عوارض جنسی داروهای ضد افسردگی

عوارض جنسی یکی از شایع ترین شکایات در مورد داروهای ضد افسردگی است. طبق گزارش وزارت بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده، افسردگی بالینی یک نفر از هر ۵ بزرگسال در ایالات متحده را تحت تاثیر قرار می دهد.

همانطور که افسردگی می تواند هر کسی را تحت تاثیر قرار دهد، افراد از هر جنسیت می توانند عوارض جانبی جنسی را هنگام مصرف داروهای ضد افسردگی تجربه کنند. درک اینکه چگونه این داروها بر زندگی جنسی شما تأثیر می گذارد می تواند به شما در مدیریت عوارض جانبی کمک کند.

کدام داروها عوارض یا کاهش میل جنسی دارند؟

عوارض جانبی جنسی به طور کلی با داروهای ضد افسردگی مرتبط است، اما برخی از انواع داروها نسبت به سایرین مشکلات جنسی بیشتری ایجاد می کنند. طبق گزارش‌ها، داروهای ضد افسردگی زیر مشکل‌سازترین هستند:

  • سیتالوپرام (سلکسا)
  • دولوکستین (Cymbalta)
  • اسیتالوپرام (Lexapro)
  • پاروکستین (پاکسیل و پاکسیل CR)
  • فلوکستین (پروزاک)
  • سرترالین (Zoloft)

خطر عوارض جانبی جنسی با داروهای بوپروپیون (ولبوترین) و میرتازاپین (رمرون) اندکی کاهش می یابد. درک این نکته مهم است که هر داروی ضد افسردگی می تواند باعث مشکلات جنسی شود.

مدیریت عوارض جنسی ضد افسردگی

چرا داروهای ضد افسردگی باعث عوارض جنسی می شوند؟

اکثر داروهای ضد افسردگی تجویزی بخشی از یک خانواده دارویی به نام SSRIs (مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین) هستند. با افزایش سطح سروتونین در بدن، فردی که دارو مصرف می کند، احساس آرامش و اضطراب کمتری را تجربه می کند.

با این حال، همین حس آرامش و ثبات می تواند میل جنسی ما را کاهش دهد. این مانع از انتقال هورمون هایی می شود که باعث می شود بدن ما به رابطه جنسی پاسخ دهد و پیام خود را به مغز ما منتقل کند. به بیان ساده، داروهای ضد افسردگی می توانند میل جنسی ما را کاهش دهند.

بیشتر بخوانید
آنچه در مورد ادرار کردن بعد از رابطه جنسی باید بدانید

عوارض جنسی در زنان

سطح سروتونین در بدن با داروهای ضد افسردگی تجویزی تثبیت می شود. زنانی که از داروهای SSRI استفاده می کنند ممکن است روانکاری با تاخیر و همچنین ارگاسم تاخیری یا مسدود شده را تجربه کنند. به طور کلی، زنان نیز احتمالاً عدم تمایل به رابطه جنسی را تجربه می کنند.

در برخی موارد، زنان در حین رابطه جنسی احساس ناراحتی می کنند. اگر از داروهای ضد افسردگی استفاده می کنید و در تلاش برای بارداری هستید، باید با پزشک خود صحبت کنید. ثابت شده است که برخی از داروهای ضد افسردگی باعث نقص مادرزادی می شوند.

عوارض جنسی در مردان

مردان نیز تحت تأثیر تثبیت سروتونین که SSRI ها ایجاد می کنند، قرار می گیرند.

عوارض جانبی رایج در مردان شامل کاهش میل جنسی و مشکل در نعوظ است. برخی از مردان در حفظ نعوظ مشکل دارند. مردانی که داروهای ضد افسردگی مصرف می کنند نیز ارگاسم تاخیری یا مسدود شده را گزارش می کنند. برخی داروها مانند سلکسا می توانند باعث کاهش تعداد اسپرم نزدیک به صفر در مردان شوند.

عوارض جنسی در هر دو جنس

هم مردان و هم زنان اغلب در نتیجه مصرف داروهای ضد افسردگی موارد زیر را تجربه می کنند:

  • افزایش وزن
  • حالت تهوع
  • سرگیجه
  • احساس سستی
بیشتر بخوانید
دگرجنس گرایی چیست؟

واکنش هر فردی به این عوارض جانبی متفاوت است. با این حال، برای بسیاری از افراد، این اثرات عاطفی و فیزیکی اضافی می تواند ایده رابطه جنسی را جذاب تر کند.

افزایش وزن، به ویژه، می تواند منجر به احساس خودآگاهی شود که منجر به کاهش میل جنسی می شود. مهم است که بفهمید آیا داروهای ضدافسردگی شما علت مستقیم عدم تمایل شما به رابطه جنسی هستند یا اینکه آیا مشکل دیگری در بازی وجود دارد.

گاهی اوقات مدیریت وزن یا تنظیم روتین ورزشی به شما انرژی و تمایل بیشتری برای رابطه جنسی می دهد.

مدیریت عوارض جنسی داروهای ضد افسردگی

دوز خود را تنظیم کنید

داروهای ضد افسردگی تقریباً در هر دوزی می توانند بر میل جنسی شما تأثیر بگذارند. با این حال، منطقی است که دوزهای بالاتر منجر به افزایش خطر عوارض جانبی جنسی شود.

اگر عوارض جانبی جنسی را تجربه می کنید، از پزشک خود در مورد تغییر دوز کمتر بپرسید. هرگز دوز خود را بدون صحبت با پزشک خود تنظیم نکنید.

توجه به این نکته مهم است که اگر تصمیم به انجام این روش دارید، احتمالاً پس از تغییر به دوز کمتر، باید چندین هفته از نزدیک تحت نظر باشید. بدون مشورت با پزشک خود، مصرف داروهای ضد افسردگی خود را به طور کامل قطع نکنید.

زمان بندی را در نظر بگیرید

وقتی صحبت از رابطه جنسی می شود، زمان بندی می تواند همه چیز باشد. این امر به ویژه در صورتی صادق است که داروهای تجویزی شما میل جنسی شما را کاهش دهند.

بیشتر بخوانید
آیا سرکه سیب می تواند زگیل را درمان کند؟

اگر یک بار در روز از داروهای ضد افسردگی استفاده می کنید، ممکن است بتوانید با مصرف دارو بعد از زمانی از روز که به طور معمول رابطه جنسی دارید، مشکل را حل کنید.

به طور کلی، عوارض جانبی داروها چند ساعت قبل از دوز بعدی کمتر آزاردهنده می شوند. این روش ممکن است برای همه جواب ندهد، و اگر جواب داد، یک نکته منفی این است که رابطه جنسی کمتر خودبخودی است.

نسخه خود را دوباره ارزیابی کنید

اگر تغییر دوز و زمان مصرف دارو نتوانست مشکلات جنسی شما را برطرف کند، تسلیم نشوید. ممکن است لازم باشد به نوع دیگری از داروهای ضد افسردگی روی بیاورید.

پزشک شما ممکن است یک داروی ضد افسردگی را پیشنهاد کند که کمتر احتمال دارد عوارض جانبی جنسی ایجاد کند. آنها همچنین ممکن است داروی تجویزی دیگری را برای تکمیل رژیم فعلی شما اضافه کنند.

داروهای اختلال نعوظ می تواند به مردان در حفظ نعوظ کمک کند. برخی از زنان از افزودن داروی ضد افسردگی به نام بوپروپیون به رژیم دارویی خود سود می برند.

یک جدول زمانی تعیین کنید

یکی از ساده ترین راه حل ها برای اختلال عملکرد جنسی این است که منتظر بمانید و ببینید آیا عوارض جنسی شما کاهش می یابد یا خیر.

به عنوان یک قانون کلی، ممکن است هفته ها یا حتی ماه ها طول بکشد تا این عوارض جانبی از بین بروند. هنگام مدیریت عوارض جانبی جنسی، صبر کلیدی است. سازگاری بدن شما با داروهای ضد افسردگی ممکن است به زمان نیاز داشته باشد.

بیشتر بخوانید
چه کنیم که به زگیل تناسلی مبتلا نشویم

همین امر در مورد تغییر دوز یا تغییر به نوع دیگری از داروهای ضد افسردگی نیز صادق است. برای تعیین جدول زمانی با پزشک خود کار کنید. برای تعیین اینکه آیا عوارض جانبی به تدریج بهبود می یابند، باید با هم کار کنید.

صحبت کردن با شریک زندگی خود

برای برخی افراد، دشواری مواجهه با عوارض جانبی جنسی مصرف داروهای ضد افسردگی می تواند آزاردهنده باشد. همین بیماران اغلب داروهای خود را به امید داشتن زندگی جنسی بهتر ترک می کنند.

با این حال، مهم است که در نظر داشته باشید که واکنش هر فردی به داروهای ضد افسردگی متفاوت است. ترک داروهای ضد افسردگی به این معنی است که علائم افسردگی شما ممکن است بازگردد.

هنگام تصمیم گیری در مورد یک اقدام، ضروری است که با شریک جنسی خود مشورت کنید. روی راه حلی کار کنید که سلامت روان شما و همچنین نیازهای جنسی شما را برطرف کند.

عوارض جانبی جنسی ناشی از داروهای ضد افسردگی یک اتفاق بسیار رایج است، بنابراین از مشورت با پزشک خود خجالت نکشید.