مخاط در مدفوع نوزاد علل و چه باید کرد

اگر علائم دیگری وجود نداشته باشد، مقدار کمی مخاط در مدفوع نوزاد احتمالاً جای نگرانی ندارد. با این حال، مقادیر زیادی مخاط، مخاطی که در چندین مدفوع پشت سر هم ظاهر می‌شود، یا علائم همراه اسهال می‌تواند هر کدام به یک آلرژی، عفونت گوارشی یا مشکل دیگری اشاره کند.

روده ها به طور طبیعی مخاطی ترشح می کنند که به پوشاندن مجرای روده، هضم غذا و دفع مدفوع کمک می کند. گاهی اوقات، مقداری از این مخاط به مدفوع ختم می شود. مقدار کمی مخاط در یک یا دو پوشک، به خصوص اگر علائم دیگری وجود نداشته باشد، معمولاً نشانه بیماری نیست.

گاهی اوقات، مخاط به مقدار زیاد ظاهر می شود یا برای چند روز عود می کند. در این مورد، احتمال وجود یک مشکل اساسی وجود دارد. در اینجا، نگاهی به برخی از این دلایل می اندازیم و توضیح می دهیم که چه زمانی باید با پزشک تماس گرفت.

در نوزاد مبتلا به اسهال، مدفوع آبریزش و شل ممکن است حاوی مخاط باشد. با این حال، در نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می کنند، رایج است برای اینکه مدفوع شل و تا حدودی آبریزش کند، بنابراین تشخیص تفاوت بین مدفوع معمولی و اسهال ممکن است دشوار باشد.

برخی از علائم اسهال عبارتند از:

 • اجابت مزاج بیشتر از حد معمول
 • علائم درد یا ناراحتی، مانند گریه کردن، تنش کردن بدن یا انجام حرکات غیر معمول
 • کاهش ادرار که ممکن است نشانه کم آبی بدن باشد

عفونت های ناشی از باکتری یا ویروس، تغییرات رژیم غذایی و بسیاری از مسائل دیگر می توانند باعث اسهال شوند.

اسهال اغلب خود به خود از بین می رود. اطمینان حاصل کنید که کودک مایعات زیادی می نوشد تا از کم آبی بدن جلوگیری شود. مراقبین نوزادانی که فقط با شیر مادر تغذیه می کنند باید از شیر دادن مکرر اطمینان حاصل کنند.

بیشتر بخوانید
آنچه والدین باید در مورد سطح طبیعی قند خون برای کودکان بدانند

در نوزادان زیر ۳ ماه، اسهال طولانی مدت یا شدید می تواند به سرعت باعث کم آبی بدن شود. اسهال شدید حتی می تواند کشنده باشد.

اگر کودک علائم کم آبی را نشان داد، اگر اسهال بیش از ۱ تا ۲ روز طول کشید، یا اگر اسهال بسیار شدید بود، با پزشک تماس بگیرید.

آلرژی ها و حساسیت های غذایی می توانند باعث اسهال یا ایجاد مخاط در مدفوع کودک شوند، اگرچه این غیر معمول است. در نوزادانی که شیر می دهند، تغییر ناگهانی در رژیم غذایی مادر ممکن است علت باشد. حساسیت به آهن، سویا یا سایر ترکیبات فرموله نیز ممکن است نقش داشته باشد.

در نوزادان بزرگ‌تری که مواد جامد می‌خورند، برخی غذاها می‌توانند باعث اسهال شوند. این می تواند یک علامت هشدار اولیه از حساسیت غذایی باشد، اگرچه تغییر رنگ یا قوام مدفوع با معرفی غذاهای جدید معمول است.

گاهی اوقات، تغییر ناگهانی در رژیم غذایی کودک – مانند تغییر به شیر خشک جدید – می تواند برای چند روز باعث اسهال شود. با یک متخصص اطفال در مورد چگونگی مدیریت این تغییرات رژیم غذایی برای به حداقل رساندن خطر اسهال و درد معده صحبت کنید.

در اینجا درباره آلرژی در نوزادان بیشتر بدانید.اگر مدفوع نوزاد سبز و کف آلود است، ممکن است به دلیل دوره های کوتاه شیردهی باشد.

تغییرات در نحوه شیر دادن نوزاد می تواند بر بافت مدفوع او تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، برخی از نوزادانی که قبل از تعویض سینه برای مدت کوتاهی شیر می‌خورند، مدفوع سبز رنگی دارند.

بیشتر بخوانید
استفاده ملاتونین در کودکان

اگر کودک شیر بخورد، ممکن است به نظر برسد مدفوع او حاوی مخاط است. این می تواند زمانی اتفاق بیفتد که نوزاد بیشتر از شیر عقبی شیر جلویی دریافت کند. شیر پیشین شیری است که در ابتدای غذا وجود دارد و می‌تواند رقیق‌تر و شیرین‌تر باشد، در حالی که شیر عقبی در انتهای غذا موجود است.

تغذیه از هر سینه برای دوره های طولانی تر ممکن است کمک کند.

ممکن است کودک در مدفوع خون و مخاط داشته باشد. اگر مدفوع خیلی سفت باشد، این می تواند به این معنی باشد که کودک یبوست دارد. خون و مخاط ممکن است از پارگی های ریز در مقعد کودک ناشی شود. اطمینان از اینکه کودک مایعات زیادی مصرف می کند ممکن است کمک کند.

در صورت وجود با پزشک تماس بگیرید:

 • خونریزی گسترده – بیش از چند رگه در مدفوع
 • خونریزی که در چندین حرکت روده ظاهر می شود
 • خونریزی که از بین می رود و چند روز بعد باز می گردد
 • اسهال همراه با خون (با یا بدون مخاط)

اگر نوزادی فقط خون و مخاط می ریزد یا خون زیادی در مدفوعش دارد و بی قرار است، به اورژانس مراجعه کنید.

در اینجا با داروهای خانگی برای نوزادان مبتلا به یبوست آشنا شوید.

به ندرت، مخاط در مدفوع نوزاد می تواند نشانه یک مشکل جدی باشد.

اگر مدفوع بسیار چرب به نظر می رسد و به طور غیرمعمول بزرگ یا بدبو است، ممکن است مشکل استئاتوره باشد. استئاتوره به معنای وجود چربی بیش از حد در مدفوع است.

شرایط متعددی می تواند باعث استئاتوره شود. آنها عبارتند از:

 • مشکلات مربوط به سلامت کبد: نوزادی که مشکلات سلامتی کبدی دارد ممکن است پوست و چشم‌هایش زرد شده و ادرار تیره یا نادر باشد. که در موارد نادر، مدفوع کودک نیز ممکن است رنگ پریده یا سفید شود.
 • مشکلات سلامت لوزالمعده: وقتی لوزالمعده به درستی کار نمی کند، بدن نمی تواند چربی را به درستی جذب یا هضم کند. مدفوع نوزاد نیز ممکن است کم رنگ یا سفید باشد.
 • بیماری های سوء جذب: برخی بیماری ها هضم چربی را برای بدن مشکل می کنند. در نوزادانی که شروع به خوردن مواد جامد کرده اند، برای مثال، بیماری سلیاک یا فیبروز کیستیک ممکن است یک عامل باشد.
بیشتر بخوانید
فرق آبله مرغان با بیماری دست و پا و دهان

در اینجا درباره استئاتوره بیشتر بدانید.اگر کودک علائم دیگری مانند تب داشته باشد، یک مراقب باید توصیه های پزشکی را در نظر بگیرد.

اگر فقط کمی مخاط در مدفوع نوزاد وجود داشته باشد، معمولاً می توان منتظر ماند و دید که آیا از بین می رود یا خیر.

با این حال، اگر کودک:

 • مقدار زیادی مخاط در مدفوع آنها وجود دارد
 • علائم دیگری مانند اسهال، تب یا درد دارد
 • نارس به دنیا آمده یا زیر ۳ ماه است
 • به دلیل بیماری یا دارو، سیستم ایمنی ضعیفی دارد

هر کسی که مطمئن نیست مشکل جدی وجود دارد یا خیر، باید احتیاط کند و با یک متخصص اطفال تماس بگیرد.

به اورژانس بروید اگر کودک:

 • مقدار زیادی خون در مدفوع آنها وجود دارد
 • مدفوع سفید دارد و به نظر بیمار است
 • علائم کم آبی بدن مانند لب های ترک خورده، گود افتادگی چشم ها یا تکرر ادرار را نشان می دهد
 • خوردن یا تغذیه را متوقف می کند
بیشتر بخوانید
میکروزومی همی فاسیال

یک نوزاد ممکن است داشته باشد انواع دیگر مدفوع مانند:

 • مکونیوم: این مدفوع سیاه یا تیره و چسبناکی است که نوزادان اندکی پس از تولد دفع می کنند. اگر بیش از ۳ روز رخ داد با پزشک مشورت کنید.
 • مدفوع سالم: در نوزادان، معمولاً نرم است و ممکن است کمی آبریزش کند. نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می کنند معمولا مدفوع زرد رنگ و دانه دار دفع می کنند. مدفوع سالم همچنین می تواند سبز مایل به قهوه ای یا ضخیم و خرمایی باشد.
 • مدفوع با رنگ روشن: وقتی کودک شروع به خوردن مواد جامد می کند، برخی غذاها می توانند رنگ مدفوع را تغییر دهند. هویج ممکن است آن را قرمز یا نارنجی کند، برای مثال، در حالی که اسفناج ممکن است آن را سبز کند.
 • مدفوع یبوست: ممکن است قهوه ای تیره، توده ای و سفت باشد.
 • مدفوع سیاه: این می تواند نشانه خونریزی در دستگاه گوارش فوقانی نوزاد باشد. به دکتر زنگ بزن

بیشتر تغییرات در مدفوع نوزاد موقتی است و مقدار کمی مخاط در مدفوع معمولاً جای نگرانی ندارد.

با این حال، یک متخصص اطفال می تواند به او اطمینان دهد و به نظارت بر علائم کودک کمک کند. هر مراقبی که مطمئن نیست تغییرات مدفوع نشان دهنده وجود مشکل است، باید برای راهنمایی با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی تماس بگیرد.

Source link

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.
دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه