مروارید اپشتین چیست؟

اگر نوزاد شما یک برآمدگی کوچک سفید یا زرد روی خط لثه یا سقف دهانش دارد، احتمالاً مروارید اپشتاین است. این یک نوع کیست لثه است که نوزادان را مبتلا می کند.

مروارید اپشتین: علائم، تصاویر، علل و درمانhttps://www.healthline.com › سلامتی

مرواریدهای اپشتین نسبتاً رایج هستند و در آن یافت می شوند ۶۰ تا ۸۵ درصد از نوزادان آنها همچنین در نوزادانی که:

  • از مادران بزرگتر متولد می شوند
  • گذشته از تاریخ سررسید خود به دنیا آمده اند
  • وزن هنگام تولد بالاتری دارند

در حالی که مرواریدهای اپشتین ممکن است غیرعادی به نظر برسند، اما بی ضرر هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مرواریدهای اپشتین، از جمله اینکه آیا ممکن است در بزرگسالان رخ دهد یا خیر، بخوانید.

علائم مروارید اپشتین چیست؟

مروارید اپشتین هیچ علامتی فراتر از ظاهر خود ایجاد نمی کند. احتمالاً آنها را در امتداد لثه ها یا سقف دهان کودک خود مشاهده خواهید کرد. مرواریدهای اپشتین شبیه گره های زرد متمایل به سفید به اندازه ۱ تا ۳ میلی متر هستند. آنها گاهی شبیه به دندان های ورودی به نظر می رسند.

مرواریدهای اپشتین چه شکلی هستند؟

آیا بزرگسالان می توانند مروارید اپشتین داشته باشند؟

مروارید اپشتین فقط در نوزادان تازه متولد شده ایجاد می شود. اما بزرگسالان می توانند کیست دندانی ایجاد کنند که شبیه به مروارید اپشتاین است.

چنین کیست هایی در بزرگسالان اغلب در نزدیکی ریشه دندان های مرده یا فرو رفته ایجاد می شوند. آنها معمولاً هیچ علامتی ایجاد نمی کنند مگر اینکه عفونی شوند. هنگامی که این اتفاق می افتد، ممکن است درد و تورم در اطراف کیست احساس کنید.

کیست های دندانی گاهی با گذشت زمان رشد می کنند. اگر به اندازه کافی بزرگ شوند، ممکن است به دندان‌های شما فشار وارد کنند و منجر به ضعف فک شوند.

این نوع کیست را می توان از طریق یک روش جراحی ساده برداشت. پزشک شما همچنین می تواند هر گونه بافت مرده ریشه را حذف کند، که احتمال بازگشت کیست را کاهش می دهد.

در مورد آنچه که ممکن است باعث ایجاد برآمدگی روی لثه شما شود بیشتر بدانید.

چه چیزی باعث ایجاد مروارید اپشتین می شود؟

مروارید اپشتین زمانی اتفاق می‌افتد که پوست دهان کودک در طول فرآیند رشد به دام می‌افتد. همانطور که دهان به رشد و شکل گرفتن ادامه می دهد، این پوست به دام افتاده می تواند با کراتین، پروتئین موجود در پوست، پر شود. کراتین چیزی است که درون مروارید اپشتین را تشکیل می دهد.

این برآمدگی ها در رحم ایجاد می شوند و قابل پیشگیری نیستند. اگر فرزند شما با مرواریدهای اپشتین به دنیا آمده باشد، این نشانه کاری نیست که شما در دوران بارداری انجام داده اید یا انجام نداده اید.

آیا مروارید اپشتین نیاز به مراجعه به پزشک دارد؟

مرواریدهای اپشتین بی ضرر هستند. اما اگر کودک شما علائم درد یا تحریک پذیری را نشان می دهد، ممکن است ایده خوبی باشد که با پزشک خود پیگیری کنید. مرواریدهای اپشتین بسیار رایج هستند، بنابراین پزشک آنها احتمالاً می تواند این برجستگی ها را فقط از روی ظاهر آنها تشخیص دهد.

بسته به علائم کودک شما، پزشک ممکن است دهان او را معاینه کند تا علائم دندان های زایمان را بررسی کند. اینها دندان هایی هستند که برخی از نوزادان با آنها متولد می شوند. آنها بسیار کمیاب هستند، اما می توانند بسیار شبیه مرواریدهای اپشتین به نظر برسند.

پزشک آنها همچنین ممکن است بخواهد برفک دهان را رد کند. این یک نوع عفونت قارچی است که می تواند باعث ایجاد برجستگی های کوچک سفید یا پوشش سفید در دهان کودک شما شود.

مرواریدهای اپشتین در عرض چند هفته پس از تولد خود به خود از بین می روند، اما ممکن است تا چند ماه باقی بمانند. اگر هنوز بعد از چند هفته متوجه این برجستگی‌ها می‌شوید و به نظر می‌رسد کوچک‌تر نمی‌شوند، به پزشک مراجعه کنید تا مطمئن شوید که این برجستگی‌ها نتیجه چیز دیگری نیست.

آیا مروارید اپشتین قابل درمان است؟

مرواریدهای اپشتین به هیچ نوع درمانی نیاز ندارند. در بسیاری از موارد، آنها خود به خود ظرف یک یا دو هفته پس از تولد ناپدید می شوند. اصطکاک دهان کودک در اثر شیردهی، شیر دادن به شیشه یا استفاده از پستانک به شکستن و حل شدن سریع برآمدگی کمک می کند.

چشم انداز چیست؟

مرواریدهای اپشتین می توانند برای والدین جدید نگران کننده به نظر برسند، اما بی ضرر هستند. آنها معمولاً یک یا دو هفته پس از تولد خود به خود حل می شوند.

مرواریدهای اپشتین نباید باعث ایجاد درد شوند، بنابراین اگر کودک شما علائم ناراحتی را نشان می دهد، ممکن است چیز دیگری در جریان باشد. در این صورت باید با پزشک کودک خود تماس بگیرید.