مراحل CPR: راهنمای بصری

استفاده از مراحل CPR در افرادی که نفس نمی کشد می تواند به زنده ماندن آنها تا رسیدن خدمات اورژانس کمک کند.

CPR با حفظ جریان خون فرد تا زمانی که متخصصان مراقبت های بهداشتی بتوانند به او کمک کنند کار می کند. افراد بدون آموزش کمک های اولیه هنوز هم می توانند با استفاده از مراحل CPR جان خود را نجات دهند.

هنگامی که یک فرد بلافاصله پس از توقف ضربان قلب شخصی CPR را شروع می کند، CPR می تواند دو یا حتی سه برابر شانس زنده ماندن آنها

در این مقاله راهنمای تصویری گام به گام برای انجام CPR ارائه می دهیم.

مراحل CPR: راهنمای بصری
تصویر راهنمای تصویری گام به گام cpr

مراحل CPR: مرجع سریع

زمانی که بزرگسالان نفس نمی‌کشند یا گاهی اوقات نفس می‌کشند و وقتی به سؤالات پاسخ نمی‌دهند یا ضربه‌ای به شانه نمی‌زنند، از CPR استفاده کنید.

در کودکان و نوزادان، زمانی که به طور طبیعی تنفس نمی کنند و پاسخ نمی دهند، از CPR استفاده کنید.

بررسی کنید که منطقه ایمن است، سپس مراحل اولیه CPR زیر را انجام دهید:

 • با ۹۱۱ تماس بگیرید یا از شخص دیگری بخواهید.
 • فرد را به پشت بخوابانید و راه هوایی او را باز کنید.
 • تنفس را بررسی کنید. اگر نفس نمی کشند، احیای قلبی ریوی را شروع کنید.
 • ۳۰ فشار قفسه سینه انجام دهید.
 • دو نفس نجات انجام دهید.
 • این کار را تا رسیدن آمبولانس یا دفیبریلاتور خارجی خودکار (AED) تکرار کنید.

برای توضیحات دقیق تر در مورد نحوه انجام CPR در بزرگسالان، کودکان و نوزادان به ادامه مطلب مراجعه کنید.

CPR مرحله به مرحله

دو مرحله اصلی برای CPR وجود دارد: مرحله آماده سازی و مرحله CPR.

مراحل آماده سازی

قبل از انجام CPR در بزرگسالان، مراحل آماده سازی زیر را انجام دهید:

مرحله ۱. با اورژانس تماس بگیرید

ابتدا، صحنه را برای عواملی که می تواند شما را در معرض خطر قرار دهد، بررسی کنید، مانند ترافیک، آتش سوزی یا سقوط سنگ تراشی. بعد، شخص را بررسی کنید. آیا آنها به کمک نیاز دارند؟ به شانه آنها ضربه بزنید و فریاد بزنید: “خوبی؟”

اگر پاسخ نمی‌دهند، با ۹۱۱ تماس بگیرید یا از یک نفر بخواهید که قبل از انجام CPR با ۹۱۱ تماس بگیرد. در صورت امکان، از یک نفر بخواهید که برود و دستگاه AED را جستجو کند. مردم می توانند اینها را در دفاتر و بسیاری از ساختمان های عمومی دیگر پیدا کنند.

بیشتر بخوانید
فشار خون پایین: درمان های طبیعی، علل

مرحله ۲. فرد را روی پشت خود قرار دهید و راه هوایی او را باز کنید

فرد را با احتیاط روی پشت خود قرار دهید و در کنار سینه او زانو بزنید. با بالا بردن چانه سرشان را کمی به عقب خم کنید.

دهان آنها را باز کنید و هرگونه انسداد مانند غذا یا استفراغ را بررسی کنید. در صورت شل بودن هر گونه مانع را بردارید. اگر شل نباشد، تلاش برای گرفتن آن ممکن است آن را بیشتر به داخل راه هوایی فشار دهد.

مرحله ۳. تنفس را بررسی کنید

گوش خود را در کنار دهان فرد قرار دهید و بیش از ۱۰ ثانیه گوش نکنید. اگر صدای نفس را نمی شنوید، یا فقط گاه به گاه نفس نفس می زنید، CPR را شروع کنید.

اگر فردی بیهوش است اما هنوز نفس می کشد، CPR را انجام ندهید. در عوض، اگر به نظر می رسد آسیب نخاعی ندارند، آنها را در وضعیت ریکاوری قرار دهید. به نظارت بر تنفس آنها ادامه دهید و در صورت توقف تنفس، احیای قلبی ریوی را انجام دهید.

مراحل CPR

برای انجام CPR از مراحل زیر استفاده کنید:

مرحله ۴. ۳۰ فشار قفسه سینه را انجام دهید

یکی از دستان خود را روی دست دیگر قرار دهید و آنها را به هم بچسبانید. با پاشنه دست ها و آرنج های صاف، به شدت و سریع به مرکز قفسه سینه، کمی زیر نوک سینه ها فشار دهید.

حداقل ۲ اینچ به عمق فشار دهید. سینه آنها را حداقل ۱۰۰ بار در دقیقه فشرده کنید. بگذارید قفسه سینه در بین فشارها کاملاً بالا بیاید.

فشرده سازی قفسه سینه در اینفوگرافیک راهنمای تصویری CPR

مرحله ۵. دو نفس نجات انجام دهید

با اطمینان از شفاف بودن دهانشان، سرشان را کمی به عقب خم کنید و چانه را بلند کنید. بینی آنها را ببندید، دهان خود را به طور کامل روی بینی آنها قرار دهید، و باد کنید تا سینه آنها بلند شود.

بیشتر بخوانید
کلسترول بالای ارثی آنچه درباره هیپرکلسترول خونی خانوادگی باید بدانید

اگر قفسه سینه آنها با اولین نفس بالا نیامد، سر خود را به عقب برگردانید. اگر باز هم قفسه سینه آنها با نفس دوم بالا نیامد، ممکن است فرد در حال خفگی باشد.

تصویر راهنمای تصویری تنفس های نجات CPR

مرحله ۶. تکرار کنید

چرخه ۳۰ فشار قفسه سینه و دو نفس نجات را تا زمانی که فرد شروع به تنفس کند یا کمک برسد، تکرار کنید. اگر دستگاه AED رسید، CPR را تا زمانی که دستگاه راه‌اندازی و آماده استفاده شود، ادامه دهید.

CPR برای کودکان و نوزادان

مراحل CPR برای کودکان و نوزادان کمی متفاوت از مراحل برای بزرگسالان است که در زیر آمده است.

مراحل آماده سازی

برای انجام CPR در نوزاد یا کودک، از مراحل آماده سازی زیر استفاده کنید:

مرحله ۱. با ۹۱۱ تماس بگیرید یا ۲ دقیقه مراقبت کنید

ابتدا محیط اطراف را از نظر عواملی که می تواند شما را در معرض خطر قرار دهد بررسی کنید. بعد، کودک یا نوزاد را بررسی کنید تا ببینید آیا به کمک نیاز دارند یا خیر. برای کودکان، به شانه آنها ضربه بزنید و فریاد بزنید: “خوبی؟” برای نوزادان، کف پای آنها را تکان دهید تا ببینید آیا پاسخ می دهند یا خیر.

اگر با کودک تنها هستید و او پاسخ نمی دهد، ۲ دقیقه از او مراقبت کنید و سپس با ۹۱۱ تماس بگیرید. اگر رهگذری وجود داشت، از آنها بخواهید در حالی که ۲ دقیقه مراقبت می کنید با ۹۱۱ تماس بگیرند.

در صورت امکان، از یک نفر بخواهید که برود و دستگاه AED را جستجو کند. دفاتر و سایر ساختمان‌های عمومی تمایل دارند اینها را در خود جای دهند.

اگر کودک پاسخ داد، با ۹۱۱ تماس بگیرید تا شرایط تهدید کننده زندگی را گزارش کنید.

مرحله ۲. آنها را روی پشت خود قرار دهید و راه های هوایی آنها را باز کنید

کودک یا شیرخوار را با احتیاط روی پشت خود قرار دهید و در کنار سینه او زانو بزنید. با بالا بردن چانه سرشان را کمی به عقب خم کنید.

دهنشون رو باز کن هرگونه انسداد مانند غذا یا استفراغ را بررسی کنید. اگر شل است آن را بردارید. اگر شل نیست، به آن دست نزنید، زیرا ممکن است آن را بیشتر به داخل مجاری هوایی فشار دهد.

بیشتر بخوانید
درمان همزمان سازی مجدد قلبی (CRT) چیست؟

مرحله ۳. تنفس را بررسی کنید

گوش خود را در کنار دهان آنها قرار دهید و حدود ۱۰ ثانیه گوش دهید. اگر صدای نفس نمی‌شنوید، یا فقط گاهی اوقات گازهای نفس می‌شنوید، شروع به انجام CPR کنید.

تغییرات در الگوهای تنفسی نوزاد طبیعی است، زیرا معمولاً تنفس دوره ای دارند.

به نظارت بر تنفس آنها ادامه دهید و در صورت توقف تنفس، احیای قلبی ریوی را انجام دهید.

مراحل CPR

برای انجام CPR روی کودک یا نوزاد از مراحل زیر استفاده کنید:

مرحله ۴. دو تنفس نجات را انجام دهید

اگر کودک یا شیرخوار نفس نمی‌کشد، دو بار تنفس نجات‌دهنده را با سرش به سمت عقب کج کرده و چانه‌اش را بالا آورده انجام دهید.

برای کودک، بینی او را ببندید و دهان خود را روی بینی او قرار دهید. دو بار در دهان آنها نفس بکشید.

برای یک نوزاد، دهان خود را روی بینی و دهان او قرار دهید و به مدت ۱ ثانیه باد کنید تا سینه او بلند شود. سپس، دو نفس نجات بدهید.

اگر باز هم پاسخ ندادند، فشرده سازی قفسه سینه را شروع کنید.

مرحله ۵. ۳۰ فشار قفسه سینه را انجام دهید

در کنار کودک یا نوزاد زانو بزنید.

برای کودک، از یکی از دستان خود استفاده کنید. پاشنه دست را در سینه آنها که در مرکز قفسه سینه است، بین نوک سینه‌ها و کمی زیر آن‌ها قرار دهید. حداقل ۱۰۰ بار در دقیقه به شدت و با سرعت حدود ۲ اینچ یا یک سوم عمق قفسه سینه فشار دهید.

برای یک نوزاد، از دو انگشت استفاده کنید. انگشتان خود را در مرکز قفسه سینه، بین و کمی زیر نوک سینه ها قرار دهید. ۳۰ فشرده سازی سریع به عمق ۱.۵ اینچ انجام دهید.

مرحله ۶. تکرار کنید

چرخه تنفس های نجات و فشردگی قفسه سینه را تا زمانی که کودک شروع به تنفس کند یا کمک برسد، تکرار کنید.

بیشتر بخوانید
چه چیزی باعث کلسترول بالا می شود؟

چه زمانی از CPR استفاده کنیم و چه زمانی نه

 انجام CPR زمانی که فرد نفس نمی کشد می تواند به جلوگیری از آسیب مغزی کمک کند.

زمانی که یک بزرگسال اصلا نفس نمی‌کشد از CPR استفاده کنید. برای یک کودک یا نوزاد، زمانی که به طور طبیعی نفس نمی کشد از CPR استفاده کنید. اگر بزرگسال یا کودک هنگام صحبت با آنها یا ضربه زدن به آنها پاسخ نمی دهد، همیشه از CPR استفاده کنید.

اگر کسی نفس نمی کشد، انجام CPR می تواند اطمینان حاصل کند که خون غنی از اکسیژن به مغز می رسد. این مهم است، زیرا بدون اکسیژن، یک فرد می تواند آسیب دائمی مغز را تحمل کند یا بمیرد زیر ۸ دقیقه.

در صورت قطع تنفس در هر یک از شرایط زیر ممکن است فردی به CPR نیاز داشته باشد:

 • ایست قلبی یا حمله قلبی
 • خفگی
 • یک تصادف جاده ای
 • نزدیک به غرق شدن
 • خفگی
 • مسمومیت
 • مصرف بیش از حد مواد مخدر یا الکل
 • استنشاق دود
 • برق گرفتگی
 • سندرم مرگ ناگهانی نوزاد مشکوک

فقط در صورتی که بزرگسالان نفس نمی‌کشند، یا در کودکان و نوزادان، زمانی که به طور طبیعی نفس نمی‌کشند و خونشان در گردش نیست، احیای قلبی ریوی را انجام دهید. به همین دلیل مهم است که قبل از شروع فرآیند CPR اطمینان حاصل شود که فرد به تماس های کلامی یا فیزیکی برای جلب توجه پاسخ نمی دهد.

خلاصه

CPR یک روش کمک های اولیه نجات بخش است. در صورت بروز حمله قلبی یا قطع تنفس به دنبال تصادف یا تروما، می تواند تغییرات زنده ماندن افراد را به طور قابل توجهی بهبود بخشد.

این مراحل بسته به اینکه فرد نوزاد، کودک یا بزرگسال باشد متفاوت است. با این حال، چرخه اصلی فشرده سازی قفسه سینه و نفس های نجات یکسان باقی می ماند.

فقط زمانی از CPR استفاده کنید که تنفس یک بزرگسال متوقف شده باشد. قبل از شروع CPR، فرد را بررسی کنید تا ببینید آیا به محرک های کلامی یا فیزیکی پاسخ می دهد.

Source link

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید