مرد چند بار باید انزال کند؟

هیچ مدرکی مبنی بر اینکه انزال نادر می تواند باعث مشکلات شدید سلامتی شود وجود ندارد و هیچ توصیه بهداشتی در مورد دفعات انتشار اسپرم وجود ندارد. با این حال، فراوانی انزال ممکن است بر سلامت، تعداد اسپرم و سلامت کلی فرد تأثیر بگذارد.

اکثر مردان هنگام ارگاسم انزال می کنند، اگرچه برخی از آنها می توانند بدون انزال به ارگاسم برسند.

انزال حاوی مایعی از پروستات، وزیکول‌های منی و غدد بولبورترال است. اگرچه حاوی طیف گسترده ای از مواداز جمله اسید سیتریک، کلسترول، مخاط و آب است ، وظیفه اصلی آن تحویل اسپرم است.

تحقیقات نشان نداده است که عدم انزال باعث مشکلات جدی سلامتی می شود. با این حال، انزال مکرر ممکن است خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش دهد. داشتن رابطه جنسی رضایت بخش با شریک زندگی ممکن است سلامت مرد را نیز بهبود بخشد.

این مقاله به بررسی این موضوع می‌پردازد که هر چند وقت یک‌بار یک مرد باید اسپرم آزاد کند، آیا ارتباطی بین انزال و سرطان وجود دارد یا خیر، و اثرات انزال بر بدن.

چه چیزی طبیعی است؟

بسیاری از مردان ممکن است تعجب کنند که آیا رفتار جنسی آنها طبیعی است یا خیر. آنها ممکن است ترس داشته باشند که به اندازه همسالان خود رابطه جنسی ندارند، یا اینکه به طور مکرر خودارضایی می کنند.

حقیقت این است که تعداد دفعاتی که یک مرد باید انزال کند وجود ندارد. میانگین فرکانس انزال با توجه به عوامل بسیاری از جمله مردان متفاوت است:

 • سن
 • سلامتی
 • وضعیت رابطه
بیشتر بخوانید
علت آتروفی بیضه چیست؟

بر اساس ۲۰۱۵ مطالعه اکتشاف جنسی در آمریکارابطه جنسی شریک – و انزالی که معمولاً همراه با آن است – در بین مردان ۲۵ تا ۲۹ ساله بیشترین فراوانی را دارد و ۶۸.۹٪ در ماه گذشته آمیزش واژینال را گزارش کرده اند. این رقم در میان مردان ۳۰ ساله اندکی به ۶۳.۲ درصد کاهش می یابد و با هر دهه افزایش سن کاهش می یابد.

تحقیقات منتشر شده در مجله طب جنسی دریافت که خودارضایی در طول عمر یک مرد رایج است. مردان در تمام گروه های سنی در ماه گذشته خودارضایی را گزارش کردند. خودارضایی انفرادی بیشتر از رابطه جنسی شریک در دوران نوجوانی و در حدود ۷۰ سال بود. خودارضایی شریک در بین مردان ۳۰ تا ۳۹ ساله بیشترین میزان را داشت.

چه چیزی امن است؟

هیچ دستورالعملی فرکانس ایده آلی که یک مرد باید با آن انزال کند، چه به تنهایی و چه با شریک زندگی، بیان نمی کند. افسانه هایی در مورد خطرات خودارضایی منظم وجود دارد. با این حال، با توجه به والدین برنامه ریزی شده، هیچ مدرکی مبنی بر مضر بودن خودارضایی مکرر وجود ندارد.

به همین ترتیب، بسیاری از مردم رابطه جنسی مکرر توافقی با یک شریک را تا زمانی که هر دو طرف شریک زندگی می کنند مضر نمی دانند:

 • در اعمال خود احساس راحتی کنند
 • از فعالیت های جنسی که باعث درد می شود خودداری کنید
 • استراتژی های جنسی ایمن تر را اتخاذ کنید
بیشتر بخوانید
شایع ترین علل درد لگن در مردان چیست؟

مطالعه ۲۰۱۵ دریافتند مردانی که روزانه بیش از ۱۴ روز انزال می‌کنند، کاهش جزئی در تعداد اسپرم در انزال خود مشاهده می‌کنند. با این حال، کاهش باعث کاهش تعداد اسپرم به زیر آستانه طبیعی نشد. همچنین، انزال مکرر بر سایر معیارهای سلامت اسپرم، مانند تحرک و مورفولوژی اسپرم تأثیری نداشت.

تحقیقات منتشر شده در مجله روانشناسی اجتماعی و علم شخصیت دریافتند که شرکای جنسی که حداقل هر هفته رابطه جنسی دارند گزارش می دهند که از روابط خود راضی تر هستند. رابطه جنسی مکرر باعث افزایش رضایت از رابطه نشد، اما باعث کاهش آن نیز نشد.

آیا ارتباطی با سرطان وجود دارد؟

به گفته مطالعه ۲۰۱۶ که مردان را برای نزدیک به ۲ دهه دنبال کرد.

محققان دریافتند که مردان ۴۰ تا ۴۹ ساله که اغلب انزال می‌کنند کمتر در معرض خطر ابتلا به سرطان پروستات هستند. مردانی که کمترین خطر را داشتند حداقل ۲۱ بار در ماه انزال می کردند.

این مطالعه ثابت نکرد که انزال می تواند از سرطان در مردان جوان جلوگیری کند. محققان مطمئن نیستند که آیا انزال مکرر با پروستات یا هر سرطان دیگری در مردان زیر ۴۰ سال مبارزه می کند یا خیر.

هیچ مدرکی مبنی بر مضر بودن انزال مکرر برای مردان جوان وجود ندارد.

اثرات بر بدن

 فعالیت جنسی منظم ممکن است خلق و خو را بهبود بخشد و استرس را کاهش دهد.

انزال ممکن است فواید زیادی برای سلامتی داشته باشد. انزال از رابطه جنسی شریک ممکن است به خصوص مفید باشد زیرا:

 • رابطه جنسی نوعی ورزش است. ورزش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی، چاقی، دیابت و بسیاری از مشکلات سلامتی دیگر را کاهش می دهد.
 • رابطه جنسی ممکن است خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را کاهش دهد. پژوهش که مردان مبتلا به اختلال نعوظ را دنبال کردند، دریافتند کسانی که کمتر از یک بار در ماه رابطه جنسی داشتند، بیشتر در معرض ابتلا به بیماری قلبی بودند.
 • رابطه جنسی ممکن است استرس را کاهش دهد و خلق و خو را بهبود بخشد.
 • داشتن رابطه جنسی حداقل یک بار در هفته ممکن است سیستم ایمنی بدن را بهبود بخشد.
 • انزال ممکن است درد مزمن و درد همراه با چندین بیماری را تسکین دهد.
بیشتر بخوانید
چه غذاهایی باعث کاهش تستوسترون می شوند؟

بسیاری از مردان همچنین متوجه می شوند که انزال، چه به تنهایی و چه با همسر، به خواب آنها کمک می کند.

مردانی که نگران تولید اسپرم هستند باید بدانند که بدن به طور مداوم اسپرم تولید می کند. انزال مکرر باعث از بین رفتن بدن نمی شود. اگرچه میانگین اسپرم را در حدود ۷۴ روز برای بالغ شدن کامل، بدن روزانه میلیون ها اسپرم تولید می کند.

مردانی که تعداد اسپرم های سالم و طبیعی دارند، نباید نگران اثرات انزال منظم باشند. کسانی که تعداد اسپرم کم یا حاشیه ای دارند باید در مورد دفعات انزال با یک پزشک آگاه یا متخصص غدد تولید مثل صحبت کنند.

بیشتر بخوانید
علت ادرار خونی در مردان چیست؟

خلاصه

اکثر تحقیقات نشان می دهد که انزال مکرر چندین فواید برای سلامتی دارد. هیچ مدرکی مبنی بر اینکه انزال منظم باعث بروز هرگونه مشکل سلامتی شود وجود ندارد. انزال مکرر ممکن است به این معنی باشد که یک مرد مزایای سلامتی بیشتری به دست می آورد.

مزایای مثبت انزال به این معنا نیست که همه مردان باید مکرر انزال داشته باشند. مردانی که ترجیح می دهند از رابطه جنسی خودداری کنند، مردان غیرجنسی، مردانی که انزال برای آنها دردناک است و بسیاری از مردان دیگر ممکن است متوجه شوند که ناراحتی ناشی از انزال بیشتر از هر مزیتی است.

مردانی که فقط می خواهند با شریک جنسی خود رابطه جنسی داشته باشند، ممکن است انزال خود را به دلیل مشکلات رابطه، خستگی، یا به این دلیل که همسرشان نمی خواهد رابطه جنسی داشته باشد، محدود کنند.

در نهایت، تعداد دفعاتی که یک مرد باید انزال کند وجود ندارد. در حالی که انزال مکرر ممکن است چندین فواید برای سلامتی داشته باشد، هیچ مدرکی ثابت نمی کند که هرگز یا به ندرت انزال باعث مشکلات سلامتی خاصی می شود.

Source 

۵/۵ - (۱ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه