دیابت بارداری حدود ۱۰ درصد از همه افراد باردار را تحت تاثیر قرار می دهد. شما می توانید این وضعیت را با تغییرات سبک زندگی و احتمالاً انسولین کنترل کنید تا از ابتلا به دیابت نوع ۲ بعد از بارداری جلوگیری کنید.

افراد مبتلا به دیابت حاملگی در دوران بارداری دچار قند خون بالا می شوند.

دیابت بارداری بیشتر از آنچه تصور می کنید رخ می دهد. تا ۱۰% از همه حاملگی ها در ایالات متحده در هر سال تاثیر می گذارد، و این نرخ ها در حال افزایش است.

در اینجا آنچه باید در مورد مدیریت دیابت بارداری بدانید آورده شده است.

مدیریت دیابت بارداری: چه باید بدانیدhealthline.comhttps://www.healthline.com › سلامتی

خط اول درمان دیابت بارداری چیست؟

متفورمین معمولاً اولین خط درمانی است که پزشکان برای افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ تجویز می کنند. به طور کلی ایمن و موثر و همچنین مقرون به صرفه در نظر گرفته می شود.

در مقابل، انسولین برای مدت طولانی به عنوان اولین درمان پزشکی برای دیابت بارداری در افراد باردار در نظر گرفته شده است که سطح قند آنها را نمی توان تنها با تغییر سبک زندگی و رژیم غذایی کنترل کرد، که تقریبا ۳۰% است.

با این حال، انسولین درمانی برای دیابت بارداری نیاز به تزریق دارد. افراد بارداری که به دیابت بارداری مبتلا می شوند و به انسولین نیاز دارند باید یاد بگیرند که برای کنترل سطح بالای قند خون خود انسولین تزریق کنند.

در سال های اخیر برخی پژوهش دریافته است که داروهای خوراکی کاهش دهنده قند خون مانند گلیبورید (گلی بن کلامید) و متفورمین ممکن است جایگزین های خوبی برای انسولین باشند. در میان فواید، داروهای خوراکی نسبت به انسولین هزینه کمتری دارند و مصرف آن برای بیماران آسانتر است.

بیشتر بخوانید
هایپرگلیسمی (قند خون بالا): علائم، علل، درمان

گلایبورید درمان قبلی برای برخی از موارد دیابت بارداری بود. با این حال، برخی در جریان بودند نگرانی ها در مورد اینکه آیا گلیبورید می تواند عوارضی برای نوزاد ایجاد کند، از جمله نگرانی در مورد افزایش وزن هنگام تولد، نوزادان بزرگ برای سن حاملگی و هیپوگلیسمی نوزادان.

با این حال، اخیرا مطالعه هیچ تفاوتی در نتایج در بین افراد باردار مصرف کننده گلایبوراید در مقایسه با افرادی که از تزریق انسولین استفاده می کردند، مشاهده نشد.

محققین اشاره کردند همانطور که در دستورالعمل های انجمن دیابت آمریکا و کالج آمریکایی متخصصان زنان و زایمان توصیه شده است، انسولین خط اول درمان دیابت بارداری باقی می ماند.

تحقیقات بیشتری در مورد پیامدهای ایمنی درازمدت برای نوزادان و مادرانی که تحت درمان با گلیبورید یا متفورمین قرار می گیرند در مقایسه با انسولین مورد نیاز است.

قند خون در دوران بارداری باید در کجا باشد؟

مگر اینکه در معرض خطر بالایی قرار داشته باشید، پزشک شما آزمایش دیابت بارداری را در فاصله زمانی بین دو هفته آغاز می کند ۲۴ و ۲۸ هفته از بارداری شما

اولین مرحله آزمایش چالش گلوکز است، یک آزمایش ۱ ساعته که برای اندازه گیری سطح گلوکز خون شما پس از نوشیدن یک نوشیدنی گلوکز فوق العاده شیرین طراحی شده است. در حالت ایده آل، سطح قند خون شما باید کمتر باشد ۱۴۰ mg/dL. اگر آنها هستند، شما دیابت بارداری ندارید.

بیشتر بخوانید
گلیکوزوری: علل، علائم و درمان

اگر نه، آزمایش تحمل گلوکز خوراکی ۳ ساعته را انجام می دهید.

پزشک سطح قند خون شما را هر ساعت به مدت ۲ تا ۳ ساعت پس از نوشیدن یک نوشیدنی گلوکز دیگر اندازه گیری می کند. اگر سطح قند خون شما بالا باشد، به این معنی است که دیابت بارداری دارید.

پس از شروع درمان، هدف این است که سطح قند خون خود را به سطح مورد انتظار برگردانید. این انجمن دیابت آمریکا اهداف زیر را توصیه می کند:

  • قبل از خوردن غذا: ۹۵ میلی گرم در دسی لیتر یا کمتر
  • یک ساعت بعد از غذا: ۱۴۰ میلی گرم در دسی لیتر یا کمتر
  • دو ساعت بعد از غذا: ۱۲۰ میلی گرم در دسی لیتر یا کمتر

برای دیابت بارداری چه داروهایی مصرف می کنید؟

انسولین محتمل ترین دارویی است که پزشک توصیه می کند برای کمک به حفظ سطح قند خون خود در محدوده مورد انتظار مصرف کنید.

با این حال، هنگامی که تشخیص دیابت بارداری را دریافت می کنید، احتمالاً پزشک به شما توصیه می کند که رژیم غذایی خود را تغییر دهید تا به شما در کاهش سطح قند خون کمک کند. این ممکن است نیاز به تنظیمی از جانب شما داشته باشد، با برنامه ریزی غذایی و ورزش منظم.

برخی از افراد فقط با این تغییرات می توانند سطح قند خون خود را مدیریت کنند. با این حال، دیگران به انسولین نیاز دارند.

صرف نظر از این، شما همچنین باید سطح قند خون خود را روزانه آزمایش کنید.

آیا غذاهایی وجود دارد که در دیابت بارداری باید از آنها اجتناب کرد؟

به طور کلی، شما باید رژیم غذایی سالمی داشته باشید که سرشار از میوه ها و سبزیجات کامل، با مقادیر متوسط ​​چربی های سالم، پروتئین بدون چربی و غلات کامل باشد.

بیشتر بخوانید
نکات کاهش وزن بی خطر در بارداری با چاقی

اما می‌خواهید غذاهایی که قند بالایی دارند، مانند نوشابه‌ها، شیرینی‌ها و کلوچه‌ها، آب‌میوه‌ها و آب نبات‌ها را راحت کنید. در واقع، ممکن است پزشک به شما توصیه کند که مصرف کربوهیدرات های ساده مانند برنج سفید، سیب زمینی، سیب زمینی سرخ کرده و آب نبات را به حداقل برسانید، زیرا باعث افزایش سریع قند خون می شوند.

آیا دیابت بارداری بعد از بارداری از بین می رود؟

معمولاً بعد از زایمان سطح قند خون شما کاهش می یابد. پزشک در مورد قند خون شما آزمایش می کند ۱۲ هفته بعد از زایمان

با این حال، شانس بیشتری برای ابتلا به دیابت نوع ۲ در آینده دارید. متخصصان به طور کلی توصیه می کنند که در هر مورد آزمایش دیابت انجام دهید ۳ سال بعد از تولد نوزاد شما

سوالات متداول

در اینجا چند سوال رایج در مورد دیابت بارداری وجود دارد:

آیا من باعث دیابت بارداری شده ام؟

برخی از عوامل احتمال ابتلا به دیابت بارداری را افزایش می دهند، مانند چاقی یا اضافه وزن در هنگام باردار شدن، زیرا ممکن است از قبل مقداری مقاومت به انسولین داشته باشید و حتی آن را ندانید. به نظر می رسد داشتن سابقه خانوادگی دیابت نیز خطر ابتلا را افزایش می دهد.

با این حال، برخی از افراد در دوران بارداری بدون هیچ عامل خطر شناخته شده ای به دیابت بارداری مبتلا می شوند.

بیشتر بخوانید
نمونه رژیم غذایی در بیماری دیابت 2

اگر دیابت بارداری به خوبی مدیریت نشود چه اتفاقی می افتد؟

بر اساس مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری، اگر در مدیریت قند خون خود با دیابت بارداری مشکل دارید، در معرض خطر چندین مورد هستید:

  • یه بچه خیلی بزرگ
  • زایمان سزارین
  • فشار خون بالا
  • قند خون پایین در کودک شما

با دیابت بارداری چه کاری نباید انجام داد؟

شما نمی خواهید اهمیت آزمایش سطح قند خون خود را همانطور که پزشک توصیه می کند نادیده بگیرید. اگر سطح قند خون خود را آزمایش نکنید، نمی دانید که آیا برای کاهش سطح قند خون خود نیاز به مصرف انسولین دارید یا خیر.

خلاصه

چه آن را پیش بینی کرده باشید یا نه، تشخیص دیابت بارداری هنوز هم می تواند تعجب آور باشد. با این حال، این یک شرایط قابل کنترل است. اگر تشخیص دیابت بارداری دریافت کردید، می‌توانید راه بسیاری از افراد دیگری را که با تغییراتی در سبک زندگی و احتمالاً مقداری انسولین کنترل کرده‌اند، دنبال کنید. در مورد هر گونه نگرانی که ممکن است در مورد مدیریت دیابت بارداری و پیگیری احتمال ابتلا به دیابت نوع ۲ در آینده داشته باشید، با پزشک خود صحبت کنید.

Source link