مزایا و معایب درمان با نور اگزما

هر کسی که با اگزما سر و کار دارد می داند که این بیماری چقدر می تواند ناتوان کننده باشد. می‌گوید: «زندگی با اگزما ناراحت‌کننده است – تأثیر زیادی بر کیفیت زندگی افراد می‌گذارد و باعث خارش مزمن، بثورات قابل مشاهده در بدن و اختلال در خواب می‌شود». ملیسا پیلیانگ، MD، یک متخصص پوست در کلینیک کلیولند در اوهایو. “این حتی می تواند بر روابط تاثیر بگذارد.” در حالی که برخی از افراد مبتلا به اگزما ممکن است به مرطوب‌کننده‌ها و کرم‌های کورتیکواستروئیدی برای کمک به پیشگیری و آرام کردن شعله‌ها روی آورند، درمان‌های موضعی همیشه برای هر بیمار مؤثر نیست. اینجاست که نور درمانی ممکن است وارد شود.

کاهش نور درمانی برای اگزما

نور درمانی اگزما یا فتوتراپی به استفاده از اشعه ماوراء بنفش (UV) برای درمان بثورات پوستی و خارش اگزما اشاره دارد. قرار دادن پوست در معرض اشعه ماوراء بنفش، سلول های بیش فعال سیستم ایمنی پوست را که باعث التهاب می شوند، سرکوب می کند. الیزابت اچ. پیج، MD، متخصص پوست در Beth Israel Lahey Health و استادیار بالینی پوست در دانشکده پزشکی هاروارد در بوستون. نور درمانی با از بین بردن گلبول های سفید خونی که باعث التهاب می شوند کار می کند، بنابراین نور درمانی ضد التهاب است.

پرداختی دیگر؟ نور درمانی همچنین ضایعات را صاف می کند و ضخیم شدن پوست را کاهش می دهد اما گاتمن-یاسکی، دکترا، دکترا، یک متخصص پوست و مدیر آزمایشگاه بیماری های التهابی پوست در دانشکده پزشکی Icahn در کوه سینا در شهر نیویورک.

چه کسی برای مزایای نور درمانی مناسب است

در حالی که نور درمانی معمولا اولین خط دفاعی برای افراد مبتلا به اگزما نیست (مرطوب‌کننده‌ها و کورتون‌ها معمولاً مرحله اول هستند)، اگر فردی نمی‌خواهد دارویی را که نیاز به تزریق دارد مصرف کند، می‌تواند گزینه خوبی باشد. دکتر پیلیانگ می‌گوید: مانند سوزن، یا نمی‌خواهد عوارض جانبی یک داروی سیستمیک را داشته باشد، دارویی که کل بدن را تحت تأثیر قرار می‌دهد. به عنوان مثال، داروی متوترکسات (Trexall، Rheumatrex) که به صورت تزریقی یا قرص مصرف می شود، برای کمک به درمان موارد شدید اگزما استفاده می شود، اما اگر بیماری کبدی دارید یا الکل مصرف می کنید، نمی توانید آن را مصرف کنید. پیلیانگ اشاره می کند. در هر انجمن ملی اگزما، زنان باردار یا شیرده نیز نباید آن را مصرف کنند.

پیلیانگ می‌گوید: «نور درمانی برای افراد مبتلا به اگزمای هدفمند، مانند دست یا پا، به خوبی کار می‌کند، زیرا متخصصان پوست می‌توانند آن نواحی را با نور جدا کنند.

بیشتر بخوانید
بیماری مورژلون: مدیریت یک بیماری پوستی غیر قابل توضیح

علاوه بر این، برای افرادی که اگزمای سر تا پا دارند می تواند مفید باشد. دکتر پیج می گوید: «این یک راه خوب برای درمان اگزمای گسترده است و نیاز به استفاده از کرم ها و پمادهای تجویزی را در ناحیه وسیعی از بدن کاهش می دهد.

پیلیانگ می‌گوید که این یک درمان بی‌خطر برای کودکان نیز محسوب می‌شود. هیچ شرط سنی وجود ندارد؛ بلکه کودک باید آنقدر بالغ باشد که بتواند به تنهایی بایستد. نور درمانی اگزما به نوزادان داده نمی شود کلینیک مایو. Piliang می افزاید که این یک گزینه خوب برای زنان باردار است.

فقط بدانید که نور درمانی برای اگزما مانند قرار گرفتن در معرض نور خورشید در تمام طول روز نیست. پیج می گوید: “نور طبیعی خورشید می تواند به تسکین علائم اگزما کمک کند، اما نور ماوراء بنفش مصنوعی تولید شده برای درمان اگزما بهترین است زیرا می توان آن را کنترل کرد و تحت نظارت قرار داد.” پیلیانگ توضیح می‌دهد که استفاده از این مسیر پزشکی با استفاده از تخت‌های برنزه متفاوت است، زیرا جعبه‌های نور پزشکی برخی از طول موج‌های UV را فیلتر می‌کنند، بنابراین این روش درمانی گزینه امن‌تری است.

چگونه نور درمانی برای کمک به درمان اگزما کار می کند

سال‌ها پیش، پزشکان از سه نوع فتوتراپی اگزما استفاده می‌کردند، اما این روزها یکی از این روش‌ها مطرح شده است. پیج می‌گوید: رایج‌ترین شکل فتوتراپی UVB باند باریک است که تا حد زیادی جایگزین سایر اشکال نور درمانی مانند UVB باند پهن و PUVA شده است. دکتر گاتمن-یاسکی می افزاید: “UVB باند باریک ممکن است بهترین باشد زیرا ایمن و موثر است.”

بیشتر بخوانید
علائم کک در رختخواب: نحوه پیدا کردن و حذف

نور درمانی PUVA

PUVA زمانی است که پزشک از نور طول موج UVA استفاده می کند، به گفته پیج، اما برای اینکه درمان موثر باشد، داروی خوراکی پسورالن باید یک ساعت قبل مصرف شود (مخفف PUVA مخفف psoralen به اضافه UVA است)، بنابراین پوست به نور حساس تر است. درمان. برخی از افراد به دلیل تهوع پسورالن قادر به تحمل PUVA نیستند کالج آمریکایی استئوپاتی پوست. درمان با اشعه UVA خطرات جدی دیگری نیز دارد. پیلیانگ می‌گوید: «ما به‌دلیل خطر ابتلا به سرطان پوست، از این درمان بسیار کمتر استفاده می‌کنیم. این درمان برای درمان پسوریازیس بیشتر از اگزما استفاده می شود.

نور درمانی UVB باریک

پیج می گوید: UVB باند باریک از بخش کوچکی از طیف UVB استفاده می کند که قرار گرفتن در معرض اشعه UV را کاهش می دهد. با توجه به انجمن ملی اگزما. علاوه بر این، یک بررسی در اکتبر ۲۰۱۹ در بررسی تخصصی ایمونولوژی بالینی نور UVB باند باریک را «استاندارد طلایی» درمان نوردرمانی اگزما از نظر ایمنی و اثربخشی می‌نامند.

در قرار ملاقات نور درمانی خود چه انتظاری دارید؟

پیلیانگ می گوید: «بیماران معمولاً دو یا سه بار در هفته به مدت چند هفته تا چند ماه به جلسات نور درمانی می روند. در قرار ملاقات، پوست خود را مرطوب می کنید، سپس بدون لباس (به جز لباس زیر) در یک جعبه نور با عینک برای محافظت از چشمان خود می ایستید. انجمن ملی اگزما. جامعه خاطرنشان می کند که درمان می تواند از ثانیه تا چند دقیقه طول بکشد.

بیشتر بخوانید
آنچه باید در مورد اگزمای کشاله ران بدانید

در حالی که نور درمانی ممکن است روشی ساده برای کمک به اگزما به نظر برسد، اما بدون اشکال نیست.

معایب احتمالی نور درمانی اگزما

هزینه ممکن است یکی از مشکلات نوردرمانی اگزما باشد: برای بیماران بیمه شده، ممکن است برای هر بار که درمان می‌کنید، پرداختی به همراه ملاحظات فرانشیز در نظر گرفته شود. یکی دیگر از اشکالات احتمالی این است که وقت گیر است و نیاز به سفرهای زیادی به مطب پزشک در طول چند هفته دارد. “اگر ۳۰ دقیقه رانندگی می کنید تا به مطب دکتر خود بروید، منتظر قرار ملاقات خود هستید، لباس های خود را در می آورید، در غرفه می ایستید، سپس لباس های خود را دوباره به تن می کنید و به سمت خانه رانندگی می کنید، ممکن است برای شما یک تعهد زمانی بیش از حد باشد. پیلیانگ می گوید. اگر نزدیک مطب دکتر خود زندگی می کنید، ممکن است راحت باشد، اما اگر نه، ممکن است چندین بار در هفته این کار را انجام دهید.

سایر اشکالات فتوتراپی اگزما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

سوزش اشعه ماوراء بنفش مصنوعی، مانند نور طبیعی خورشید، می تواند منجر به آفتاب سوختگی حساس و حتی تاول شود. ممکن است پوست قرمز و خارش کند. اگرچه، با توجه به NYU Langone Healthعوارض جانبی فتوتراپی به ندرت اتفاق می افتد و به سرعت از بین می رود. همچنین شایان ذکر است: “افرادی که رنگ پوست روشن دارند، تمایل بیشتری به سوختن دارند و دوز مصرفی باید بر این اساس تنظیم شود.”

بیشتر بخوانید
چرا ناخن های پا ضخیم می شوند؟

آسیب پوست به گفته پیج، با گذشت زمان، لکه های پیری و سایر علائم پیری مانند چین و چروک ممکن است ظاهر شوند.

سرطان پوست پیج می گوید که PUVA، شکل قدیمی تر فتوتراپی، نشان داده است که باعث سرطان پوست می شود. او می‌گوید: «اگرچه هیچ مدرکی مبنی بر اینکه UVB باریک باعث سرطان پوست می‌شود وجود ندارد، اما این یک احتمال تئوری است و مهم است که تا حد امکان قرار گرفتن در معرض آن محدود شود.» به طور جداگانه، برنزه کردن در محیط داخلی جایگزین مناسبی برای فتوتراپی نیست و نشان داده شده است که خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می دهد.

اثربخشی متنوع در حالی که نور درمانی می تواند برای برخی افراد مفید باشد، ممکن است برای همه مناسب نباشد – به خصوص برای افرادی که موارد شدید بیماری پوستی دارند. گاتمن-یاسکی می‌گوید: «این دارو روی بیماری‌های بسیار گسترده کار نمی‌کند و روی ضایعات بسیار ضخیم کمتر کار می‌کند». او توصیه می کند که در موارد بسیار شدید، حداقل در ابتدا ممکن است به یک داروی بیولوژیک یا خوراکی سیستمیک نیاز باشد.

آیا نور درمانی برای طرح درمان اگزما شما مناسب است؟

پیج می‌گوید: علی‌رغم معایب احتمالی، درمان با اشعه ماوراء بنفش یک درمان مؤثر برای اگزمای متوسط ​​تا شدید است، اگر به دقت کنترل شود و اقدامات احتیاطی مناسب انجام شود. با متخصص پوست خود صحبت کنید تا ببینید آیا درمان نور اگزما ممکن است برای شما مفید باشد یا خیر.
Source link

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه