مثانه بیش فعال چیست؟ علائم، علل، تشخیص، درمان و پیشگیری

مثانه بیش فعال ممکن است با تغییر سبک زندگی، داروها، روش های اداری، دستگاه های کاشتنی یا جراحی درمان شود.

به عنوان اولین خط درمان، رفتار درمانی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • آموزش مثانه
 • استراتژی های کنترل مثانه
 • تمرین عضلات کف لگن
 • مدیریت مایعات (۴)

اگر اقدامات شیوه زندگی کافی نباشد، به احتمال زیاد دوز کمی از دارو برای شما تجویز می شود که می تواند در صورت نیاز برای کنترل علائم افزایش یابد.

اگر داروها تسکین مورد نیاز را ارائه نکنند، پزشک ممکن است به شما آنابوتولینوم توکسین (بوتاکس) بدهد تا به شل شدن عضلات مثانه شما کمک کند.

هم روش‌های اداری و هم دستگاه‌های کاشتنی می‌توانند تکانه‌های الکتریکی را به اعصابی که با مثانه ارتباط برقرار می‌کنند برسانند و به آرامش آن کمک کنند.

در موارد نادر، پزشک ممکن است جراحی را برای افزایش ظرفیت مثانه یا برداشتن کامل آن توصیه کند.

گزینه های دارویی

پزشک ممکن است داروهایی را برای کمک به شل شدن عضلات مثانه تجویز کند، از جمله دسته‌های زیر:

 • ضد موسکارینی ها
 • آگونیست های بتا۳

این داروها به جلوگیری از انقباض مثانه شما قبل از پر شدن کمک می کنند و به محدود کردن تعداد اصرار برای ادرار کردن در طول روز کمک می کنند.

بیشتر بخوانید
8 بهترین دیورتیک طبیعی برای کاهش ورم یا پف و تورم

شما ممکن است این داروها را به صورت قرص از راه دهان یا به صورت چسب های ترانس درمال که دارو را از طریق پوست شما می رسانند مصرف کنید.

اگر درمان‌های دارویی مرسوم برای کنترل OAB شما کافی نباشد، پزشک ممکن است تزریق بوتاکس را برای کمک به آرامش مثانه توصیه کند.

برای تزریق بوتاکس به مثانه، پزشک به شما یک بی حس کننده موضعی می دهد و درمان را مستقیماً به عضله مثانه شما تزریق می کند. انجام این کار مستلزم عبور یک لوله کوچک همراه با دوربین، معروف به سیستوسکوپ، به داخل مثانه است.

درمان بوتاکس برای OAB ممکن است تا شش ماه موثر باشد. (۴)

روش های غیر جراحی و جراحی

اگر دارو در درمان مثانه بیش فعال شما موثر نیست، ممکن است کاندیدای برخی از روش ها باشید.

تحریک عصبی که به عنوان درمان تعدیل عصبی نیز شناخته می‌شود، تکانه‌های الکتریکی را به اعصابی که مثانه و مغز را به هم متصل می‌کنند ارسال می‌کند تا به آنها کمک کند تا ارتباط مؤثرتری برقرار کنند.

دو نوع اصلی تحریک عصبی وجود دارد: تحریک عصب تیبیا از راه پوست (PTNS) و تعدیل عصبی ساکرال (SNS). اولی شامل یک سری درمان در مطب است، در حالی که دومی شامل کاشت یک ضربان ساز مثانه با جراحی است.

بیشتر بخوانید
گلومرولونفریت - علائم و علل

در موارد بسیار نادر و جدی، ممکن است جراحی برای بزرگ شدن مثانه یا تغییر جریان ادرار در نظر گرفته شود. (۱)

درمان ها و شیوه های مکمل، جایگزین و یکپارچه

ممکن است اقداماتی وجود داشته باشد که می توانید به تنهایی برای بهبود کنترل مثانه خود، چه با یا بدون درمان های پزشکی انجام دهید.

یادداشت روزانه مثانه – ردیابی ادرار، همچنین مصرف غذا و نوشیدنی و سایر فعالیت ها – می تواند به شما کمک کند تا بفهمید چه غذاها یا رفتارهایی ممکن است در OAB نقش داشته باشند.

تغییر رفتارهای دفع ادرار ممکن است به مغز شما کمک کند تا سیگنال‌هایی را برای دفع ادرار به روشی منظم‌تر ارسال کند. تکنیک هایی که ممکن است مفید باشند عبارتند از:

 • ادرار مضاعف (تلاش برای دفع مجدد بلافاصله ادرار)
 • دفع ادرار با تأخیر (از چند دقیقه تا چند ساعت منتظر ماندن برای دفع ادرار)
 • ادرار به موقع (ادرار کردن فقط در زمان های برنامه ریزی شده)

بهتر است قبل از استفاده از این تکنیک ها با پزشک خود در مورد این تکنیک ها صحبت کنید.

بیشتر بخوانید
همه آنچه باید در مورد سطوح پایین کراتینین بدانید

همچنین ممکن است از تمریناتی که از عضلات کف لگن استفاده می کنند، بهره مند شوید، از جمله موارد زیر:

 • مخروط ها این تمرین شامل فشار دادن ماهیچه های لگن به مدت چند ثانیه، سپس شل کردن و تکرار این کار برای تعداد مشخصی از تکرارها است.
 • تلنگرهای سریع هنگامی که میل به ادرار کردن دارید، ممکن است بتوانید با فشار دادن و شل کردن سریع عضلات لگن خود، به کنترل آن کمک کنید. (۱،۳)

در مورد گیاهان دارویی، داروهای گیاه شناسی با پزشک خود مشورت کنید

در حالی که برخی از گیاهان و داروهای گیاهی و ترکیبی از گیاهان طب سنتی چینی نیز وجود دارد که به طور سنتی مورد استفاده قرار گرفته اند یا برای کمک به کاهش علائم OAB مورد بررسی قرار گرفته اند، تحقیقات از نظر کیفیت و نتیجه گیری محدود و متغیر است. قبل از شروع یک داروی گیاهی، به خصوص اگر قصد دارید مدت طولانی‌تری مصرف کنید، بهتر است با اورولوژیست، ارائه‌دهنده مراقبت‌های اولیه یا یک پزشک متخصص طب یکپارچه صحبت کنید. (۵)

درباره درمان مثانه بیش فعال بیشتر بدانید

پیشگیری از مثانه بیش فعال

پیروی از یک رژیم غذایی سالم و انجام فعالیت بدنی کافی می تواند با تقویت عضلات در تنه، اطمینان از منظم بودن روده و کمک به حفظ وزن بدن به بهبود علائم مثانه کمک کند.

بیشتر بخوانید
علت احتباس ادراری چیست و چگونه درمان می شود؟

برخی از غذاها و مواد تشکیل دهنده می توانند مثانه شما را تحریک کنند، و ممکن است بخواهید یک دفتر خاطرات داشته باشید تا بفهمید که آیا یکی از آنها در علائم شما نقش دارند یا خیر.

غذاها و نوشیدنی هایی که ممکن است به OAB کمک کنند عبارتند از:

 • قهوه
 • چای
 • نوشیدنی های الکلی
 • نوشیدنی های گازدار
 • میوه های خانواده مرکبات
 • غذاهای مبتنی بر گوجه فرنگی
 • شکلات
 • غذای تند

با اجتناب از غذاهایی که برای شما مشکل ایجاد می کنند، می توانید علائم خود را به اندازه کافی کاهش دهید تا به درمان های دیگر فرصت بهتری برای اثربخشی بدهید.

علاوه بر این، می توانید تمریناتی را برای تقویت و تقویت عضلات کف لگن انجام دهید. این تمرینات ممکن است به شما در مقاومت در برابر میل به ادرار کردن و کاهش نشت ادرار کمک کند. (۱،۳)

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه