بسیاری از ما زمان زیادی را به صورت نشسته یا ایستاده می گذرانیم. به همین دلیل، اغلب احساس خوبی دارد که هر چند وقت یک بار به عقب برگردید و استراحت کنید.

حتی این امکان وجود دارد که با بالا بردن پاهای خود و بالا بردن پاهای خود فوایدی برای آردایت به دست آورید.

در این مقاله، به فواید آردایت بالا بردن پاها، شرایطی که ممکن است به شما کمک کند و اقدامات احتیاطی که باید از آنها توجه کنید، نگاه دقیق‌تری خواهیم داشت.

فواید بالا بردن پا

نشستن یا دراز کشیدن با پاهای بالا می تواند چندین مزیت بالقوه برای آردایت داشته باشد. بیایید آنها را بررسی کنیم.

مزایای بالا بردن پاها چیست؟

جریان خون را بهبود می بخشد

بالا بردن پاها می تواند به بهبود جریان خون در قسمت های پایین تر کمک کند. چگونه؟ پاسخ ساده گرانش است.

خون تهی شده از اکسیژن از طریق رگ های شما به قلب شما باز می گردد. بر خلاف شریان های شما، فشار در رگ های شما نسبتاً کم است. برای کمک به حرکت خون در امتداد، وریدهای شما از دریچه های کوچک و انقباض عضلات اطراف برای کمک به حرکت خون به سمت قلب شما استفاده می کنند.

هنگامی که نشسته یا ایستاده هستید، خون خالی از اکسیژن در پاهای شما نیز باید بر خلاف گرانش عمل کند تا به قلب شما بازگردد.

بالا بردن پاها آنها را بالاتر از سطح قلب قرار می دهد. این بدان معنی است که جاذبه اکنون به نفع شما کار می کند. این ممکن است به بهبود جریان خون در وریدهای پاهای شما کمک کند.

تورم را کاهش می دهد

تورم می تواند به دلیل تجمع مایع اضافی (ادم) یا التهاب رخ دهد. ممکن است صدمات یا شرایط خاص آردایت باعث ایجاد تورم در پاهای شما شود.

همانطور که به بهبود جریان خون کمک می کند، بالا بردن پاهای شما بالاتر از سطح قلب ممکن است به تخلیه موثرتر مایع اضافی کمک کند.

بیشتر بخوانید
علائم بیماری خواب آفریقایی (تریپانوزومیازیس آفریقایی) چیست؟

فشار را کاهش می دهد

ایستادن یا نشستن طولانی مدت می تواند باعث تجمع خون در رگ های پاهای شما شود. این می تواند منجر به افزایش فشار در این سیاهرگ ها شود که به نوبه خود ممکن است به ایجاد شرایطی مانند رگ های واریسی کمک کند.

بالا بردن پاها می تواند به کاهش فشار در پاها کمک کند و به خونی که جمع شده اجازه می دهد تخلیه شود.

اگر مدتی ایستاده اید، نشستن با پاهای بالا نیز می تواند به کاهش فشار و حساسیت پاهای خسته کمک کند.

چه شرایطی می تواند کمک کند؟

اکنون که فواید بالقوه بلند کردن پاهایتان را برای آردایت مورد بررسی قرار داده‌ایم، اجازه دهید برخی از شرایط آردایت را که می‌تواند برای آنها مفید باشد، بررسی کنیم.

شرایط رگ

دوره های طولانی نشستن، ایستادن یا عدم تحرک همه عواملی هستند که می توانند خطر ابتلا به بیماری سیاهرگی را افزایش دهند. بالا بردن پاها ممکن است به پیشگیری یا تسکین شرایط ورید کمک کند، مانند:

  • ترومبوفلبیت سطحی. ترومبوفلبیت سطحی یک لخته خون در ورید درست زیر پوست شما است که می تواند باعث تورم و حساسیت شود. در حالی که برخی از آنها کم خطر هستند، برخی دیگر ممکن است با ترومبوز ورید عمقی همراه باشند.
  • ترومبوز ورید عمقی (DVT). DVT زمانی است که یک لخته خون در یکی از وریدهای عمیق پای شما تشکیل می شود. این لخته ها می توانند جریان خون را مسدود کنند و منجر به تورم یا درد پا شوند. این لخته همچنین می تواند به ریه های شما حرکت کند و باعث آمبولی ریه شود.
  • رگهای واریسی. واریس زمانی اتفاق می افتد که خون در رگ های شما جمع شود. این سیاهرگ ها درست زیر سطح پوست شما قرار دارند و متورم، آبی و پیچ خورده به نظر می رسند. رگ های واریسی می توانند علائمی ایجاد کنند که اغلب پس از نشستن یا ایستادن طولانی مدت بدتر می شوند.
  • نارسایی مزمن وریدی (CVI). CVI زمانی اتفاق می‌افتد که خون نمی‌تواند به طور موثر به قلب شما بازگردد، که باعث تجمع آن در پاهای شما می‌شود. می تواند علائم مختلفی از جمله درد، تورم و واریس را در پاهای شما ایجاد کند.
بیشتر بخوانید
کمبود فاکتور یازدهم چیست؟

صدمات

اگر آسیبی دیده اید که پای شما را تحت تأثیر قرار می دهد، احتمالاً علائمی مانند درد، حساسیت به لمس و تورم را تجربه خواهید کرد. بالا بردن پاها ممکن است به کاهش این علائم کمک کند.

بعد از جراحی

بالا بردن پا پس از جراحی نیز ممکن است به کاهش درد و تورم کمک کند. علاوه بر این، لخته شدن خون (مانند DVT یا ترومبوفلبیت) پس از جراحی، به ویژه با جراحی لگن یا پا، یک نگرانی است.

اگرچه انجام حرکات ملایم و عدم ماندن در یک وضعیت برای مدت طولانی بسیار مهم است، بالا بردن دوره ای پاها ممکن است به کاهش خطر لخته شدن خون کمک کند.

در دوران حاملگی

تورم اندام تحتانی در دوران بارداری شایع است. این ممکن است به دلیل افزایش احتباس مایعات، تغییرات هورمونی و فشار از رحم در حال گسترش باشد. بالا بردن پاها ممکن است به کاهش این تورم کمک کند.

سلولیت

سلولیت یک عفونت پوستی است که اغلب توسط باکتری ایجاد می شود. باکتری ها از طریق شکاف هایی در پوست وارد بدن شما می شوند و می توانند علائمی مانند حساسیت، قرمزی پوست و تورم ایجاد کنند.

خود عفونت با آنتی بیوتیک درمان می شود. با این حال، اگر سلولیت در بازو یا پای شما ایجاد شود، پزشک ممکن است بالا بردن اندام آسیب دیده بالای قلب را برای کاهش تورم توصیه کند.

بیشتر بخوانید
لوسمی: علائم، علل و درمان

لنف ادم

لنف ادم وضعیتی است که می تواند به دلیل آسیب به سیستم لنفاوی شما رخ دهد. این می تواند باعث جمع شدن مایع لنفاوی در بدن شما شود که می تواند منجر به تورم در بسیاری از قسمت های بدن از جمله پاها شود.

لنف ادم یک بیماری پیشرونده است، به این معنی که به تدریج در طول زمان بدتر می شود.

بالا بردن پا ممکن است به کاهش تورم در مراحل اولیه بیماری کمک کند، اما در مراحل بعدی موثر نیست.

چگونه پاهای خود را بالا بیاوریم

اینکه دقیقا چه مدت و چند وقت یکبار باید پاهای خود را بالا بیاورید می تواند به شرایطی که می خواهید رسیدگی کنید بستگی دارد.

در اینجا مثالی از نحوه بلند کردن پاها برای کاهش علائم رگهای واریسی آورده شده است.

  1. به حالت خوابیده یا درازکش راحت حرکت کنید.
  2. پاهای خود را طوری قرار دهید که بالاتر از سطح قلب شما باشند. برای رسیدن به این هدف از یک بالش استفاده کنید. اگر نمی توانید پاهای خود را تا سطح قلب بالا ببرید، سعی کنید پاهای خود را روی میز قهوه خوری، عثمانی یا مبل قرار دهید زیرا این کار همچنان به کاهش نیروی جاذبه کمک می کند.
  3. حدود ۱۵ دقیقه پاهای خود را بالا نگه دارید.
  4. این کار را ۳ تا ۴ بار در روز انجام دهید.

آیا اقدامات احتیاطی وجود دارد که باید از آن آگاه بود؟

اگر علاقه مند به بالا بردن پا هستید، نکاتی وجود دارد که باید در نظر داشته باشید.

ابتدا، اگر یک بیماری زمینه ای دارید، با پزشک خود صحبت کنید تا مطمئن شوید که برای شما بی خطر است. این همیشه یک قانون سرانگشتی خوب قبل از شروع هر درمانی جدید است.

بیشتر بخوانید
ترومبوسیتوز اطلاعاتی در مورد ترومبوسیتمی

پزشک شما ممکن است نکات خاصی در مورد بهترین روش بالا بردن پا برای وضعیت شما داشته باشد. همچنین ممکن است بلند کردن پا برای وضعیت شما توصیه نشود.

در مرحله بعد، اطمینان حاصل کنید که از حمایت مناسب برای بدن خود برخوردار هستید. مطمئن شوید که روی سطحی دراز کشیده اید که پشت شما را به خوبی پشتیبانی می کند.

به یاد داشته باشید که پاهای شما باید بالاتر از سطح قلب شما استراحت کنند. به همین دلیل، استفاده از بالش برای بالا بردن پاها ممکن است مفید باشد. در واقع، ممکن است بخواهید بالشی تهیه کنید که به طور خاص برای بلند کردن پاها طراحی شده است.

در نهایت، اگر در حال بهبودی پس از آسیب یا جراحی هستید، مهم است که دستورالعمل‌های پزشک خود را دنبال کنید. اگر بالا بردن پا بخشی از برنامه بهبودی شما است، حتماً به توصیه های پزشک خود در مورد اینکه چند وقت یکبار و چه مدت این کار را انجام دهید، پایبند باشید.

خلاصه

بالا بردن پاها می تواند از چندین جهت برای آردایت شما مفید باشد. برخی از مزایای کلیدی عبارتند از بهبود جریان خون، کاهش التهاب و کاهش فشار در وریدهای پا.

می توانید از بلند کردن پا برای کمک به کاهش علائم واریس و کاهش تورم در دوران بارداری استفاده کنید. همچنین ممکن است یک راه مفید برای جلوگیری از لخته شدن خون پس از جراحی باشد.

قبل از تلاش برای بلند کردن پا، مطمئن شوید که از پشت و پاهای خود حمایت کافی دارید. اگر یک بیماری زمینه ای دارید، قبل از انجام بالا بردن پا، حتما با پزشک خود صحبت کنید.