندها تأثیر می گذارد، مانند بیماری آلزایمر، مفید باشد.

بیشتر بخوانید
سیر - تغذیه، فواید و دستور العمل برای کاهش وزن

با این حال، در حال حاضر تنها تحقیقات بر روی مدل های حیوانی در دسترس است، بنابراین مشخص نیست که آیا ماکا همان فواید را در انسان خواهد داشت یا خیر.

خطرات

ماکا در حال حاضر با هیچ خطری برای سلامتی در بیشتر افراد همراه نیست و بعید است که در دوزهای متوسط ​​عوارض جانبی ایجاد کند.

با این حال، به دلیل تأثیر آن بر هورمون ها، افراد مبتلا به مشکلات تیروئید باید از مصرف ماکا خودداری کنند. همچنین هنگام انجام درمان‌هایی که سطوح هورمونی را تغییر می‌دهند، مانند درمان‌های سرطان سینه، بهتر است از مصرف ماکا خودداری کنید.

خلاصه

ماکا دارای طیف وسیعی از مزایای سلامتی بالقوه است، به ویژه برای سلامت جنسی. با این حال، شواهد پشت این مزایای سلامتی ضعیف است، زیرا بسیاری از مطالعات از نمونه های کوچک یا مدل های حیوانی استفاده کردند.

محققان باید مطالعات گسترده تری را روی انسان انجام دهند تا مشخص شود که آیا ماکا موثر است یا خیر. اگرچه مصرف ماکا خطرات سلامتی کمی دارد، اکثر مردم می توانند ماکا را بدون هیچ گونه عوارض جانبی مصرف کنند.

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه