متوترکسات ممکن است درد آرتریت دست را تسکین دهد

یک مطالعه جدید نشان می دهد که متوترکسات، دارویی که برای دهه ها برای درمان سرطان های خاص و همچنین پسوریازیس و آرتریت روماتوئید استفاده می شود، ممکن است به تسکین درد ناشی از استئوآرتریت دست نیز کمک کند.

محققان به طور تصادفی ۹۷ بزرگسال مبتلا به استئوآرتریت دست (OA) و التهاب را انتخاب کردند تا یک قرص ۲۰ میلی گرمی متوترکسات یا دارونما را یک بار در هفته به مدت شش ماه مصرف کنند. با توجه به اینکه درد در ابتدا برای هر دو گروه بهبود یافت، اما در پایان مطالعه برای افرادی که متوترکسات مصرف می کردند به میزان قابل توجهی کاهش یافت. نتایج منتشر شده در لانست.

به طور کلی، این مطالعه نشان داد که درد با متوترکسات دو برابر بیشتر از بدون دارو بهبود می یابد.

بیشتر بخوانید
درمان آرتروز: سبک زندگی، دارو

نویسنده ارشد این مطالعه می‌گوید: «ما می‌دانیم که التهاب آرتروز دست باعث درد و آسیب مفاصل می‌شود فلاویا سیکوتینی، دکترا، استاد و رئیس واحد اسکلتی عضلانی در دانشگاه موناش و بخش روماتولوژی در بیمارستان آلفرد، هر دو در ملبورن، استرالیا.

متوترکسات ممکن است درد آرتریت دست را تسکین دهد

دکتر سیکوتینی می‌افزاید: «نتایج ما نشان می‌دهد که هدف قرار دادن این التهاب مهم است و کار می‌کند، و می‌توان آن را با دارویی مانند متوترکسات انجام داد».

متوترکسات در درمان علائم بیماری های التهابی خاص مانند آرتریت روماتوئید موثر است زیرا فعالیت سیستم ایمنی را کاهش می دهد و تورم و التهاب را کاهش می دهد. سیکوتینی می‌گوید داروهای تزریقی جدیدتر که به عنوان مهارکننده‌های فاکتور نکروز تومور (TNF) شناخته می‌شوند – که می‌توانند طیف گسترده‌ای از سایر بیماری‌های التهابی را درمان کنند – OA دست را بهبود نمی‌بخشند و در حال حاضر هیچ درمان بسیار مؤثری برای OA دست وجود ندارد.

بیشتر بخوانید
آرتریت روماتوئید و کافئین: آنچه باید در نظر بگیرید

سیکوتینی می‌گوید در مطالعه جدید، هم افرادی که دارونما و متوترکسات مصرف می‌کردند، پس از حدود یک ماه درد کمتری را تجربه کردند. اما پس از آن، سطح درد در گروه دارونما ثابت ماند و برای شرکت‌کنندگانی که متوترکسات مصرف می‌کردند، بهبود یافت و در سه ماه و شش ماه از درمان کاهش یافت.

بیشتر بخوانید
آرتریت مهاجرتی چیست؟

سیکوتینی می‌گوید بر اساس این یافته‌ها، ممکن است برای پزشکان منطقی باشد که متوترکسات را به مدت سه تا شش ماه به بیماران پیشنهاد کنند تا ببینند آیا کمک می‌کند یا خیر.

با این حال، این دارو در حال حاضر به ندرت برای استئوآرتریت دست استفاده می شود و پزشکان احتمالاً قبل از اینکه متوترکسات به بخشی منظم از رژیم های درمانی تبدیل شود، اطلاعات بیشتری را از مطالعات بزرگتر و طولانی تر می خواهند. نیلانجانا بوز، MD، از روماتولوژی Lonestar در هیوستون.

دکتر بوز که در مطالعه جدید شرکت نداشت، می‌گوید: «در حال حاضر، متأسفانه، ما درمان‌های خوبی برای OA دست نداریم. ما می‌توانیم گزینه‌هایی مانند توپ‌های فشرده یا موم پارافین را برای گرما درمانی ارائه دهیم، اما در پایان روز همیشه تفاوت زیادی ایجاد نمی‌کنند. ما به مطالعات بیشتری در مورد متوترکسات نیاز داریم، اما اگر موثر باشد، بیماران واقعاً از داشتن یک داروی مؤثر سود خواهند برد.

بیشتر بخوانید
آرتروز ستون فقرات: علائم، علل

Source link

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه