متوسط ​​طول نوزاد چقدر است؟ نمودار رشد

متوسط ​​طول یک نوزاد تازه متولد شده ۱۹ تا ۲۰ اینچ (۴۸.۲ تا ۵۰.۸ سانتی متر [سانتی متر]) از بالای سر تا پاشنه پا است، اما این می تواند متفاوت باشد. پزشکان همچنین محدوده ۱۸.۵-۲۰.۹ اینچ (۴۷-۵۳ سانتی متر) را معمولی در نظر می گیرند.

نوزادان پسر نیز  به طور متوسط ​​کمی بلندتر  از نوزادان دختر هستند.

اکثر نوزادان تازه متولد شده از یک سطح قابل پیش بینی رشد در طول سال اول خود پیروی می کنند. افراد می توانند طول نوزاد خود را با استفاده از نمودارهای میانگین رشد ردیابی کنند.

این مقاله به میانگین طول نوزاد، ماه به ماه، برای سال اول زندگی می پردازد. ما همچنین در مورد اینکه کودک کوتاه‌تر یا بلندتر از حد متوسط ​​است به چه معناست و چه زمانی باید با پزشک صحبت کرد.

متوسط ​​طول نوزاد چقدر است؟ نمودار رشد براساس monthmedicalnewstoday.comhttps://www.medicalnewstoday.com › ...

متوسط ​​اندازه نوزاد تا سال اول

سازمان بهداشت جهانی (WHO) نمودارهای استاندارد رشد نوزاد را با توجه به رشد مورد انتظار کودکان در  شش کشور از جمله ایالات متحده در محیط های رشد مطلوب منتشر می کند. این شامل کسانی می شود که به شیردهی مشغول هستند.

توجه به این نکته مهم است که اکثر مردم از اصطلاحات “طول” و “ارتفاع” به جای یکدیگر استفاده می کنند. با این حال، تا سن ۲ سالگی، اکثر پزشکان طول نوزادان را در حالت دراز کشیدن اندازه گیری می کنند. در اصطلاح اندازه‌گیری،  متخصصان  به این طول خوابیده می‌گویند. این با قد متفاوت است که پزشکان بعد  از ۲ سالگی  زمانی که کودک قادر به ایستادن باشد، آن را اندازه گیری می کنند.

در سال اول زندگی، طول نوزادان معمولاً  ۵۰٪ رشد می کنند . طبق نمودارهای رشد سازمان جهانی بهداشت، میانگین طول  نوزادان پسر  و  نوزادان دختر  به تفکیک ماه به شرح زیر است:

سن بچه نر نوزاد مونث
تولد ۱۹.۶۹ اینچ (۵۰ سانتی متر) ۱۹.۲۹ اینچ (۴۹ سانتی متر)
۱ ماه ۲۱.۶۵ اینچ (۵۵ سانتی متر) ۲۱.۲۶ اینچ (۵۴ سانتی متر)
۲ ماه ۲۳.۰۳ اینچ (۵۸.۵ سانتی متر) ۲۲.۴۴ اینچ (۵۷ سانتی متر)
۳ ماه ۲۴.۲۱ اینچ (۶۱.۵ سانتی متر) ۲۳.۶۲ اینچ (۶۰ سانتی متر)
۴ ماه ۲۵.۲۰ اینچ (۶۴ سانتی متر) ۲۴.۴۱ اینچ (۶۲ سانتی متر)
۵ ماه ۲۵.۹۸ اینچ (۶۶ سانتی متر) ۲۵.۲۰ اینچ (۶۴ سانتی متر)
۶ ماه ۲۶.۷۷ اینچ (۶۸ سانتی متر) ۲۵.۴۸ اینچ (۶۶ سانتی متر)
۷ ماه ۲۷.۱۷ اینچ (۶۹ سانتی متر) ۲۶.۳۸ اینچ (۶۷ سانتی متر)
۸ ماه ۲۷.۹۵ اینچ (۷۱ سانتی متر) ۲۷.۱۷ اینچ (۶۹ سانتی متر)
۹ ماه ۲۸.۳۵ اینچ (۷۲ سانتی متر) ۲۷.۵۶ اینچ (۷۰ سانتی متر)
۱۰ ماه ۲۸.۷۴ اینچ (۷۳ سانتی متر) ۲۸.۱۵ اینچ (۷۱.۵ سانتی متر)
۱۱ ماه ۲۹.۳۳ اینچ (۷۴.۵ سانتی متر) ۲۸.۷۴ اینچ (۷۳ سانتی متر)
۱۲ ماه ۲۹.۹۲ اینچ (۷۶ سانتی متر) ۲۹.۱۳ اینچ (۷۴ سانتی متر)

ذکر این نکته ضروری است که اعداد بالا نشان دهنده میانگین هستند. کودکان می توانند در محدوده وسیعی از قد سالم باشند. مهم نیست که نوزاد در زمان تولد چقدر طول می کشد، احتمالاً با سرعتی مشابه سایر نوزادان رشد می کند.

این بدان معناست که اگر نوزادی بیشتر از حد متوسط ​​متولد شود، احتمالاً در طول سال اول یا دوم رشد خود به همین شکل باقی می‌ماند.

رشد طول نوزاد در سال اول تقریباً همیشه به طول او در بدو تولد بستگی دارد، مگر اینکه مشکلات مهمی  مانند  مشکلات تغذیه یا مشکلات پزشکی داشته باشد که ممکن است باعث قد یا افزایش وزن ناکافی شود.

به همین دلیل، طول به تنهایی نشان نمی دهد که آیا کودک سالم است یا خیر. وزن نیز یک نکته مهم است، به خصوص که بسیاری از نوزادان پس از تولد مقداری وزن کم می کنند. پزشکان همچنین به عواملی از جمله سن حاملگی و میزان و میزان خوب غذا خوردن نوزاد توجه خواهند کرد.

اکثر نوزادان سالم در طول سال اول زندگی از الگوی رشد مشابهی پیروی می کنند. پس از آن، نرخ رشد متفاوت است و طول نوزاد معمولاً پیش بینی خوبی برای قد او در بزرگسالی نیست.

والدین یا مراقبی که نوزاد خود را برای اندازه‌گیری می‌برند باید بدانند که طول اندازه‌گیری شده نوزاد می‌تواند بسته به اینکه چه کسی اندازه‌گیری می‌کند و چقدر کودک در آن زمان در حال حرکت است، متفاوت باشد. تحقیقات نشان می دهد که اندازه گیری طول در حین بررسی چاه نوزاد بیشترین  خطای  اندازه گیری را دارد.

بنابراین، اگر به نظر می رسد تغییر غیرمنتظره ای در طول نوزاد از یک ویزیت به ملاقات بعدی وجود دارد، می تواند به دلیل تفاوت در اندازه گیری باشد. ممکن است شخصی بخواهد اندازه گیری دیگری را در طول بازدید یا در دیدار بعدی درخواست کند تا یک مسئله قانونی را رد کند.

کوچک یا بزرگ بودن نوزاد به چه معناست؟

نوزادانی که از نظر وزن و قد بسیار کوچکتر یا بزرگتر از حد متوسط ​​هستند،  بیشتر  در معرض عوارض سلامتی هستند.

با این حال، تنوع زیادی در وزن سالم هنگام تولد وجود دارد، بنابراین والدین و مراقبان ممکن است نیازی به نگرانی نداشته باشند. یک پزشک ارزیابی می کند که آنها چقدر باید رشد کودک را در طول زمان نظارت کنند. نرخ رشد برای قد در میان نوزادان در سال اول زندگی نسبتاً قابل پیش بینی است. پزشکان بیشتر به الگوی رشد کلی نوزاد علاقه دارند تا طول آنها.

کودکی که به زیر  صدک ۵ می رسد  ممکن است الگوی رشد غیر معمول داشته باشد. در سن ۱۲ ماهگی، داشتن قد  ۲۸.۵ اینچ در  نوزادان پسر یا  ۲۷.۵ اینچ  برای نوزادان دختر، آنها را زیر صدک پنجم قرار می دهد.

با این حال، این ممکن است بلافاصله آشکار نشود. نوزادی که بالغ بلند قد خواهد بود ممکن است در بدو تولد و در یک یا دو سال اول زندگی قد کوتاه تری داشته باشد.

عوامل متعدد دیگری ممکن است بر قد کودک تأثیر بگذارد، از جمله:

 • ژنتیک:  کودکان به احتمال زیاد دارای قد والدین بیولوژیکی خود هستند.
 • بارداری:  تحقیقات  نشان می دهد  که عواملی مانند  کم خونی مادر ، فشار خون بالا،  دیابت بارداری یا چاقی ممکن است بر رشد کودک پس از تولد تأثیر بگذارد.
 • تغذیه:  پیروی از یک رژیم غذایی مغذی از رشد سالم حمایت می کند.
 • هورمون ها:  برخی از کودکان مبتلا به عدم تعادل هورمونی کندتر یا سریعتر از همسالان خود رشد می کنند.
 • سلامت:  کودکی که رشدش کند می‌شود و در گروه قد بسیار پایین‌تری قرار می‌گیرد یا قدش دائماً در سطح پایین‌تری قرار دارد، ممکن است مشکل سلامتی داشته باشد. برخی از کودکان با شرایط ژنتیکی خاص، مانند  سندرم داون ،  ممکن است  کوچکتر از دیگران باشند .
 • داروها:  برخی داروها، مانند استروئیدها، از جمله پردنیزون،  ممکن است  رشد را متوقف کنند.

مردم اغلب در سال اول زندگی تاثیر این مسائل را بر روی قد نمی بینند.

چه زمانی با پزشک صحبت کنیم

در طول سال اول زندگی، کودکان باید حداقل هفت بار به پزشک اطفال خود مراجعه کنند تا رشد و سلامت کلی خود را کنترل کنند.

با این حال، توصیه های پزشکان ممکن است کمی متفاوت باشد. به طور کلی، یک متخصص اطفال می خواهد نوزاد را در زمان های زیر در  سال اول معاینه کند :

 • ۳-۵ روزه
 • ۱ ماهه
 • ۲ ماهه
 • ۴ ماهه
 • ۶ ماهه
 • ۹ ماهه
 • ۱۲ ماه

یک متخصص مراقبت های بهداشتی ممکن است برای نوزادی که پس از تولد وزن زیادی از دست می دهد یا دارای الگوی رشد غیرعادی است ویزیت های مکرر را توصیه کند.

چقدر به نوزادان تازه متولد شده غذا بدهیم

در هفته های اولیه زندگی، دانستن میزان تغذیه نوزاد برای والدین یا مراقبان ممکن است دشوار باشد. اگر نوزاد پس از تولد وزن خود را کاهش دهد، ممکن است احساس فشار برای کمک به او برای بازیابی وزن در سریع ترین زمان ممکن وجود داشته باشد، به خصوص اگر نوزاد نارس به دنیا آمده باشد یا سایر عوامل خطر سلامتی را داشته باشد.

با این حال، مقدار غذایی که نوزادان تازه متولد شده می خورند، بسیار بیشتر از طول عمر آنها در مراحل اولیه زندگی تأثیر می گذارد. افزایش وزن ناکافی باید برای مدت طولانی در نوزادان وجود داشته باشد تا بر طول آنها تأثیر بگذارد.

رشد ناکافی طول به خودی خود در سال اول بسیار غیر معمول است و به احتمال زیاد به دلیل یک سندرم ژنتیکی یا سایر شرایط غیر معمول است.

نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند چقدر باید بخورند؟

بیشتر نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند هر  ۱ تا ۳  ساعت یکبار غذا می خورند. با گذشت زمان، زمان بین تغذیه ممکن است به ۲-۴ ساعت افزایش یابد. مردم می توانند با پیروی از نشانه های تغذیه نوزاد، در صورت نیاز به کودک غذا بدهند.

از آنجایی که یک فرد شیرده نمی تواند میزان شیری که به کودک می دهد را اندازه گیری کند، می تواند با مشاهده دفعات شیردهی و تعویض پوشک تشخیص دهد که آیا کودک شیر کافی دریافت می کند یا خیر. این شاخص ها شامل موارد زیر است:

 • نوزاد حداقل  ۸ تا ۱۲ بار  در ۲۴ ساعت شیر ​​می دهد
 • تا روز دوم، کودک باید حداقل دو پوشک خیس در ۲۴ ساعت داشته باشد. در روز ۳ و ۴، حداقل سه یا بیشتر پوشک مرطوب، و در روز ۵، حداقل شش یا بیشتر پوشک مرطوب.
 • در روز ۴، حداقل ۳-۵ اجابت مزاج در روز.
 • نوزاد در حال افزایش وزن است.

نوزادانی که با شیر خشک تغذیه می شوند چقدر باید بخورند؟

نوزادانی که با شیر خشک تغذیه می شوند ممکن است کمتر از نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند غذا بخورند. پس از چند روز اول، مردم معمولاً به نوزادانی که با شیر خشک تغذیه می‌شوند،  ۱ تا ۲ اونس  شیر در هر شیردهی می‌خورند که ممکن است در پایان ماه اول به ۲ تا ۴ اونس افزایش یابد.

مانند نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می‌شوند، نوزادانی که با شیر خشک تغذیه می‌شوند باید نهایتاً ۸ تا ۱۲ بار در ۲۴ ساعت، از جمله در شب، غذا بخورند. این کار تا ۶ ماهگی که کودک آماده شروع خوردن غذاهای جامد است ادامه خواهد داشت.

خلاصه

مانند بزرگسالان، نوزادان منحصر به فرد هستند – هیچ طول مناسب یا ایده آلی وجود ندارد. تا زمانی که نوزاد به طور طبیعی رشد می کند و به طور ناگهانی به زیر صدک رشد قبلی خود نمی رسد، معمولاً خوب است.

قبل از ۲ سالگی، پزشکان معمولا طول نوزاد را در حالت درازکش اندازه گیری می کنند. پس از ۲ سالگی، زمانی که کودک می تواند بایستد، پزشک می تواند شروع به  اندازه گیری  قد او در حالت ایستاده کند.

مراقبان باید بدانند که در این مرحله، پزشکان ممکن است از نمودارهای رشد WHO به نمودارهای مرجع رشد مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) تغییر وضعیت دهند.

از آنجایی که قد ایستاده کمی کمتر از طول دراز کشیده است، طبقه بندی کودک ممکن است در این مرحله کمی تغییر کند. متخصص اطفال می تواند به والدین و مراقبان کمک کند تا به سؤالات مربوط به طول، رشد،  تغذیه و موارد دیگر پاسخ دهند.

لینک منبع

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه