چرا مراقبت های بعدی اهمیت دارد

خالکوبی چیزی بیش از یک اثر هنری و راهی برای اثبات سبک شخصی شماست. این یک روش پزشکی نیز هست، زیرا هنرمند از یک سوزن برای قرار دادن جوهر زیر پوست شما استفاده می کند.

هر زمان که پوست را باز می کنید، خود را در برابر زخم و عفونت آسیب پذیر می کنید.

مراقبت از خالکوبی شما می تواند از این عوارض جلوگیری کند و اطمینان حاصل کند که تاتو به درستی بهبود می یابد. هم شما و هم هنرمند خالکوبی‌تان نقش‌های مساوی در این فرآیند بازی می‌کنید. در کنار مراجعه به یک تاتوکار مجاز و معتبر، باید از خالکوبی جدید خود در خانه مراقبت کنید.

Tattoo Aftercare: What You Need to Know

فهمیدن اینکه چگونه از خالکوبی خود مراقبت کنید، می تواند مشکل باشد. بسیاری از ایالت ها هنرمندان خالکوبی خود را ملزم به ارائه دستورالعمل های مراقبت های بعدی ندارند. ایالت هایی که به دستورالعمل های مراقبت های بعدی نیاز دارند اغلب به هنرمند اجازه می دهند تصمیم بگیرد که کدام اطلاعات را ارائه دهد.

به خواندن یک راهنمای روزانه برای کمک به مراقبت از خالکوبی خود، نکاتی در مورد محصولاتی که باید استفاده کنید و موارد دیگر را ادامه دهید.

چگونه از خالکوبی خود مراقبت کنید

مراقبت های بعدی به محض انجام خالکوبی شما شروع می شود.

آن را بپوشان

هنرمند باید یک لایه نازک از پماد آنتی بیوتیک را روی خالکوبی بمالد و سپس آن ناحیه را با بانداژ یا پوشش پلاستیکی بپوشاند. این پوشش از ورود باکتری ها به پوست شما جلوگیری می کند. همچنین از خالکوبی در برابر مالیدن روی لباس و تحریک شدن محافظت می کند.

پانسمان را تا زمانی که هنرمند خالکوبی شما توصیه کرده است، نگه دارید، که ممکن است فقط چند ساعت باشد. این به جذب مایع یا جوهر اضافی که از خالکوبی نشت می کند کمک می کند.

خالکوبی را به آرامی بشویید

پس از چند ساعت، می توانید پوشش را بردارید.

ابتدا دستان خود را با آب و صابون بشویید. سپس خالکوبی را به آرامی با آب گرم و صابون بدون عطر بشویید. پوست خود را با یک پارچه نرم خشک کنید.

مقدار کمی مرطوب کننده بدون عطر و الکل را روی تاتو بمالید. در این مرحله می‌توانید پوشش را جدا نگه دارید تا پوستتان نفس بکشد.

آیا می دانستید؟

سازمان غذا و دارو (FDA) اجازه می دهد برخی از الکل های چرب مانند ستیل الکل و ستیل الکل در محصولات آرایشی و بهداشتی با برچسب “بدون الکل” استفاده شوند. برخلاف اتانول، الکل های چرب پوست را خشک نمی کنند.

صبر کنید تا خوب شود

در حالی که خالکوبی شما بهبود می یابد، باید:

  • هر زمان که بیرون می روید لباس های ضد آفتاب بپوشید
  • اگر علائم عفونت یا مشکلات دیگر را تجربه کردید، با هنرمند یا دکتر خود تماس بگیرید

شما نباید:

  • خالکوبی خود را با ضد آفتاب بپوشانید تا زمانی که به طور کامل بهبود یابد
  • خالکوبی را بخراشید یا بچینید
  • لباس تنگ روی خالکوبی بپوشید
  • به شنا بروید یا بدن خود را در آب غوطه ور کنید (دوش گرفتن خوب است)

مراقبت های بعد از تاتو در روز

سرعت بهبودی شما به اندازه خالکوبی و پیچیدگی آن بستگی دارد. خالکوبی‌های بزرگ‌تر قرمز و متورم می‌شوند، زیرا آسیب بیشتری به پوست شما وارد می‌کنند.

روز ۱

از استودیوی خالکوبی با یک باند یا پلاستیک روی خالکوبی خود به خانه می آیید. بعد از چند ساعت می توانید آن را حذف کنید.

شما باید از هنرمند خود در مورد مدت زمان انتظار برای جزئیات بپرسید. توصیه ها متفاوت خواهد بود و ممکن است بر اساس نوع و اندازه خالکوبی شما باشد. برخی از هنرمندان خالکوبی پیشنهاد می کنند که خالکوبی خود را فقط ۱ یا ۲ ساعت پوشانده باشید.

پس از جدا شدن پوشش، احتمالاً متوجه ترشح مایع از خالکوبی خواهید شد. این خون، پلاسما (بخش شفاف خون) و مقداری جوهر اضافی است. طبیعی است. پوست شما نیز قرمز و دردناک خواهد شد. ممکن است در لمس کمی گرم احساس شود.

با دستان تمیز، خالکوبی را با آب گرم و صابون بدون عطر بشویید. از یک مرطوب کننده بدون عطر و الکل استفاده کنید. پوشش را کنار بگذارید تا خالکوبی بتواند بهبود یابد.

روزهای ۲ تا ۳

در حال حاضر، خالکوبی شما ظاهری کدرتر و کدرتر خواهد داشت. این اتفاق زمانی رخ می دهد که پوست شما بهبود یابد. دلمه ها شروع به شکل گیری خواهند کرد.

خالکوبی خود را یک یا دو بار در روز بشویید و از یک مرطوب کننده بدون عطر و الکل استفاده کنید.

هنگام شستشو، ممکن است متوجه شوید که مقداری جوهر به داخل سینک می‌ریزد. این فقط جوهر اضافی است که از طریق پوست شما می آید.

روزهای ۴ تا ۶

قرمزی باید شروع به محو شدن کند.

احتمالاً متوجه پوسته شدن خفیف روی خالکوبی خواهید شد. پوسته ها نباید به ضخامت پوسته هایی باشد که هنگام بریدن خود ایجاد می کنید، اما برجسته می شوند. پوسته ها را نچینید – این می تواند باعث ایجاد زخم شود.

به شستن خالکوبی خود یک یا دو بار در روز ادامه دهید. از یک مرطوب کننده بدون عطر و الکل استفاده کنید.

روزهای ۶ تا ۱۴

دلمه ها سفت شده اند و شروع به پوسته پوسته شدن خواهند کرد.

آنها را انتخاب نکنید یا سعی نکنید آنها را از بین ببرید. بگذارید به طور طبیعی از بین بروند. در غیر این صورت، می توانید جوهر را بیرون بکشید و جای زخم باقی بگذارید.

در این مرحله ممکن است پوست شما بسیار خارش داشته باشد. چند بار در روز به آرامی روی یک مرطوب کننده بدون عطر و الکل بمالید تا خارش از بین برود.

اگر خالکوبی شما در این مرحله هنوز قرمز و متورم است، ممکن است عفونت داشته باشید. به هنرمند خالکوبی خود برگردید یا به پزشک مراجعه کنید.

روزهای ۱۵ تا ۳۰

در این آخرین مرحله از بهبودی، بیشتر پوسته های بزرگ از بین می روند و دلمه ها باید از بین بروند. ممکن است هنوز مقداری پوست مرده ببینید، اما در نهایت باید آن را نیز پاک کنید.

ممکن است ناحیه خالکوبی شده همچنان خشک و کسل کننده به نظر برسد. مرطوب نگه دارید تا زمانی که پوست دوباره مرطوب به نظر برسد.

در هفته دوم یا سوم، لایه های بیرونی پوست باید بهبود یافته باشند. ممکن است ۳ تا ۴ ماه طول بکشد تا لایه های زیرین به طور کامل بهبود یابند.

در پایان ماه سوم شما، خالکوبی باید همانطور که هنرمند در نظر داشت روشن و واضح به نظر برسد.

اگر به دنبال الهام گرفتن هستید، این خالکوبی های درخشان و واضح دیابت را بررسی کنید.

محصولات مراقبت پس از تاتو

از یک صابون ملایم و بدون عطر یا یک پاک کننده مخصوص تاتو برای تمیز کردن ناحیه استفاده کنید. هنرمند خالکوبی شما می تواند یک پاک کننده مخصوص تاتو را توصیه کند.

برای یک یا دو روز اول، از پمادهایی مانند پماد A+D یا محصولی که توسط تاتوکار شما توصیه شده است برای کمک به بهبود خالکوبی استفاده کنید.

بهتر است از محصولاتی که ۱۰۰ درصد نفتی هستند مانند وازلین خودداری کنید. آکادمی پوست آمریکا می گوید که محصولات نفتی می توانند باعث محو شدن جوهر شوند.

با این حال، یک استثنا وجود دارد: Authority Tattoo می گوید که وازلین ممکن است هنگام دوش گرفتن مفید باشد. از آنجایی که وازلین غیر متخلخل (ضدآب) است، می توانید آن را قبل از رفتن به حمام روی خالکوبی خود بمالید تا بتواند از پاشیده شدن ناحیه با آب محافظت کند.

همچنین اشاره شده است که وازلین ممکن است برای خالکوبی های بهبود یافته یا پوست اطراف تاتو در صورتی که به طور استثنایی خشک باشد مفید باشد.

فقط یک لایه نازک بمالید. قرار دادن یک لایه بیش از حد ضخیم به پوست شما اجازه تنفس نمی دهد.

پس از حدود ۲ روز، می توانید به یک مرطوب کننده معمولی بروید.

هر چیزی که انتخاب می کنید، مطمئن شوید که بدون عطر و الکل است. همچنین مطمئن شوید که حاوی مواد افزودنی مانند رنگ رنگی که می تواند پوست شما را خشک کند، نباشد.

هنگامی که به درستی از آن مراقبت شود، خالکوبی شما می تواند به اندازه یکی از این خالکوبی های الهام بخش سرطان سینه درخشان باشد.

روغن نارگیل و مراقبت های بعد از خالکوبی

مردم پولینزی، مانند ساموآیی‌ها ، مدت‌هاست که از روغن نارگیل روی خالکوبی‌های خود استفاده می‌کنند. آنها آن را پس از تکمیل خالکوبی یا پس از بهبودی اعمال می کنند. یکی از مزایای فرضی این است که باعث درخشش طرح می شود.

برخی از وب سایت ها ادعا می کنند که روغن نارگیل پوست زیر خالکوبی شما را مرطوب نگه می دارد و از عفونت محافظت می کند. با این حال شواهد حکایتی است و هیچ مدرک علمی دال بر کارکرد آن وجود ندارد.

قبل از قرار دادن روغن نارگیل یا هر محصول اثبات نشده دیگری روی خالکوبی خود با پزشک خود مشورت کنید.

درمان خشکی

در روشی که به عنوان خشکی خالکوبی شناخته می شود، از هیچ مرطوب کننده ای به عنوان بخشی از روتین مراقبت های بعدی خود استفاده نمی کنید. با این حال، مراحل دیگری مانند دوری از نور خورشید را دنبال می کنید.

حامیان درمان خشکی معتقدند که یکی از مزایای اجتناب از مرطوب کننده ها (که ممکن است حاوی مواد مصنوعی باشند) این است که به از بین بردن احتمال تحریک پوست یا واکنش آلرژیک کمک می کند. یک استدلال مخالف این است که کمبود رطوبت شما را در برابر خارش آسیب پذیر می کند.

از هنرمند خالکوبی خود بپرسید که آیا درمان خشکی ممکن است برای شما مناسب باشد یا خیر.

عوارض جانبی و عوارض احتمالی تاتو

در چند روز اول پس از انجام خالکوبی، پوست شما ممکن است قرمز، خارش و درد باشد. ممکن است متوجه نشت جوهر اضافی به همراه خون و مایع از پوست خود شوید. این طبیعی است.

اگر شروع به تجربه علائم هر یک از عوارض زیر کردید، به پزشک خود مراجعه کنید:

عفونت

خالکوبی که به درستی از آن مراقبت نشود ممکن است عفونی شود. پوست آلوده قرمز، گرم و دردناک خواهد بود. همچنین ممکن است چرکی نشت کند.

اگر تجهیزات یا جوهر مورد استفاده هنرمندتان آلوده بود، ممکن است به یک عفونت خونی مانند هپاتیت B، هپاتیت C، کزاز یا HIV مبتلا شوید.

همچنین گزارش هایی مبنی بر انتقال عفونت های دیگر مانند عفونت های پوستی مایکوباکتریال غیر سلی از طریق خالکوبی گزارش شده است.

واکنش آلرژیک

اگر به جوهری که هنرمندتان استفاده می‌کند حساس هستید، ممکن است یک واکنش پوستی قرمز و خارش‌دار در محل ایجاد کنید. طبق یک مطالعه در سال ۲۰۱۹ ، رنگ های قرمز بیشترین احتمال ایجاد واکنش آلرژیک را دارند.

تحقیقات نشان می‌دهد که رنگ‌های قرمز، همراه با رنگ‌های آبی و سیاه، احتمال بیشتری برای ایجاد واکنش‌های غیر آلرژیک پوستی مانند حساسیت به نور دارند.

جای زخم

آسیب ناشی از سوزن یا برداشتن خالکوبی می تواند باعث شود بدن شما بافت اسکار تولید کند. اسکارها می توانند دائمی باشند.

نکات مراقبت پس از خالکوبی طولانی مدت

هنگامی که خالکوبی شما بهبود یافت، به حالت نگهداری می روید. اگرچه بعد از ۳ یا ۴ ماه نیازی به مراقبت خاصی از آن ندارید، کارهایی وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از تحلیل رفتن جوهر انجام دهید.

نکاتی برای مراقبت های طولانی مدت پس از خالکوبی

  • تمیز نگهش دار. روزانه پوست خود را با صابون ملایم و بدون عطر بشویید.
  • هیدراته بمانید. مقدار زیادی آب بنوشید تا پوستتان مرطوب بماند.
  • مراقب آنچه می پوشید باشید. لباس SPF بپوشید تا آفتاب خالکوبی شما را محو نکند. از پارچه های خش دار، مانند پشم، که می تواند به هنر آسیب برساند، خودداری کنید.
  • از افزایش یا کاهش وزن اضافی خودداری کنید. تغییر در وزن می تواند خالکوبی را کشیده یا مخدوش کند.