ماکول ناحیه ای صاف، متمایز و تغییر رنگ از پوست به عرض کمتر از ۱ سانتی متر (سانتی متر) است. هیچ تغییری در ضخامت یا بافت پوست ایجاد نمی کند. به نواحی تغییر رنگ که بزرگتر یا مساوی ۱ سانتی متر هستند، لکه ها گفته می شود.

برخی بیماری‌ها مانند ویتیلیگو با لکه‌های سفید یا روشن‌تر یا لکه‌های روی پوست مشخص می‌شوند.

ماکول ها چگونه شناسایی می شوند؟

ماکول ها ضایعات مسطحی هستند که اندازه آنها کمتر از ۱ سانتی متر است. آنها به سادگی با نگاه کردن به آنها و لمس آنها شناسایی می شوند. اگر ضایعه (مانند یک لکه تیره روی پوست) برجسته نباشد و اندازه آن کمتر از ۱ سانتی متر باشد، طبق تعریف ماکول است.

پارستزی چیست؟

ماکول بر اساس علت می تواند رنگ های مختلفی داشته باشد. به عنوان مثال، ماکول‌ها می‌توانند خال‌ها (که بیش از حد رنگدانه دارند یا نسبت به پوست تیره‌تر هستند) یا ضایعات ویتیلیگو (که کم‌رنگ یا بی‌رنگ‌تر هستند یا نسبت به پوست روشن‌تر هستند) باشند.

بیشتر بخوانید
10 راز سفیدی پوست صورت که هیچکس نمیخواهد شما آن را بدانید !

اصطلاح “بثورات” به مجموعه ای از تغییرات جدید روی پوست اشاره دارد. بثورات ممکن است بسته به نوع ماکول، لکه‌ها (لکه‌های صاف به اندازه حداقل ۱ سانتی‌متر)، پاپول (ضایعات برجسته پوستی با اندازه کمتر از ۱ سانتی‌متر)، پلاک‌ها (ضایعات پوستی برجسته به اندازه حداقل ۱ سانتی‌متر) و موارد دیگر داشته باشند. از راش

“Macule” فقط کلمه ای است که پزشکان برای توصیف آنچه روی پوست می بینند استفاده می کنند. اگر ضایعه پوستی (یا تعداد زیادی) مسطح و اندازه کمتر از ۱ سانتی متر دارید و می خواهید علت آن را بدانید، به متخصص پوست مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید
علائم کک در رختخواب: نحوه پیدا کردن و حذف

چه چیزی باعث ایجاد ماکول می شود؟

ماکول ها می توانند به دلیل شرایط مختلفی ایجاد شوند که بر ظاهر پوست شما تأثیر می گذارد و در نتیجه باعث تغییر رنگ می شود. شرایطی که احتمالا باعث ایجاد لکه زرد می شوند عبارتند از:

  • ویتیلیگو
  • خال ها
  • کک و مک
  • لکه های خورشیدی، لکه های پیری و لکه های کبدی
  • هیپرپیگمانتاسیون پس از التهاب (مانند آن چیزی که پس از بهبود ضایعات آکنه رخ می دهد)
  • ورسیکالر برگزار شد

چه گزینه های درمانی برای ماکول ها موجود است؟

هنگامی که پزشک شما علت لکه های زرد را تشخیص داد، ممکن است بتواند درمان بیماری شما را تجویز کند. علل مختلفی برای ماکول وجود دارد، بنابراین درمان‌ها بسیار متفاوت هستند.

بیشتر بخوانید
کهیر کولینرژیک

ماکول های شما ممکن است از بین نروند، اما درمان وضعیتی که باعث آنها می شود ممکن است به جلوگیری از رشد بیشتر ماکول های شما کمک کند. همچنین ممکن است از تشکیل ماکول های جدید جلوگیری کند.

درمان ویتیلیگو

ماکول های ناشی از ویتیلیگو اغلب به سختی درمان می شوند. گزینه های درمانی برای لکه های زرد ناشی از ویتیلیگو عبارتند از:

  • نور درمانی
  • استروئیدهای موضعی
  • عمل جراحی

برخی ممکن است هیچ درمان پزشکی را انتخاب نکنند، و از پوشش هایی مانند آرایش استفاده کنند.

در موارد خفیف، استفاده از آرایش مخصوص برای پوشاندن نواحی ویتیلیگو می تواند مفید باشد. می توانید این آرایش را از داروخانه ها و فروشگاه های بزرگ خریداری کنید.

بیشتر بخوانید
چه چیزی باعث گرم شدن جوش می شود

اگر پوست به اندازه کافی درگیر باشد، برخی افراد برای ایجاد یک رنگدانه یکنواخت، پوست اطراف را پاکسازی می کنند. در نهایت تصمیم با خود شخص است. برخی از افراد ویتیلیگو خود را در آغوش می گیرند.

چشم انداز

ماکول فقط یک یافته معاینه فیزیکی است. اگر نگران پوست خود هستید، برای تشخیص دقیق با یک متخصص پوست صحبت کنید.