ممکن است به دلیل رنگ ها و مواد افزودنی غذایی و همچنین برخی داروها مدفوع نارنجی داشته باشید. اما برخی از رنگ ها می توانند نشان دهنده یک بیماری زمینه ای باشند.

اجابت مزاج سالم، مدفوع به خوبی شکل گرفته، اما نرم و به راحتی دفع می شود. هر رنگ قهوه ای معمولاً نشان می دهد که مدفوع سالم است و هیچ مشکلی در رژیم غذایی یا گوارشی وجود ندارد. اما اگر رنگ مدفوع شما به طور قابل توجهی متفاوت باشد، مانند نارنجی، ممکن است کمی نگران شوید.

در حالی که برخی از رنگ های غیر معمول مدفوع نشان دهنده یک مشکل بالقوه سلامتی است، نارنجی معمولا یک تغییر رنگ بی ضرر و موقت است. به طور معمول، مدفوع نارنجی رنگ توسط برخی غذاها یا افزودنی های غذایی ایجاد می شود. هنگامی که آنها هضم شدند، مدفوع شما باید به حالت عادی بازگردد.

غذاهایی که باعث مدفوع نارنجی رنگ می شوند

علت مدفوع نارنجی رنگ معمولاً غذای نارنجی رنگ است. به طور خاص، این بتاکاروتن است که به غذا رنگ نارنجی می دهد و همین کار را با مدفوع شما انجام می دهد. بتا کاروتن نوعی ترکیب به نام کاروتنوئید است. کاروتنوئیدها می توانند قرمز، نارنجی یا زرد باشند و در بسیاری از انواع سبزیجات، میوه ها، غلات و روغن ها یافت می شوند. غذاهای غنی از بتاکاروتن عبارتند از هویج، سیب زمینی شیرین و کدو حلوایی زمستانه.

مدفوع پرتقال: علل، درمان، و Morehealthline.comhttps://www.healthline.com › سلامتی

بتا کاروتن همچنین به عنوان “پرویتامین” شناخته می شود. به این دلیل که می تواند به شکل فعال ویتامین A تبدیل شود. اشکال مصنوعی بتاکاروتن نیز به عنوان مکمل فروخته می شود. مصرف مکمل های حاوی بتاکاروتن می تواند منجر به مدفوع نارنجی شود. همچنین، رنگ‌های خوراکی – مانند رنگ‌هایی که برای تهیه نوشابه نارنجی یا خوراکی‌های نارنجی رنگ استفاده می‌شوند – می‌توانند همین کار را روی مدفوع شما انجام دهند.

بیشتر بخوانید
رفلاکس اسید و حالت تهوع

مشکلات گوارشی که ممکن است باعث مدفوع نارنجی رنگ شود

مشکلات گوارشی، چه جزئی و چه جدی، می تواند منجر به تغییر رنگ مدفوع شود. رنگ قهوه ای مدفوع طبیعی به دلیل تعامل صفرا با آنزیم های موجود در مدفوع ایجاد می شود. صفرا یک مایع اسیدی است که توسط کبد برای کمک به هضم تولید می شود. اگر مدفوع شما به اندازه کافی صفرا را جذب نمی کند، ممکن است خاکستری روشن یا خرمایی باشد. این می تواند زمانی اتفاق بیفتد که شما یک مورد کوتاه مدت اسهال دارید یا اگر بیماری کبدی جدی تری دارید. گاهی اوقات نوزادان مجاری صفراوی را مسدود می کنند که منجر به شل شدن مدفوع نارنجی یا خاکستری می شود.

بیشتر بخوانید
بهترین راه‌ها برای آروغ زدن چیست؟

داروهایی که ممکن است باعث مدفوع نارنجی رنگ شوند

برخی از داروها، مانند آنتی بیوتیک ریفامپین، ممکن است باعث ایجاد مدفوع نارنجی یا روشن شود. داروهای حاوی هیدروکسید آلومینیوم – برای مثال آنتی اسیدها – ممکن است در برخی افراد مدفوع نارنجی یا خاکستری ایجاد کنند.

آیا راه هایی برای درمان آن وجود دارد؟

اگر مدفوع نارنجی نتیجه یک رژیم غذایی به خصوص غنی از غذاهای نارنجی است، برخی از آن هویج یا سیب زمینی شیرین را با سایر گزینه های سالم جایگزین کنید. ببینید آیا این اثر مطلوب را دارد یا خیر. معمولاً بتاکاروتن اضافی در رژیم غذایی فقط تأثیر موقتی بر حرکات روده شما دارد. در بیشتر موارد، هیچ درمانی لازم نیست.

بیشتر بخوانید
چرا مدام احساس نیاز به مدفوع کردن یا تنسموس دارم؟

اگر دارویی رنگ مدفوع شما را تغییر می‌دهد یا عوارض جانبی ناخوشایندی ایجاد می‌کند، با پزشک خود در مورد این عوارض صحبت کنید. یک داروی جایگزین ممکن است یک گزینه باشد. اگر در حین مصرف آنتی بیوتیک هیچ عارضه جانبی دیگری نداشتید، صبر کنید تا مصرف دارو تمام شود تا ببینید آیا مدفوع شما به رنگ طبیعی و سالم برمی گردد یا خیر.

چه زمانی جدی است؟

در بیشتر موارد، مدفوع نارنجی رنگ آنقدر جدی نیست که نیاز به مراجعه به پزشک داشته باشد. با این حال، برخی از رنگ های غیر معمول مدفوع، دلایلی برای مراجعه به پزشک هستند. به عنوان مثال، مدفوع سیاه رنگ می تواند نشان دهنده خونریزی در قسمت فوقانی دستگاه گوارش باشد. مدفوع قرمز می تواند به معنای خونریزی از قسمت تحتانی دستگاه گوارش باشد. مدفوع سفید گاهی اوقات نشانه بیماری کبدی است.

بیشتر بخوانید
بادام و رفلاکس اسید

ایجاد مدفوع نارنجی رنگ پس از مصرف دارویی مانند ریفامپین غیرعادی است. اگر این تنها عارضه جانبی دارو است، صبر کنید تا به پزشک مراجعه کنید. اگر همچنین درد معده، خون در ادرار یا مدفوع، سرگیجه یا سایر شکایات جدی را تجربه کردید، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید. همچنین، اگر مدفوع شما نارنجی (یا هر رنگ غیر معمول) است و بیش از چند روز اسهال دارید، به پزشک خود اطلاع دهید. اسهال طولانی مدت شما را در معرض خطر کم آبی قرار می دهد و می تواند نشانه ای از مشکلات جدی تری برای سلامتی باشد.